Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Fususu'l-hikem Kitabı Üzerine Ve Ibn Arabi'yi Tekfir Eden Alimler

• Konbuyu başlatan abdullahahmed
  • Başlangıç tarihi
A Çevrimdışı

abdullahahmed

Guest
۞Fususu,l-Hikem kitabı üzerine ve İbn Arabi,yi Tekfir Eden Alimler۞
Fususu,l-Hikem : İbn Arabi bu kitabında Tevhid Akidesini iptal edici ve insanın vücudunun Allah,ın vücudunun bir sureti,hatta bütün alemlerim O,nun sureti olduğunu,alemlerin O,nun vücudunun ayn,ı olduğunu söyler,Daha kitabının başında Allah,ın Rasulü,nü (sallallahu aleyhi ve sellem) yalan,dalalet ve küfrüne şahid tutmaktan utanmayan bu İsmailileşmiş ve Batınileşmiş bid,at ve dalalet önderi,kitabında tüm peygamberleri yalanlayıcı ve hatta Kur,an,ı tekzib edici meselelere değinir.Bunun için yüzlerce müctehid,fakih,muhaddis,usulcü ve ilim ehli onu tekfir etmişlerdir.bunun için ayrıntılı bilgi almak isteyen Burhanuddin el-Bikai,nin Tenbihu,l-Gabiyyi İla Tekfiri İbn Arabi ile Şeyhulislam Mustafa Sabri Efendi,nin Mevkıfu,l-Akli ve,l İlmi ve,l-Alimi Min Rabbi,l-Alemin ve İbadihi el-Murselin (c.3,190,274) Daru İhyai,t-Turas el-Arabi,3.bsk.1413/1992) adlı eserine başvurabilirler.
Burhanuddin el-Bikai, Tenbihu,l-Gabiyyi İla Tekfiri İbn Arabi adlı kitabında İbn Arabi,nin bu inancı yüzünden İbn Arabiyi Tekfir edenlerin isimlerini zikretmiştir bizde bu isimleri burada zikrediyoruz :
1-۞Zeynuddin el-Iraki
2-۞Ebu Zur,a Veliyuddin Ahmed İbn Zeynuddin
3-۞İmam el-Mizzi (H.654/724)
4-۞Yusuf İbnu,z-Zeki Abdurrahman İbn Abdilmelik Ebu,l-Haccac Cemaluddin
5-۞İmam Ebu Ali İbn Halil es-Sukuti
6-۞İz İbn Abdusselam
7-۞İbn Ebi,l-Kasım es-Sulemi
8-۞Şihabuddin Ahmed İbn Yahya İbn Ebi Halce et-Telamsani el-Hanefi
9-۞Bedruddin Huseyn İbnu,l-Ehled Seyfuddin İbn Abdullatif İbn Balaban es-Suudi es-Sufi
10-۞Takıyuddin Ebu,l-Feth Muhammed İbn Ali el-Kuşeyri İbn Dakik el-İyad (H.625-702)
11-۞Ebu,l-Feth el-Ya,muri
12-۞es-Salah Halil es-Safdi
13-۞Ebu,l-Feth İbn Seyidi,n-Nas
14-۞Muhammed İbn Muhammed İbn Ali İbn Yusuf (İbnu,l-Ceziri) eş-Şafii
15-۞İmaduddin İsmail İbn Kesir
16-۞Takiyuddin Ebu,l-Hasen Ali İbn Abdi,l-Kafi es-Subki
17-۞Kutbuddin İbnu,l-Kastallani
18-۞İmaduddin İbn Ahmed İbn İbrahim el-Vasiti
19-۞Burhanuddin İbrahim İbn Mu,dad el-Cu,beri
20-۞Zeynuddin Ömer İbn Ebi,l-Harem el-Kittani eş-Şafii
21-۞Müfessir Ebu Hayyan Muhammed İbn Yusuf el-Endülisi
22-۞et-Takiyy el-Hisni
23-۞Takiyuddin el-Fasi
24-۞Bahauddin es-Subki
25-۞Alleme Şemsuddin Muhammed el-Ayzeri eş-Şafii
26-۞Şerefuddin İsa İbn Mes,ud ez-Zevavi el-Maliki
27-۞İmam Nuruddin Ali İbn Ya,kup el-Bekri eş-Şafii
28-۞Alleme Necmuddin Muhammed İbn Akil el-Balisi eş-Şafii
29-۞Cemaluddin Abdullah Yusuf İbn Hişam
30-۞Lisanuddin Muhibb İbn,l-Hatib el-Endelusi el-Maliki
31-۞Şemsuddin Ebu Abdillah Muhammed el-Mevsıli eş-Şafii
32-۞Şemsuddin Muhammed İbn Ahmed el-Bisati el-Maliki
33-۞(Mısır kadısı) İmam Şuhabuddin Ebu,l-Fadl Ahmed İbn Hacer
34-۞Şeyhulislam Siracuddin Ömer İbn Reslan el-Bulkini
35-۞Allame Burhanuddin es-Sefakisi
36-۞İmam Şemsuddin Muhammed İbn Ahmed İbn Osman ez-Zehebi
37-۞Seyfuddin İbnu,l-Mecd Ali el-Hariri
38-۞et-Tac el-Baranbari
39-۞İbrahim er-Rakki
40-۞Ebu Zeyd Abdurrahman İbn Muhammed el-Hudari İbn Haldun
41-۞İmam Radiyuddin Ebu Bekr İbn Muhammed İbn Salih el-Cibliyy (İbnu,l-Hayyat eş-Şafii)
42-۞Kadı Şihabuddin Ahmed İbn Ali en-Naşıri
43-۞Alauddin Muhammed İbn Muhammed el-Buhari el-Hanefi
Bu İmam ve müctehidler tarafından İbn Arabi Tekfir edilmiştir :
۞۞۞Kaynak :el-Bikai,Tenbihu,l-Gabiyyi İla Tekfiri İbn Arabi (s.135-183)۞۞۞

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şu isimlere kategorik ve toptancı yaklaşmayın lütfen.. Sözlerini reddedip geçin.
Kimse kimsenin lafı ile kafir olmaz, kimsenin sözü ile de mümin olmaz.
Birini eleştiriceksen öncelikle ondan daha iyi olacaksın, ayrıca hiçbir insan kusursuz değilse-başta da biz olmak üzere- kimseden kusursuzluk bekleyemeyiz.

İnsanları en küçük hatasında tekfir etmek doğru değildir. O kişileri bence eserlerinden öğrenin, oradan eleştirin kabul etmiyorsan yine etmeyin ama birini muhalifinin eserleriyle eleştirmek çok nesnel olmaz.ü

Hadi İbni Arabiye sapık dedik ben bu listededikilere nasıl hak diyeceğim? Nedir bunun ölçüsü, o kitapları yazanlar onlar mı?

Hiçbirini görmedim, o çağda yaşamadım. Tanışmadım sohbetine katılmadım. Kitaplar diiyorsunuz? O kitapların nesnel, ekle olmadan bugüne aktarıldığını ve mutlak olduğunu kim iddia edebilir.. Hristiyanlar bile neler neler sokuşturmadılar mı İncilin içerisine ne şirkler..

Not: İbni Arabici de tasavvufçu da değilim. Katılmadığım fikirler var orada.. Ama toptan olarak kimseyi silemem.. Ne tasavufu, ne Mutezileyi, ne de herhangi bir hadis alimini.. Toptan alım da yapmam.. Sonuçta o kitaplar bir method üzerine yazılıyor.. Hepsi bir içtihatın ürünü..

Müslümanlığı geçtim, onca kitap yazmış bir insanı en azından o kadar kitap yazmış insanlar eleştirmelidir. Alim değilim ama tekfir ediyorum zihniyeti, yani hiçbir bilgim yok o kişi hakkında ama tekfir ediyorum zihniyeti Peygamber ahlakını ve yolunu kendine çizgi edinmiş müslüman dünyaya pek uygun düşmüyor gibi..

Bir de hiçkimsenin imanını tartışmaya açmayın.. el-Bikai İbnül Arabi'nin imanını tartışmaya açıp kafir hükmünü veriyor.. Peki el-Bikai'nin de biri imanını tartışmaya açarsa ne olacak? Hüküm insnalara kalsa herkes herkesi tekfir ederdi.. Bakın: Cübbeli saçma sapan iftiralar ile Şeyhülislam İbn Teymiye'ye saldırmıyor mu? Şimdi ben Cübbeli yüzünden bir İslam alimine hedef göremem ki, İbn Teymiye'nin söylediklerine bakıyorum zihnim direkt anlıyor.. Nesnelliği ve adaleti sadece kendimize yakın gördüğümüz alimlere değil, uzaklardan da esirgememeliyiz..

Kabul etmek zorunda değiliz. O firavunun imanı meseleleri cidden saçmalıktan ibaret.. Hiçbir insan da Peygamber'den üstün olamaz ayrıca takva da bu ümmette, öyle kerpiç tuğla altın tuğla saçmalıklarını da kabul etmem ama tekfir de edemem.. Çünkü kendi sonum konusunda bir güvencem yok.. Belki ben tekfir ettiğimden bile kötü olabilirim.. Bu nedenle tekfirden kaçınıyorum..

Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi
Şu isimlere kategorik ve toptancı yaklaşmayın lütfen.. Sözlerini reddedip geçin.
Kimse kimsenin lafı ile kafir olmaz, kimsenin sözü ile de mümin olmaz.
Birini eleştiriceksen öncelikle ondan daha iyi olacaksın, ayrıca hiçbir insan kusursuz değilse-başta da biz olmak üzere- kimseden kusursuzluk bekleyemeyiz.

İnsanları en küçük hatasında tekfir etmek doğru değildir. O kişileri bence eserlerinden öğrenin, oradan eleştirin kabul etmiyorsan yine etmeyin ama birini muhalifinin eserleriyle eleştirmek çok nesnel olmaz.ü

Hadi İbni Arabiye sapık dedik ben bu listededikilere nasıl hak diyeceğim? Nedir bunun ölçüsü, o kitapları yazanlar onlar mı?

Hiçbirini görmedim, o çağda yaşamadım. Tanışmadım sohbetine katılmadım. Kitaplar diiyorsunuz? O kitapların nesnel, ekle olmadan bugüne aktarıldığını ve mutlak olduğunu kim iddia edebilir.. Hristiyanlar bile neler neler sokuşturmadılar mı İncilin içerisine ne şirkler..

Not: İbni Arabici de tasavvufçu da değilim. Katılmadığım fikirler var orada.. Ama toptan olarak kimseyi silemem.. Ne tasavufu, ne Mutezileyi, ne de herhangi bir hadis alimini.. Toptan alım da yapmam.. Sonuçta o kitaplar bir method üzerine yazılıyor.. Hepsi bir içtihatın ürünü..

Müslümanlığı geçtim, onca kitap yazmış bir insanı en azından o kadar kitap yazmış insanlar eleştirmelidir. Alim değilim ama tekfir ediyorum zihniyeti, yani hiçbir bilgim yok o kişi hakkında ama tekfir ediyorum zihniyeti Peygamber ahlakını ve yolunu kendine çizgi edinmiş müslüman dünyaya pek uygun düşmüyor gibi..

Bir de hiçkimsenin imanını tartışmaya açmayın.. el-Bikai İbnül Arabi'nin imanını tartışmaya açıp kafir hükmünü veriyor.. Peki el-Bikai'nin de biri imanını tartışmaya açarsa ne olacak? Hüküm insnalara kalsa herkes herkesi tekfir ederdi.. Bakın: Cübbeli saçma sapan iftiralar ile Şeyhülislam İbn Teymiye'ye saldırmıyor mu? Şimdi ben Cübbeli yüzünden bir İslam alimine hedef göremem ki, İbn Teymiye'nin söylediklerine bakıyorum zihnim direkt anlıyor.. Nesnelliği ve adaleti sadece kendimize yakın gördüğümüz alimlere değil, uzaklardan da esirgememeliyiz..

Kabul etmek zorunda değiliz. O firavunun imanı meseleleri cidden saçmalıktan ibaret.. Hiçbir insan da Peygamber'den üstün olamaz ayrıca takva da bu ümmette, öyle kerpiç tuğla altın tuğla saçmalıklarını da kabul etmem ama tekfir de edemem.. Çünkü kendi sonum konusunda bir güvencem yok.. Belki ben tekfir ettiğimden bile kötü olabilirim.. Bu nedenle tekfirden kaçınıyorum..
Yorumuna cevap verdiğin kişinin foruma son giriş tarihi 2013.
Eski konuları deşip deşip uzun yazıyla vaktimizi çalman inşaAllah kul hakkına sebeb olmuyordur.

T Çevrimdışı

tevhiddavam

Rabbim! Benim ilmimi arttır!
İslam-TR Üyesi
Bence bu trollemenin başka bir çeşidi. Atayizler baktılar böyle abuk subuk sorularla iki günde ifşalanıp paketleniyorlar bunu gönderdiler. Sağdan sağdan forumu çökertmeye çalışıyolar.

Üzerinden asır geçmiş konulara “ben de bir yorum yapam herkese muhalefet olam” edasıyla hareket etmenin başka türlü açıklamasını bulamıyorum ben. Yeter be kardesim vallahi içimiz şişti. Ha bir de uzun uzun yazıyosunuz ya biz onları okumuyoz boşuna içerik kalabalığı yapmayın burda. Her açışimda 50 yeni mesaj geliyor foruma. Bakıyorum hepsi “Sevgi barış sevgi bilmemne” ya hu seviyorsanız sevin de herkesi bize ne bundan. Hiç cool değilsiniz coolumsu bey üzgünüm.

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar troll falanla alakam olamaz. Konunum açılış tarihi eski olabilir ama bu hayatta o ladar güncel ki..

Benim arkadaşlarımın arasında her zihniyetten insan var.. Ve ben nesnel davranmaya çalışıyorum.

Daha geçen gün başka bir forumda tasavvufçular ile tartıştım. Onlarda hemen beni selefi vahhabi diye yaftaladılar..

Niye müslümanlarca bir türlü kardeş olamıyoruz benim derdim bu?

Elin Kemalist batıl yönde bu ladar tutkun oluyordu biz hak olduğumuz halde neden birlik olamayoruz?

Amacım kimsenin içini şişirmek değildi. Sadece fikirlerimi ifade etmek istedim..

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Arkadaşlar troll falanla alakam olamaz. Konunum açılış tarihi eski olabilir ama bu hayatta o ladar güncel ki..

Benim arkadaşlarımın arasında her zihniyetten insan var.. Ve ben nesnel davranmaya çalışıyorum.

Daha geçen gün başka bir forumda tasavvufçular ile tartıştım. Onlarda hemen beni selefi vahhabi diye yaftaladılar..

Niye müslümanlarca bir türlü kardeş olamıyoruz benim derdim bu?

Elin Kemalist batıl yönde bu ladar tutkun oluyordu biz hak olduğumuz halde neden birlik olamayoruz?

Amacım kimsenin içini şişirmek değildi. Sadece fikirlerimi ifade etmek istedim..
Kardeşim ilmi meselerde boş / nefsi konuşma ve görüşlerini ilimle delillendir. Sapıklığında ehl-i tarik hariç ummetin ittifak ettiği zındıkları aklamaya çalışma. Küfrünü kustuğu sözü al ve bunu savunan nasıl musluman kalır onu isbatla! ki biz de muslumanmış diyelim!

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim ilmi meselerde boş / nefsi konuşma ve görüşlerini ilimle delillendir. Sapıklığında ehl-i tarik hariç iummetin ittifak ettiği zındıkları aklamaya çalışma. Küfrünü kustuğu sözü al ve bunu savunan nasıl musluman kalır onu isbatla! ki biz de muslumanmış diyelim!

O eserlerde küfür sözler var ve bunları savunmak imkansızdır..

Ama gerçekte o mu yazmıştır başkası mo eklemiştir bilemem..

Biliyorsun İslam tarihinde zındıklar diye bir grup var alimlerin eserlerine muasallat olup aralara saçma sapan şeyler koyuyorlarmış..

Sonuçta geçmiş insanlar bir ümmetti biz onlardan sorumlu değiliz.. Onların kazandıkları kendilerine bizim kazandıklarımız kendilerimize.. Allah her şeyi biliyor ve görüyor zaten.. Allah en doğru hükmü verecektir..

Benim tepkim şu sadece günümüz insanlarındaki yani imtihandaki insanları hakka çağırmak yanlıştan sakındırmak varken geçmişe gömülmenin bir anlamı var mı ki?

Üstelik herkes bir yere çekiyor dini iyice bizimde kafamız karıştı yani biri en büyük şeyh diyor diğeri en büyük kafir.. Yok mu bunun bir ortası?

Size bir şey diyemem dayatamam ama ben tekfir de edemem üzgünüm. Çünkü ben dört dörtlük bir müslüman değilim maalesef, hepimiz günahkarız..

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Günahkâr olmayan musluman yok diye kafire kafir demeyelim mi?
Sana bilmediğin konuda hüküm ver, tekfir et diyen olmadığı gibi; 'tekfir etmeyin' demen de yanlış. En azından 'bu küfür sözü söylemişse kafirdir, fasıktır' vs de. Zaten böyle dersen onu savunanlar bile o sözü öyle savunacaklardır ki, o sözün ona ait olduğunu anlayacaksındır. en azından o sözü günümüzde savunan, gördüğün kişilerin sapıklığı hakkında bir kanaatin oluşsun!

Leprusal Çevrimdışı

Leprusal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İbni arabinin kitapları korkunçtur ama adamı takdir edeyim laf ebeliğini iyi yapıyor. Tecelli filan diye acayip değişik kelimelerle önce beyninizi çorba eder. İbni arabiyi okurken anlarken baya zorlandım ama birkaç yerde ağzındaki baklayı yumurtladı. Puta tecelli var mı yok deyip, Sonra puta tapan Allah’a tapar denen zırvayı yumurtlar. Sayfanın sadece başını okusanız alim zannedersiniz ama zehrini ince ince kusan birisi o. Bu açıdan Mevlana ve Deli Said(Nursi)’den daha tehlikelidir. Çünkü onlar açıkça sunuyorlar. Vahdeti vücut bir zırvadır.

Üst Ana Sayfa Alt