Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Genel Muhasebecilik Yapmak Caiz mi?

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir kardeş ön muhasebe işinin durumunu sormuş. Genel muhasebe de benim alanım. Genel muhasebede yaptığınız iki ana iş var.. halktan devlete vergi topluyorsun ve bankalara mali veri gönderiyorsun. Devlet için biçtiğiniz vergi küçük firmaların yüzde yüzüne yakınında orta ölçekli firmalarda ise yüzde ellisinde siz belirlediğiniz kadar oluyor. Genelde göze çarpmayacak zarar etmeyecek kadar ayarlıyorsunuz. Esnaf olupta vergi kaçırmayan yüzde üçü beşi geçmez. Vergi kaçırmalarına siz yardımcı oluyorsunuz. İşin garip tarafı devlette bu durumdan haberdar. Yıllık kârlarına bakarsanız gittiğiniz yerdeki işletmelerin ( asılı vergi levhasında yazar) rakamlar olması gerektiğinin çok altındadır. Üstelik sigortasız çalışan veya resmi olarak gösteremedikleri giderler içinde bütün firmalar başka şekillerde kârlarını düşürür. İnceleme olduğunda ise resmi evraklar düzgün olduğunda kimse ötesini kurcalamaz.. Hatta af çıkardıklarında çok sıkıntılı mükellefler için üç dört binlira verirseniz sizi incelemeyiz deyip rüşvet kanunları da çıkartırlar.. Yani alanın ve verenin razı olduğu bir sistem. Ne kadar çarpık olduğunu detaylı olarak yazmak isterdim ama bir kaç sayfayı geçeceği için burada bırakıyorum.
Bir diğeri ise bankalar. 2004 ten buyana bankalardan küçük esnafın aldığı krediler öyle arttıki faize bulaşmayan esnaf kalmadı gibi. Bankalar ise prosedür yerine gelsin diye bizden evrak istiyor. Mükellefin gelir ile alakalı evraklarını bizden istemesinin bir ehemmiyeti yok zira mükellef kazancını göstermiyor. Bunu bankalarda bildiğinden kanun gereği evrak talebinde bulunuyor. (bu küçük esnaf için geçerli.) Lakin genel muhasebeciler bu evrakları göndermek zorunda..
Devlete ödenen vergilere gelince biri olmaz ise diğeri geç kalabiliyor ve devlet günlük faiz işletiyor hemen. Bir çoklarıda ödemiyor af çıkınca düşük faizli ödüyorlar veya ödeyemiyorlar. Bunların hepsine muhasebeciler vesile oluyor..
Şu halde bu mesleği bırakmalı mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Genel olarak muahsebe işi câiz olan bir iştir.
Helal üretim, ticaret yapan firmaların muhasebelerini tutmak meşrûdur. Fakat yaşadığımız devir ve ülkelerin içinde bulunduğu kapitalist rejimlerden dolayı helal dairesinde muhasebe tutabilmek çok zor bir meseledir. İster istemez faize bulaşabilmekte, faizli işler yaparak Allah ve rasulune harb açan firmaların işlerini devlete karşı kayıt altına alabilerek çeşitli şekillerde kollayabilmekte, vergi kaçırılabilmekte, tağuti rejimlere vergi toplayabilmekte, haram ve yalan beyanlar ve tutanaklar tutulabilmektedir.
Haramlardan sakınmaya çalışan muttaki bir müslümanın böyle sakıncalı mesleklerden sakınması gerekir. Çalışanın da bu sıkıntıları bilerek (göze alarak) çalışmalıdır!

Terzinin biri, âlime : Ben zalimlerin elbisesini dikiyorum. Acaba ben Kasas Suresi’nin 17. ayeti gereği zalimlere yardım edenlerden olur muyum?” diye sorar.
Alim şöyle cevab verir: “Hayır sen zalimlere yardım eden değilsin. Bilakis sana iğne satanlar zalimlere yardım edenlerdir. Sen ise bizzat zalim olmuşsun” diye cevab verir.
(Alusi, Ruhul Meanî (20/49)

Cabir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) faiz yiyene, yedirene, faiz muamelesini yazan kimseye ve bu muamelenin şahidlerine lanet etti ve:
‘Onlar günahta eşittir’ buyurdu.”

(Muslim (1598/106) Ebu Yağla (1849) İbnu’l-Carud (646) Beyhaki (5/275) Begavi (2054) Ahmed (3/304) Ahmed (1/393) Tayalisi (343) İbni Hibban (1112-Mevarid)

İlgili Konular :

Kapitalist Düzenlerde Helal Ticaret Nasıl Yapılır?

Noter Kâtibliği / Çalışmak Caiz mi?

Ön Muhasebe Mesleği Caiz midir?

Üst Ana Sayfa Alt