Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ekonominin gidişatı

A Çevrimdışı

Ahmed Selman

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiye ekonomisinin sürekli kötüye gitmesinin sebepleri AKP'nin yolsuzlukları ve beceriksizliğidir. AKP demek;
zengini daha da zenginleştirmek, fakiri daha da fakirleştirmek demektir;
ihaleleri ederinden çok daha yüksek fiyatlara yandaşlara peşkeş çekmek demektir;
dünyada en çok ihale alan 10 şirketin 5'inin Türkiye'den olması demektir;
Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon, MNG demektir;
rüşvetle, yolsuzlukla zengin olup lüks içinde yaşamak ve fakirlere kanaat edin demektir;
yalancı, iki yüzlü, yolsuz, vicdansız, zalim... olmak demektir.

Türkiye'de döviz sürekli yükselmektedir çünkü parası olan pek çok yatırımcı ekonomisi sürekli kötüleşen ve daha başka sorunları olan bu ülkeye yatırım yapmak istememektedir. Zaten yatırımı olan bazı yatırımcılar ise paralarını alıp çıkmaktadırlar. Bu yüzden hem döviz girişi azalmakta, hem de mevcut olan döviz ülkeden çıkmaktadır.

Türkiye'de halkın çoğunluğunun para biriktirme imkanı yoktur. Diğerlerine göre durumu biraz daha iyi ve elinde biraz birikmiş parası olanlarsa bu paranın enflasyon karşısında erimemesi için döviz veya altın almaktadır.

Zengin olup elinde döviz tutanların önemli bir kısmını AKP ve yandaşları oluşturur. AKP zaten fakir olan halka dövizlerinizi bozdurun demekte ama kendisi tam tersini yapmaktadır. Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon, MNG ve ismini bilmediğim diğer yandaş şirketlere verilen ihaleler Türk lirası üzerinden değil döviz üzerinden verilmektedir. AKP, hem yandaşlarına ederinden çok daha yüksek fiyatlar vererek peşkeş çektiği ihalelerle cebini doldurmakta hem de biz işimizi sağlama alalım belki Türk lirası değersizleşir diye bu ihalelerin anlaşmalarını döviz üzerinden yapmaktadır.

Asıl meseleyse AKP'nin insanları ifsad etmesi ve sanki İslam'la bir alakası varmış algısı oluşturmaya çalışmasıdır. İslam'ı kabul etmeyen mevcut küfür sisteminin partilerinden biri olan AKP'nin verdiği zararlar, yaptığı zulümler saymakla bitmez.

A Çevrimdışı

Alpercan

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiye ekonomisinin sürekli kötüye gitmesinin sebepleri AKP'nin yolsuzlukları ve beceriksizliğidir. AKP demek;
zengini daha da zenginleştirmek, fakiri daha da fakirleştirmek demektir;
ihaleleri ederinden çok daha yüksek fiyatlara yandaşlara peşkeş çekmek demektir;
dünyada en çok ihale alan 10 şirketin 5'inin Türkiye'den olması demektir;
Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon, MNG demektir;
rüşvetle, yolsuzlukla zengin olup lüks içinde yaşamak ve fakirlere kanaat edin demektir;
yalancı, iki yüzlü, yolsuz, vicdansız, zalim... olmak demektir.

Türkiye'de döviz sürekli yükselmektedir çünkü parası olan pek çok yatırımcı ekonomisi sürekli kötüleşen ve daha başka sorunları olan bu ülkeye yatırım yapmak istememektedir. Zaten yatırımı olan bazı yatırımcılar ise paralarını alıp çıkmaktadırlar. Bu yüzden hem döviz girişi azalmakta, hem de mevcut olan döviz ülkeden çıkmaktadır.

Türkiye'de halkın çoğunluğunun para biriktirme imkanı yoktur. Diğerlerine göre durumu biraz daha iyi ve elinde biraz birikmiş parası olanlarsa bu paranın enflasyon karşısında erimemesi için döviz veya altın almaktadır.

Zengin olup elinde döviz tutanların önemli bir kısmını AKP ve yandaşları oluşturur. AKP zaten fakir olan halka dövizlerinizi bozdurun demekte ama kendisi tam tersini yapmaktadır. Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon, MNG ve ismini bilmediğim diğer yandaş şirketlere verilen ihaleler Türk lirası üzerinden değil döviz üzerinden verilmektedir. AKP, hem yandaşlarına ederinden çok daha yüksek fiyatlar vererek peşkeş çektiği ihalelerle cebini doldurmakta hem de biz işimizi sağlama alalım belki Türk lirası değersizleşir diye bu ihalelerin anlaşmalarını döviz üzerinden yapmaktadır.

Asıl meseleyse AKP'nin insanları ifsad etmesi ve sanki İslam'la bir alakası varmış algısı oluşturmaya çalışmasıdır. İslam'ı kabul etmeyen mevcut küfür sisteminin partilerinden biri olan AKP'nin verdiği zararlar, yaptığı zulümler saymakla bitmez.
En doğru yorum.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tekrar tekrar kişilerin veya olayların değil fikirlerin tartışılması gerektiğini savunurum. Baştakiler başka bir partiden olsa durumun zerre değişeceğini düşünmüyorum ve hatta çok daha kötü olurdu diye düşünüyorum. İhalelere fesat karıştırıldığı yönünde sürekli söylentiler duyuluyor ama ihaleye fesat karıştırmak mevcut düzende bir suçtur. söylentileri yayanların kanıtı olsa ihaleler iptal edilirdi dolayısıyla bunun sadece algı oluşturmak için kullanılan bir silah olduğunu düşünüyorum. Söylenti yaymak veya söylentiler üzerinden fikir yürütmek hariç sorun değil çözüm odaklı yorumları bekliyorum.

A Çevrimdışı

Alpercan

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tekrar tekrar kişilerin veya olayların değil fikirlerin tartışılması gerektiğini savunurum. Baştakiler başka bir partiden olsa durumun zerre değişeceğini düşünmüyorum ve hatta çok daha kötü olurdu diye düşünüyorum. İhalelere fesat karıştırıldığı yönünde sürekli söylentiler duyuluyor ama ihaleye fesat karıştırmak mevcut düzende bir suçtur. söylentileri yayanların kanıtı olsa ihaleler iptal edilirdi dolayısıyla bunun sadece algı oluşturmak için kullanılan bir silah olduğunu düşünüyorum. Söylenti yaymak veya söylentiler üzerinden fikir yürütmek hariç sorun değil çözüm odaklı yorumları bekliyorum.

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim ikidir mesajımı alıntılayıp bir şey söylemiyorsun anlamıyorum bir sebebi var mı?

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada faiz düşerse millet parasını dövize yatırır tezi doğru olabilir ama dövizin kurunu sabitlerken tabiki 10a sabitlemeyeceksin 1e 1.2ye sabitleyeceksin hem döviz stokcularının serveti reiyecek hem de döviz diye bir şey kalmayacak. Bu sefer herkes dövizi elinden çıkaracak. Agresif bir politika ekonomik bir darbe ama bu gerekli bence. Bu olursa da anca tayyip gibi biriyle olur ben diyeyim. Öyle koalisyonla falan hayatta olacak iş değil. Herşeyi geçtim (müslüman olup olmamasını) çok güçlü bir liderliği var adamın. Türkiyede yaşayanlar bunu görmüyor olabilir. Hele tek takip ettiği medya türk medyası olanlar hiç anlamaz. İngilizce bir dini paylaşımın altında türkiye lafı geçtiğinde dünyanın dört bir yanından insanlar bu adamı seviyorum (tayyibi) diye paylaşım yapma gereği duyuyorlar. Türkiyeyi hilafetin muhtemel sancaktarı görüyorlar. Bu adamı da halife. Bu bir gerçek. Ve batıda sürekli tayyip konuşuluyor. Bu da bir gerçek. Paris iklim anlaşmasını ratifiye etmesi bile olay oldu. Dünyada yüzlerce ülke var ama tayyibin türkiyesi konululuyor. Allah hidayet etsin ve islamın güçlenmesine bir vesile kılsın. Amin.

Bu düzenlemeyi görmemiştim. İkinci mesajına katılıyorum genel olarak. Ama bu düzenleme hakkında bir iki şey söylemek istiyorum. Ayrıca alttaki diğer mesaj hakkında.
İlk olarak döviz kurunu sabitlemek her zaman işe yaramayabilir. Ürdün bunun en tipik örneğidir.
Erdoğanın güçlü liderliği olabilir ama güçlü liderlik Hitlerde de vardı, M Kemalde de. Neye liderlik ettiğin önemli. Ayrıca Erdoğanın çevresi şu anda kendisine sadece duymak istediklerini söyleyen yalakalar ile dolu. Erdoğan parti içinde aklı çalışan herkesi uzaklaştırdı yada sindirdi.
Arap ülkeleri ve diğer Müslümanlar ise dışardan görünen resme göre hüküm veriyorlar. Yakın zamanda Taliban sözcüsü Erdoğan için "O Müslümanların liderlerindendir" minvalinde bir açıklama yapmıştı hatırlarmısınız bilmem. O zaman bölgede olan bir kardeşe sorduğumda Taliban idarecilerinin çoğunun Erdoğan'ı, Mursi gibi gördüğünü ve bu sebepten ötürü tekfir etmediğini bu yanlış algının ise kabil havaalanı olayından sonra yıprandığını söylemişti.
Dışardan bakan kişi için Erdoğan, başörtüsünün yasaklandığı bir ülkeyi "One minute" seviyesine getiren kişidir. Ancak Mavi Marmara şehidleri için utanmadan "Banamı sordular" dediği o kadar bilinmez Arap komuoyunda mesela
Türkiye'nin, İslam aleminde özel bir yeri olduğu muhakkak. Bu cahiliye Araplarında ki Kureyşe benzer.
Batının korkmasında gelince, Batı için şu anda en yakın tehtit Türkiye olduğu içindir bunun sebebi ve tabi en çok Osmanlı ile muhatab oldukları için. Ayrıca Türkiye kısmen avrupa ülkesidir. Buna çok takılmamak lazım. Yoksa daha evvelde söyledim eğer Türkiye, desteksiz kalırsa İran'a bile yem olabilir.
Tabi Türkiye askeri olarak çok güçlendi bunu inkar etmiyorum. Bu apayrı bir konu.

İhale fesadı ise Erdoğandan öncede vardı ve Erdoğandan sonrada biteceğine inanmıyorum. Erdoğan sadece daha pervasızca yapıyor bunu. Hepsi bu.
Şikayet ve kanun meselesine dair ise Anadoluda çok güzel bir söz var ama burada zikretmeyi doğru bulmuyorum

A Çevrimdışı

Alpercan

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şuan kimsenin umrunda bile değil 1 ay öncesinde ABD de randevu bile vermediler adama ;/

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şuan kimsenin umrunda bile değil 1 ay öncesinde ABD de randevu bile vermediler adama ;/
ABD zaten sosyal devlet değil. İliklerine kadar kapitalist. Orta direk ve yoksul halkı tamamen görmezden gelen bir sistemleri var. Orta direk dediğim de bizim türkiyede zengin konumundadır. Yıllık geliri bir milyon dolardan aşağı olanı adamdan saymazlar. Sosyal güvenlik denilen bir şey yoktur. Oba obamacare adı altında bir reform getirdi sağlık sektörüne ama trump içini boşalttı biden da kukla zaten.

Batıda sosyalist yönetimler iz bırakamıyor çünkü ne yeterince cesurlar ne de tabanları bunu destekliyor. Malik kardeş hitler demiş. Evet batıda iz bırakan adı sayılan yöneticiler hep sağdan çıkmıştır. Gerçi Hitler gibi biri daha gelmedi denilebilir çünkü adam insanlardan sabun yaptırdı. Tam bir psikopat. Ne İsrail’in netenyahusu ne erdoğan eline su dökemez.

A Çevrimdışı

Alpercan

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ABD zaten sosyal devlet değil. İliklerine kadar kapitalist. Orta direk ve yoksul halkı tamamen görmezden gelen bir sistemleri var. Orta direk dediğim de bizim türkiyede zengin konumundadır. Yıllık geliri bir milyon dolardan aşağı olanı adamdan saymazlar. Sosyal güvenlik denilen bir şey yoktur. Oba obamacare adı altında bir reform getirdi sağlık sektörüne ama trump içini boşalttı biden da kukla zaten.

Batıda sosyalist yönetimler iz bırakamıyor çünkü ne yeterince cesurlar ne de tabanları bunu destekliyor. Malik kardeş hitler demiş. Evet batıda iz bırakan adı sayılan yöneticiler hep sağdan çıkmıştır. Gerçi Hitler gibi biri daha gelmedi denilebilir çünkü adam insanlardan sabun yaptırdı. Tam bir psikopat. Ne İsrail’in netenyahusu ne erdoğan eline su dökemez.
Demek istediğim hiç kimse bizi iplemiyor. Kendimizi düzeltmezsek de böyle devam edecek.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Demek istediğim hiç kimse bizi iplemiyor. Kendimizi düzeltmezsek de böyle devam edecek.
Hahhaha şimdi anladım. Ben hastaneden randevu vermediler birine sanmıştım. Ya nerden biliyorsun bir ülkenin devlet başkanına başka bir devlet başkanının randevu vermediğini? Randevu alamasa bile sence erdoğan hükümeti istedik ama vermediler der mi? Bu kadar egosentrik bir devlet başkanının ofisi bunu açıklar mı hiç gözünü seveyim biraz mantıklı ol. Okuduğun haberleri mantık süzgeçinden geçir.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Batıda sosyalist yönetimler iz bırakamıyor çünkü ne yeterince cesurlar ne de tabanları bunu destekliyor.

Batı, Sosyalizmden illallah etti. O zehri tattı bir kere. Aslında Orwell'in hayvan çiftliği romanında bunu görürsünüz. Daimen Sosyalizme çatar ki kendisini Sosyalist olarak adlandırır.
Evet batıda iz bırakan adı sayılan yöneticiler hep sağdan çıkmıştır. Gerçi Hitler gibi biri daha gelmedi denilebilir çünkü adam insanlardan sabun yaptırdı. Tam bir psikopat. Ne İsrail’in netenyahusu ne erdoğan eline su dökemez.

Aslında Hitler, kendi fikirlerine sadık ve tutarlı bir liderdi ve kendi fikirlerinin gereğini yaptı. Sadece sonunda söylediği yalana kendiside inandı.
Avrupada iz bırakan liderlerin hep sağdan çıkmasının önemli bir sebebi Allahu Alem, Solun yıkıcılığı olmuştur. Gerçki aşırı sol olmayanlardan da iz bırakanlar vardır. tony Blair zannedersem en tipik örnek sayılabilir. Keza iskandinav ülkelerindende benzer örnekler vardır.
Şunuda söylemezsem olmaz Almanya bu günkü durumunu hitlere borçlu. Eğer hitler insanları sabun yapmak gibi ayağına kurşun sıkacak işler yapmasaydı bu gün tüm dünya çok farklı bir yerde olurdu

A Çevrimdışı

Alpercan

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hahhaha şimdi anladım. Ben hastaneden randevu vermediler birine sanmıştım. Ya nerden biliyorsun bir ülkenin devlet başkanına başka bir devlet başkanının randevu vermediğini? Randevu alamasa bile sence erdoğan hükümeti istedik ama vermediler der mi? Bu kadar egosentrik bir devlet başkanının ofisi bunu açıklar mı hiç gözünü seveyim biraz mantıklı ol. Okuduğun haberleri mantık süzgeçinden geçir.
Adam gitti amerikaya. Bidenle görüşemedi. Konvoy yapıp newyork sokaklarında gezdi. Tabi arabalar zirhli olduğundan amerikaya götürme baya pahalı tuttu. Sonra türk evinde bilmem ne partisinin başkanıyla görüştü geri geldi.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
2. Dünya savaşından sonra demokrasiye geçtiler. Demokrasi yaradı onlara çünkü mutlak gücü ele geçiremiyor baştakiler. Bizde ise tam tersi oldu. Millet her sakallıyı imam zannetti.

Demokrasinin onlara yaramasının kökleri çok eskilere gider. Fransız ihtilali, öncesinde İngiltere de ki "Muhteşem devrim" vb.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Adam gitti amerikaya. Bidenle görüşemedi. Konvoy yapıp newyork sokaklarında gezdi. Tabi arabalar zirhli olduğundan amerikaya götürme baya pahalı tuttu. Sonra türk evinde bilmem ne partisinin başkanıyla görüştü geri geldi.
Hiç takip etmiyorum gerçekten kimin ne yaptığını. Sana da tavsiyem daha az kişilerin ne yaptığıyla ilgilenip daha çok fikirlere yoğunlaşman.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yunan medeniyetine kadar dayanır.

Eski yunanlılarda bir kaç şehir devletinde demokrasi vardı. Bu temelde Mekkede olan dar un-Nedve gibi bir şey sadece. Günümüz manası ile demokrasi Magna Carta ile temeli atılan şeydir.
1. Dünya savaşı ile monarşiler yıkıldı. 2. dünya savaşı ile Faşizm, soğuk savaş ile Sosyalizm mağlub edildi. Geriye kala kala Demokrasi kaldı

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
28442