Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Sözü

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Cihâd hareketi, boşluktan peydah olmaz, devrimci cihâd havası/iklimi her tarafa hâkim olmadığı müddetçe de arzu edilen kıvâma ulaşamaz. Bunun olabilmesi için de sadece silahlı direniş yetmez. Bunun için davet, terbiye, dînin her türlü değerinin korunması, basın‒yayın vs... alanlarda yapılacak çalışmaların da harekete geçirilmesi lâzımdır. [Demem o ki] yapılacak her türlü çalışma, mümin kişinin kalbine bu sorumluğu aşılamalı [ve onun yüreğine] cihâdın onun için dînî bir farz olduğu hakîkatini iyice yerleştirmelidir.

~Ebu Mus'ab es-Suri

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsanlarla dertleşmek pişmanlıktır fakat ALLAH ile dertleşmekte zerre pişmanlık duymazsın. Rabbin seni duyar, görür. Ne yaşadığını neler hissettiğini bilir. İnsanlar ise duymak istediklerini duyarlar, görmek istediklerini görürler ve anlamak istediklerini anlarlar. Anladıklarını sandığında da aslında yanlış anladıklarını görürsün. (Vecize)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
"Gevşek davranan niceleri, pişmanlığın fayda vermediği bir vakitte pişmanlıktan parmaklarını ısırdı."

Şeyh Ebu Yahya El-Libi (تقبله الله)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
ALLAH'a karşı işlenen masiyet, rızık bereketinin de, ömür bereketinin de yok olmasına sebeb teşkil eder. Çünkü şeytan, o bereket ve o bereketin sahipleri konusunda vekil kılınmıştır. Yani şeytanın o kimseler üzerinde otoritesi bulunmakta; onlara güç yetirebilmektedir. Şeytanla irtibatı olan, şeytanla yakınlığı bulunan her şey bereketten yoksundur.

Bu nedenle yeme, içme, giyinme, bineğe binme ve cinsel ilişki sırasında ALLAH'ın isminin anılması şeriatta önemli bir yere sahiptir. Çünkü ALLAH'ın ismi, beraberinde bereket getirir. ALLAH'ın ismini anmak şeytanı kovar, uzaklaştırır, böylelikle de bereket hâsıl olur, kimse ALLAH'a karşı duramaz.

Ibn kayyım el-cevziyye

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"İnsanları bıktırmayın, ümitlerini/cesaretlerini kırmayın"

-Hz. Aişe r. anhâ
[İbn Muflih, el-Adabu'ş-şeriyye]

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

Ramadan dolayısıyla kapalıyız
İslam-TR Üyesi
“İyilişmesi kendi elinde olan hastaya acınmaz.”
Her yere çekilir bu söz ama ben bu sözü öncelikle babamın oğluna uygun buluyorum. Mucadele, fedakarlık, tahammül, sabır ve daha nicesi. Ve sonu ise nankörlük.. rabbim kimseyi kardeşleriyle imtihan etmesin.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Sufyân es-Sevri (رَحِمَہُ اللّہُ) dedi ki: “Kişinin hem dini, hem de dünyası için kendisiyle anlaşabileceği bir kardeşten daha faydalısını görmedik.”

Hilyetu'l-Evliyâ

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Eğer Allah katındaki derecenizi öğrenmek istiyorsanız, O'nun sizi ne için kullandığına bakın"

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
“Yirmi sene boyunca akide dersleri gördüm.
Yirmi sene bunları ders verip insalara öğrettim.
Cihad çağrısı yapılınca, düşmanla karşılaşmak için yola çıktık.
Düşmanla ilk karşılaşmamda mermi ve top seslerini duyar duymaz arkamı dönüp kaçmaya başladım.
Bu durum üzerine kendime çok üzüldüm.
Büyük bir alim olan ben ilk karşılaşmamda kaçıyorum…
İnandığım ve insanları eğittiğim akide ve Allah yolunda sebata dair her şey darma dağın oluyor…

O gece boyunca namaz kılıp Allah’tan ihlas ve sebat istedim.
Yaptığımdan ötürü Allah’tan özür diledim.
Sonra, yönümü düşmana döndüm ve bir süre tek başıma onlara karşı savaştım.
Nihayetinde gözümün önünde ardlarını dönüp kaçtılar.
O vakit benimle Allah arasındaki şeyin imanım ve takvam olduğunu, kitaplarım, derslerim ve şer’i ilimlerin olmadığını anladım.”

(İzzeddin el-Kassam)

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
İbn Sirin (رحمه الله) der ki:

"Eğer Allah, bir kul hakkında hayır dilerse, onun kalbinde, kendisine iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir nasihatçı ortaya çıkarır."

Hilyetu'l Evliyâ, 2/264 (2364)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Yahudi devleti koruma adına Amerika'nın askerlerini getirmesinin tek sebebi, bu savaşın İslam ümmetinin savaşı olduğunu ve şayet Müslümanlar Gazze'de zafere ulaşırsa bu nurun diğer yerlere de yayılacağını biliyor olmasıdır.

Bu savaşın Müslüman ümmet ile Yahudiler ve batı müttefiklerinden oluşan düşman arasında gerçekleşen bir savaş olduğunu tüm dünyanın bilmesi bizim için hayırdır.

Bu savaşı hakikatinden koparmaya yönelik yapılan tüm hamleler, ihanet ve nifaktır.

Bu ümmet yüce bir ümmettir: zayıf olmasına rağmen tüm dünyayı korkutmaktadır.
Ümmetin eli çalışmaya başlar da hareket ederse sizce durum nasıl olur?

Bu cihadını safında olmakta bir an dahi tereddüt etme ve sakın arkana bakma. Zira bu, son olabilir."

- Şeyh Ebu Katade el Filistini حفظه الله

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Kardeşim sana ne oluyor ki savaştan bıkmışsın,
Omzundan silahını atmışsın?
Söyle bana kim fedakârlık edecek ve yaraları kim saracak?
Ve yeniden sancağımızı kim dalgalandıracak?"

Seyyid Kutub (rahimehullah)

----

Ben de şimdi görüyorum ki ukhtiler bile erkeklerden daha fazla cihadı benimsiyor, zayıf bedenleriyle bile ben dayanamıyorum cihada gideceğim diyorlar bana. Tabii bazı erkekler (!) de var, bize diyorlar siz ne duruyorsunuz kadınlar evde oturuyor hiçbir şey yapmadan, onun yerine cihada gitseler! vs. Subhanallah...utanmıyor musunuz? Kadın mı eline silah alıp sırtında ~yirmi yedi kiloluk ekipman çantasıyla idman yapacak? Bir de tesettürünü korumaya çalışacak? Komik ve acınacak hâldesiniz...hâlâ da utanmıyorsunuz!

忍びの木ノ葉 Çevrimdışı

忍びの木ノ葉

Üyeliği İptal Edildi
Banned
"Siz insanları madenler (gibi cins cins) bulursunuz. Onların Câhiliye döneminde hayırlı ve değerli olanları, şayet dini hükümleri iyice hazmederlerse İslâmiyet devrinde de hayırlıdırlar. Siz yine en hayırlı kişileri, yöneticilik işinden hiç hoşlanmayanlar olarak bulursunuz. Siz, en kötü kişileri de ikiyüzlüler olarak bulursunuz ki onlar, birilerine bir yüzle diğerlerine bir başka yüzle gider gelirler." (Buhârî, Menâkıb 1; Müslim, Fezâilü's-sahâbe 199)

Üst Ana Sayfa Alt