Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Erkekseniz, Eşinize Okutun!

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Erkekseniz, Eşinize Okutun!

Geçen hafta, Almanya’dan gelen Ebu Enes isimli bir davetçinin konferansını dinlemek için İzmir’deydim… Çağın hastalığı olan ‘tembellik’ ve ‘sahabeleri örnek kılan etkenler’ başlıklı konu ile dinleyicilerin karşısına çıkan Ebu Enes kardeşimiz, Türkiyeli birçok konuşmacıların aksine Kur’an, hadis, sahabe ve selef âlimlerimizden verdiği örneklerle biz dinleyicilere adeta bal yedirtti… Bir konu bu kadar mı güzel hazırlanıp sunulur…

Konuşmasının ardından ertesi gün Ankara’ya yolculuk yapacaktı… Kendisinden istifade etmek için Ankara’ya kadar birlikte yolculuk yapma isteğimi kabul etmesi beni çok sevindirmişti… Ankara’ya yolculuğumuz süresince, müslüman olan Almanların hayat hikâyelerini anlattığında bir müslüman olarak imanımı yeniden sorgulama ihtiyacı hissettim… Ebu Enes’in anlattıklarını sizlerle paylaşmak istiyorum;

Yirmi üç yaşında yeni müslüman olmuş genç bir Alman kadın… Dinini daha güzel yaşamak için evlilik tercihini müslüman bir Arap’tan yana kullanıyor… Aradan bir ya da iki yıl geçmeden aynı zamanda müslümanların açmış olduğu okulda müdürlük te yapan Ebu Enes’i arayıp; eşinden boşanmak istediğini söylüyor… Ebu Enes’in konferansını dinledikten sonra müslüman olan bu Alman bacımız boşanma isteme sebeplerini bakın nasıl sıralıyor;
1- Eşim, kendi isteğiyle sakal bırakmadı. Benim zorlamamla bıraktı.
2- Sabah namazına zor kalkıyor.
3- Bana Arapça öğretmiyor.
4- Tembel bir müslümanla yaşamak istemiyorum…

Aman Allah’ım! Boşanma gerekçelerine bakın! Oysaki bu Arap kardeşimiz namazlarını aksatmıyormuş… Ve bacımızın islami yaşantısına zerre kadar engel olmuyormuş… Aralarında sevgi sorunu da yokmuş…

Ebu Enes, devamla;

‘ Eşini çağırttım ve bacımızın yanında ‘dediklerini duydun mu?’ dedim… Bacımıza ve eşine kısa bir nasihatten sonra boşanma isteğinden vaz geçirip evlerine gönderdim…’

Aradan kısa bir zaman geçti ve bacımız beni arayarak; Eşim sözünde bulunmadı. Tembel bir müslümanla evliliğimi yürütemezdim dedi ve eşinden ayrıldığını söyledi…

Aman Allah’ım! Kadındaki şu imana bakın! Boşanmayı gerektirecek şer’i hiç bir etken yokken; iman, sahabe imanını çağrıştırınca tembel bir müslümanla birliktelik çekilmez olur tabi…

Ebu Enes kardeşimiz hidayet örneklerini anlatmaya devam ediyor;
17 yaşında yeni müslüman olmuş yunanlı bir kız, davetçi bir müslümanla evlenmek istediğini, eğer istersem ikinci ya da üçüncü eşim olabileceğini söyledi… İkinci evliliği en azından şimdilik düşünmediğimi söyleyip başka bir kardeşe yönlendirdim ve davetçi bir kardeşimizle evlendi…
Bana dönerek;
‘Tembel bir Müslüman Alman’a rastlayamazsın… Müslüman olan bir alman dinini daha iyi öğrenmesi için ilk olarak Arapça öğrenirler…’ dedi…

Ebu Enes konuştukça imanımı ve değer yargılarımı gözden geçiriyordum… Ya kalbimizde nifak tohumu var da haberimiz yok, ya akidemizi yanlış adreslerden aldık ta tembel olduk, ya da bilemiyorum…
Neyimize güveniyoruz da bu kadar rahatız anlayamadım…

Unutmayın ki, tozu alınmış bir ayna, kusurları net gösterir… Yaşantımızı tekrar gözden geçirmemiz duasıyla, Allah’a emanet olun…

Feyzullah Birışık, 21 Kasım 2008

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bastan sona kepaze bir yazi. Körler sagirlar birbirini agirlar.

Yani ne anlayalim yazidan, esimiz kendi nefsimize göre yani kendi dünyamiza göre islami yasantida gerideyse onu gidip tagutun mahkemesinde bosayalim mi övelim mi bizde. Allahdan korkmak gerek. Gelin size arapca bilmeyen ve bilmek icin ugrasmayan onlarca alman gösterim.

Nedir bu yabanci hastaligi anlamiyorum. Yazi ferasetten ötedir.

Kim, nasil nerede ne yapdi hic belli degil. Belki de kadin yalan söylüyor. adil sahitlerle ve evlilik yuvasi yikilmadan önce gerekenler gercekden yapildi mi ve buna sahidler tutuldumu bu belli degilken bir de hit olsun diye erkekseniz yaziyi ese okutalim.

Burada cok erkek var burada feminist ruhlu kadinlari dizginleyebilecek iradede. Bu yaziyi degil alayini getirin, bizlerde fenizme degil, Allahin kitabi kurana iman eden eslerimiz oldugu müddetce bu tür yazilar viz gelir tris gider.

Ebu enesin de zaten durumunu yazmaya gerek yok.

Bu tür eslerinden memnun olmayan bi kac baciyla muhattab oldum onlara erkeklerin hayal dünyasinda yasamadigini ve reel dünyanin hayallere göre cok acimasiz oldugunu örnekleri ile acikladigimda 1 kelime dahi edemediler. Erkek olsun kadin olsun isterki esi kendisiyle ilgilensin, kendisine zaman ayirsin ve her gün kendisine önem verdigine dair kücükde olsa birseyler yapsin. Mesala, seni seviyorum desin, 1 demet cicek alsin gelsin, ona nasil oldugunu hissettirsin, ona zaman ayirip bir yerlere götürsün ve sadece kendisiyle ilgilenebilecegi özel zaman ayirsin.

Ama aynanin diger tarafinda bilmez ki, adam disarida ekmegi tastan cikariyor, ay sonunu nasil getirim stresinden tutun cocuklarin bakimi vs derken hic istemeden esini ihmal edebiliyor adam 2 kurus getirip ailesini ele güne muhtac etmemenin derdindeyken bu hayalperest bacilar isterki esim gün ici gidip is yerinde uyumus iyice dinlenmis gelsin evde bana süprizler yapsin. Bu da yetmezmis gibi adamdan kapasitesinin üstünde bana arapca ögretsin vs seyler yapsin.

ifrat ve tefrite girmemek gerek aksi halde popülist yaklasimla aile yuvasi denen kurum kalmaz. Kisiden kaldiramayacagi yükü vermeyeceksin.

Adama sorarlar evlenirken aklin neredeydi, kimse demesin evlenirken bilmiyordu. Bu kadar popülist femenist tipler madem ki böyleler evlenmeden önce iyice arastirmali sormaliydi.

Olayin arka tarafini bilmeden, adil sahitlerce sahid olunmadan feministce olan bu düsünceyi öven yazari kiniyorum.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Bu açıklamayı şahsım adına yapıyorum. Bu yazıda benim aldığım ders bir kadının feminist duygularını ön plana çıkarması değil. Hatta yazıyı okurken feministlik hiç aklıma gelmedi. Benim aldığım ders biz erkeklerin tembelliği. Çalışmaktan beli kambur abiler gördüm, görüyorum. Ama kitap okumasında ki azmi yapmış olduğu tebliği, kendisini ve ailesini nasıl yetiştirdiği gözlerimin önünde. Bu abi hiçbir bahaneye sığınmadı. Akşama kadar çalışıyorum eve ekmek getiriyorum gibi bir söz de söylemedi. Ben bu abiyi bildiğim için bu yazı bana çok şey kattı.

Bir abinin evlilik olayını anlatayım. Bu abi kendisi anlatıyor. En az 3-4 kere evlilik görüşmesi yapıyor. Yaptığı her görüşmede adaylara belirli basit sorular sorduktan sonra hiç birini beğenmediğini söylüyor. Bir gün hafızlık okumuş ve kendisini geliştirmiş bir bayanın evlenmek isteği haberini alıyor. Ve gidiyor görüşmeye. Abi basit soruları soruyor. Aldığı cevapları beğenerek içinden 'Elhamdulillah, bu iş olacak inşaAllah' diyerek bayanı beğeniyor. Bu sefer bayan soru soruyor. Sorduğu ilk soru 'Hayatında hiç tefsir okudun mu?' oluyor. Abinin verdiği cevap ise 'Vallahi hep okumayı istemiştim ama bir türlü bitirmek nasip olmadı' diyor. Bu sefer bayan abiyi beğenmiyor.

Evet bizler bilgili, davetçi, çok kitap okuyan şuurlu eşler istiyoruz. Peki bu özelliklerin kaçı bizde var bunu hiç düşünüyor muyuz? Ben bu yazıda boşanma konusunu biran düşünmedim belki evli olmadığım içindir. Ama diğer yandan davetçi bir kadın ile evlendikten sonra nasıl bir durum beni bekliyor bunu düşünmeyi öğrendim. Yani sözün özü; eğer davetçi bir hanım ile evlendikten sonra kendiniz tembellik yapacaksınız siz o hanım ablaya layık değilsiniz, şahsen ben kendimi layık görmüyorum. Şuurlu ve çocuklarını yetiştirebilecek kadar bilgili birisiyle evlenirseniz buda ahiretinizi kurtaracak bir eş seçimidir. Şükretmemiz gerekir. Yani kendimizde olmayan ama eşlerimizde olacak fazladan çok özellik ilerisi için bizi sıkıntılara sokabilir. Eş tercihi yaparken bu kadar çok özellik sunmamıza gerek yok. Dinine, evine, eşine ve ailesine sahip çıkacak bir eş bizim için iyinin ötesinde olabilir. Allah'ı bilen bir eş nerede duyacağını, neye itaat edeceğini ve hangi yolda koşacağını iyi bilir. Rabbim bizleri Kendisini bilen kullarından eylesin. Ve öyle eşlerle yuva kurmayı bize nasip etsin.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bu açıklamayı şahsım adına yapıyorum. Bu yazıda benim aldığım ders bir kadının feminist duygularını ön plana çıkarması değil. Hatta yazıyı okurken feministlik hiç aklıma gelmedi. Benim aldığım ders biz erkeklerin tembelliği. Çalışmaktan beli kambur abiler gördüm, görüyorum. Ama kitap okumasında ki azmi yapmış olduğu tebliği, kendisini ve ailesini nasıl yetiştirdiği gözlerimin önünde. Bu abi hiçbir bahaneye sığınmadı. Akşama kadar çalışıyorum eve ekmek getiriyorum gibi bir söz de söylemedi. Ben bu abiyi bildiğim için bu yazı bana çok şey kattı.

Bir abinin evlilik olayını anlatayım. Bu abi kendisi anlatıyor. En az 3-4 kere evlilik görüşmesi yapıyor. Yaptığı her görüşmede adaylara belirli basit sorular sorduktan sonra hiç birini beğenmediğini söylüyor. Bir gün hafızlık okumuş ve kendisini geliştirmiş bir bayanın evlenmek isteği haberini alıyor. Ve gidiyor görüşmeye. Abi basit soruları soruyor. Aldığı cevapları beğenerek içinden 'Elhamdulillah, bu iş olacak inşaAllah' diyerek bayanı beğeniyor. Bu sefer bayan soru soruyor. Sorduğu ilk soru 'Hayatında hiç tefsir okudun mu?' oluyor. Abinin verdiği cevap ise 'Vallahi hep okumayı istemiştim ama bir türlü bitirmek nasip olmadı' diyor. Bu sefer bayan abiyi beğenmiyor.

Evet bizler bilgili, davetçi, çok kitap okuyan şuurlu eşler istiyoruz. Peki bu özelliklerin kaçı bizde var bunu hiç düşünüyor muyuz? Ben bu yazıda boşanma konusunu biran düşünmedim belki evli olmadığım içindir. Ama diğer yandan davetçi bir kadın ile evlendikten sonra nasıl bir durum beni bekliyor bunu düşünmeyi öğrendim. Yani sözün özü; eğer davetçi bir hanım ile evlendikten sonra kendiniz tembellik yapacaksınız siz o hanım ablaya layık değilsiniz, şahsen ben kekendimi layık görmüyorum. Şuurlu ve çocuklarını yetiştirebilecek kadar bilgili birisiyle evlenirseniz buda ahiretinizi kurtaracak bir eş seçimidir. Şükretmemiz gerekir. Yani kendimizde olmayan ama eşlerimizde olacak fazladan çok özellik ilerisi için bizi sıkıntılara sokabilir. Eş tercihi yaparken bu kadar çok özellik sunmamıza gerek yok. Dinine, evine, eşine ve ailesine sahip çıkacak bir eş bizim için iyinin ötesinde olabilir. Allah'ı bilen bir eş nerede duyacağını, neye itaat edeceğini ve hangi yolda koşacağını iyi bilir. Rabbim bizleri Kendisini bilen kullarından eylesin. Ve öyle eşlerle yuva kurmayı bize nasip etsin.

Ahi yasim, bulundugum reeeldeki konumum ve evli oldugum icin bütün hepsinin birikimiyle yanitladim. Bir bekar bu konuda dogru bir yaklasimla yazamaz (istisnalar haric.). Ayrica iki hocayi da yakinen taniyorum.

Insanin ayaginin yere basmasi gerek. Sana bizzat lise cagimda bana hocalik yapan bir abiden örnek vereyim. Bu hoca öyle bir hoca ki herkesin gözüne titredigi biri esi de hoca. Ama gel gör ayak yere basacak diyorum ya, bir gün bosanmanin esigine geldiler. Bak her ikiside hoca ve suurlu.

Sebep ne biliyor musunuz? Haftada 7 gün var bu hoca 8 gün denecek sekilde sohbetler veriyor, hayati davet. Normal sartlar altinda güzel olan birsey asiriya kacinca aile magdur oluyor. Ondan dolayi bu tür satafatli konulari yere düsenleri dinleyip görmek ve analiz edip yanitlamak gerek.

lostman Çevrimdışı

lostman

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ahi yasim, bulundugum reeeldeki konumum ve evli oldugum icin bütün hepsinin birikimiyle yanitladim. Bir bekar bu konuda dogru bir yaklasimla yazamaz (istisnalar haric.). Ayrica iki hocayi da yakinen taniyorum.

Insanin ayaginin yere basmasi gerek. Sana bizzat lise cagimda bana hocalik yapan bir abiden örnek vereyim. Bu hoca öyle bir hoca ki herkesin gözüne titredigi biri esi de hoca. Ama gel gör ayak yere basacak diyorum ya, bir gün bosanmanin esigine geldiler. Bak her ikiside hoca ve suurlu.

Sebep ne biliyor musunuz? Haftada 7 gün var bu hoca 8 gün denecek sekilde sohbetler veriyor, hayati davet. Normal sartlar altinda güzel olan birsey asiriya kacinca aile magdur oluyor. Ondan dolayi bu tür satafatli konulari yere düsenleri dinleyip görmek ve analiz edip yanitlamak gerek.

Abi konu açmak istiyorum bir konuya rastgele msj yazsam olurmu .

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi

Yok abim, ben seni eleştirmedim. Sadece ne niyetle paylaştığımı bekar kardeşlerim bilsin istedim. Sizler tecrübelerinizi paylaşacaksınız tabi ki. Bu konuda 'dediğim doğrudur, konu baştan sona doğrudur' gibi bir yaklaşım sergilemiyorum. Konu altında nasihatleşmede olacak illaki. Ve bir gerçektir evli olan biri bu konuya farklı bakar, bekar olan biride farklı bakar. Ben de bekar gözüyle anladığımı yazdım.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Yok abim, ben seni eleştirmedim. Sadece ne niyetle paylaştığımı bekar kardeşlerim bilsin istedim. Sizler tecrübelerinizi paylaşacaksınız tabi ki. Bu konuda 'dediğim doğrudur, konu baştan sona doğrudur' gibi bir yaklaşım sergilemiyorum. Konu altında nasihatleşmede olacak illaki. Ve bir gerçektir evli olan biri bu konuya farklı bakar, bekar olan biride farklı bakar. Ben de bekar gözüyle anladığımı yazdım.

biz de evli olarak bekarlari uyariyoruz bu kafayla evlenen mutsuz olur ve sonu Allahu alem daha kötü durumlara sebebiyet verebilir ondan dolayi ayaklar yere basmali basta anne baba rizasi alinip büyük sözleri kulakardi edilmemeli.

Garib Muslim Çevrimdışı

Garib Muslim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İslam abi çok doğru tespitlerin var ayrıntıya girmeden ..

benim de son zamanlar gözlemlediğim ve bu feminizmin islami çevreye de diğer cemaatler kadar olmasa da sirayet etmesi,bu genel olarak bence 3 şekilde oluyor ;

1-Televizyondaki feminel tipteki erkeklerin feminizmi övmesi subliminal mesajlardan davranışlara dizilere kadar olan medya yoluyla feminizmi doruğa çıkarmaları,tayyib bile kadınların feminizmini arttırmış boşanmaların artmasında,söylemlerinin ve amellerinin çok büyük etkisi olmuştur..

2-Sözde bazı hocaların kadının islamdaki yerlerini övme niyetiyle erkekleri alçaltıp kadınları feminist hale getirecek söylemlere girmesi buna en büyük örnek islami cemaat olmasada islamoğludur o cemaati bilen bilir kadınlar ön planda ve hep kadınların sözü geçer v.s

3.Aileden yetişme tarzından kaynaklı bir feminist yapıdan gelenler

Sonuç olarak bazı erkeklerin erkekliğini kaybedip eşine tapınır gibi her dediğine eşinin eyvallah demesi,onun kararlarını onaylaması bunun sonucunda cihaddan geri kalmaktan,akrabalık bağlarını koparmaya karısının kölesi olma durumuna kadar gitmesi,ki birçok kadın hatta muslumanlardada malesef var istiyor erkek onun kölesi olsun ve erkekte bunu dini bir vecibe gibi algılayıp,kendisinin Allahın azzevecelle emrini islamdaki rolünü evlatlarının üstündeki görevini unutup karısının kölesi oluyor.Bide bu tip erkekler millete ahkam kesip akıl veriyor yok kadına şöyle davranmalıda şöyle yapmalıda bize en güzel örnek Resullah sav ve sahabesidir...

Ruhisukut kardeşime tavsiyem,sen belki ders çıkardım tembeliz falan diyorsun erkekler olarak demişsin ama inan zaten son dönemlerde herkes bunu erkeklere söylüyor kadınlarıda ön plana çıkarak söylüyorlar ki islam toplumunda erkeğin rolünü kırıp kadınları lider konuma getirip islamın belini kırmaya çalışıyorlar bunu hem müsteşrikler,hem belamlar,hem munafiklar yapıyor.İlk islama girdiğim dönemlerde okuduğum 2 ciltlik cihad derslerinde Abdullah Azzam bile bu soruna 80'li yıllarda değiniyor.Ama benim sana tavsiyem evlen hiçbirşey göründüğü gibi değil göreceksin bugün anlatıldığı tarzda muvahhide bacılar yok instagrama,twittera göz gezdir biraz üye olmadan üstünden bak kepazelikleri,nifakları,gösterişleri,egoları,kibirleri gör.Avrupalı selefiler için ayrı bir konu açıp konuşmak hele almanyadakiler için bizde bir zamanlar çok bir olay var sanıyorduk yakından görünce anladık takva falan deniyorsa alman,avrupa selefi kardeşlerimiz kusura bakmasın pek azı dışında çok gösteriş,riya ve bol ego kibirden başka bişey görmedim ben.Adamsa takvaysa türkistanlılar var,özbekler,kafkaslardan gelenler,araplar..2.bölümdeki kalite muslumana gelirsek 1.Avrupadan gelenler,türkler,azeriler.Bunun sebebini de ülkelerindeki zulme bağlıyorum Allahu alem bu benim gördüğüm..

Konu açılmışken söylim eş seçerken uysal,ağır başlı,izzetli,namuslu,sizi cihaddan alıkoymayacak eşler seçin,çok okumasına bilmesine uçup kaçmasına gerek yok,cihada çıkınca gerideki evlatlarına baksın izzetiyle evinde otursun yeter,akıllı olması iyidir,sabırlı olması güzeldir ama şimdi ilim talebelerinin eşlerini bile biliyoruz o kadar sıkıntılar yaşayanlar var.Bu yüzden eşinize çok anlam yüklemeyin o size huzur veriyorsa islam konusunda canınızı sıkmıyorsa onda çok özellik aramayın bir kadının analık özelliği yoksa eksiktir,itaat yumuşak huy,kadın asaleti yoksa ahlakı kalmamışsa eksiktir,şimdi duyuyor görüyoruz yerinde durmayan ordan oraya uçan kaçan bacıları Allah islah etsin diyorum,tevhid ehline laf ettiriyorlar.Kusura bakmayın çok yazdım ama konu açılınca bende bazı sorunlara parmak basmak istedim..

Bu arada yazıyı bende okuduğumda aynı ruh haletine girdim bende evliyim çocuklarımda var ama olayları sorunları bizzat yaşayıp gördüm tecrübe ettim ve şunu söylüyorum sonuç olarak islam da kadının yeri bellidir erkeğin rolü bellidir çok kasıp rolleri değiştirmeye birini alçaltıp birini yüceltmeye gerek yok.Bu yazıların bende çok samimi olduğuna inanmıyorum...

ebuu.ali Çevrimdışı

ebuu.ali

Elhamdulillah
İslam-TR Üyesi
1- Eşim, kendi isteğiyle sakal bırakmadı. Benim zorlamamla bıraktı.
2- Sabah namazına zor kalkıyor.
3- Bana Arapça öğretmiyor.
4- Tembel bir müslümanla yaşamak istemiyorum…

Yaklaşım bir noktada doğrudur.Fakat şunu da bilmek gerekir,islamın bize öğrettiği en güzel şey evlilikte birbirine karşı destek olma unsurudur.Şöyle ki Allah s.w.t Nisa suresi 19. ayette kadına itafen '' Kendilerinden hoşlanmadınızsa, olabilir ki, sizin hoşlanmadığınız bir şeyde Allah, birçok hayırlar takdir etmiş olur.'' diyor.Bu aynı zamanda erkek içinde geçerli olur kanaatindeyim.Çünkü eşler olabilir ki birbirlerinde evlilik sonrasında hoşlanmadıkları yönleri görebilirler.Ama bilinmelidir ki Allah (c.c) herşeyde bir hayır takdir etmiştir. Allahu alem. En iyisini Allah (c.c) bilir.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Soyle bir durum var ki hidayete sonradan eren kisilerin hayati 180 derece degisiyor belki hidayetten sonra. Musluman bir ailede yetisen kisiyle ne ayni hayati yasiyor ne de talepleri ayni oluyor. Ayrica bu tur sonradan musluman olan kadinlar ne yazik ki (cevresinde musluman olmadigi icin) ilk bulduklari "evlenmek isteyen muslumana" sariliyor ve bazen bir pasaport icin kullanilabiliyor. Benim de tanidigim bir kac ayni durumda olankadin var mesela, kadinlar a b c, ne varsa ogrenip UYGULAMA pesinde iken sabah namazina kalkamayan evini gecindiremeyen erkeklere denk geliyorlar. Allah evlilikle sinanan muminlere sabir versin.

Ubeyd Çevrimdışı

Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evlilik arefesinde olan bir kardeşiniz olarak yazıyorum bu yazıyı.

Şahit olduğum bazı meseleler var.Birazda üstteki yazıya değinmek isterim.
Evlilik hayalleri kuran Müslüman gençlerin "Evlenince ben şöyle yapacağım" diyenlerin "şu" sözlerine şahit oldum;

"Evlenince..
-Haftada 5 gün derse gideceğim(Arapça kursları dahil)
-Şu faaliyetlere katılacağım
-Şu hocanın halkasında ders alacağım
-Şu kitapları okuyacağım
-Şu şu şu... saymakla bitmez.

Ben'de "ŞUNU" demek istiyorum, kardeşim, abim, sen zaten bekarlığında aileni ve akrabalarını ihmal ettin
Nerede senin sıla-i rahimin?Yoksa Allah azze ve cellenin tehditlerinden bihaber misin?
  • “Kendisinin adını öne sürerek birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’tan ve akrabalık bağlarım koparmaktan sakının”(Nisa-1)
Nerede muttaki evlatlar yetiştirme hırsın?
Nerede senin kıtal hayallerin? v.b sorular.

Bir insan evleneceği kişiyi seçerken dengini seçmeli.Allah azze ve celle herkese belli ikramlarda bulunmuş.Evlenecek olan gençlerin kiraya çıkma durumu, geçinme telaşları, v.b durumları tabi ki bizi davet çalışmasından alıkoyamaz.

Bu noktada eşini kınayacak olan ablaya,bacıya,yengeye şunu demek gerekir;
Senin eşin illa davet yapacak, kitaplar ciltler bitirecek, harikulade ezberler ve diller öğrenecek diye bir kaide yok ki.
Senin eşin davet yapamaz infak eder.İnfak edemez dua eder.Amel eder bir kere ailesine olan harcaması bile sadaka iken nedir senin bu derdin diye sormak lazım?

Ve Müslüman kardeşlerimin abilerimin olayı iyi tahlil etmesi istişareler etmesi lazım.
Olay vallahi sadece ilimden ibaret değil,
Evleneceğiniz kişi size sadık olsun, hayalı olsun, size baksın sizi sevsin, Allah rızasını gözeterek size itaat etsin bu kafiidir.
Sahabenin ne bizden fazla ilmi vardı, ne bizim kadar ihtilaflı mevzuları derinlemesine tartışacak kadar biliyorlardı.
Herkes elinden gelen amelin en iyisini ortaya koyuyordu.
Aileyi ihmal etmeyin, akrabayı ihmal etmeyin,
Herkes elinden geleni yapsın, bir yenge eşini bu noktada kınamasın.
Kaya gibi gözüken adamların, eşlerinin sözlerinden ötürü kanadı kırık kuş misali olduğunada şahit oldum.
Gelip geçmekte olan hayata sabredin, hayırlı bir ölümle süslenmenin yarışına katılın.
Yanlışlar nefsimdendir.Doğrular Allah'tan.
(Biz erkeklerde hanımlarımıza bacılarımıza merhametli olalım, onlar bize Allah'ın emanetidir.
Hz.Ömer'in (radıyallahuanh) hutbede mehir konuşmasına karşı çıkan kadına, Hz.Ömer'in(radıyallahuanh) cevabı gibi sözün özünü söylemeyi bilip doğru bildiğimiz yanlışlardan vazgeçelim)

Son olarak;
"Rabbinizden bağışlanmaya ve genişliği göklerle yer kadar olan yolunu Allah ve kitabıyla bulmaya çalışanlar için hazırlanmış olan cennete ulaşmakta birbirinizle yarışın"Ali İmran 133

Ubeyd Çevrimdışı

Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Demek istediğim yanlış anlaşılmış veya ben yanlış demiş olabilirim.Bir şeye yanlış derken delil ile yanlış derseniz, bende Allah için söylediğim cümleyi düzeltebilirim selametle.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kendinizi sahabeden bilgili görmeniz yanlış. En itaatkar nesil. Kuranda Allahin razi oldugunu belirttigi kisiler. Kuran ayetlerinin tefsirini/dinimizin aslinda tamamini peygamberimiz sallalahu aleyhi vessellemden dinleyen ezberleyen nakleden kisilere "onlarin bizden fazla ilmi yoktu" veya konulari tartisacak kadar bilmiyorlardi demek yanlis.

Tevbe suresi 100. Ayet.

Ubeyd Çevrimdışı

Ubeyd

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ablacım, anlatmak istediğim anlamak istediğinizin ötesinde bir durum.Kendimi sahabeden bilgili görmekten ziyada o kadar çok hadis o kadar çok kitap okuyoruz ki amellerimiz çok az kalıyor onu demek istiyorum.Bu gün hafız olan binlerce insan var.Ama sahabeden bununla peyderpey alıp amel edip diğer ayetlere geçiyordu.Onlar bildiklerinin alimiydi kısaca.
Hz.Ömer(radıyallahuanh) Bakara suresini 12 yılda bitiriyor, ya biz?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selam.
Ablacım, anlatmak istediğim anlamak istediğinizin ötesinde bir durum.Kendimi sahabeden bilgili görmekten ziyada o kadar çok hadis o kadar çok kitap okuyoruz ki amellerimiz çok az kalıyor onu demek istiyorum.Bu gün hafız olan binlerce insan var.Ama sahabeden bununla peyderpey alıp amel edip diğer ayetlere geçiyordu.Onlar bildiklerinin alimiydi kısaca.
Hz.Ömer(radıyallahuanh) Bakara suresini 12 yılda bitiriyor, ya biz?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Evlilik arefesinde olan bir kardeşiniz olarak yazıyorum bu yazıyı.

Şahit olduğum bazı meseleler var.Birazda üstteki yazıya değinmek isterim.
Evlilik hayalleri kuran Müslüman gençlerin "Evlenince ben şöyle yapacağım" diyenlerin "şu" sözlerine şahit oldum;

"Evlenince..
-Haftada 5 gün derse gideceğim(Arapça kursları dahil)
-Şu faaliyetlere katılacağım
-Şu hocanın halkasında ders alacağım
-Şu kitapları okuyacağım
-Şu şu şu... saymakla bitmez.

Ben'de "ŞUNU" demek istiyorum, kardeşim, abim, sen zaten bekarlığında aileni ve akrabalarını ihmal ettin
Nerede senin sıla-i rahimin?Yoksa Allah azze ve cellenin tehditlerinden bihaber misin?
  • “Kendisinin adını öne sürerek birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’tan ve akrabalık bağlarım koparmaktan sakının”(Nisa-1)
Nerede muttaki evlatlar yetiştirme hırsın?
Nerede senin kıtal hayallerin? v.b sorular.

Bir insan evleneceği kişiyi seçerken dengini seçmeli.Allah azze ve celle herkese belli ikramlarda bulunmuş.Evlenecek olan gençlerin kiraya çıkma durumu, geçinme telaşları, v.b durumları tabi ki bizi davet çalışmasından alıkoyamaz.

Bu noktada eşini kınayacak olan ablaya,bacıya,yengeye şunu demek gerekir;
Senin eşin illa davet yapacak, kitaplar ciltler bitirecek, harikulade ezberler ve diller öğrenecek diye bir kaide yok ki.
Senin eşin davet yapamaz infak eder.İnfak edemez dua eder.Amel eder bir kere ailesine olan harcaması bile sadaka iken nedir senin bu derdin diye sormak lazım?

Ve Müslüman kardeşlerimin abilerimin olayı iyi tahlil etmesi istişareler etmesi lazım.
Olay vallahi sadece ilimden ibaret değil,
Evleneceğiniz kişi size sadık olsun, hayalı olsun, size baksın sizi sevsin, Allah rızasını gözeterek size itaat etsin bu kafiidir.
Sahabenin ne bizden fazla ilmi vardı, ne bizim kadar ihtilaflı mevzuları derinlemesine tartışacak kadar biliyorlardı.
Herkes elinden gelen amelin en iyisini ortaya koyuyordu.
Aileyi ihmal etmeyin, akrabayı ihmal etmeyin,
Herkes elinden geleni yapsın, bir yenge eşini bu noktada kınamasın.
Kaya gibi gözüken adamların, eşlerinin sözlerinden ötürü kanadı kırık kuş misali olduğunada şahit oldum.
Gelip geçmekte olan hayata sabredin, hayırlı bir ölümle süslenmenin yarışına katılın.
Yanlışlar nefsimdendir.Doğrular Allah'tan.
(Biz erkeklerde hanımlarımıza bacılarımıza merhametli olalım, onlar bize Allah'ın emanetidir.
Hz.Ömer'in (radıyallahuanh) hutbede mehir konuşmasına karşı çıkan kadına, Hz.Ömer'in(radıyallahuanh) cevabı gibi sözün özünü söylemeyi bilip doğru bildiğimiz yanlışlardan vazgeçelim)

Son olarak;
"Rabbinizden bağışlanmaya ve genişliği göklerle yer kadar olan yolunu Allah ve kitabıyla bulmaya çalışanlar için hazırlanmış olan cennete ulaşmakta birbirinizle yarışın"Ali İmran 133

Bu da bu konudaki guzel yorumlardan biri olmuş.
Allah, yapacağınız evliliği de hayırlı kilsin kardesim.

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
419726.jpg

Müslümanlar bir puzzlenin parçası gibidir şekilleri farklıdır ama doğru parçayı doğru yere koyarsanız bir bütün elde etmiş olursunuz. Herkes iyi bir davetçi olamaz, herkes iyi bir alim olamaz. Herkes
çokça nafile namaz kılamaz herkes çokça infak yapamaz. Kimi kardeş vardır tam mutfak adamıdır kimi kardeş vardır tam davet adamıdır. Kimi kardeş vardır tam hareket adamıdır kimi kardeş vardır tam eğitimcidir. Bir Müslümanın sakal bırakamayıp çok infak yapması onu kötü bir Müslüman yapmaz. Allah'ın dinine en iyi nasıl hizmet edebiliyorsak öyle hizmet etmeliyiz. Allah'ın dini Ahmet'in, Mehmet'in yardımına muhtaç değildir ama Ahmet, Mehmet Allah'ın dinine ekmek gibi muhtaçtır.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 21120

Müslümanlar bir puzzlenin parçası gibidir şekilleri farklıdır ama doğru parçayı doğru yere koyarsanız bir bütün elde etmiş olursunuz. Herkes iyi bir davetçi olamaz, herkes iyi bir alim olamaz. Herkes
çokça nafile namaz kılamaz herkes çokça infak yapamaz. Kimi kardeş vardır tam mutfak adamıdır kimi kardeş vardır tam davet adamıdır. Kimi kardeş vardır tam hareket adamıdır kimi kardeş vardır tam eğitimcidir. Bir Müslümanın sakal bırakamayıp çok infak yapması onu kötü bir Müslüman yapmaz. Allah'ın dinine en iyi nasıl hizmet edebiliyorsak öyle hizmet etmeliyiz. Allah'ın dini Ahmet'in, Mehmet'in yardımına muhtaç değildir ama Ahmet, Mehmet Allah'ın dinine ekmek gibi muhtaçtır.
+ 850 milyon