Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Genelevin Elektrik Tesisatını Yapmak ve Parası Caiz midir?

M Çevrimdışı

mechul1052

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
KARDEŞLERİM BEN ELEKTRİKÇİYİM.BİR ELEKTRİK İŞİ ALDIM.ALDIĞIM İŞ HENÜZ TAM OLARAK BENİM ELİMDE DEĞİL PAZARTESİ GÜNÜ SÖZLEŞMEYİ İMZALARSAM İŞİ YAPMAK ZORUNDA KALACAĞIM.FAKAT KORKUYORUM YAPTIĞIM İŞ BENİ HARAMA GÖTÜRECEK DİYE YA ALDIĞIM İŞ ŞU DEVLETİN KONTROLÜ ALTINDA BULUNAN BİR GENELEVİN ELEKTRİK TESİSATI SONUÇTA BURDA FUHUŞ YAPILACAĞINI BİLİYORUM VE BEN ELEKTRİK İŞİNİ YAPARSAM FUHUŞ İÇİN ZEMİN AYARLAYACAĞIM VE ONLARIN BU İŞİ YAPMASI İÇİN BENDE Bİ KATKIDA BULUNACAĞIM ACABA YAPACAĞIM İŞ HARAM MI AÇIKCASI KORKTUĞUM İÇİN BU İŞİ YAPMAK İSTEMİYORUM AMA BENDE PARA KAZANMAK ZORUNDAYIM BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞUM BİR AİLEM VAR NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM LÜTFEN YARDIM EDİN ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Evvela şunun için sizi tebrik edeyim ki o da "o işi yaptıktan sonra değil yapmadan önce İslam'ın hükmünü , yani İslam'a göre câiz olup olmamasını araştırmaktasın. Bu sendeki imandandır elhamdulillah kardeşim , Allah hayrını versin , sana yolunu açsın .

Sorun hakkında diyeceklerim ise li ğayrihi haramdır.
Yani direkt haramdan değil yan bir sebebten dolayı harama girmektir ki bu da haramdır.
Elektrik tamiratı câizdir. Fakat yaptığın işten dolayı o işinin haram olan zina işlerinde kullanılacağından emin isen bu işi yapman da câiz değildir. Üstelik bu kişilere işi almamanın sebebini de açıklarsan daha da güzel bir tebliğ yapmış olacaksındır.
Şunu biliyoruz ki bizler hayatın her alanında imtihan halindeyizdir. Rızık endişesi de bunlardan biridir.

- Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri! (Bakara 155)

“Kim Allah’tan sakınırsa (Allah) ona bir çıkış yolu yaratır ve onu ummadığı bir yerden rızıklandırır.” (Talak: 2 - 3)

“Şeytan sizi fakirlikle korkutur ve size kötülüğü emreder. Allah ise size katından bir bağışlanma ve bolluk vadeder. Şubhesiz ki Allah ihsanı geniş olan ve her şeyi hakkıyla bilendir.” (Bakara: 268)

Allah (c.c) kendisine itaat eden kimseler hakkında şöyle buyuruyor:
“Eğer fakirlikten korkarsanız, Allah dilerse fazlıyla sizi zenginleştirecektir.” (Tevbe: 28)

Günümüzde müslümanlar gerçekten maddi olarak çok sıkıntı içerisindeler. Bu tarz haramlara (kılıf bulma bahaneleriyle) çok çabuk girilmektedir. Fakat geçici dünya hayatında kaybedenler , imtihanı kaçıranlar cennetin çok çabuk ve kolayca geleceğine inananlardır.
Ankebut 2- İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?

Rabb'im hayırlı kapılar açsın inşeAllah
Selamun Âleykum

M Çevrimdışı

mechul1052

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH HEPİNİZDEN RAZI OLSUN KARDEŞİM BUGÜN YAPILAN ÖN SÖZLEŞMEYİ FESH ETTİK BIRAKMA SEBEBİ OLARAK HARAMA BULAŞMAKTAN KORKTUĞUMU SÖYLEDİM VE GİTTİM ÇOK ŞÜKÜR BU İŞE BULAŞMADIM ALLAHIM HEPİMİZİ HAYIRLI VE HELAL İŞLER NASİP EYLESİN İNŞALLAH TEKRARDAN ALLAH RAZI OLSUN AYRICA ALEYKÜM SELAM
ABDULHAK KARDEŞ

Birtat Çevrimdışı

Birtat

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
AYRICA ALEYKÜM SELAM
ABDULHAK KARDEŞ
Abdulhak hocamız bu sitede oldukça, rızkımıza haram karışmayacak İnşaAllah.
Abdulhak kardeş de, bi tanıdığımın :rolleyes: dükkan çeşididinden 2 çeşit attırmıştı.

hakkında hayırlı olsun mechul kardeş.
nerden gelir belli olmaz.. anladii :p

M Çevrimdışı

mechul1052

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
anladım birtat kardeş allah elbette verir rızkımızı inanıyorum ki abdulhak gibi kardeşlerimiz oldukça bu sitede bulunanlar harama bulaşmayacaktırlar.

allah razı olsun

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Kardeşlerim , hakkımdaki husn-u zan düşünceleriniz için Allah radı olsun fakat böyle demeyin inşeAllah .
Herkesin olduğu gibi benimde hatalarım , yanlışlarım olabilir, olacaktır da. Ama önemli olan Allah'ın rıdasına ermek için mucadele vermektir. Bu ugurda hata da yaparsak Allah'tan af dilersek inşeAllah Rabbimizi bağışlayıcı bulacağızdır.
Rabbim kendi rıdası için mucadele eden , dediği ile ameli bir olanlardan eylesin bizleri.
Yine Rabbim bizleri katına şehid olacak amelleri işleyerek alsın.

GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin