Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Gerçek Şeriat'ı Bilmeyip İnkar Edenler Kafir Olur mu?

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Laik kimse zaten Müslüman olmamıştır. Bunu bir köşede tutarsak laiklerin şeriatı İran ve Arabistandan ibaret sanmaları yanlış olsa bile bu tip kişiler İslam'da var olan recm, el kesme, çok eşlilik gibi hükümleri beğenmeyip inkar ediyorlar. Dolayısı ile meselenin Arabistan veyahut İran ile ilgisi yoktur. Onlar İslam'ın kendisini inkar etmektedirler.

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
laik olup kendini müslüman sananlar için soruyorum şeriattı iran arabistan sanıyorlar

Laiklik ve şeriat lafızlarını farklı anlayan kişi eğer hakikatte Kuran ve Sünnette geçen hükümleri %100 kabul ediyor, uygulanmasını istiyorsa lafızların anlamından cahil kalması, lafızların hakiki anlamlarını bilmemesi veya farklı yorumlaması insanı kafir etmeyebilir.

Mesela laiklikten; islamda kafirlere tanınan din özgürlüğü kastediyor ve şeriatten de; tek bir yöneticinin veya din görevlilerin dinin hükümlerinden bağımsız keyfine göre kurallar/kanunlar koyması kastedildiğini zannediyorsa bu kişiye bu kelimelerin hakiki anlamını öğretmek lazım. Mesela insanların bu kelimelerle kafasının karışık olduğunu röportajlardan da anlarsın, şeriat gelsin ister misin diyorsun, adam hayır diyor, sonra başlıyor Suudi Arabistan'ın ve İran'ın islama aykırı davranışlarını saymaya, sonra röportaj yapan şahıs soruyu daha tafsilatlı soruyor, diyorki islamın emrettiği, peygamberimizin uyguladığı gibi bir şeriat gelse ister misin diye soruyor, buna hayır demeye cüret edemiyor evet diyor. Böyle birisini bu yönden tekfir etmek zor ama bu kadar bilgisiz olan kişiler genelde dinden habersiz yaşıyor, dinden yüz çevirme küfrüne bulaşmış çoğu. Allahu alem. Ben şahsen bu yüzden kendisini laikliğe nispet eden herkesi tekfir etmiyorum, hakiki anlamda laik olanları tekfir ediyorum.

Lucifer Çatlatan Çevrimdışı

Lucifer Çatlatan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dogrusu zaten bu olmalı insanlar cahil ama malesef bir çok kişi cahilligi kabul etmiyor direkt kafir diyorlar biz de bunlara karşıyız Allah da bizi onlardan uzak tutsun
Laiklik ve şeriat lafızlarını farklı anlayan kişi eğer hakikatte Kuran ve Sünnette geçen hükümleri %100 kabul ediyor, uygulanmasını istiyorsa lafızların anlamından cahil kalması, lafızların hakiki anlamlarını bilmemesi veya farklı yorumlaması insanı kafir etmeyebilir.

Mesela laiklikten; islamda kafirlere tanınan din özgürlüğü kastediyor ve şeriatten de; tek bir yöneticinin veya din görevlilerin dinin hükümlerinden bağımsız keyfine göre kurallar/kanunlar koyması kastedildiğini zannediyorsa bu kişiye bu kelimelerin hakiki anlamını öğretmek lazım. Mesela insanların bu kelimelerle kafasının karışık olduğunu röportajlardan da anlarsın, şeriat gelsin ister misin diyorsun, adam hayır diyor, sonra başlıyor Suudi Arabistan'ın ve İran'ın islama aykırı davranışlarını saymaya, sonra röportaj yapan şahıs soruyu daha tafsilatlı soruyor, diyorki islamın emrettiği, peygamberimizin uyguladığı gibi bir şeriat gelse ister misin diye soruyor, buna hayır demeye cüret edemiyor evet diyor. Böyle birisini bu yönden tekfir etmek zor ama bu kadar bilgisiz olan kişiler genelde dinden habersiz yaşıyor, dinden yüz çevirme küfrüne bulaşmış çoğu. Allahu alem. Ben şahsen bu yüzden kendisini laikliğe nispet eden herkesi tekfir etmiyorum, hakiki anlamda laik olanları tekfir ediyorum.

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahir zamanda cehalet mazeret değildir bende sıfırdan başladım baba asker kökenli anne desen solcu yada CHP ci herneyse..aileniz böyle olunca hakiki manada dini eğitim alamıyorsunuz bı beni camiye gonderirlerdi o iste..ve yaprak gibi savruluyorsunuz üstüne okullarda bir güzel beyniniz yıkanıyor dininizi hakkinda öğrenmeye çalıştığınızda insanlar sorularınızı sakıncalı bulup ofcok soruyorsun moduna giriyorlar cunku sorgulamayan nesil. Her anlamda..velhasilkelam Allah hidayeti nasip etti Elhamdulillah..bu olay olalı çok oldu tabi bana kimse ogretmedi kendim cabaladim ve ve şimdi insanlar benim gibi olmasin diye elimden geleni yapmaya calisiyorum ama demekki öğrenilebilir gerçekten isteyince hidayet alinabliyor ve cahillik giderilebilyor zaten net kütüphane mobil istesen dünya kadar doküman var..bunlar varken cahildim demek çelişkili bir durum bence özellikle tevhid hususunda..

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm bunu su yonden söyledim bilirsiniz ki mezhep hükümleri bile yasanilan coğrafyaya ve suya ulaşma zorluk durumuna göre sekillenmistir Fetret Devri insanları müstesna,şehir hayatında yaşayan farz olan dini hükümleri öğrenmek istediğinde elinin altında yüzlerce kitap olan bir insanla kitabın girmediği bir yer arasında cahillik mazeret mi konusu tabiki iki karşıt üç olabilir mesela ben sehirdeyim elimin altında kütüphane net kitap var vs şimdi ben üzerime farz olan şeyi birtakım bahanelerle ogrenmeyip cahillik mazerettir canim diyebilir miyim kardeşler..buna istinaden söyledim bunu

Son düzenleme:
طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Selamün Aleyküm bunu su yonden söyledim bilirsiniz ki mezhep hükümleri bile yasanilan coğrafyaya ve suya ulaşma zorluk durumuna göre sekillenmistir Fetret Devri insanları müstesna,şehir hayatında yaşayan farz olan dini hükümleri öğrenmek istediğinde elinin altında yüzlerce kitap olan bir insanla kitabın girmediği bir yer arasında cahillik mazeret mi konusu tabiki iki karşıt üç olabilir mesela ben sehirdeyim elimin altında kütüphane net kitap var vs şimdi ben üzerime farz olan şeyi birtakım bahanelerle ogrenmeyip cahillik mazerettir canim diyebilir miyim kardeşler..buna istinaden söyledim bunu
We aleykum esselam we rahmetullah kardeşim,

Bu soru ayrıca sorulup araştırılabilir, cehaletin mazeret olup olmayacağı konular mevcuddur. Lakin yukarıda alıntı yaptığım kısımda; tafsilata girilmeden doğrudan hüküm bildirdiği için cevab yazmam gerekti.

Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cezakellahu Hayr..birşey sorabilirmiyim size bir konuda kafama takılan hilal işaretinin İslami temsil ettiği düşünülür bunun bir dini dayanağı var mıdır hatta minarelerin de üstünde o işaret var garip gelmeye basladi

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Cezakellahu Hayr..birşey sorabilirmiyim size bir konuda kafama takılan hilal işaretinin İslami temsil ettiği düşünülür bunun bir dini dayanağı var mıdır hatta minarelerin de üstünde o işaret var garip gelmeye basladi
We iyyeki,
Yeni soruları yeni konularda işleyelim, tabi yeni konu açmadan önce de forumda taratalım inşaAllah..
Aşağıdaki sayfa içerisinde "hilal" kelimesini aratarak daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz;