Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Eski Alışkanlıklar Nasıl Bırakılır

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Es selamu aleykum kardeşlerim, bir konuya yorum atacaktım ama müstakil konu olması daha iyi olur diye düşündüm. Evet, fikri olanlar ekleyebilir hatta muhakkak eklemeli )

Öncelikle yerleşmiş alışkanlıklardan kurtulmanın ilk şartı: kurtulunması gereken bir alışkanlığın farkında olmak. Teşhis, tedavinin yarısıdır malum )

2. Kurtulmayı çok istemek, karar vermek.

3. Kurtulunacak alışkanlığın yerine konulacak yeni/istenilen alışkanlığın net belirlenmesi (Tabiat boşluk kabul etmez, oluşan boşluğu olumlu şekilde doldurmalısınız. Yerine koyacak mantıklı bir seçenek bulamıyorsanız, her eski alışkanlığınızı yaptığınızda bir sure/dua okuyun, sünnetteki tesbihatlardan yapın vb. Faydanıza olacak en iyi alışkanlıktır)

4. Bu konuda samimi şekilde dua etmek; cidden samimi.

5. Çabalamak...

6. Zaman tanımak.

7. Olmayınca yılmamak, tekrar denemek.

İnsanlar ilk dediklerimin çoğunu muhakkak yapıyor ama yanlış yaptıkları yer: olmayınca yılıyor, tekrar denemiyorlar. Ama denemeliler, çünkü değişim bu denemelerin, bu tekrarların ardında inşaAllah )

İşin özü: bir alışkanlık, özellikle çocukluktan gelen bir alışkanlık kemikleşmiştir. Onun silinmesi ve yerine yeni bir alışkanlık yazılması zordur ama imkansız değildir. İlk şiddetli denemenin ardından muhakkak geçmişten gelen ağır alışkanlık kazanıp, sizi başarısız şekilde ortada bırakır. Biraz dinlenin ve tekrar en baştan başlayın. Her seferinde direncinizin arttığını ve giderek daha uzun süre başarılı şekilde ilerlediğinizi fark edeceksiniz. Giderek eskiye dönme azalacak ve bir süre sonra ise: yeni alışkanlığınız hayırlı olsun )

Unutmadan:

Bu süreçte kendinize çeşitli yöntemler deneyeceğiniz ve kimilerinin diğerlerinden daha çok işe yarayacağı aşikardır. İşe yarayan bir yöntem bulduysanız, bir süre sonra işe yaramaz hale gelse bile onu sakın bırakmayın. Dönüp dönüp o yöntemi en baştan uygulayın, çünkü daha iyisini buluncaya kadar, bulduğunuz o yöntem: "sürekli tekrar ile" sizi başarıya ulaştıracak yöntemdir inşaAllah )

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Yerine koyacak mantıklı bir seçenek bulamıyorsanız, her eski alışkanlığınızı yaptığınızda bir sure/dua okuyun, sünnetteki tesbihatlardan yapın vb. Faydanıza olacak en iyi alışkanlıktır.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Gündüzün iki tarafında, gecenin ilk saatlerinde namaz kıl. Şüphesiz ki, iyilikler kötülükleri yok eder. Bu öğüt alanlar için bir hatırlatmadır." (Hûd, 11/114)

Kötülük işlersen, hemen arkasından iyilik yap ki, o kötülüğü silip süpürsün. İnsanlarla güzel geçin!” (Tirmizi, Birr, 55.)

Ebû Zer anlatıyor:

"Bir gün Allah Rasûlü'nün (s.a.s.) yanına gittim. Ona:

- Yâ Rasûlallah! Bana yapınca cennete yaklaşacağım, cehennemden uzaklaşacağım bir amel öğret! diye rica ettim. Allah Resûlü (s.a.s.):
- Bir kötülük yaptığın zaman ardından hemen bir iyilik yap. Bunu yaparsan on misli sevap alırsın, buyurdu. Ben:

- Yâ Rasûlallah! "Lâ ilâhe illallah" da bu haseneden midir? diye sordum. Efendimiz:
- O hasenelerin en güzelidir, buyurdu. (Taberânî, Dua, 1498)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
O alışkanlıktan nefret edersen de bırakabilirsin. İrade kontrolü, bilinçli bir insan olmak...
21 gün yöntemi de var; hem bir alışkanlık kazanmak hem de alışkanlığı kaybetmek için. 21 gün boyunca deneniyor ve sonucunda çoğu kişiye göre alışkanlık kazanılıyormuş. Yani 21 gün bir alışkanlık için yeterli olan süreymiş.
Aynı zamanda bir alışkanlığı bırakmak için "hiçbir zaman yapmamak" "sadece 21 gün yapmamak"tan daha zor görünür o yüzden sadece bu süre için denenebilir. Alışkanlık kazanmak için de aynı şekilde.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bir iş yaparken ortaligi darma duman etmek, kompleks aliskanliklarimdan.
Zihinsel olarak olumsuz düşünce ve kaygı..
Fiziki olarak da yerli yersiz uyuma.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bir iş yaparken ortaligi darma duman etmek, kompleks aliskanliklarimdan.
Zihinsel olarak olumsuz düşünce ve kaygı..
Fiziki olarak da yerli yersiz uyuma.
Tedavinin yarısı teşhis tamam, şimdi iş diğer aşamalarda )

Bu arada uyuma konusu sağlıkla ilgili olabilir; beslenme hataları, D vitamini ve diğer tür vitamin mineral eksiklikleri, besin veya kullanılan herhangi bir şeye alerjiler, belki şeker hastalığı, tiroid eksikliği vb... Sorunun temeli bulunur ve ortadan kaldırılırsa, bu kendiliğinden düzelir inşaAllah.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Tedavinin yarısı teşhis tamam, şimdi iş diğer aşamalarda )

Bu arada uyuma konusu sağlıkla ilgili olabilir; beslenme hataları, D vitamini ve diğer tür vitamin mineral eksiklikleri, besin veya kullanılan herhangi bir şeye alerjiler, belki şeker hastalığı, tiroid eksikliği vb... Sorunun temeli bulunur ve ortadan kaldırılırsa, bu kendiliğinden düzelir inşaAllah.

Valideme suni sanci vermeseler ben dogmayi dusunmezmişim herhalde, normalden gec doğmuşum baya
O zamandan beri yatış.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Valideme suni sanci vermeseler ben dogmayi dusunmezmişim herhalde, normalden gec doğmuşum baya
O zamandan beri yatış.
Yani yaratılışa dair bir durum diyorsun; öyle bir durum ise ona karşı elden bir şey gelmez )

Üst Ana Sayfa Alt