Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Duası -Ayet ve Hadislerle-

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Şeddad b. Evs'ten (radıyallah anh)dan gelen bir rivayete göre Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:

"İstiğfar(lar)ın efendisi şöyle demendir:

"Allah'ım ! Sen benim Rabbimsin. Senden başka İlah yoktur. Beni Sen yarattın ve ben Senin kulunum. Gücüm yettiğince sana verdiğim ahd ve vaad üzereyim. Yaptıklarımın şerrinden Sana sığınırım. Bana olan nimetini ve de günahlarımı kabul ve itiraf ediyorum. Beni bağışla. Şüphesiz günahları ancak Sen bağışlarsın."

"Kim bunu gündüzün bir vaktinde (sabahleyin) içtenlikle söyler de akşam olmadan ölürse Cennete girer.

Kim bunu gecenin bir vaktinde söyler ve sabah olmadan ölürse Cennete girer."

(Ahmed b.Hanbel,Buhari,Nesei)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Allah’ım! Kalplerimizi birleştir, aramızı ıslah et, bize kurtuluş yollarını göster, bizi karanlıklardan aydınlığa çıkar, bizi her türlü çirkinliklerden, açığından ve gizlisinden uzaklaştır…"
(Hâkim, "Te’min", No:977; İbn Hıbbân, "Ed’ıye", No: 996)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Allah’ım! Beni amellerin en iyisine ve ahlakın en iyisine ilet.
Amel ve ahlakın en iyisine ancak sen hidâyet edebilirsin.
Amellerin kötüsünden ve ahlakın kötüsünden beni koru.
Amel ve ahlakın kötüsünden ancak sen koruyabilirsin.”
(Nesai, İftitah, 16,(II,129))

Allahumme amin...

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
“Merhameti sonsuz biricik Rabb'imiz! Sıkıntılarımızı izale buyur ve bizi içinde bulunduğumuz gamdan, kederden kurtar.. en yakın bir zamanda biz aciz kullarına nezdinden bir ferec ve mahrec (çıkış yolu ve ferahlık) nasip eyle.."

(İbn Mâce, "Dua", 2)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
"Allah'ım! Dinimi güzelce yaşat ki o benim güvencemdir. Dünyamı düzelt ki o benim geçim kaynağımdır. Ahiretimi hazırla ki o benim son durağımdır. Hayatımda her türlü hayrı ziyadesiyle ihsan eyle. Ölümümü de her türlü şerden muhafaza eyle.”

(Müslim, Zikir 71)

Müslim genç Çevrimdışı

Müslim genç

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah’ım! Kalplerimizi birleştir, aramızı ıslah et, bize kurtuluş yollarını göster, bizi karanlıklardan aydınlığa çıkar, bizi her türlü çirkinliklerden, açığından ve gizlisinden uzaklaştır. Bize kulaklarımızı, gözlerimizi, kalplerimizi, eşlerimizi ve neslimizi mübarek eyle. Tövbelerimizi kabul eyle, şüphesiz ki sen tövbeleri çok kabul edensin, çok merhametlisin. Bizi nimetlerine şükredenler, nimetlerinle seni övenler, verdiğin nimetleri kabul edenler eyle ve bize nimetlerin devamını ihsan eyle.”

(Hakim, De’avat, No;977; İbn Hıbban,Ed’ıye,No:996.)

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
“Rabbimiz! Bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize katından bir rahmet bahşet. Şüphesiz sen çok bahşedensin.” (3/Al-i İmran, 8)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
‎"Ey Allâh'ım !

‎Ben nefsime çok zulmettim.
‎Günahları senden başka mağfiret edecek de yoktur.
‎Bana kendi katından bir mağfiret bahşet.
‎Bana rahmet et, acı.
‎Muhakkak sen çok mağfiret ve çok rahmet edensin."

‎Buhârî-790

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sabah namazını kılıp selam verdiği zaman şöyle derdi:

اَللَّهُـمَّ إِنِّيأَسْأَلُكَ عِلْماً نَافِـعاً،وَرِزْقاً طَـيِّـباً، وَعَمَلاً مُـتَـقَــبَّلاً

Duanın Manası:
“Ey Allah’ım! Kuşkusuz ki ben Senden, faydalı bir ilim, temiz bir rızık ve kabul olunan bir amel istiyorum.”

İbni Mace 925

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kızı Fatıma (Radiyallahu Anhuma)’ya şöyle dedi:

“Benden işittiğin ve sana tavsiye ettiğim, şu duayı sabah ve akşam okumaktan sana mani olan şey nedir?”

يَاحَيُّ يَا قَيوُّمُ! بِرَحْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ، أَصْلِحْ لِى شَأْنِي كُلَّهُ، وَلاَ تَكِلْنِيإِلَىنَفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ

Duanın Manası:
“Ya Hayy! Ya Kayyum!
Senin rahmetinle yardım istiyorum. Bütün işlerimi düzelt ve beni göz açıp kapayınca kadar bile olsa nefsime bırakma.”

Hakim Müstedrek 1/730, 1875, 2000, Ebu Ya’lâ 914, Bezzar, Nesei, Tergib ve Terhib 2/87, Albânî Sahihu’l-Cami’ 4777

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
اَللَّهُـمَّاكْفِنيِ بِحَلاَلِكَ عَنْ حَرَامِكَ وَأَغْنِنيِ بِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ

Duanın Manası:
“Allah’ım! Helal rızkınla yetinmeyi, haramından uzak durmayı bana nasip eyle. Beni başkalarına muhtaç kılmayıp, lütfunla zengin kıl.”

Albani Sahihi Tirmizi

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ اِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةًۚ اِنَّكَ اَنْتَ الْوَهَّابُ

"Rabbimiz! Hidayet ettikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize kendi katından bir rahmet ver. Şüphesiz ki sen, (karşılıksız olarak kullarına hibe eden) El-Vehhâb’sın..."

[Âl-i İmran/ 8]