Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru En Son Müslümanların Dünyaya Hakim Olması ile Kıyametin Kafirlerin Üzerine Kopması Nasıl Anlaşılmalıdır?

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Ben mantik olarak bir konuyu kafamda oturtamadim. Delil ve inanc olarak degil yani ispat bilgileri girmenize gerek yok.

Sadece sekil olarak nasil olacak, onu anlamadim.

Sonunda musluman hakimiyeti olacak ya dunyada.. Peki ayni zamanda da kiyamete dogru dini yasayanlarda olumsuzlasma olacak(sahte alimler, ilimsizlik, muslumanlarda bozulma vs)

Bu ikisi nasil bir arada olacak?

Herkes sozde musluman olup ozde mi yitirecek?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Ben mantik olarak bir konuyu kafamda oturtamadim. Delil ve inanc olarak degil yani ispat bilgileri girmenize gerek yok.

Sonunda musluman hakimiyeti olacak ya dunyada.. Peki ayni zamanda da kiyamete dogru dini yasayanlarda olumsuzlasma olacak(sahte alimler, ilimsizlik, muslumanlarda bozulma vs)

Sanirim ikisi ayni ands olmayacaktir. Ahir zamanda ilmin yavaş yavaş yok olacağı ve sonunda sadece la ilahe illallah’ın kalacağı hadislerde var. İsraile karşı yani yahudilere karşı savaş kazanılacağı da kesin ama bunlar ard arda mı hangi sırayla olur bilemedim. Belki de dediğin gibi kalabalık ama kalifiyesiz bir islam toplumu olacaktır.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Kıyametten evvel bir duman gelecek ve bütün Müslümanlar o dumandan dolayı rablerine kavuşacaklar. Bu sayede kıymetin dehşetini görmeyecekler

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kıyametten evvel bir duman gelecek ve bütün Müslümanlar o dumandan dolayı rablerine kavuşacaklar. Bu sayede kıymetin dehşetini görmeyecekler

Bu herhalde kiyamete dek devam edecek iyiligi emreden ve kotulukten sakindiran tayfa ve bir avuc gercek muslumanlar icin.

Peki islam hakimiyeti konusu ile nasil bagdasiyor?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu herhalde kiyamete dek devam edecek iyiligi emreden ve kotulukten sakindiran tayfa ve bir avuc gercek muslumanlar icin.

Önce hakimiydi sağlanıp sonra bilgi yok olacak olabilir Allahualem

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Şu ancada dünyada küfür hakimiyeti var ama Müslümanlarda yaşıyor bu dünyada.
Dumanın gelip Müslümanların ölmesinin sebebi o günün dehşetini Müslümanların yaşamaması içindir

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şu ancada dünyada küfür hakimiyeti var ama Müslümanlarda yaşıyor bu dünyada.
Dumanın gelip Müslümanların ölmesinin sebebi o günün dehşetini Müslümanların yaşamaması içindir
Onu anladim. Ancak burda birlestiremedigimiz kisim, dunyada muslumanlarin hakimiyeti olacak da sonra din mi unutulacak vb.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah,

Allah Resulü s.a.v. kendisinden sonraki üç neslin sırayla en hayırlı nesil olduğunu haber vermiştir. Aynı şekilde hilafetin otuz yıl olup sonrasında krallar döneminin geleceğini haber vermiştir. İlimin zamanla azalacağını ve sonraki dönemlerin öncekilerden daha şerli olacağını haber vermiştir.

Bununla birlikte her dönem hak üzere cihad eden bir taifenin bulunacağını, ve ümmetin dalalet üzerine birleşmeyeceğini de haber vermiştir. Fitne zamanında sebat edenlerin ecirlerinin katlanacağını haber vermiştir. Son olarak da melhame savaşları esnasında Mehdi ve İsa aleyhimesselam'ın dünyaya inerek adaleti hakim kılacaklarını haber vermiştir. Bunun gibi somut ahir zaman haberleri arka arkaya vuku bulacaktır. Ancak Müslümanların bu nihai zaferi kısa sürecek, bir rivayete göre yedi sene, ve akabinde Kabe yıkılacak, büyük alametler gerçekleşecek (Yecüc Mecüc gibi) ve kıyamet kopacaktır.

Şu hadis bu seyri özetliyor: Huzeyfe Hadisi
“Nübüvvet içinizde Allah’ın dilediği kadar devam eder; sonra dilediği zaman onu ortadan kaldırır. Sonra, nübüvvet sisteminde bir hilafet olacaktır. Bu da Allah’ın dilediği kadar devam eder; ardından Allah onu da -dilediği zaman- ortadan kaldırır. Sonra ısırıcı bir saltanat olur. O da Allah’ın dilediği kadar devam eder; sonra Allah dilediğinde onu ortadan kaldırır. Daha sonra ceberut bir saltanat olur; o da Allah’ın dilediği kadar devam eder, ardından Allah dilediği zaman onu ortadan kaldırır. Sonra, nübüvvet sisteminde bir hilafet olur.”(bk. Ahmed b. Hanbel, 4/273).

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah,

Allah Resulü s.a.v. kendisinden sonraki üç neslin sırayla en hayırlı nesil olduğunu haber vermiştir. Aynı şekilde hilafetin otuz yıl olup sonrasında krallar döneminin geleceğini haber vermiştir. İlimin zamanla azalacağını ve sonraki dönemlerin öncekilerden daha şerli olacağını haber vermiştir.

Bununla birlikte her dönem hak üzere cihad eden bir taifenin bulacağını, ve ümmetin dalalet üzerine birleşmeyeceğini de haber vermiştir. Fitne zamanında sebat edenlerin ecirlerinin katlanacağını haber vermiştir. Son olarak da Mehdi ve İsa aleyhimesselam'ın dünya inerek adaleti hakim kılacaklarını haber vermiştir. Bunun gibi somut ahir zaman haberleri arka arkaya vuku bulacaktır ve akabinde kıyamet gerçekleşecektir. Müslümanların bu nihai zaferi kısa sürecek, bir rivayete göre yedi sene, ve ardından Kabe yıkılacak, büyük alametler gerçekleşecek (Yecüc Mecüc gibi) ve kıyamet kopacaktır.

O zaman biz maalesef bu birlesmeyi goremeyecegiz gibi. Sonrasi yakinsa kiyamete, o acidan dedim.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
O zaman biz maalesef bu birlesmeyi goremeyecegiz gibi. Sonrasi yakinsa kiyamete, o acidan dedim.

Anlamadım, neden? Küçük alametlerin bir çoğu gerçekleşmiştir: fakir bedevilerin yüksek binalar yapmakta yarışması gibi. Savaş döneminde veya onun öncesinde olmamız muhtemel.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Onu anladim. Ancak burda birlestiremedigimiz kisim, dunyada muslumanlarin hakimiyeti olacak da sonra din mi unutulacak vb.

İslam hakim olduktan sonra din unutulmayacak. Bir duman bulutu ile bütün Müslümanlar ölecek, bir müddet sonra kıyamet kopacak, bu sayede Müslümanlar o günün dehşetini yaşamayacak

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Anlamadım, neden? Küçük alametlerin bir çoğu gerçekleşmiştir: fakir bedevilerin yüksek binalar yapmakta yarışması gibi. Savaş döneminde veya onun öncesinde olmamız muhtemel.

Akhi ben öyle düşünmüyorum.
Rasulullah(s.a.v) iki parmağını birleştirerek "Ben ve kıyamet bu ikisi gibiyiz" demişti ama 14 asır geçti aradan.
Moğol istilası dönemindede hilafet ilga edilmişti vs.
Ben o kadar yakın olduğunu düşünmüyorum

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Akhi ben öyle düşünmüyorum.
Rasulullah(s.a.v) iki parmağını birleştirerek "Ben ve kıyamet bu ikisi gibiyiz" demişti ama 14 asır geçti aradan.
Moğol istilası dönemindede hilafet ilga edilmişti vs.
Ben o kadar yakın olduğunu düşünmüyorum

Cebabireleri gördük, kafirlerin üzerimize üşüşmelerini ve vehen hastalığını gördük, bedevilerin bina yapmada yarıştığını gördük. İslam'ın ikinci gurbetini yaşıyoruz. Müslümanların 90% kafirlerin hakimiyeti altında yaşıyordu sömürge zamanında. Böyle bir şey yaşanmamıştı asla. Hala da kafir hükumetler galip. O yüzden ben 1970lerden beri zafere doğru ilerlediğimizi düşünüyorum birçok hatamız olsa ve daha büyük zorluklarla karşı karşıya olsak da (güçlenen bir Çin ve Hindistan). Ben son yüzyılda yaşadığımızı düşünüyorum :D 15.yy. Allahu a'lem.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cebabireleri gördük, kafirlerin üzerimize üşüşmelerini ve vehen hastalığını gördük, bedevilerin bina yapmada yarıştığını gördük. İslam'ın ikinci gurbetini yaşıyoruz. Müslümanların 90% kafirlerin hakimiyeti altında yaşıyordu sömürge zamanında. Böyle bir şey yaşanmamıştı asla. Hala da kafir hükumetler galip. O yüzden ben 1970lerden beri zafere doğru ilerlediğimizi düşünüyorum birçok hatamız olsa ve daha büyük zorluklarla karşı karşıya olsak da (güçlenen bir Çin ve Hindistan). Ben son yüzyılda yaşadığımızı düşünüyorum :D 15.yy. Allahu a'lem.
Bana bir 500 yil gibi geliyor en az. Bununla ilgili bir hadis vardi sanki..

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Bana bir 500 yil gibi geliyor en az. Bununla ilgili bir hadis vardi sanki..

Yıl belirten sahih bir hadis varit olmamıştır. Hicri 100 yılında bile insanlar kıyametin kopacağını düşünüyordu. Muhammad Nefsi Zekiyye'yi mehdi zannetmişlerdi. H. 1000 yılında da aynı şekilde.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bende fazla kaldığını düşünmüyorum.
Ama rivayetlerden deccalin hurucu ve büyük savaş öncesi bir İslam hakimiyeti olacağı anlaşılıyor.
Deccal ise Yahudilerin beklediği mesih. Şu anda Deccal gelip "Ben mesihim" dese İsrail için çokta bir anlamı olmaz :) adamların mesihe ihtiyacı yok.
Bunun dışında rumlarla yapılacak savaştan önce zayıfta olsa bir hilafet olacağı anlaşılıyor. Şu an buda yok.
Şamın, İslamın kalesi olacağı anlaşılıyor ama Şam cihadı yeni yeni kendini toparlama vetiresine girdi...
Bunun gibi pek çok sebepten dolayı senin kadar iyimser değilim :)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
İslam hakim olduktan sonra din unutulmayacak. Bir duman bulutu ile bütün Müslümanlar ölecek, bir müddet sonra kıyamet kopacak, bu sayede Müslümanlar o günün dehşetini yaşamayacak

Hz. Ayşe’den nakledilen hadiste, Hz. Peygamber (asm) bir gün:

“Lât ve Uzza'ya (tekrar) tapılmadıkça gece ile gündüz gitmeyecektir!” buyurdular. Bunun üzerine Hz. Ayşe:
“Ey Allah'ın Resulü! Allah (cc), 'O Allah ki Resûlünü hidayet ve hak dinle göndermiştir, ta ki onu bütün dinlere galebe kılsın.' (Saff, 61/9) ayetini indirdiği zaman, ben bunun tam olduğunu zannetmiştim!” demiş. Hz. Peygamber (asm) ise cevap olarak;
“Bu hususta Allah'ın dediği olacak. Sonra Allah hoş bir rüzgâr gönderecek. Bunun tesiriyle kalbinde zerre miktar imanı olanın ruhu alınacak. Kendisinde hiçbir hayır olmayan kimseler dünyada baki kalacaklar ve bunlar atalarının dinlerine dönecekler!” buyurmuştur.”(4)
Ebu Hureyre (ra)’den nakledilen bir hadiste ise, bu rüzgarın ipekten daha yumuşak olacağı ve Yemen tarafından geleceği(5) de başka bir hadiste bildirilmektedir

Üst Ana Sayfa Alt