Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Gayrimuslim'e Sadaka Verilir mi?

Murf Çevrimdışı

Murf

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamun aleykum

Hukmunu bulamadigim bir soru'yu size sorma geregi duydum..
Gayrimuslim'e sadaka verilir mi? Bunun Islam'da hukmu nedir?
Dava adina verilmis sadaka'yi anlayabiliyorum. Fakat dava yapma gibi bir durum olmasa ve sirf yardim etmek icin onlara sadaka verilir mi?

Sonra.. Bi sorum daha var, cevabi biraz daha mantiksal olacak sanirim ama yinede soruyorum:
Diyelim ki dava yapma gibi bir luksun var (cevrendeki gayrimuslumler yardim ettigini goruyor ve Islam'i bu sekilde anlatabilme sansin oluyor), fakat verecegin sadaka Islam'la alakali olmayan bir dernek ile oluyor. Dolayisiyla da sadaka diye verilenleri bunlar iade ediyor.
Bu dernegin amaci ise sadece insani bir yardim (en azindan oyle deniliyor). Ihtiyac sahiplerine herhangi bir mesaj verilirmi verilmezmi bilinmiyor. Yinede gozde gorulen ise 'bana yardim eden, sahip cikan musluman degil kafir' (yani yardim edilen bu sekilde dusunebilir). Bu durumda yardim etmek ne kadar dogru?
(Yeterince Islam'i dernekler var biliyorum ama konumuz bu degil)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Üst Ana Sayfa Alt