Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Günlüğü...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Şu evlilik olaylari da degisik
simdi butun musluman kapali muhafazakar ya da evvelden radikal olan insanlarin kızları tesetturlu değil ya da gelinleri tesetturlu değil.
Bu tesettur olayi baska bir boyuta evriliyor.
Gelenekselcileri anlarim ama daha radikal bir hayat kurmuş aileler icindeki bu cozulmeleri cok anlayamiyorum

ticarete daldilar. Büyük konustular ve imtihan olundular. Örnegin sakalini kisa kesmek zorunda olanlara (fasik- acikdan emre itaatsizlik-büyük haram) diyenler gün geldi yarim metrelik sakallarini kazittilar. Cihada gitmeyip geride kalanlara kadinlarla oturanlardan hatta alayini müsrik görenler simdi particilerle kol kola oluverdiler. Agzimizdan cikan laflarla imtihan oluruz belki bugün belki 10 sene sonra ama mutlaka oluruz. Bununda temel sebebi malesef Peygamberimiz savin ahlakindan uzak yasamamiz.

Rabbim bizleri affetsin.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Cuma cumartesi pazar
3 gun evde yattiktan sonra
Pazartesi gununu yani bugunu
pazar zanneden
7 iklim 3 kitanin sultani
Ender şahsiyet
Dunyayi yonetmeye ve dahi ele gecirme hususunda oldukca yetenekli
Ustun ,ultra luks karisik kuruyeşmiş zeka sahibesi ben
Sabah işe gitmeyi unuttum
Alkişlarla yaşiyorum

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Cuma cumartesi pazar
3 gun evde yattiktan sonra
Pazartesi gununu yani bugunu
pazar zanneden
7 iklim 3 kitanin sultani
Ender şahsiyet
Dunyayi yonetmeye ve dahi ele gecirme hususunda oldukca yetenekli
Ustun ,ultra luks karisik kuruyeşmiş zeka sahibesi ben
Sabah işe gitmeyi unuttum
Alkişlarla yaşiyorum

Geçmiş olsun abla

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu gün yine durup duruken ruhuma rahat batıyormuşçasına Çerkes sürgünü ve Kafkasya demografisi okuyup cinlendim. Allah'ım ben kendime acımıyorum bari sen bana acı

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şu lanet olası twitter hesabını kapattım. Tmm, günceli takip etmek için güzel mekan ama İslami hassasiyeti olan insanı çileden çıkarır, özellikle benim gibi aklı kısaysa

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Kanaatimce hayırlı bir karar olmuş kardeşim. Bireysel veya ümmet için hedeflenen aktif bir fayda için bulunulmuyorsa, en güzeli bu tür mekanları terketmek. Tüketilen vakte yazık, alınan manevi hasar da cabası ...

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Gece acıkması diye birşey var, sinir oluyorum.
Sağlıklı olan hiçbir şey doyurmuyor ya,
Bir elma ye ,yat mesela yok, illa o ekmeğin içine peyniri tıkıcan.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Şekeri hayatınızdan "komple" çıkartıp, beyaz un yerine "tam buğday unlu" ürünlere alışırsanız, sık acıkma/gece acıkması durumu ortadan kalkabilir. Hani "acıkınca şekerim düşüyor" mevzusu, kahvaltı yapmadan enerjik olamama vs... Nerede ise tarih oluyor. (Ekstra bir sağlık sorunu yoksa)

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şekeri hayatınızdan "komple" çıkartıp, beyaz un yerine "tam buğday unlu" ürünlere alışırsanız, sık acıkma/gece acıkması durumu ortadan kalkabilir. Hani "acıkınca şekerim düşüyor" mevzusu, kahvaltı yapmadan enerjik olamama vs... Nerede ise tarih oluyor. (Ekstra bir sağlık sorunu yoksa)

Sünnette olan arpa ekmeğinin kalorisi çok daha yüksektir. Hatırlatmakta fayda gördüm.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Sünnette olan arpa ekmeğinin kalorisi çok daha yüksektir. Hatırlatmakta fayda gördüm.
Arpa ekmeğinin fiyatından haberin var mı diye sormak isterim
Siyez ,Karabuğday bazen çavdar tam buğday unu vs karışık 1haftalık ekmek yapıp buzluğa atıyorum
Pandeminin bana öğrettiği şey bi budur herhalde.
Ki bu unlarda pahalı :/

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arpa ekmeğinin fiyatından haberin var mı diye sormak isterim
Siyez ,Karabuğday bazen çavdar tam buğday unu vs karışık 1haftalık ekmek yapıp buzluğa atıyorum
Pandeminin bana öğrettiği şey bi budur herhalde.
Ki bu unlarda pahalı :/

Abla anlamadın herhalde, sorunun buğday eykmeği olmadığını söyledim zaten. Eğer şeker/kalori fazlalığı sorun teşkil etse bırak tam buğday ekmeğini hazır ekmekten bile daha çok kalori içerir arpa ekmeği ama sünnettir. Biraz anlamaya çalışalım lütfen

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Abla anlamadın herhalde, sorunun buğday eykmeği olmadığını söyledim zaten. Eğer şeker/kalori fazlalığı sorun teşkil etse bırak tam buğday ekmeğini hazır ekmekten bile daha çok kalori içerir arpa ekmeği ama sünnettir. Biraz anlamaya çalışalım lütfen
Benim mesajımdaki kilit nokta kalori fazlalığı değil. Şekerin ve beyaz unun kana çabuk karışması sebebi ile, vücudun şeker dengesini çok oynatıyor. Hem şeker hastalığına davetiye, hem de hastalık öncesi erken dönemde şeker düşmesi durumlarının sebebi tam olarak bu durum ve sık acıkmanın. Tam buğday unu, buğdayın kabuğunu da içerdiği için, beyaz una kıyasla kana çabuk karışmıyor ve daha uzun süre tok tutuyor.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Saat 12yi geçti anlamaya çalışamam kusura bakma
Bence sorun beyaz buğday ekmeği. Daha doğrusu unda sıkıntı var.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Benim mesajımdaki kilit nokta kalori fazlalığı değil. Şekerin ve beyaz unun kana çabuk karışması sebebi ile, vücudun şeker dengesini çok oynatıyor. Hem şeker hastalığına davetiye, hem de hastalık öncesi erken dönemde şeker düşmesi durumlarının sebebi tam olarak bu durum ve sık acıkmanın. Tam buğday unu, buğdayın kabuğunu da içerdiği için, beyaz una kıyasla kana çabuk karışmıyor ve daha uzun süre tok tutuyor.
evet olay tam olarak bu.
...
Anlamaya çalışamamış arkadaş işte çok ilginç

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Daha uzun tok tutmasını bilmiyotum ama zaten kalori fazlalığının sebebi yine şeker fazlalığı.
Tabi peygamber(a.s.s) ın ve ashabın enerji tüketimi bizlerden kat kat fazladır. Ondan sebep zarar vermiyor da olabilir

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Tabi peygamber(a.s.s) ın ve ashabın enerji tüketimi bizlerden kat kat fazladır. Ondan sebep zarar vermiyor da olabilir

Unu eleme ile ilgili bir hadis vardı, Rasulullah (sav) elenmiş kabuğun una geri eklenmesini söylüyordu, yani kabuğun ayrılmasına onay vermiyordu. Bu da bir işaret bize aslında. Kabuğu hem sindirim, hem kolay acıkmama, hem de vitamin değeri açısından faydalı.

Üst Ana Sayfa Alt