Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Günün Duası -Ayet ve Hadislerle-

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
"قَالَ جَابِرُ بْنُ عَبْدِ اللهِ رَضِىَ اللهُ عَنْهُمَا:

كَانَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ يُعَلِّمُنَا اْلاِسْتِخَارَةَ فيِ الأُمُورِكُلِّهَا كَمَا يُعَلِّمُنَا السُّورَةَ مِنَ الْقُرْآنِ ، يَقُولُ صَلَّىاللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

"إِذَا هَمَّ أَحَدُكُمْ بِالأَمْرِ فَلْيَرْكَعْ رَكْعَتَيْنِ مِنْ غَيْرِ الْفَرِيضَةِ ثُمَّ لِيَقُلْ ":

" اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ ، وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ ، فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلاَ أَقْدِرُ ، وَتَعْلَمُ وَلاَ أَعْلَمُ ، وَأَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ ، اَللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ -وَيُسَمِّي حَاجَتَهُ- خَيْرٌ ليِ فيِ دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي -أَوْ قَالَ: عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ- فَاقْدُرْهُ ليِ وَيَسِّرْهُ ليِ ثُمَّ بَارِكْ ليِ فِيهِ ، وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأمْرَ شَرٌّ ليِ فيِ دِينيِ وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي -أَوْ قَالَ عَاجِلِهِ وَآجِلِهِ - فَاصْرِفْهُ عَنيِّ وَاصْرِفْنيِ عَنْهُ ، وَاقْدُرْ لِيَ الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ أَرْضِنيِ بِهِ "

(البُخَارِيُّ)

Cabir ibni Abdullah radiyallahu anh’dan rivayet edildiğine göre şöyle demiştir:

"Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem her işimizde bize Kur’an’dan bir sure öğretir gibi istihareyi öğretirdi. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle derdi:

" Sizden biriniz bir işi tasarladığı zaman farz namazından başka iki rekat namaz kılsın sonra şöyle dua etsin " :

" Allah’ım! Senin ilminle Sen’den hayır istiyorum. Senin kudretinle senden güç istiyorum. Ve Senden büyük fazlından istiyorum. Çünkü Senin gücün yeter benim gücüm yetmez. Sen bilirsin ben bilmem ve Sen gaybleri hakkıyla bilensin. Allah’ım! Eğer bu işin; dinim, geçimim ve işimin sonu için hayırlı olduğunu biliyorsan (yahut işimin dünya ve ahiret için hayırlı olduğunu biliyorsan) onu bana takdir et. Sonra da onda bana bereket ver. Eğer bu işin; dinim için, geçimim ve işimin sonu için kötü olduğunu biliyorsan (yahut dünya ve ahiret işim için kötü olduğunu biliyorsan) onu benden sav ve bana hayır nerede ise onu takdir et. Sonra da beni o işe razı kıl. "

(Buhari 7/162)

Herhangi bir işinde yaratana veya mü’minlere danışan kimse pişman olmaz. Çünkü Allah-u Teâlâ Kur’an’da şöyle buyurmuştur:

" (Önemli) işlerde onlarla istişare et. Bir şeyi yapmaya azmettiğinde (onu yap ve) Allah’a tevekkül et. "

(Ali İmran: 159)

" وَشَاوِرْهُمْ فيِ الأمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللهِ

not:İstihare duası

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
"اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ ، وَالْعَجْزِ وَالْكَسَـلِ ، وَالْبُخْلِ وَالْجُبْنِ ، وَضَلَعِ الدَّيْنِ وَغَلَبَةِ الرِّجاَلِ"

(الْبُخَارِي)

" Allah’ım! Üzüntü ve kederden, acizlik ve tembellikten, cimrilik ve korkaklıktan, borç altında ezilmekten ve düşmanların üstün gelmesinden Sana sığınırım. "

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem bu duayı çok okurdu.

(Buhari 7/158)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
"اَللَّهُمَّ رَحْمَتَكَ أَرْجُو ، فَلاَ تَكِلْنيِ إِلىَ نَفْسِي طَرْفَةَ عَيْنٍ ، وَأَصْلِحْ ليِ شَأْنِي كُلَّهُ ، لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ"

(أبو داود وأحمد)

" Allah’ım! Senin rahmetinle senden istiyorum. Beni göz kırpması kadar bir zaman bile nefsime bırakma. Benim bütün hallerimi düzelt. Senden başka ibadete layık ilah yoktur. "

(Ebu Davud 4/324 Ahmed 5/42 senedi hasendir.)

Not:sıkıntı anında iken okunan dua

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّـمَاوَاتِ وَالأَرْضَ حَنِيفاً وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ، إِنَّ صَلاَتِي، وَنُسُكِي، وَمَحْيَايَ، وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ، لاَ شَرِيكَ لَهُ وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَا مِنَ الْمَسْلِمِينَ. اَللَّهُمَّ أَنْتَ الْمَلِكُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ. أَنْتَ رَبِّي وَأَنَا عَبْدُكَ، ظَلَمْتُ نَفْسِي فَأغْفِرْ ليِ ذُنُوبِي جَمِيعاً إِنَّهُ لاَيَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ. وَاهْدِنِي ِلأَحْسَنِ اْلأَخْلاَقِ لاَ يَهْدِي لأَحْسَنِهَا إَلاَّ أَنْتَ، وَاصْرِفْ عَنِّي سَيِّئَهَا، لاَيَصْرِفُ عَنِّي سَيِّئَهَا إِلاَّ أَنْتَ، لَبَّيْكَ وَسَعْدَيْكَ، وَالْخَيْرُ كُلُّهُ بِيَدَيْكَ، وَالشَّرُّ لَيْسَ إِلَيْكَ، أَنَا بِكَ وَإِلَيْكَ، تَبَارَكْتَ وَتَعَالَيْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ
“Yüzümü, hakka yönelerek, gökleri ve yeri yaratana çevirdim ve ben, O’na ortak koşanlardan değilim. Namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm, âlemlerin Rabbi Allah içindir.O’nun ortağı yoktur.Ben bununla emrolundum ve ben müslümanlardanım.Allahım! Melik sensin, senden başka hakkıyla ibâdete lâyık hiçbir ilah yoktur.Sen benim Rabbimsin ve ben de senin kulunum.Nefsime zulmettim.Bütün günahlarımı bağışla. Zirâ günahları ancak sen bağışlarsın.Beni, ahlâkın en güzeline erdir. Onun en güzeline ancak sen erdirirsin.Ahlâkın kötüsünden de beni uzaklaştır.Zirâ kötüsünden ancak sen uzaklaştırırsın.Buyur, Allahım buyur! Hayrın hepsi, senin iki elindedir. Şer, sana nisbet edilemez.Ben sana sığınır ve sana dönerim.Sen, mübârek ve yücesin. Senden bağışlanma diler ve sana tevbe ederim.”

Müslim, (1/534)

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
“Bedenime âfiyet veren, ruhumu bana geri veren ve bana kendisini zikretme fırsatı veren Allah’a hamdolsun.”
Tirmizi (5/473)

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v) çoğunlukla şu sözlerle dua ederdi:
“Allah’ım! Ateşin (Cehennemin) fitnesinden ve ateşin azabından, kabir fitnesinden ve kabir azabından, Mesih deccalin fitnesinin şerrinden, fakirliğin fitnesinin şerrinden, zenginliğin fitnesinin şerrinden Sana sığınırım. Allah’ım! Hatalarımı kar ve dolu suyu ile yıka. Beyaz elbisenin kirini temizlediğin gibi kalbimi de hata ve günahlardan temizle. Benimle hatalarımın arasını doğu ile batının arasını uzaklaştırdığın gibi uzaklaştır. Allah’ım! Tembellikten, ihtiyarlıktan, borçtan ve günaha girmekten Sana sığınırım.”
(İbn Mâce, Dua: 3; Tirmizî, Salat: 367)

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
أَصْـبَحْنا وَأَصْـبَحَ المُـلْكُ لله وَالحَمدُ لله ، لا إلهَ إلاّ اللّهُ وَحدَهُ لا شَريكَ لهُ، لهُ المُـلكُ ولهُ الحَمْـد، وهُوَ على كلّ شَيءٍ قدير ، رَبِّ أسْـأَلُـكَ خَـيرَ ما في هـذا اليوم وَخَـيرَ ما بَعْـدَه ، وَأَعـوذُ بِكَ مِنْ شَـرِّ هـذا اليوم وَشَرِّ ما بَعْـدَه، رَبِّ... أَعـوذُبِكَ مِنَ الْكَسَـلِ وَسـوءِ الْكِـبَر ، رَبِّ أَعـوذُبِكَ مِنْ عَـذابٍ في النّـارِ وَعَـذابٍ في القَـبْر.
“Mülk, Allah’a âit olduğu halde sabahladık. Hamd Allah’adır.Allah’tan başka hakkıyla ibâdet lâyık hiçbir ilah yoktur.O, tektir ve ortağı yoktur.Mülk O’nundur.Hamd, O’nadır. O, her şeye gücü yetendir. Rabbim! Senden bu günde olan ve bu günden sonraki hayrı ister; bu günün şerrinden ve bu günden sonraki şerden de sana sığınırım.Rabbim! Tembellikten ve ihtiyarlığın kötülüğünden sana sığınırım.Rabbim! Cehennem ve kabir azabından sana sığınırım.”

Müslim (4/2088)

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Enes b. Malik (r.a)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v)’in devamlı okuduğu duaları vardı bu dua da onlardandır:
“Allah’ım! Gam ve kederden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan ve insanların zulmünden Sana sığınırım.”
(Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah’ım! Bedenime âfiyet ver. Allah’ım! Kulağıma âfiyet ver. Allah’ım! Gözüme âfiyet ver. Senden başka hak olarak ibâdete lâyık hiçbir ilah yoktur. Allah’ım! Küfürden ve fakirlikten sana sığınırım. Kabir azabından sana sığınırım. Senden başka hak olarak ibâdete lâyık hiçbir ilah yoktur.”
Ebu Davud, Ahmed, Nesei Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyle, Buhari Edebu’l-Müfred...

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ibn Mes'ud (r.a.)'dan rivayet edildigine gore RasulUllah s.a.s. soyle du'a ederdi ; '' Allah'im ! Senden hidayet, takwa, iffet ve gonul zenginligi isterim. ''

Muslim, Zikir 72
Tirmizi, Daavat 72
Ibn Mace, Dua 2

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah ibn Mes'ud (r.a.) soyle dedi ;
RasulUllah s.a.s.'in du'alarindan bir soyle idi ;

'' Allah'im ! Senin rahmetini kazandiracak, bagislanmami saglayacak isler yapmayi, her turlu gunahdan uzak durmayi, butun iyilikleri islemeyi, cennete kavusup cehennemden kurtulmayi nasib etmeni niyaz ediyorum. ''

Hakim, Al Mustedrak, I, 525
Tirmizi, Vitr, 17
Ibn Mace, Ikame, 189

Sûde binti Zem'a Çevrimdışı

Sûde binti Zem'a

Üye
İslam-TR Üyesi
Allahım, işimin dayanağı olan dinimi ıslah et, geçimimi sağladığım dünyamı ıslah et, dönüş yerim olan ahiretimi ıslah et. Hayatı benim için her hayırda artış eyle, ölümü benim için bütün kötülüklerden kurtuluş eyle...Müslim, Zikir ve Dua, 2720.

Maryam Noor Çevrimdışı

Maryam Noor

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
"... Rabbim, bana, anne ve babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın salih bir amelde bulunmamı ilham et ve beni rahmetinle salih kulların arasına kat." (Neml Suresi, 19)

Amin Ya Rabb !

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
'' Allah’ım, gaybı bilen ilminle, bütün mahlukata yeten kudretinle Senden istiyorum:
Hayat benim için hayırlı olduğu sürece beni yaşat. Eğer ölüm benim için hayırlıysa da canımı al.Allah’ım ben Senden, gizlilikte ve açık hallerimde Senden korkmayı dilerim.Kızgınken ve hoşnutken hak söz söylemeyi dilerim.Zenginken ve fakirken (israftan uzak) orta yollu olmayı dilerim.Senden bitip tükenmeyecek nîmetler, ardı arkası kesilmeyecek göz aydınlığı dilerim.Hakkımdaki kaza ve takdirinden sonra (o hususta) beni hoşnut kılmanı dilerim.Ölümden sonra senden rahat bir yaşayış isterim.O kerim yüzüne bakmak lezzetini, sana kavuşma şevkini -hiçbir zarar görmeksizin, saptırıcı bir fitneye de maruz kalmaksızın- dilerim.Allah’ım Sen bizi îman ziynetiyle süslendir ve hidâyete ermiş, doğru yolu bulmuş kimselerden kıl. ''

Nesâî, III, 54-55; Müsned, IV, 264

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir Topluluktan Korkan Kişinin Yapacağı Dua

اَللَّهُمَّ اكْفِنِيهِم بِمَا شِئْتَ

“Allahumme’k-Finîhim Bima Şi’te.”

Duanın Manası: “Allah’ım! Beni, onlara karşı dilediğin şekilde koru.”

Müslim

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İyilik Yapan Kimse İçin Yapılan Dua

جَزاَكَ اللهُ خَيْراً

“Cezakallahu Hayran.”

Duanın Manası: “Allah seni hayırla mükâfatlandırsın.”

Tirmizi

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Yâ Rabb, benim hatâlarımı, bilmeden yapdıklarımı, işimde aşırı gitmemi, ve Senin benden çok iyi bildiğin hallerimi mağfiret eyle. Allah’ım, benim latifeleşmelerimi, ciddiyet hallerimi, hatâen ve kasden yaptıklarımı ve bende olan her şeyimi mağfiret eyle!” (Buhârî, Deavât, 60; Müslim, 70.)

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ORUÇLUNUN İFTARINI AÇTIKTAN SONRA YAPACAĞI DUÂ:

(( ذَهَبَ الظَّمَأُ وَ ابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ، وَ ثَبَتَ اْلأَجْرُ إِنْ شاَءَ اللهُ ))

“(Kuruluğun gitmesiyle) susuzluk gitti; damarlar ıslandı, (yorgunluk ortadan kalktı ve) Allah’ın izniyle ecir sâbit oldu.”

(( اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَسْأَلُكَ بِرَحْمَتِكَ الَّتيِ وَسِعَتْ كُلَّ شَيْءٍ أَنْ تَغْفِرَ ليِ ))

177- (2/2) “Allahım! Her şeyi kaplayan rahmetinle beni bağışlamanı dilerim.”

Ebu Dâvud, (2/306) ve Diğerleri. Bkz. Sahih-i-Câmi (4/209).

İbn-i Mâce, (1/557), Abdullah b. Amr –Allah ondan râzı olsun-’ın duâsından. Hafız İbn-i Hacer, hasen olduğunu söyler, el-Ezkâr. bkz. şerhi (4/342).

Nevfelah Çevrimdışı

Nevfelah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Allah'ım! İşlerimdeki hatalarımı, bilgisizliğimi ve aşırılığımı bağışla. Zira sen onu benden çok daha iyi bilirsin.
Allah'ım! Şakamı, ciddiyetimi, hatamı ve kastımı bağışla ki bunların tamamı benim katımdandır; benden meydana gelen durumlardır.
Allah'ım! Yapıp öne sürdüğüm, yapmayıp ertelediğim, açıktan yaptığım şeyler için bana mağfiret et. Çünkü bunların hepsini sen benden iyi bilirsin.

Öne alan, sonraya bırakan gerçekte Sensin ve Sen her şeye güç yetirensin."
Amin.

(Buhâri, K. Dualar, c. VII; s. 166; Müslim, Zikir k. c. III, s. 2087; H. No 70)

Üst Ana Sayfa Alt