Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Forum Üyelerinin Evrenin Yaratılışına Bakışı Nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Polinecka Çevrimdışı

Polinecka

Üye
İslam-TR Üyesi
merhaba geçen gun konum malesef amacımdan çıktı o yuzden o tartısma kısmını bırakalım.
daha sonra ben aklıma bir şey geldi. acaba forum uyelerı evrıme karşı ama acaba evrenin yaratılıs surecıne de karşı mı merak etmeye basadım.sızlerbılımın soyledıgı evrenın 14 mılyar yasında dunyanın 4 mılyar yasında oldugu hıkayesine veya işte yavas yavas kıtalar yaraatılıyo su olusuyo vs vs o bılımsel surece ınanıyor musunuz mılyarlarca yıl suren şeklıyle? yoksa evrım gıbı hemen bı anda Allah yarattı mı dıye ınanıyorsunuz bunu merak etmısdım selamlar sevgiler

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
merhaba geçen gun konum malesef amacımdan çıktı o yuzden o tartısma kısmını bırakalım.
daha sonra ben aklıma bir şey geldi. acaba forum uyelerı evrıme karşı ama acaba evrenin yaratılıs surecıne de karşı mı merak etmeye basadım.sızlerbılımın soyledıgı evrenın 14 mılyar yasında dunyanın 4 mılyar yasında oldugu hıkayesine veya işte yavas yavas kıtalar yaraatılıyo su olusuyo vs vs o bılımsel surece ınanıyor musunuz mılyarlarca yıl suren şeklıyle? yoksa evrım gıbı hemen bı anda Allah yarattı mı dıye ınanıyorsunuz bunu merak etmısdım selamlar sevgiler
Âleykum selam we Rahmatullâhi we Berekâtuh

Eğer bizim inancımızla ilgilenmeyip hâlâ hadis inkarcısı olarak kalmaya devam ediyor ve bizi tekfir ediyorsanız bunları ne için soruyorsunuz anlamadım, ama hayır inanıyoruz tabii ki de. Ayrıca evrim konusunda da siz sanırım insanın evrildiğini düşünüyorsunuz buna hiçbir Müslüman inanmaz zaten ama onun dışında evrim olabilir, fakat olamayacağıyla ilgili bilimsel kanıtlar da vardır şu yazıyı okumanızı öneririm;

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
Al-i İmran 191:
Onlar ayakta dururken, otururken, yatarken hep Allah’ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışını düşünürler (ve şöyle derler: ) “Rabbimiz! Sen bunu boş yere yaratmadın, seni tenzih ve takdis ederiz. Bizi cehennem azabından koru!

Kurana göre evren bir anda yaratılmış değil merhale merhale bu yüzden bu süreçlere karşı değiliz ve lütfen şu üslubu bırakın insanları çocuk gibi imtihan etmeyin karşınızdakileri bilimden habersiz cahiller gibi denemeyin anlıyorum yeni müslüman olduğunuz için bizleri merak ediyorsunuz ama biz de sizden farklı bir yaşantı içerisinde değiliz bizler dumanla iletişim kurup, mızraklarla avlanmaya çıkmıyoruz. 21.yy'da yaşadığımızın farkındayız. Belki merak etmişsindir biz bedevi değiliz develer üzerinde yaşamıyoruz. Biz de sizin gibi bir evde yaşıyoruz. Hani şu betondan olan. Arabalara uzaylı diye taş fırlatmıyoruz. Yanlış anladıysam kusura bakma ama 2 başlıkta da senin bizim 7.yy'da yaşadığımızı düşündüğünü düşünüyorum. Gerçekten dışarıdan bakınca bizi denediğiniz çok belli oluyor bu çok üzücü. Halbuki vahye ters düşen bilgileri reddetmekten başka bir şey yapmıyoruz. Oysa bunu sizin de yapıyor olmanız gerekiyordu.
Sizce veya bence diye bir şey yoktur Allah ne dediyse o'dur
Big bang'e inanıyoruz çünkü bunu yalanlayacak bir ayet yok bilakis destekleyen ayet var(bkz:Enbiya 30)
Evrenin bir anda bu hale geldiğini düşünmüyoruz çünkü bir anda bu hale geldiğini söyleyen ayetler yok bilakis aşamaları olduğunu buyuruyor Allah (c.c.)
Evrenin genişlediğine inanıyoruz çünkü Kuran'da bunu söyler(bkz:Zariyat 47)
Fotosenteze inanıyoruz çünkü reddeden ayet yok bilakis destekleyen ayet var(bkz:Tekvir 17-18)

Son düzenleme:
|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we Rahmatullâhi we Berekâtuh

Eğer bizim inancımızla ilgilenmeyip hâlâ hadis inkarcısı olarak kalmaya devam ediyor ve bizi tekfir ediyorsanız bunları ne için soruyorsunuz anlamadım, ama hayır inanıyoruz tabii ki de. Ayrıca evrim konusunda da siz sanırım insanın evrildiğini düşünüyorsunuz buna hiçbir Müslüman inanmaz zaten ama onun dışında evrim olabilir, fakat olamayacağıyla ilgili bilimsel kanıtlar da vardır şu yazıyı okumanızı öneririm;
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Kardeşim, kendisi Müslüman oldu.

D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Evren 6 aşamada merhalede yaratılmıştır dilerse Allahu Teala bir andada yaratabilirdi bunu bazi tefisir alimlerimiz şöyle açıklamıştır
[" ...Bu süreyi Yüce Allah zikretmekle birlikte O, bunları bir anda dahi yaratmak dileseydi elbette bunu yapardı. Zira O, bunlara ol demeye ve bunları hemen var etmeye kadirdir. Fakat O, kullara yapacakları işlerinde yumuşak davranmayı ve sağlam iş yapmayı öğretmek istemiştir. Diğer taraftan kudretinin, meleklere peyder pey zuhur etmesini dilemiştir. Bu ise: Melekleri göklerden ve yerden önce yaratmıştır, diyenlerin görüşüne göredir.

Göklerin ve yerin altı günde yaratılmasındaki bir diğer hikmet de şudur:

Her bir şeyin O'nun nezdinde bir süresi vardır. Ayrıca O, bununla isyankarları cezalandırmakta acele etmeyi terk ettiğini de açıklamaktadır. Çünkü O'nun nezdinde her bir şeyin bir vadesi vardır... ](Kurtubi Tefsiri)

Biz böylece imam eder ve kabul ederiz, fakat Kur'an'ı Kerim'de Adem as, evrimin iddia ettiği gibi önce hücre sonra balik sonra kara sonra maymun vs.. gibi bir yaratılma süreci geçmemektedir

Ali imran.59:Şüphesiz Allah katında (yaratılışları bakımından) İsaʼnın durumu, Âdemʼin durumu gibidir: Onu topraktan yarattı. Sonra ona 'ol' dedi. O da hemen oluverdi.

38.71: Hani, Rabbin meleklere şöyle demişti: 'Muhakkak ben çamurdan bir insan yaratacağım.'

38.72: 'Onu şekillendirip içine ruhumdan üflediğim zaman onun için saygı ile eğilin.'

38.73: Derken bütün melekler topluca saygı ile eğildiler.

38.74: Ancak İblis eğilmedi. O büyüklük tasladı ve kâfirlerden oldu.

D Çevrimdışı

Daimaİslam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Bu konuda bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim insAllah yardımcı olabilmişimdir

Son düzenleme:
Polinecka Çevrimdışı

Polinecka

Üye
İslam-TR Üyesi
Al-i İmran 191:
Onlar ayakta dururken, otururken, yatarken hep Allah’ı anarlar; göklerin ve yerin yaratılışını düşünürler (ve şöyle derler: ) “Rabbimiz! Sen bunu boş yere yaratmadın, seni tenzih ve takdis ederiz. Bizi cehennem azabından koru!

Kurana göre evren bir anda yaratılmış değil merhale merhale bu yüzden bu süreçlere karşı değiliz ve lütfen şu üslubu bırakın insanları çocuk gibi imtihan etmeyin karşınızdakileri bilimden habersiz cahiller gibi denemeyin anlıyorum yeni müslüman olduğunuz için bizleri merak ediyorsunuz ama biz de sizden farklı bir yaşantı içerisinde değiliz bizler dumanla iletişim kurup, mızraklarla avlanmaya çıkmıyoruz. 21.yy'da yaşadığımızın farkındayız. Belki merak etmişsindir biz bedevi değiliz develer üzerinde yaşamıyoruz. Biz de sizin gibi bir evde yaşıyoruz. Hani şu betondan olan. Arabalara uzaylı diye taş fırlatmıyoruz. Yanlış anladıysam kusura bakma ama 2 başlıkta da senin bizim 7.yy'da yaşadığımızı düşündüğünü düşünüyorum. Gerçekten dışarıdan bakınca bizi denediğiniz çok belli oluyor bu çok üzücü. Halbuki vahye ters düşen bilgileri reddetmekten başka bir şey yapmıyoruz. Oysa bunu sizin de yapıyor olmanız gerekiyordu.
Sizce veya bence diye bir şey yoktur Allah ne dediyse o'dur
Big bang'e inanıyoruz çünkü bunu yalanlayacak bir ayet yok bilakis destekleyen ayet var(bkz:Enbiya 30)
Evrenin bir anda bu hale geldiğini düşünmüyoruz çünkü bir anda bu hale geldiğini söyleyen ayetler yok bilakis aşamaları olduğunu buyuruyor Allah (c.c.)
Evrenin genişlediğine inanıyoruz çünkü Kuran'da bunu söyler(bkz:Zariyat 47)
Fotosenteze inanıyoruz çünkü reddeden ayet yok bilakis destekleyen ayet var(bkz:Tekvir 17-18)
bu malesef kotu bı nıyet okuma olmus. sadece forum ideolojisine göre neye ınandıgınızı kestırmek zor o yuzden merak edıyorum.

Polinecka Çevrimdışı

Polinecka

Üye
İslam-TR Üyesi
Evren 6 aşamada merhalede yaratılmıştır dilerse Allahu Teala bir andada yaratabilirdi bunu bazi tefisir alimlerimiz şöyle açıklamıştır
[" ...Bu süreyi Yüce Allah zikretmekle birlikte O, bunları bir anda dahi yaratmak dileseydi elbette bunu yapardı. Zira O, bunlara ol demeye ve bunları hemen var etmeye kadirdir. Fakat O, kullara yapacakları işlerinde yumuşak davranmayı ve sağlam iş yapmayı öğretmek istemiştir. Diğer taraftan kudretinin, meleklere peyder pey zuhur etmesini dilemiştir. Bu ise: Melekleri göklerden ve yerden önce yaratmıştır, diyenlerin görüşüne göredir.

Göklerin ve yerin altı günde yaratılmasındaki bir diğer hikmet de şudur:

Her bir şeyin O'nun nezdinde bir süresi vardır. Ayrıca O, bununla isyankarları cezalandırmakta acele etmeyi terk ettiğini de açıklamaktadır. Çünkü O'nun nezdinde her bir şeyin bir vadesi vardır... ](Kurtubi Tefsiri)

Biz böylece imam eder ve kabul ederiz, fakat Kur'an'ı Kerim'de Adem as, evrimin iddia ettiği gibi önce hücre sonra balik sonra kara sonra maymun vs.. gibi bir yaratılma süreci geçmemektedir

Ali imran.59:Şüphesiz Allah katında (yaratılışları bakımından) İsaʼnın durumu, Âdemʼin durumu gibidir: Onu topraktan yarattı. Sonra ona 'ol' dedi. O da hemen oluverdi.

38.71: Hani, Rabbin meleklere şöyle demişti: 'Muhakkak ben çamurdan bir insan yaratacağım.'

38.72: 'Onu şekillendirip içine ruhumdan üflediğim zaman onun için saygı ile eğilin.'

38.73: Derken bütün melekler topluca saygı ile eğildiler.

38.74: Ancak İblis eğilmedi. O büyüklük tasladı ve kâfirlerden oldu.
teşekkurler :)

Hicret Vakti Çevrimdışı

Hicret Vakti

Üye
İslam-TR Üyesi
bu malesef kotu bı nıyet okuma olmus. sadece forum ideolojisine göre neye ınandıgınızı kestırmek zor o yuzden merak edıyorum.
Özür dilerim ben yanlış anlamışım ama bu inanç bu foruma özel değil kimse Hz Ademi inkar etmez genel kabul budur forumdakilerse gerçekten hakkıyla teslim olmuş kişiler

Allah sizin de bizim de ayaklarımızı İslam Üzerine sabit kılsın

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
Bilimin ortaya koyduğu veri kulak verilmeye değer ve önemlidir.

Bilim, “nasıl” diye sormaktır. nasıl sorusunu sordukça işin çekirdeğine iniyorsun. Artık nasıl sorusuna cevap verecek yer kalmadığında kocaman bir boşlukta gerçekleşen patlamadan öncesine gidemediğimizi görüyoruz.

Büyük patlama, enerjinin maddeye dönüşmesi, evrenin genişlemesi, kütle çekimle beraber rastgele parçaların birleşip yıldızlar etrafında gezegenler oluşturması, yaşam için ideal sıcaklık aralığının oluşması ve yaşamın başlaması vs. vs. bunların hepsini kabul edecek olursak bile bunların bir ilah tarafından gerçekleştirildiği tezini çürütüyor olamayız. Enerji, dolayısıyla madde yoktan var oluyor olamaz. Evrenin içinde boş bir nokta oluşturmanın mümkün olmadığı deneyle ortaya çıktı.

Bu evren sadece bizim için büyük, ilahi bir güç için evrenin tamamı bile bir zerre büyüklüğü ihtiva ediyor olamaz. Dünyadan bile uzaklaşınca küçük bir bilye gibi görünüyor.

Fizik yasaları, entropi, kozmik akıl vs. başka ne derseniz deyin, bunun adı Allah’ın yaratma şeklidir.

Atalarım inanıyor bende ondan inandım diyen insan konumunda olmamak için bütün irademle her türlü sese kulak vererek sorguladım. Çok farklı fikirlere yöneldiğim oldu.

Ben insanoğlunun büyük gördüğü evrenin onu yaratan için küçük olduğunu düşünüyorum. Estetik kaygıyla bakıldığında pürüzlü ve matematiksel olarak değerlendirildiğinde rastgele görünen evrende düzensizliğin düzenini görüyorum.

Hz. Muhammed’in (S.A.V.) peygamberliğine, onun bildirdiği şekilde Allah’ın (C.C.) ilahlığına iman ediyorum. Allah tektir, onun dengi ve üstü yoktur. O tüm noksanlıklardan münezzehtir.

Bize son derece estetik ve mükemmel(görece) bir dünya vaat etmemiştir. Dünya’yı aşağıların en aşağısı olarak, imanların sınandığı bir imtihan sahası olarak tanımlamıştır.

Bilimi, bilmek için bir araç olarak kullanın, ilminizi genişletin ama şu dünya ve evrene bakarak imanınızı yakmayın, Allah ve hesap günü vardır. Ayet ve sahin hadislere, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in masum sünnetine tutunun, enerjimizi onun tarif ettiği müminlerden olmak yolunda harcayın.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tartışmadan işin aslını anlatayım:
Bizce her şeyin yapan aslında Müsebbiul Esbab olan Allahtır(a.w.c).
Bir insan bir hastalığa tutulur, bir savaşa gider yada bir kaza geçirir ve ölür ama aslında Allah(awc) o kişinin ölümünü murad buyurmuştur, diğerleri sebebtir.
Aynı şekilde Allah, evrinn yaratılışını buna benzer bazı sebeplere bağlamış olabilir, biz buna itiraz etmeyiz, bu idnden ziyade fennin konusu olan bir şeydir.
Hatta Kur'an da özellikel big bang teorisi denilen hadiesi destekleğen ayetler mevcuddur:
"İnkarcılar, gök ve yer bitişikken biz onları ayırdık"(Enbiya 30)
İslam, bu vb meseleleri çoğu zaman fennin ve insanlığın ilerlemesine bırakmıştır.
Vesselam

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt