Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Fetvayı Kimlere Sormak Lazım?

E Çevrimdışı

Esma-22

Üye
İslam-TR Üyesi
S.a
Kardeşler. Dini bir meseleyi kime danışmalıyız? O kişideki vasıflar nasıl olmalıdır? Kimlerin sözüne itibar edilir?

E Çevrimdışı

Esma-22

Üye
İslam-TR Üyesi
Sevgili kardeşim. Anlatamadım sanırım. Fetva vermeye kimler ehildir? Fetva kimler verebilir? Bu site olsun başka siteler olsun fetvayı verenin kim olduğu belli değil de ondan diyorum.

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
fetva hadis ve ayetlerden verilir.
kim bu şarta uyuyosa fetva verebilir.
bi ayet hüküm veriyosa vermiştir ben bunu söyleyerek hüküm koymus olmam.
bi hadis hüküm veriyosa vermiştir ben bunu söyleyerek hüküm koymus olmam.
din kamil derecededir.
ayetlere ve hadislere bakarak , delilleri ile konustktan sonra herkes verebilir.

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
her kim ki bi fetva verse , istediği kadar alim olsun. ayet ve hadislerden desteklemesi lazım.
desteklenmeyen bilgiyi de kim verirse versin fetva değildir. bu da mefhumu muhalifi

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
yine ayet ve hadislere dayanılarak hüküm verilecek.
ayet ya da hadise dayandırılmadan temellendirilmeden verilen bi içtihada hüküme sen uyar mısın mesela ?

Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
S.a
Kardeşler. Dini bir meseleyi kime danışmalıyız? O kişideki vasıflar nasıl olmalıdır? Kimlerin sözüne itibar edilir?

بسم الله الرحمن الرحيم
Ve Aleykum Selam, Dini meseleleri, hakkı livechillah araştırıp kendi çabanızı ortaya koyduktan sonra, Allah'tan korktuğuna - nispeten - şahit olduğunuz, Allah'ın kitabını ve rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin sünnetini bilen, sahihini zayıfından ayırabilen ve sizi şahsi görüşüyle yönlendirmeyip Allah'ın kitabına ve Rasulünün sünnetine yönlendiren, sizi doğrudan delil ile muhatap kılan kimselere sormalı, yahut ümmetin ilim ve takvalarına şahitlik ettiği ehli hadis alimlerinin kitaplarına müracaat etmelisiniz.