Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Üzerinden Arapça Dersi Ile Ilgili Öneri Ve Istişare

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum ve Rahmetullahı ve Berekatuhu..

Öncelikle, herşeyden önce bende bir talebeyim ama hamdolsun 1,5 senedir medrese eğitimi alıyorum. Belli bir seviyeye (Allah'ın izniyle geldik) ulaştık. Daha önce mesajımda da belirttiğim gibi Arapça'ya giriş anlamında dileyen kardeşlere yardımcı olabilirim. (Emsile - Bina - Avamil)

Bu kitaplar Arapça gramerinin (sarf-nahiv) temelini oluşturan eserlerdir. Dünya üzerinde medrese eğitimi veren ilmi müesseselerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu eserleri anlayarak güzelce okuyan kardeşlerimiz, Allah'ın izniyle Arapça'ya güzel bir başlangıç yapmış olurlar.

Dilerseniz kafamdaki metodu size aktarayım:

Yapılan harf inkilabı (darbesi) ile maalesef geçmişle ve Arapça ile olan bağlarımız koparıldı bildiğiniz gibi.. Latin alfabesine geçişle beraber bırakın arapçayı, osmanlıca kelimelere bile yabancı kaldık..

Bundan dolayı ben diyorum ki bu kitaplara geçmeden önce bazı önemli ön bilgilerin (latince olarak) kardeşlerimize sunulması gerekmektedir. Diğer türlü bu eserler okunmaya başladığında istenilen verim alınamayabilir..

Atılacak temelin üzerine bu eserler okunduğu zaman (kendimden biliyorum) çok daha verimli bir sonuç elde etmek mümkün olacaktır.

Ben diyorum ki eğer arzu ederseniz 3 günde bir forumda yazarak sizinle temel bazı bilgileri paylaşayım. Zamanla inşallah diğer dersleri okuyacak seviyeye geldiğimizde ne yapacağımıza karar veriririz. Zaten hocalarımız bir dersi verirken onu en az 5 kişiye aktarmayı şart koşuyorlar. Hem bende bu sorumluluğu yerine getirmiş olurum, sizlerin vesilesiyle.

Her dersin ayrı bir konusu olsun ve anlamadıklarınızı ve kafanıza takılanları o konu içerisinde istişare edelim, diyorum..

Sizlerde aklınıza gelenleri paylaşabilirsiniz, Allah (c.c.)'a emanet olunuz..

Unutmayalım ki Arapça şer'i ilimlerin anahtarı (vesile) olan bir ilimdir. Diğer bir deyişle vasıta ilmidir. Bu uzun ve sabır isteyen bir yoldur ama meyvesi çok güzeldir. Allah hepimize bu ilimlere hakkıyla vakıf olabilmeyi nasib eylesin.

"Allah (c.c.) kim için hayır murad ederse onu dinde fakih kılar." (Buhari ve Müslim)

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
we aleykümes selam kardeşim.
ALLAHcc razı olsun,inşaALLAH istifade edenlerden oluruz..
ilk önce emsiledenmi başlıyacaksınız?usul olarak nasıl verimliyse ki siz bizden tecrübelisiniz,öyle yapalım.Size uyarım.hayrlara vesile olmasını Rabbimden diliyorum,umarım çabuk pes edenlerden olmayız...

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yazılı mı olacak burdan dersler. Bayağı zahmetli olacak sizin için.

şu yeni tarz konferans siteleri var. bilmiyorum ne kadar uygulanabilir. ama seçenek olarak düşünülebilir.
ben hiç kullanmadım. sadece geçenlerde bi konu ile ilgili uzaktan eğitim aldım . kullanışlı oluyor. hem video olarak da orda kalıyo dersler.

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah sizlerden de razı olsun.. İlk aşamada yazılı olarak başlayalım diyorum arapça bazı ifadeleri de becerebildiklerimi kendim eklerim (yazı formatında), yapamadıklarımında resmini çekip eklerim inşallah.

Emsile - Bina - Avamil kitaplarına giriş olarak genel bir başlangıç yapalım diyorum. Çünkü şimdi direk emsile'ye başlarsak ezber odaklı olduğu için bazı kardeşlere ağır gelebilir. Önce genel bilgileri (ya da diğer bir deyişle temel bilgileri) ondan sonra geçelim diyorum. Gerekirse ileriki aşamaları skype üzerinden de yapabiliriz.

İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah swt dan hayirli kilmasini dilerim.güzel dusunmussun kardesim.bizde faydalaniriz insaAllah

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Konuları Serbest Kürsü başlığının altında paylaşmak niyetindeyim. Bu akşam, inşallah "Arapça'ya Giriş 1 konu başlığı altında şu konulara değineceğiz inşallah:

Sarf Nedir ve bazı sarf kitapları

Nahiv Nedir ve bazı nahiv kitapları

Arapça'da Kelime nedir ve kaça ayrılır

-İsim

-Fiil

-Harf

Bir ayet ve bir hadis'in üzerinde öğrendiklerimizi tatbik edeceğiz inşallah.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Derse başlıyoruz demek,hadi hayrlısı,yanlız akşam olunca ben çıkıyorum,başka biryerden girersem dahil olurum,olmazsa sabahleyin inşaALLAH...
Dersler hergünmü yoksa üçgünde bir mi?günleride belirleseniz daha düzenli olur kardeşim..
selametle

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ahi ben arapçayı yarıda bırakmak zorunda kalmıştım, bu hayrına çok sevindim. ben ızhardaydım, burdan devam etme ihtimalimiz varmı başa dönüp tekrar yapsam zaman alır talebemde yok bildiklerimi unuturum. ne önerirsin ?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bi öneri;
Forumda uygun bi bölüme Bi ana başlık açılsa ,
İlerleyen zamanlarda alt başlık ihtiyacı oluşur diye böyle bi önerim olacak

M Çevrimdışı

Munadil

Üye
İslam-TR Üyesi
arkadaşlar bende size yardımcı olmak isterdim ama benim işlerim belli olmuyor. bir bakmışsınız günün her vakti sitedeyim bir bakmışsınız hiç yokum, ve yarım iş yapmayıda sevmiyorum. Dolayısıyla Allahu Teala size muvaffakiyet versin inşallah.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bakarsın arapça yazışmaya başlarız :D

RahmaninKulu Çevrimdışı

RahmaninKulu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İnşallah bende takip edeceğim. Allah yardımcımız olsun. Ve razı olsun sizlerden inşaAllah

halid.bin.velid Çevrimdışı

halid.bin.velid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Rabbim ecrni artırsın güzel bir düşünce olmuş diziplinli gidilirse çok güzel yol alınır diye düşünüyom aslında forumda özel bir bölge açımalı online arapça ders öyle bir saat olçakki o dersin altında söylen soruya cevap verelim çok şey istim bazen farkındayım :)

Allah c.c razı olsun sende rabbim yolunu imanlı yolda ilerlemeyi ve şehit olmayı nasip etsin

Üst Ana Sayfa Alt