Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Güneş Hareket Eder mi ?

N Çevrimdışı

Night Blue

Üyeliği İptal Edildi
Banned
36/YÂSÎN-38: Ve Güneş, onun için istikrarlı kılınan (yörüngesinde) akar gider. İşte bu azîz ve alîm olan (en iyi bilen) Allah’ın takdiridir.

Hocam bu ayette Güneş'in hareket ettiği yazıyor nette rastladım Güneş hareket etmez yerinde sabit durur yazmıslar bende Güneşi sabit sanıyordum astronomiden anlamam kafam karıştı açıklayabilir misiniz?Güneş nereye doğru akıp gidiyor aynı yerin de sabit durmuyor mu kuran'ın bilimle çeliseceğini düsünmüyorum ama ayette resmen güneşin hareket ettiği manası var ve mecaz da değil.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Allah (ayet) ve Rasulu (hadis) , "Güneş hareket eder" diyorsa ediyordur. Güneş hareket etmez diyen varsa o yanılıyordur.

"Güneş Sistemi içindeki bütün cisimler Güneş’in etrafında dönerken, Güneş ve Güneş Sistemi’nin tamamı Samanyolu Gökadası’nın merkezinin etrafında hareket ediyor. Samanyolu Gökadası’nı oluşturan, yıldızlardan ve devasa gaz bulutundan oluşan disk şeklindeki düzlemsel yapının bir parçası olan Güneş Sistemi saatte yaklaşık 800 bin kilometre hızla hareket ediyor ve gökadanın merkezi etrafındaki dönüşünü 230 milyon yılda tamamlıyor. Güneş 5 milyar yıl yaşında ve oluşumundan itibaren yörüngesini 20 defa tamamladığı düşünülüyor.
" (Alıntı)
http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/gunes-hareket-ediyor-mu

Güneşin Arşın Altına Secde Etmeye Gitmesi Hadisin Sıhhati ve Şerhi Nasıldır?

https://www.islam-tr.org/konu/gunes...mesi-hadisin-sihhati-ve-serhi-nasildir.40559/

N Çevrimdışı

Night Blue

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Allah razı olsun hocam delilleriyle yazmısınız bende biraz arastirma yaptım netten videolar,uzay belgesellerine filan baktım gerçekten günes çekim alanındaki diğer gezegenlerle birlikte uzayda hareket halindeymis.ben günesi sabit dünya onun etrafında dönüyor sanıyordum meğer güneşte etrafında dönen bu cisimleri(dünya,ay,venus,mars...vs.) pesine takmış uzayda samanyolu galaxisi içinde bir yere doğru akıp gidiyormuş Allahuekber Lâ ilâhe illallah Muhammeden(s.a.v)Resûlullah.

Üst Ana Sayfa Alt