Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Fecr Suresi 15-16 Ayetlerindeki Bahsedilen Kimlerdir?

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm. Fecr suresi 15-16 ayetlerinde bahsi geçen kişilerin ahiretteki durumu ile ilgili ayet veya hadis var mı ? Bu kişiler Allahın razı olduğu kullardan mıdır ?

Fecr-15,16: İnsan ise; Rabbi onu deneyip de kendisine ikramda bulunduğunda, ona bol bol nimetler verdiğinde, “Rabbim bana ikram etti” der. Ama onu deneyip rızkını daraltınca da, “Rabbim beni aşağıladı” der.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah,

Ayetin kim hakkında nazil olduğu ihtilaflıdır.
Atâ'nın, İbn Abbâs (r.anhum)'dan rivayetine göre Utbe ibn Rabîa ve Ebu Huzeyfe ibnu'l-Muğîra hakkında;
İbnu's-Sâib'e göre Ubeyy ibn Halef;
Mukatil'e göre de Umeyye ibn Halef hakkında nazil olmuştur. (İbnul-Cevzî, Zâdu'l-Mesîr, 10,118)

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam we rahmetullah,

Ayetin kim hakkında nazil olduğu ihtilaflıdır.
Atâ'nın, İbn Abbâs (r.anhum)'dan rivayetine göre Utbe ibn Rabîa ve Ebu Huzeyfe ibnu'l-Muğîra hakkında;
İbnu's-Sâib'e göre Ubeyy ibn Halef;
Mukatil'e göre de Umeyye ibn Halef hakkında nazil olmuştur. (İbnul-Cevzî, Zâdu'l-Mesîr, 10,118)
Bu 4 kişi müslüman mı ?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu ayetin gectigi bir ders dinlemistim, yanlis hatirlamiyorsam insanin nankorlugunden bahsediyordu tefsir eden kisiler. Yani (sinav olarak verilen) nimet geldiginde ödüllendirildiğini düsünüp rizik azalinca cezalandirildigini düşünen bir insan tipi. Halbuki darlikta da yoklukta da sukur etmek lazim. Gibi gibi.