Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Fırat Kalkanı Operasyonuna Katılanlar Için Makdisi’den Ibni Hazm Fetvası

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Ürdünlü alim Şeyh Ebu Muhammed el Makdisi’nin Fırat Kalkanı operasyonunda Cerablus ve çevresinde TSK ile beraber hareket eden savaşçılar için verdiği fetva tartışılmaya devam ediyor. Makdisi’nin bir twitini haber yapan haber sitelerinin aksine, Şeyh Makdisi bu konuyu birkaç gündür gündem ediyordu ve birçok açıklama yapmıştı. Bunlardan biri de İbni Hazm’ın Cerablus operasyonuna katılan grupları Makdisi’nin eleştirmesinin sebebi ise, operasyonun Türkiye ve ABD destekli olması. Amacın ise Suriye’nin kuzeyinde demokratik geçici hükümetin kurulması olduğu biliniyor.

Şeyh Makdisi’nin yazdığı twitlerden bazıları şu şekilde:

İbn Hazm der ki: ”Cihad eden müslümanlardan birini hamiyet duygusu alır da, gider harbi müşriklerden yardım isteyerek müslümanların öldürülmesini yada mallarının alınmasını yada esir alınmalarını sağlarsa (üç hali vardır):

A- Eğer kendisi güçlü ve hakim durumda olurda kafirler bu konuda ona tabi iseler bu kimse fasıktır. Bununla kafir olmaz. Çünkü Kur’an veya icmaanın küfür dediği bir şeyi henüz yapmamıştır.

B- Eğer kafirler güçlü ve hakim konumunda olur da bu kişi onlara tabi ise işte o zaman bu kişi zikrettiğiz gibi kafir olur.

C- Yok eğer her ikisinin de konum ve güçleri eşit olur da birbirleri üzerinde sözleri geçmiyorsa bu durumda da onu kafir olarak göremeyiz.” (Muhalla/11/200-201)

Şeyh Makdisi daha sonra fetvadaki tekfir şartı olan ikinci B şıkkının tahakkuk ettiğini şunları söyleyerek delil getiriyor:

Yönetici kadro: Tc Subayları

Kontrol ve yönetim: Haçlı destekçisi veya mürtedlerde.

Amaç ise: Koalisyon hükümeti kurup kanunlarını uygulamak

Şeyh Makdisi diğer twitte şöyle dedi: “Cerablus’ta Amerikan uçaklarının gölgesinde ve Türk Ordusu’nun emriyle Ulusal Koalisyon Hükümeti’ni kurmak için savaşa girmenin hükmüne dair pek çok soru geldi. Ben bu amelin İslam dininden riddet olduğunu söylüyorum.”

Ümmeti İslam / Özel Haber

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Timeturk katılan grupları "Türkiye ile birlikte Fırat Kalkanı Operasyonu'na Nureddin Zengi Tugayı, Feylak'uş Şam, Şam Cephesi, Sultan Murat Tugayı, Ahrar Tel Rıfat, Sukur el Cebel, Mutasım Tugayı, Ceyş'ul Tahrir, 13.Fırka, Live el Fetih ve 5.Fırka gruplarının katıldığı biliniyor." Şöyle yazmış.

millatu_ibrahim Çevrimdışı

millatu_ibrahim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Keşke şeyh makdisi, işid hakkında da böyle erkenci davransaydı da o gruba bulaşmayalım diyen onca kardeş boşuna ölmeseydi diyor insan.. Allah sonumuzu hayr etsin.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Timeturk katılan grupları "Türkiye ile birlikte Fırat Kalkanı Operasyonu'na Nureddin Zengi Tugayı, Feylak'uş Şam, Şam Cephesi, Sultan Murat Tugayı, Ahrar Tel Rıfat, Sukur el Cebel, Mutasım Tugayı, Ceyş'ul Tahrir, 13.Fırka, Live el Fetih ve 5.Fırka gruplarının katıldığı biliniyor." Şöyle yazmış.

Keşke şeyh makdisi, işid hakkında da böyle erkenci davransaydı da o gruba bulaşmayalım diyen onca kardeş boşuna ölmeseydi diyor insan.. Allah sonumuzu hayr etsin.

ALLAH zulcelalı vel ıkram bızlerı doğru yolundan ayırmasın amin

H Çevrimdışı

Hakikatyolu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
TSK ve onunla hareket eden herkes zaten kafir!... Allah akıl fikir versin...
Öbür tarafta (işid) in kendisinin atıfta bulunduğu ibn hazmın fetvası gereğince zaten ya KAFİR ya FASIK! olduğunu (ben demiyorum o fetva mucibince) nasıl gözardı ediyor acaba...
Dolayısı ile operasyon kafirlere veya fasıklara karşı yapılıyor demektir ve İbn hazmın fetvası bu operasyonlara katılanlara şamil olamaz...
Biraz mantık ve hüsniniyet olsa böyle zırvalamaz!...
Bize aklı başında , artniyetli ve tarafgir olmayan akıllı alimler lazım!

E Çevrimdışı

Elhamdulillah

Üye
İslam-TR Üyesi
Tarafsız alimler lazım. Söylediği lafın sonucunun nereye varacağını bilen alimler lazım. Türkiye'de hala daha tevhid ehli müslümanlarla dalga geçiliyor. Kaç tane arkadaşım ailesiyle büyük tartışmalar yaşadı. 2 tane arkadaşım evlerinden kovuldu bu çıkan kavgalardan dolayı. Söylenecek bir şey yok. Daha bu kadar kapsamlı bile düşünemeyen bir insana alim denmez, denemez.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hayal buya bana gelip amerikaya başkan olurmusun deseler saniye teretdüt etmeden kabul ederim
belki kısa bir süre sonra beni idam ederler fakat kısada olsa kabul ederim
idam edildiğimdede cenazemi önünüze koysalar bu mürted deyip cenaze namazımı kılarmısınız? veya şeyh makdisi sırf namazımı kılmıyor diye ben cehennemlik olurmuyum.
ameller acaba niyetlere göre değilde bizmi yanlış biliyoruz
maslahat mefsedet dengesinden bakmak çokmu zor
pyd fıratın batısına geçtiğinde ne hayrı dokunucakki müslümanlara
ayrıca şeyhin tarifine uyuyormu operasyon
hakim durumda olan türk ordusumu. yani mücahitler türk ordusunun emrindemi
kesinlikle öyle değilde velevki öylede olsa maslahat mefsedetden çoksa ''küfür''e bile ruhsat vardır yeterki maslahat kişilerin değil ümmetin olsun

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
pyd oralara hakim olunca tevhid bayrağımı dikecek

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiye oraya kendi isteğiyle girmedi!
Amerika'nın emri; rusya ve suriye'nin izniyle girdi. İzin verilenin dışına çıktıkları zaman tsk askerleri vuruldu!
Türkiye'de gündem olmayan askerler.
Gercekten hedef pkkyse afrin orada kobané orada. Kantonlar olmazsa birlestirmen de imkansizlasir.

Not:
İstersen cevap yaz ama ben daha fazla yazmayacağım!
İbn Hazm der ki: ”Cihad eden müslümanlardan birini hamiyet duygusu alır da, gider harbi müşriklerden yardım isteyerek müslümanların öldürülmesini yada mallarının alınmasını yada esir alınmalarını sağlarsa (üç hali vardır):

A- Eğer kendisi güçlü ve hakim durumda olurda kafirler bu konuda ona tabi iseler bu kimse fasıktır. Bununla kafir olmaz. Çünkü Kur’an veya icmaanın küfür dediği bir şeyi henüz yapmamıştır.

B- Eğer kafirler güçlü ve hakim konumunda olur da bu kişi onlara tabi ise işte o zaman bu kişi zikrettiğiz gibi kafir olur.

C- Yok eğer her ikisinin de konum ve güçleri eşit olur da birbirleri üzerinde sözleri geçmiyorsa bu durumda da onu kafir olarak göremeyiz.” (Muhalla/11/200-201)

Şeyh Makdisi daha sonra fetvadaki tekfir şartı olan ikinci B şıkkının tahakkuk ettiğini şunları söyleyerek delil getiriyor:

Yönetici kadro: Tc Subayları

Kontrol ve yönetim: Haçlı destekçisi veya mürtedlerde.

Amaç ise: Koalisyon hükümeti kurup kanunlarını uygulamak

Şeyh Makdisi diğer twitte şöyle dedi: “Cerablus’ta Amerikan uçaklarının gölgesinde ve Türk Ordusu’nun emriyle Ulusal Koalisyon Hükümeti’ni kurmak için savaşa girmenin hükmüne dair pek çok soru geldi. Ben bu amelin İslam dininden riddet olduğunu söylüyorum.”

Ümmeti İslam / Özel Haber
Cerablus’ta Amerikan uçaklarının gölgesinde ve Türk Ordusu’nun emriyle Ulusal Koalisyon Hükümeti’ni kurmak için savaşa girmenin hükmüne dair pek çok soru geldi. Ben bu amelin İslam dininden riddet olduğunu söylüyorum.”

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İsid muhaysini yi oldurun diye bildiri yayinlamis bu is gercekten cok uzadi
ya rab yanliz gozu seni goren yanlizca senden yardim dileyen yanlizca sana kulluk ve itaat eden bir ordu istiyorum senden ey alemlerin rabbi duamizi kabul buyur bizlerinde arasinda bulundugu rasulallah in ve ashabinin yolundan olanlari birlestir.
Kardeslerimize yardim ed sen yardim etmessen biz helak oluruz sana sigindik gunahlarimizi bagisla ve bizi yolunda sabit eyle amin.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
eger şeyhe soru şu şekilde sorulduysa ''Cerablus’ta Amerikan uçaklarının gölgesinde ve Türk Ordusu’nun emriyle Ulusal Koalisyon Hükümeti’ni kurmak için savaşa girmenin hükmü nedir'' bu sorunun cevabı elbetde doğru olurdu
fakat oradakiler türk ordusunun emriyle hareket etdiği soru soranın veya şeyhin kendi zannı

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
eger şeyhe soru şu şekilde sorulduysa ''Cerablus’ta Amerikan uçaklarının gölgesinde ve Türk Ordusu’nun emriyle Ulusal Koalisyon Hükümeti’ni kurmak için savaşa girmenin hükmü nedir'' bu sorunun cevabı elbetde doğru olurdu
fakat oradakiler türk ordusunun emriyle hareket etdiği soru soranın veya şeyhin kendi zannı

Metin abı olay su dur.

Amacı ISlamın hakım olması olmayan kımselerle bu yola gırılmez.

Sırf bu yuzden Islam sıfır dan kuruldu rasulallah ıle beraber oyle bır kıtap verıldı kı ıcınde eksık hıcbırsey yok.

sımdı beraber savasıyorsun tamam problem olmasada onlara gore eger surıye kurtarılırsa kı bu sekılde ımkansız.
Dıger kafırlerınde kabul edecegı bır devlet kurmak.
Halbukı Islam oyle degıl.
Amac ISlamı kabul edecek ettırecek devletler kurmak olmalı.
Sımdı bızım ulkede ISlam dını bıdatların orumcek agıyla ordugu bır ag gıbı.
Herseye ok kısılerın nefsanıyetıne bırakılmıs bırsey Surada alkol satılır ama senın nefsıne gore ıster alırsın ıster almassın.
Yada faiz meselesı ya alırsın ya almazsın sana kalmıs gıbı bır durum var.

Oysa kı Islamda bunlar yasak olan ısler kesınlıkle yaklasamaz yapamazsın.
Sımdı sen bu tarz bır durumda ISLAMI DUNYAYA HAKIM KILAMAZSIN.
SAVASIRSIN AMA HEP KAYBEDERSIN.

Osmanlı devletı ımanla cıktı zılletın ıcınde yıkıldı NEDEN.

Yukarıdakı nefsanı ısler yuzunden.
Bir osmanlı daha kurulurmu bılmem ama bu sekılde kımse amacına ulasamayacaktır.
Bugun dusunsene bır savas cıktı sende bunun ıcındesın.
Namaz kılan yok dılde kufr hayaller dunyalık yanı bu orduyla bır yere gıdemezsın.
Gidecegın yer yıne dunyalık olur.

Ama bakalım halıd bın velıde ashaba onlar ne yapmıs.
Sizin yasamayı sevdıgınız kadar olmeyı seven bır orduyla geldım dıyor.
Zor durumlarda dua ıbadet yok
Her zaman tam ve saglam bır sekılde ALLAH a ıtaat.
Isde ALLAH zulcelalın bızden ıstedıgı ordu budur.

Dıceksın mucahıdler oyle
Mucahıdler oylede bırlık yok. SAfları sıkılastırmayanın safı parcalanır Araya seytan gırer.
Ama aynı seyı EL kaide yada talıban ıcın soyleyemeyız.
Afganıstanın yarısına sahıp oldular.Mesela
Mucahıdlerden beklenılen bu oysa onlar emır telasına dustuler.

mısal mısal
Yanı abı kısaca Amacı ISlam olmayanın DAvası da Islam olmaz...

ALLAH zulcelal sureklı uyarıyor bızlerı
Her turlu kafırın hedefı altında su ulkede yasıyor cogu ınsanlar.
Herkezın dusuncesı fıkrı zıkrı apayrı
Yanı karma karısık bır duzen var hıc kımseye ınanmıyorsun.
Kım dogru yolda ınan bende su ulkede bılmıyorum.
Kısı ıcın nıyetı vardır.
Insanların kendı kurdukları sıstemlere kafam yetmıyor benım :)
Her neyse ALLAH zulcelal bızlerı dogruya ulastırsın.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
türk askeri biryeri işgal etmiyorki mücahitler yardımcıları olsun
türk askeri mücahitlerin önünü açıcaksa türkiyenin kendi cıkarı bunu gerektirdiği içindir
mücahitlerde açılan alanda ilerliyorsa buda onların çıkarları içindir.
biryerden müslümanlara saldırı varsa oraya girmeni kim kolaylaştırırsa kolaylaştırsın fırsat varsa bu değerlendirilir.
kafir amerika gelip esed askerlerini vursa biz şam'a girmeyizmi demek gerekir.
olay hakim gücün kim oldu ise türk askeri hakim güç falan değil
velevki türk askeri çok olsaydıda eğerki o bölgeyi işgal etmiyorsa bundada sakınca olmazdı
şeyhde bana ters gelen nokta şu
bir amelin küfür olması muhatabını kafir yapması için yeterli değildir.tarihden bir örnek vereyim
tarihin birinde haçlı orduları kudüsü kuşatır. erzak ve silah sıkıntısı altındaki kudüsün açil yardıma ihtiyacı vardır.
selahaddin eyyübi beyrutda bir gemi hazırlatıp içine silah ve erzak doldurur.
geminin güvertesine birkaç tane domuz koyulur.
gemi tayfası sakalları kazıtır ,hristiyan kıyafetleri giydirilir,boyunlarına haç takılır
sahile yaklaştıklarında yolları haçlılar tarafından kesilir ve kudüs işgal edilmedi nereye gidiyorsunuz denir.
gemidekiler ise biz işgal edildiğini zannediyorduk mademki işgal edilmedi şu karşıdan gelen gemide bizimledir onlara haber verinde sahile yaklaşmasınlar dediklerinde haçlı gemisi diğer gemiye dogru giderken müslümanlar durumdan istifade sahile ulaşırlar.

bu olayda küfür amellerinden birkaçtane varmıdır? elbetde vardır.
küfre giren insan kafirmidir? evet kafirdir.
bu olayın kahramanları bu durumda mürtedmidir?
bir olay hakkında konuşmak için o zamana ve o mekana bakıp şartları anlayarak hüküm vermek en doğrusu değilmidir
ayrıca darul harpde asker olmanın küfür olmasıda genel hükümdür ve her türk askerini şartlarına bakmadan tekfir etmeyi gerektirmez.

bu arada bir çoğumuzun kahraman dediği selahaddin eyyübi fatimi ordusunda vezirlik yapmış biri. fakat sonuç olarak güzelliğe sebebiyet verdiği için kalkıpta vezirliği ile alakalı eleştiriyormuyuz

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
türk askeri biryeri işgal etmiyorki mücahitler yardımcıları olsun
türk askeri mücahitlerin önünü açıcaksa türkiyenin kendi cıkarı bunu gerektirdiği içindir
mücahitlerde açılan alanda ilerliyorsa buda onların çıkarları içindir.
biryerden müslümanlara saldırı varsa oraya girmeni kim kolaylaştırırsa kolaylaştırsın fırsat varsa bu değerlendirilir.
kafir amerika gelip esed askerlerini vursa biz şam'a girmeyizmi demek gerekir.
olay hakim gücün kim oldu ise türk askeri hakim güç falan değil
velevki türk askeri çok olsaydıda eğerki o bölgeyi işgal etmiyorsa bundada sakınca olmazdı
şeyhde bana ters gelen nokta şu
bir amelin küfür olması muhatabını kafir yapması için yeterli değildir.tarihden bir örnek vereyim
tarihin birinde haçlı orduları kudüsü kuşatır. erzak ve silah sıkıntısı altındaki kudüsün açil yardıma ihtiyacı vardır.
selahaddin eyyübi beyrutda bir gemi hazırlatıp içine silah ve erzak doldurur.
geminin güvertesine birkaç tane domuz koyulur.
gemi tayfası sakalları kazıtır ,hristiyan kıyafetleri giydirilir,boyunlarına haç takılır
sahile yaklaştıklarında yolları haçlılar tarafından kesilir ve kudüs işgal edilmedi nereye gidiyorsunuz denir.
gemidekiler ise biz işgal edildiğini zannediyorduk mademki işgal edilmedi şu karşıdan gelen gemide bizimledir onlara haber verinde sahile yaklaşmasınlar dediklerinde haçlı gemisi diğer gemiye dogru giderken müslümanlar durumdan istifade sahile ulaşırlar.

bu olayda küfür amellerinden birkaçtane varmıdır? elbetde vardır.
küfre giren insan kafirmidir? evet kafirdir.
bu olayın kahramanları bu durumda mürtedmidir?
bir olay hakkında konuşmak için o zamana ve o mekana bakıp şartları anlayarak hüküm vermek en doğrusu değilmidir
ayrıca darul harpde asker olmanın küfür olmasıda genel hükümdür ve her türk askerini şartlarına bakmadan tekfir etmeyi gerektirmez.

bu arada bir çoğumuzun kahraman dediği selahaddin eyyübi fatimi ordusunda vezirlik yapmış biri. fakat sonuç olarak güzelliğe sebebiyet verdiği için kalkıpta vezirliği ile alakalı eleştiriyormuyuz

Ortada bir karisiklik var agabey bu karisiklik cozulmeden hic bir is yapilmaz
Cogu insan zannimca onun icin geri duruyor.saflarin netlesmesi gerek bunun icin birseyler yapilmali yani

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İsid muhaysini yi oldurun diye bildiri yayinlamis bu is gercekten cok uzadi
ya rab yanliz gozu seni goren yanlizca senden yardim dileyen yanlizca sana kulluk ve itaat eden bir ordu istiyorum senden ey alemlerin rabbi duamizi kabul buyur bizlerinde arasinda bulundugu rasulallah in ve ashabinin yolundan olanlari birlestir.
Kardeslerimize yardim ed sen yardim etmessen biz helak oluruz sana sigindik gunahlarimizi bagisla ve bizi yolunda sabit eyle amin.
Allah islerini tamama erdirmesin.
Hariciler belasını bulacak

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fırat kalkanı işide veya pkk ya karşı değil abd ye karşı yapılıyor zira işid zaten elindeki bölgeleri savunamayacak hale geldi tek tek tek kaybediyor , operasyonun ilk günlerinde hem pkk elindeki menbice dğru ilerlendi hem de işid elindeki bölgelere girildi dha sonra pkk elindeki bölgelere abd bayrakları asılmaya başlandı . burada abd dende rusyadan da izin alınmadı rusya zaten ben izin falan vermedim diye açıkça beyan etti , abd ise el baba operasyonu desteklemediğini ilan etti burada bu ikisinin birbirine olan hasımlığından faydalanılıyor. esad ve rusya bilinçli olarak tr ile arasına afrin kantonun yerleştirmekte , öte tarafta ise işler karışık abd kaynakları artık doğu cephesine gönüllü yahudi ermeni milis gönderdiğini inkar etmiyor zaten geberenlerin kimlikleri de açık . menbiç de pkk yok diyor doğru diyor zira menbici pkk adı altında toplaana ermeni suryanilere vermiş durumda yan i pkk nın kürt ağırlıklı olan kısmı esad tarafında iken (ki halep düşerkende açıkça beraber hareket ettiler ) ermeni suryani yapılanması doğuyu ele geçirmeye başladı , ıraktaki amerikan ataması barzani bile suriyedeki bölgeye sokulmamakta ve işler pkk eliile yürütülmeye çalışılmakta. tr baarış süreci zırvasının etkisi ile suriyeye müdahele etmezken basiretsizliğinin bedelini içerde zaten şu anda ödemekte. esad ben heryeri geri alacağım sevdasına düşmüş durumda ama abd ele geçirdiği bölgeleri esada asla geri falan vermez , orda da aralarında maraz var abd petrolden sonra suyu da kontrol etme derdinde , federatif bir yapı peşinde ortada bir seçim hakkı varsa buyrun seçin türkiye ile diğer sunnilerinin arasına abd ve esadın girişimi yoksa tr nin ilerleyişimi . daha da basitleştirelim ya iç savaşın başlangıcında tr nin suriyeye sınırı olmasaydı ? tr ile diğer sunni alemin sınırdaş olması bir nimettir benim düşüncem budur .