Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Evrime Giriş & Teori Olarak Evrim Safhası

H Çevrimdışı

hido79

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
evrim teorisi su demek: birtakim metal plastik gibi maddeleri havaya atip kendiliginden ucak haline gelmesi demektir. Dogal seleksiyon denilince bu maddelerin bir anda degil milyonlarce deneme sonucu ucucak haline gelmesi demektir. Bu nekadar sacma dusunce ise, evrim teorisini savunmak okadar sacma bir dusuncedir.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
@Abdulmuizz Fida abi bir şey sorcam evrimin varlığı islamiyete ters mi? sanki ters değil gibi duruyor. yani bu olabilir diyen kafir olmaz değil mi?

ankebut 20 vakıa 62 gibi ayetler insanı hayrete düşürebiliyor. bazı alimler bakara 30 ve 31'i insandan evvel vahşi hikmetsiz ilmi olmayan insana benzeyen varlıklar vardı buna binaen meleklerin "onlar bozguncudur fesat çıkarırlar kan dökerler" dediğini söyluyorlar. ondan sonra Allah onlara hikmet ogretecegini söyluyor.

evrim olabilir demek caiz midir. tabii bu kafirlerin anlatıkları şekilde değil yani darwinizm değil evrim. istersen ana konu olarak sorayım. böyle sordum ama inşallah bir mahsuru yoktur.

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
@Abdulmuizz Fida abi bir şey sorcam evrimin varlığı islamiyete ters mi? sanki ters değil gibi duruyor. yani bu olabilir diyen kafir olmaz değil mi?

ankebut 20 vakıa 62 gibi ayetler insanı hayrete düşürebiliyor. bazı alimler bakara 30 ve 31'i insandan evvel vahşi hikmetsiz ilmi olmayan insana benzeyen varlıklar vardı buna binaen meleklerin "onlar bozguncudur fesat çıkarırlar kan dökerler" dediğini söyluyorlar. ondan sonra Allah onlara hikmet ogretecegini söyluyor.

evrim olabilir demek caiz midir. tabii bu kafirlerin anlatıkları şekilde değil yani darwinizm değil evrim. istersen ana konu olarak sorayım. böyle sordum ama inşallah bir mahsuru yoktur.

Akhi "insanın evrimi" diye yutturdukları şey çok saçma. Diğer meseleler yani doğal seçilim, adaptasyon veya kullanılmayan uzuvun körelmesi gibi durumları kasatediyorsan o konuda alimler ne demiş araştırmak lazım. Beşeri bir gözlem sonucu ortaya atıldığından yanlışları ve kafir eseri olduğundan hakka batılın karışması meselesi vardır illaki. (Not: biyoloji mezunuyum)

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Akhi "insanın evrimi" diye yutturdukları şey çok saçma. Diğer meseleler yani doğal seçilim, adaptasyon veya kullanılmayan uzuvun körelmesi gibi durumları kasatediyorsan o konuda alimler ne demiş araştırmak lazım. Beşeri bir gözlem sonucu ortaya atıldığından yanlışları ve kafir eseri olduğundan hakka batılın karışması meselesi vardır illaki. (Not: biyoloji mezunuyum)
akhi ilk yaratılış falan diyor ya bir de işte "bozguncular kan dokerler" dıyor ayette insanın aklına bunu melekler nerden bılıyor sorusu gelıyor ve yorum yapınca acaba ılkel hıkmetsız insan demeyelım de ınsana benzer canlılar vardı ona bınaen mi bu yorumu yaptı melekler dıye dusunuyor.

hz. adem ilk düşünen ve hikmet sahibi olan insandır yorumu yapanlar var. bu konuda aslında biraz kafa yormak gerekiyor sanki tabii islamın ana düsturlarından sapmadan. bu tarz şeyleri aleyhimize kullanıyorlar yani demek istediğim şu tamamen evrimi reddetmemiz mi gerek yoksa oladabillir olmayadabilir diyebiliyor muyuz :)

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
akhi ilk yaratılış falan diyor ya bir de işte "bozguncular kan dokerler" dıyor ayette insanın aklına bunu melekler nerden bılıyor sorusu gelıyor ve yorum yapınca acaba ılkel hıkmetsız insan demeyelım de ınsana benzer canlılar vardı ona bınaen mi bu yorumu yaptı melekler dıye dusunuyor.

hz. adem ilk düşünen ve hikmet sahibi olan insandır yorumu yapanlar var. bu konuda aslında biraz kafa yormak gerekiyor sanki tabii islamın ana düsturlarından sapmadan. bu tarz şeyleri aleyhimize kullanıyorlar yani demek istediğim şu tamamen evrimi reddetmemiz mi gerek yoksa oladabillir olmayadabilir diyebiliyor muyuz :)

Akhi benim düşüncem "yaratma" konusunda şu şöyle olmuştur bu böyle olmuştur da evrimleşmiştir diye bir yargıyı ortaya koymak çok sıkıntılı. Yani Misal
Ankebut 20:
20- Onlara de ki; “Yeryüzünde geziniz de Allah’ın canlıları ilk kez nasıl yarattığını görünüz. ” Allah bu yaratma işlemini ilerde bir kere daha tekrarlayacaktır. Hiç kuşkusuz Allah’ın her şeye gücü yeter.

Bunu evrim teorisine kanıt olarak sunmak zorlama bir tevil olmaz mı? İbn kesir tefsirinde orada yaratılacak şeyin ahiret hayatı olduğundan bahsediyor.
Demem o ki biz inanıyoruz ki "yaratma" sadece Allah'a mahsus bunun nasıl olduğunun bilgisi bizde yok. Olan kanıtlar beşeri bir gözlem ve yoruma dayanıyor. Yine yukarda da dediğim gibi hak olan bir şeyin batılla sulandırılması olabilir. Misal tahrif edilen incille bazı kuran ayetlerinin örtüştüğünü biliyoruz ama şuanki incilin gerçek incil olmadığını da biliyoruz. Bilmem anlatabildim mi :)

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Akhi benim düşüncem "yaratma" konusunda şu şöyle olmuştur bu böyle olmuştur da evrimleşmiştir diye bir yargıyı ortaya koymak çok sıkıntılı. Yani Misal
Ankebut 20:
20- Onlara de ki; “Yeryüzünde geziniz de Allah’ın canlıları ilk kez nasıl yarattığını görünüz. ” Allah bu yaratma işlemini ilerde bir kere daha tekrarlayacaktır. Hiç kuşkusuz Allah’ın her şeye gücü yeter.

Bunu evrim teorisine kanıt olarak sunmak zorlama bir tevil olmaz mı? İbn kesir tefsirinde orada yaratılacak şeyin ahiret hayatı olduğundan bahsediyor.
Demem o ki biz inanıyoruz ki "yaratma" sadece Allah'a mahsus bunun nasıl olduğunun bilgisi bizde yok. Olan kanıtlar beşeri bir gözlem ve yoruma dayanıyor. Yine yukarda da dediğim gibi hak olan bir şeyin batılla sulandırılması olabilir. Misal tahrif edilen incille bazı kuran ayetlerinin örtüştüğünü biliyoruz ama şuanki incilin gerçek incil olmadığını da biliyoruz. Bilmem anlatabildim mi :)
akhi işte diyor ya dolanın ilk kez nasıl yaratıldığını görün yani demek istediğim buralarda çeşitli yorumlar yapılabilir mi? yani oladabilir böyle bir şey olmaya da bilir desek bu sıkıntılı mıdır? aslında malayani iş gibi duruyor ama bazı kafayı evrimle bozmuş arkadaşlara böyle yorum yapan alimler var diyince gözleri parlıyor farkediyorum ki İslama yönelme isteği oluşuyor içlerinde. bu söylemi dillendirmem caiz olur mu diye düşünüyorum.

dk 32 den sonrasına bir baksana.

bu arada her yüzyıl bi daha bi baştan gözden geçirelim sozlerine karşıyım :D yanlış anlaşılmasın adamın tum dedıklerıne katılmıom bilirsin beni :p

H Çevrimdışı

Horasani

اعيدوا إلى الحق سلطانه
İslam-TR Üyesi

iyi de kardeşim ,kuranda Adem a.s ın yaratılışı anlatılıyor . o ayetlerden ilk insan olduğunu yani evrilmediğini çıkaramiyor muyuz ? meleklerin bozgunculuk yaparlar demesi de Adem a.s yaratılışında olmayıp ,daha vahşi yaratıkları akla getirmez bence . neden böyle diyor melekler hikmetini tam bilemeyiz ama kendi yaratılışlarına göre diyor olabilirler . hem bozgunculuk,kan dökme demişken aklıma kabilin habili öldürmesi de geldi . maymundan evrilme deyince de aklıma hep araf 166 ve bakara 65 gelir

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
iyi de kardeşim ,kuranda Adem a.s ın yaratılışı anlatılıyor . o ayetlerden ilk insan olduğunu yani evrilmediğini çıkaramiyor muyuz ? meleklerin bozgunculuk yaparlar demesi de Adem a.s yaratılışında olmayıp ,daha vahşi yaratıkları akla getirmez bence . neden böyle diyor melekler hikmetini tam bilemeyiz ama kendi yaratılışlarına göre diyor olabilirler . hem bozgunculuk,kan dökme demişken aklıma kabilin habili öldürmesi de geldi . maymundan evrilme deyince de aklıma hep araf 166 ve bakara 65 gelir
kardeş benim ilmim yok o ayetleri bi söylesene nasıl yaratıldığını anlatan.

H Çevrimdışı

Horasani

اعيدوا إلى الحق سلطانه
İslam-TR Üyesi
:) kardeşim benim de ilmim yok . ama kurandaki Adem a.s yaratılışı (araf suresi olmalı ) ilk insan olduğu şeklinde anlaşılmiyor mu ?

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
:) kardeşim benim de ilmim yok . ama kurandaki Adem a.s yaratılışı (araf suresi olmalı ) ilk insan olduğu şeklinde anlaşılmiyor mu ?
tek derdim kafayı evrimle bozan adamlara bunu islamın kesin bir şekilde reddetmediğini bunun hakkında yorum yapılabileceğini söylemek caiz midir? :)

H Çevrimdışı

Horasani

اعيدوا إلى الحق سلطانه
İslam-TR Üyesi
kardeşim, yukarıdaki ilk yorumunu okudum ve ne demek istediğini anladım. ve kendi düşüncemi yazdım . delilleriyle verilecek ilmi cevabı bende bekliyorum merak etme :)

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Caiz mi değil mi onu ben söyleyemem akhi :) Allah svt 'ın varlığı ve tekliğine doğadan ve evrenden bir çok örnek getirebilirsin. Bunu şüphesiz onlarda görüyordur ama kendi nefslerine kabul ettiremediklerinden arada kalıyorlardır. Dediğin gibi Malayani bir iş gibi. Dünya kadar kanıt, Allah'ın varlığına ve tekliğine delil ama hala "İyi ama nasıl olduk?" Sorusunu soruyorlar. Eğer Rabbimiz bilmemizi isteseydi bildirirdi nasıl olduğunu. Demek ki bize ne yarar ne de fayda sağlayan bir şey ki bunu gizli tuttu. Kısacası Allahu alem akhi. Ben çok detaya girip ne kendi aklımının ne de başkasının akıl karıştırmak istemiyorum :)

M Çevrimdışı

mutmain

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
(Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi.BAKARA30)

halife asıl olanı temsil eden asılın ardından vekilin görev almasıdır.yani müdür yardımcısı gibi bişey

(Eğer gökte ve yerde Allah'tan başka ilâhlar olsaydı gökle yerin düzeni bozulup altüst olurdu. Arş'ın Rabbı olan Allah onların vasıflandırdıkları şeylerden münezzehtir.EMBİYA 30)

Allah cüzi bir irade verdiği insana allaha mahsus olan akledip keşfetme gibi cüzi bir özellik vermiş ve yer yüsüne halifesi olarak göndemiştir

1-Eğer gökte ve yerde Allah'tan başka ilâhlar olsaydı gökle yerin düzeni bozulup altüst olurdu
işte o iki ilahın yapacağı şeyi,ilahın halifesi olan insanında yapması muhtemeldir
2-insandan önce cinler yaratılmıştı.belkide cinlerden oluşan tecrubeyle
meleklerde insanın yeryüzünde bozgunculuk yapacağı kanaati oluşmuştur

insanın yaratılısının sürec mi yoksa topraktan bir tasvire ruhun üfürülmesiyle mi olduğunun ne önemi var
bizler allahın bizleri yoktan var ettiğine iman ediyoruz
allah sayısız canlıyı sayısız değişik şekilde var etmektedir
rahimlerde,yumurtada,bölünerek,mantar gibi sporla vs her biri farklı ve hepside yoktan var etmedir
bütün bu araştırmalar insanın kökene inip yaratılışın sırrına vakıf olma çabasıdır
ve insan tıb ilede ölümüne çare aramaktatır
fakat bu allahın insana vermediği bir bilgidir
ne kadar kökene insekte tıbben gelişsekte( kullu nefsun zaikatul mevt) yani her nefsin ölümü tadacağı hakikattir mukadderattır

A Çevrimdışı

analitikdüşünce

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Evrim varsa din yalan demektir açık ve net.

Hz.Ademin atasının hayvan olduğuna inaniyorlar farkinda değiller.Evrim ve islam yan yana durmaz.Zaten bu evrimci dindarlar Hz.İsa'nın babasız dünya ya gelmesini de açıklayamazlar.Allah İsa'nın yaratılışının Adem'e benzediğini söylüyorken evrimi savunmak ve dini buna uydurmaya çalışmak doğru değildir.Evrim diye birşey yoktur.Evrim varsa bile bu biyolojik evrim değildir.Düşünsel,teknolojik,bilgi vs. türünden evrimden bahsedilebilir.

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evrim'in olup olmamasını "Taŋrı var ya da yok"a çevirmeyi doğru bulmuyorum.

Fizik ve Biyoloji (Bilim) Taŋrı'nıŋ varlığı ya da yokluğu ile ilgilenmez, ilgilenmemelidir. Biyoloji(yaşambilim) canlılarıŋ yaşamını, canlı vücudunda gerçekleşen olayları açıklamayı hedefler. Ve bu açıklamaları canlılarla ilgili kısmen öŋgörülere sahip olma avantajını verir (erken teşhisler bir öŋgörü sayılabilir). Evrim şu an için bu konuda en çok kabul gören açıklamadır, ve sürekli yenilenmekte (çünkü bilimde nutlak doğru yoktur). İlk ortaya atıldığı zamana göre şuan farklılıkları var ve değişmeye devam edecek. Aynı durum fizik için de geçerli, diğer bilim dalları için de. Mutlak doğrular üzere kurulu olan dini inanışımızı tamamen bilime (değişebilir gerçeklere) göre düzenlemek -bence- pek de doğru değil.

Hasılı Kelam,
Bilim ve bilimsel gerçekler zamanla değişebilirken (dün doğru kabul edileniŋ aksi ispat edilirse bugün yaŋlış kabul edilebilir), Din (İslam) mutlak/değişmez doğrulara sahiptir. Eğer Bugün'ün bilimsel verileri "Taŋrı yoktur"u makul kılıyorsa, yarın öğrenilecek yeni bilgiler "Taŋrı vardır"ı makul kılabilir. Yani Taŋrı'nıŋ varlığını(ya da yokluğunu) değişken (bilimsel) gerçeklere göre kararlaştırmayı makul bulmuyorum.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
evrim olgunlaşma fikri üzerine kurulu , bunu doğal seleksiyon biçimine sokmuş , öte yandan tales diye bi fikir var bizdeki fıtrata benzeyen ama o başlangıçaki tohumun zaten ağaç olduğunu varsayıyor haliyle evrimleştiğini iddia ettiği tür aslında zaten o türün kendisi oluyor yani evrimi kabul edersen serçe kuşu t-rex oluyor ! fıtratında var o zaman besin zincirinin tepesine çıkmış olan bir canlı madem ki doğal seleksiyon yaşanmakta ne derdi varda aşşağıya insin ki ? bu durumda şu anda tepede olan insanlığında gün gelip evrim geçirip ister istemez kuş yemi olacak bi canlıya dönüşmesi ihtimali doğmakta kaçınılmaz olarak zira fıtratında olması mümkün , saçma . Ancak kapı gibi nuhun gemisine tüm canlı türlerini sığdırabilir miyiz sorusu bulunuyor bu da belki insanda olmayabilir ama bazı türlerde evrim olabilir şüphesini getiriyor , ama sanırım orada boşluk var tufan sonrası yeniden yeryüzüne yerleştirilmiş de olabilirler allahu alem !

"RAHMAN-29:
Göklerde ve yerde bulunan herkes, O'ndan ister. O, her an yaratma halindedir."

netice olarak evrim teorisi ortaya atılalı 150 yıl oldu değişen tek bir tür yok !

H Çevrimdışı

HasanMuhacir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
evrim olgunlaşma fikri üzerine kurulu , bunu doğal seleksiyon biçimine sokmuş , öte yandan tales diye bi fikir var bizdeki fıtrata benzeyen ama o başlangıçaki tohumun zaten ağaç olduğunu varsayıyor haliyle evrimleştiğini iddia ettiği tür aslında zaten o türün kendisi oluyor yani evrimi kabul edersen serçe kuşu t-rex oluyor ! fıtratında var o zaman besin zincirinin tepesine çıkmış olan bir canlı madem ki doğal seleksiyon yaşanmakta ne derdi varda aşşağıya insin ki ? bu durumda şu anda tepede olan insanlığında gün gelip evrim geçirip ister istemez kuş yemi olacak bi canlıya dönüşmesi ihtimali doğmakta kaçınılmaz olarak zira fıtratında olması mümkün , saçma . Ancak kapı gibi nuhun gemisine tüm canlı türlerini sığdırabilir miyiz sorusu bulunuyor bu da belki insanda olmayabilir ama bazı türlerde evrim olabilir şüphesini getiriyor , ama sanırım orada boşluk var tufan sonrası yeniden yeryüzüne yerleştirilmiş de olabilirler allahu alem !

"RAHMAN-29:
Göklerde ve yerde bulunan herkes, O'ndan ister. O, her an yaratma halindedir."

netice olarak evrim teorisi ortaya atılalı 150 yıl oldu değişen tek bir tür yok !
Ahi iyi hos diyonda zaten evrimciler evrimin milyonlarca yilda oldugunu soyluyor yani oyle 150 yi!da degismez diyorlar

R Çevrimdışı

Rosida

Üye
İslam-TR Üyesi
Evrim konusu dikkatimi hep çekmiştir.
Çocukken izlediğimiz kürdçe çizgi filmlerde anlatılırdı.
-yayın Avrupa çıkışlıydı-
İnsanlığın ilk döneminden başlayıp sokrat,
fransız ihtilali, savaşlar vb anlatırdı.
Bir nevi insanlık tarihi.

Neyse.
Bu dönem "Türlerin Evrimi" dersini görüyoruz derste.

Öyle basit bi konu değil.
Bilimsel olarak güçlü argümanlarla destekli.
Destekleyen bi çok müslüman alim dahi var,
Hem eskilerden hem günümüzde.
Bu konuda isteyen araştırmalar yapabilir.
-Annem araştırmalarıma/okumalarıma ara vermemi istedi,
aklımı kaybetmemden korktuğu içinmiş,
Nereye gider hadi bakalım-

Ama siz araştırın/okuyun gençler.
İlk emre sadakat.

Üst Ana Sayfa Alt