Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Günlüğü...

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
@Ummu Aişe abla ile aşı vs hakkinda dm de 2 kişilik bilim kurulu kurup konusurken
Yanlislikla siteyi hackledim herhalde
Bu ne yaw. Nereye bastım acaba
net mi gitti noldu
20220507_161844.jpg

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
İnsanlara söylemek istediğim küçük ama çoğu kişiyi rahatsız eden şeyler belki bunları yapan birisi foruma girer de okur.

•ALLAH Subhanahu we Teâlâ için boş konuşmayı bırakın konuştuklarımızdan da sorguya çekileceğiz. Boş konuşmak insanı eğlendirmez sonra pişman olursunuz aslında, psikolojik bir durum. Biiznillâh bırakın daha mutlu olduğunuzu fark edeceksiniz.
•Her yerde karşıma çıkan sosyal medyada yazılan "bu bana iyi gelecek yaralarımı saracak" zırvalığı çok rahatsız edici ve saçma lütfen bunu okuyan ve yapanlar varsa bırakın ALLAH Subhanahu we Teâlâ rızası için. Biiznillâh boş kelamı terk edelim twitterdan yazdıklarımızdan da sorguya çekileceğiz. ALLAH Subhanahu we Teâlâ'dan başkası yaraları saramaz biraz dediklerinizi düşünün.
•ALLAH Subhanahu we Teâlâ rızası için random atmayı da bırakın "jahshdajajssjj" bu çok çocuksu ve saçma özellikle de kadınlar yapıyor ALLAH için bırakın biraz edep.
•Artık insanları anlamaya çalışın sadece kendi açınızdan bakmayın. Özellikle de Müslümanlar, kardeşlik bilinci yok olmaya başladı artık. Fark etmeden sahip olduğunuz egonuzdan sorguya çekileceksiniz. İyiliğiniz için kusurlarınızı söyleyen kişiye de kızmayın ALLAH Subhanahu we Teâlâ'nın sizi ateşten kurtarmak için gönderdiği birisine kızamazsınız. Bir nevi ALLAH'a ve O'nun kurallarına kızmış oluyorsunuz.
•Her insanı direkt tekfir etmeyin yanlışını nasihat ederek söyleyin. İnsanlar ana babasını bile sırf bir günahları var diye tekfir etmeye başlamış. Onun dışında sizin yapmadığınızı yapan ve aslında sizinle karşılaşsalar size Müslümansınız diye yardım etmek isteyecek kişileri, İslâm'a hizmet eden kişileri de uydurma sebeplerden tekfir etmeyin. Kâfire etmediğiniz düşmanlığı İslâm için mücadele etmiş dinine bağlı bazı kişilere ediyorsunuz(bilenler biliyor).

Lavandula19 Çevrimdışı

Lavandula19

وَلَمْ أَكُنۢ بِدُعَآئِكَ رَبِّ شَقِيًّا
İslam-TR Üyesi
İnsanlara söylemek istediğim küçük ama çoğu kişiyi rahatsız eden şeyler belki bunları yapan birisi foruma girer de okur.

•ALLAH Subhanahu we Teâlâ için boş konuşmayı bırakın konuştuklarımızdan da sorguya çekileceğiz. Boş konuşmak insanı eğlendirmez sonra pişman olursunuz aslında, psikolojik bir durum. Biiznillâh bırakın daha mutlu olduğunuzu fark edeceksiniz.
•Her yerde karşıma çıkan sosyal medyada yazılan "bu bana iyi gelecek yaralarımı saracak" zırvalığı çok rahatsız edici ve saçma lütfen bunu okuyan ve yapanlar varsa bırakın ALLAH Subhanahu we Teâlâ rızası için. Biiznillâh boş kelamı terk edelim twitterdan yazdıklarımızdan da sorguya çekileceğiz. ALLAH Subhanahu we Teâlâ'dan başkası yaraları saramaz biraz dediklerinizi düşünün.
•ALLAH Subhanahu we Teâlâ rızası için random atmayı da bırakın "jahshdajajssjj" bu çok çocuksu ve saçma özellikle de kadınlar yapıyor ALLAH için bırakın biraz edep.
•Artık insanları anlamaya çalışın sadece kendi açınızdan bakmayın. Özellikle de Müslümanlar, kardeşlik bilinci yok olmaya başladı artık. Fark etmeden sahip olduğunuz egonuzdan sorguya çekileceksiniz. İyiliğiniz için kusurlarınızı söyleyen kişiye de kızmayın ALLAH Subhanahu we Teâlâ'nın sizi ateşten kurtarmak için gönderdiği birisine kızamazsınız. Bir nevi ALLAH'a ve O'nun kurallarına kızmış oluyorsunuz.
•Her insanı direkt tekfir etmeyin yanlışını nasihat ederek söyleyin. İnsanlar ana babasını bile sırf bir günahları var diye tekfir etmeye başlamış. Onun dışında sizin yapmadığınızı yapan ve aslında sizinle karşılaşsalar size Müslümansınız diye yardım etmek isteyecek kişileri, İslâm'a hizmet eden kişileri de uydurma sebeplerden tekfir etmeyin. Kâfire etmediğiniz düşmanlığı İslâm için mücadele etmiş dinine bağlı bazı kişilere ediyorsunuz(bilenler biliyor).
Yerinde tespitler. "Haklısınız." dan başka lafım yok.

Lavandula19 Çevrimdışı

Lavandula19

İslam-TR Üyesi
Bugün beni çok seven bir arkadaşıma (biraz onun da sıkıştırması ile) akidemde düzeltmelere gittiğimi, tevhidi eksik bildiğimi ve devam sürecini falan anlattım. Dahil olduğu cemaatin sıkıntılarından da bahsettim. Yüzleşmek onu çok üzdü. Onun gibi düşündüğünü sanan arkadaşından duymak sanırım epey vurucu oldu. Elime baltayı alıp zihninde bir gezintiye çıkmış oldum yani. İnsanda din mefhumu yanlış oturunca yıkıp yeniden yapmak gerekiyor ki siz çok iyi biliyorusunuz. Araştıracakmış. İnşaallah güzel dönütler alırım. Sürece dair tavsiyelerinizi de beklerim.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bugün beni çok seven bir arkadaşıma (biraz onun da sıkıştırması ile) akidemde düzeltmelere gittiğimi, tevhidi eksik bildiğimi ve devam sürecini falan anlattım. Dahil olduğu cemaatin sıkıntılarından da bahsettim. Yüzleşmek onu çok üzdü. Onun gibi düşündüğünü sanan arkadaşından duymak sanırım epey vurucu oldu. Elime baltayı alıp zihninde bir gezintiye çıkmış oldum yani. İnsanda din mefhumu yanlış oturunca yıkıp yeniden yapmak gerekiyor ki siz çok iyi biliyorusunuz. Araştıracakmış. İnşaallah güzel dönütler alırım. Sürece dair tavsiyelerinizi de beklerim.
Doğruyu aramaya niyetli ve "nasıl araması gerektiğini bilen" birisi ise: Onun için ve benzer herkes için kolaylıklar diliyorum.

Nitekim niyeti güzel, "doğruyu yanlışı ayırt etme kriterli yerinde" birine "Allah'ın doğruyu bulduracağından başka" bir beklentim yoktur. Sadece kolaylık olması için dua edebilirim.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
•ALLAH Subhanahu we Teâlâ için boş konuşmayı bırakın konuştuklarımızdan da sorguya çekileceğiz. Boş konuşmak insanı eğlendirmez sonra pişman olursunuz aslında, psikolojik bir durum. Biiznillâh
Bu farkındalığı kişi "kendi edininceye" kadar, dışarıdan öğüt pek etkili olmaz. Kişisel ilerleme sürecinin güzel bir getirisi bu.

Bu arada çevremden en az 3 kişi tanıyorum ki: boş şeyler hakkında konuşmayı "kafayı yememek için" kullanıyor ) Zaman öyle bir zaman ki, nereye baksanız ağır bir yük, bir sorumluluk. Küçük çocuklara varana dek, bir sıkıntı. Haram olmadığı sürece, kişi bu boş konulara ihtiyaç duyuyorsa: kafayı yememesi için tavsiye edilir bir şey bile bu )

Tabi keşke boş olan hiçbir anımız olmasa, ama bu üstün bir mevki ve o mevki herkese gelmez. O mevkiye adım adım yükselinir, hazır olmayanı aşar ve hatta boğar. Bu da benden ek olsun )

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Siz bir şeyi aramadan onun sizi bulma ihtimali var mıdır ? Doğal seçilim ya da diğer adıyla doğal seleksiyon diye bir şey gerçekten var mıdır örneği var mı bunların acep,hissiyat olarak ve kaba düşünce olarak davul dengi dengine buna bir örnek olabilir mi acaba.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Siz bir şeyi aramadan onun sizi bulma ihtimali var mıdır ? Doğal seçilim ya da diğer adıyla doğal seleksiyon diye bir şey gerçekten var mıdır örneği var mı bunların acep,hissiyat olarak ve kaba düşünce olarak davul dengi dengine buna bir örnek olabilir mi acaba.
İmkânsız değildir. Verilmiş sadakası var ise, kısaca Allah nasip ederse neden olmasın?

Ancak bulanların ekserisi arayanlardır.

Aradığı halde bulamayan da mevcut.

Kısaca her ihtimal mümkündür ancak: dinimizde esas olan tevekküldür. Bir yandan dua edip, bir yandan aramak gerek. Sonrası Rabbimizin takdiridir.

Dua konusunda da tavsiye konu:

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu arada Tevekkül ve Dua ile birlikte, aklıma gelen diğer iki husus:

Bir iş için karar verirken İstişare ve İstihare'nin önemi.

İstişare ile "bu iş kesin olur" denilen bir kararımdan İstihare ile Rabbim tarafından döndürülmüşlüğüm mevcuttur. Bu arada İstihare namazını, İstişare sonucu kararımdan 6 ay sonra hatırlamıştım. O güne kadar istişareye göre gayet iyi giden işim, unuttuğum istihare namazını kılmamla birlikte tam tersine döndü. Yaşanılan şok ayrı, şu an "elhamdülillah" diyoruz o işimiz olmadı diye. Böyle de bir tecrübemiz mevcut )

Kısaca: İstişare edin ama İstihare'yi sakın unutmayın )

Not: Tabi ki "sünnete uygun haliyle, bid'atlerden arındırılmış İstihare Namazı"ndan bahsediyorum.

Lavandula19 Çevrimdışı

Lavandula19

İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum günlük ve takipçileri.
Oyh.
Neyi nasıl anlatayım bilemiyorum. Saatlerdir gidip gelip nasıl yazayım diye düşünüyorum ama olmuyor. İfade edemiyorum. Sadece anahtar ifadelerle deneyeceğim:
Üni tüm zorluğuyla antidepresan eşliğinde devam ettiği sırada, tevhidî uyanışımdan önceki araştırma sorgulama sürecim, kime güveneceğim sorusunun cevabı, islam-tr yi Rabbimin karşıma çıkarması, yıllardır oturmuş fikirlerimi yıkan delillerle burada karşılaşmam, yine burada videoları ve yazıları paylaşılan muvahhid hocaların derslerini dinlemeye başlamam, yıkım,yapım,yıkım, yapım...
Ailede yalnızlık, arkadaş çevresinde yalnızlık, kimseye bir şey anlatamamak, saklamak, "İslam-akide-tevhid-benim yaşamım-benim ölümüm" konularının zihnimi, gündüzümü, gecemi kaplaması, derslerden artık iyice kopmak, notların yüzüne bakamamak, neden meslek için uğraştığımı düşünmek, hiçbir zaman kendimi bölümümle bütünleşmiş göremediğimi ve okulu dinimi öğrenmenin ve yaşamanın önünde engel olarak gördüğümü fark etmek, evde ara sıra akidevi konularda veya güncel meselelerde dayanamayıp çıkış yapınca püskürtülmek, göz yaşı, dua, göz yaşı, dua... Antidepresan, sınav, baş ağrısı, çarpıntı, beklenti, anlaşılamamak, anlaşılamamak, anlaşılamamak...........

Bitmedi.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum günlük ve takipçileri.
Oyh.
Neyi nasıl anlatayım bilemiyorum. Saatlerdir gidip gelip nasıl yazayım diye düşünüyorum ama olmuyor. İfade edemiyorum. Sadece anahtar ifadelerle deneyeceğim:
Üni tüm zorluğuyla antidepresan eşliğinde devam ettiği sırada, tevhidî uyanışımdan önceki araştırma sorgulama sürecim, kime güveneceğim sorusunun cevabı, islam-tr yi Rabbimin karşıma çıkarması, yıllardır oturmuş fikirlerimi yıkan delillerle burada karşılaşmam, yine burada videoları ve yazıları paylaşılan muvahhid hocaların derslerini dinlemeye başlamam, yıkım,yapım,yıkım, yapım...
Ailede yalnızlık, arkadaş çevresinde yalnızlık, kimseye bir şey anlatamamak, saklamak, "İslam-akide-tevhid-benim yaşamım-benim ölümüm" konularının zihnimi, gündüzümü, gecemi kaplaması, derslerden artık iyice kopmak, notların yüzüne bakamamak, neden meslek için uğraştığımı düşünmek, hiçbir zaman kendimi bölümümle bütünleşmiş göremediğimi ve okulu dinimi öğrenmenin ve yaşamanın önünde engel olarak gördüğümü fark etmek, evde ara sıra akidevi konularda veya güncel meselelerde dayanamayıp çıkış yapınca püskürtülmek, göz yaşı, dua, göz yaşı, dua... Antidepresan, sınav, baş ağrısı, çarpıntı, beklenti, anlaşılamamak, anlaşılamamak, anlaşılamamak...........

Bitmedi.

Beklenti ve anlaşılmak istenmek insani yıpratır haliyle.
Ama hayat boyle birsey.
Kimse kimseyi net olarak anlayamaz.
Ve beklenti icine girdigimiz icerik olarak neyse neyi talep ediyorsan bunun uzerinde de fazla dusunmemek lazim
Allahin bizden razi olmasi umudu disinda bir beklentim olmaz benim.
Her insan da bizim beklentilerimizi karsilamak zorunda değil. Paso hayal kiriligina ugrarsin.
Empati gucu yuksek insanlar ancak bir miktar anlayabilir onun disinda zor.

Okul konusunda bolumun ne bilmiyorum bu konuda ben kadin erkek kim olursa olsun bu donemde okumasi gerektigini okumak istemiyor absurt bir bolum ise, mesleki anlamda bir alanda uzmanlaşmasi gerektigini dusunuyorum.

Aile hususunda ise
En buyuk ornek Peygamberimizin hayati ve sahabelere davraniş şekli.
Bi toplumun degismesi inşaasi seneler sürüyorsa, aile icin de yillarca gelen oturmus gelenekler vs değişim kolay değildir.
Dogal olarak puskurtecekler.
Insan olarak sen yaşayışınla davranis bicimlerinle ornek teskil edeceksin ki onlarda bazi seyleri uyandirabilesin.

Defaatle hep bunu soyleyecegim
En buyuk ornek Efendimizin hayatinin icsellestirilmesi ve hayatta ayakta tutmak.
Aileleriyle sorunlari olan sahabeler de vardi seneler suren hem de.
Onlar da uzuluyordu
Efendimizin ve sahabelerin tavri nasildi nasil sureclerden gecildi iyice bir okumak gerek.

Acele etme özetle.

Lavandula19 Çevrimdışı

Lavandula19

İslam-TR Üyesi
Beklenti ve anlaşılmak istenmek insani yıpratır haliyle.
Ama hayat boyle birsey.
Kimse kimseyi net olarak anlayamaz.
Ve beklenti icine girdigimiz icerik olarak neyse neyi talep ediyorsan bunun uzerinde de fazla dusunmemek lazim
Allahin bizden razi olmasi umudu disinda bir beklentim olmaz benim.
Her insan da bizim beklentilerimizi karsilamak zorunda değil. Paso hayal kiriligina ugrarsin.
Empati gucu yuksek insanlar ancak bir miktar anlayabilir onun disinda zor.

Okul konusunda bolumun ne bilmiyorum bu konuda ben kadin erkek kim olursa olsun bu donemde okumasi gerektigini okumak istemiyor absurt bir bolum ise, mesleki anlamda bir alanda uzmanlaşmasi gerektigini dusunuyorum.

Aile hususunda ise
En buyuk ornek Peygamberimizin hayati ve sahabelere davraniş şekli.
Bi toplumun degismesi inşaasi seneler sürüyorsa, aile icin de yillarca gelen oturmus gelenekler vs değişim kolay değildir.
Dogal olarak puskurtecekler.
Insan olarak sen yaşayışınla davranis bicimlerinle ornek teskil edeceksin ki onlarda bazi seyleri uyandirabilesin.

Defaatle hep bunu soyleyecegim
En buyuk ornek Efendimizin hayatinin icsellestirilmesi ve hayatta ayakta tutmak.
Aileleriyle sorunlari olan sahabeler de vardi seneler suren hem de.
Onlar da uzuluyordu
Efendimizin ve sahabelerin tavri nasildi nasil sureclerden gecildi iyice bir okumak gerek.

Acele etme özetle.
Çok ilginç bir şekilde, tevhide hakim olmasa da İslami yaşayış tarzına sahip olan, tevekkülde cidden iyi seviyedeki annemin yanında çok fena ağladım az önce. Köşeye sıkıştım, Rabbime çok dua ediyorum çıkış yolları açsın diye dedim. Okulla bütünleşik hissedemiyorum bir türlü dedim. Annem samimane ne dedi bakın:
Yüksek sesle La ilahe ilallah de de kendine gel. Okul bitecektir merak etme. Allaha çok dua et, bir değil bir sürü çıkış yolu gösterir. Her şey onun kontrolünde, onun emrinde. Kimi yüzüstü bırakmış? Akışına bırak bazı şeyleri. Acele etme. Sabret.
Annem böyle konuştuğunda tevhidi benimsemesi çok kolay olacak gibi geliyor. Ama nurculuk gibi bir dağı aşmak madalyonun diğer yüzü.

Son düzenleme:
Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Çok ilginç bir şekilde, tevhide hakim olmasa da İslami yaşayış tarzına sahip olan, tevekkülde cidden iyi seviyedeki annemin yanında çok fena ağladım az önce. Köşeye sıkıştım, Rabbime çok dua ediyorum çıkış yolları açsın diye dedim. Okulla bütünleşik hissedemiyorum bir türlü dedim. Annem samimane ne dedi bakın:
Yüksek sesle La ilahe ilallah de de kendine gel. Okul bitecektir merak etme. Allaha çok dua et, bir değil bir sürü çıkış yolu gösterir. Her şey onun kontrolünde, onun emrinde. Kimi yüzüstü bırakmış? Akışına bırak bazı şeyleri.
Annem böyle konuştuğunda tevhidi benimsemesi çok kolay olacak gibi geliyor. Ama nurculuk gibi bir dağı aşmak madalyonun diğer yüzü.
Kardeşim sakin olman gerekiyor.hemde çok sakin.hepimiz emin ol bu durumlarla karşılaştık ve hala devam ediyor.buradaki en önemli püf nokta senin yılmaman ve sabırla Allah’tan evvela kendin daha sonra ailen için hidayet istemendir.acele edersen yorulursun,yılarsın.ilk zamanlar da karşındakilerden senin inancını,akideni,menhecini hemen kabul etmelerini ve onaylamalarını ve hatta aynı akideye sahip olmalarını şiddetle ister insan ve herşey hemen olmayınca umutsuzluğa düşebilir.bu çok tehlikeli olabilir Allah muhafaza insanın kendi ayağını kaydırabilir. Bu yüzden bu yollardan geçmiş ve hala geçiyor olan biri olarak tavsiyem sakin ol ve sabret.kendini geliştir,ilmini artır ve bununla amel etmeye çalış.ilmin arttıkça hem kendine hem de çevrene emin ol daha çok faydalı olacaksın.ilim tahsil ederken de yalnız Allah rızası için ve Rabbini daha iyi tanıyabilmek için tahsil et.Rabbim mutlaka sana yardım edecektir.

Üst Ana Sayfa Alt