Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ekonominin gidişatı

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
paranın tarifine bakalım :

Para, mal ve hizmetlerin değiş-tokuşu için kullanılan araçlardan en yaygın olanı.
Kaynak Viki ki diğer kaynaklarda da aynı tarif olacak .
Yani para bir medyatör araç , mal değil .
Devletler basıyor , istediği kadar basabilir istediği kadar kısabilir istediği gibi de değeri ile oyanayabilir oysa bir malın fiyatı böyle belirlenemez . yani mesela

"Fiyat tâyin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah ‚tır.... Ebû Dâvûd, Buyû,-49; Tirmizî, Buyû, 73; Ibn Mâce, Ticârât, 27; Dârimî, Buyû, 1 3; Ahmed Ibn Hanbel, II, s.327, III, s.85, 106, 286)

Ama gelin görünki günümüzde dayatılan sistemde iş öyle değil çünkü para bir malmış gibi değerlenebiliyor üstelik basım yetkisi de devletlerde . Sakatlık üzerine sakatlık var burada .

1. sakatlık para mal değil

2. sakatlık mal olsa üretimi dilediğince bollaştırlıp kısıtlanabilir bu ne biçim bir maldır, ister bilgisayara chip üret ister soğan böyle bir mal yok ?????? Alın güncel, chip bulunamadı dünya çapında otomotiv üretimi durdu .

Üstelik mal olmayan malların birbilerine karşı değerleri var e bu değer neye göre belirleniyor ?

efendim üretime göre ne üretimi 1 gece de ürettimmi azaldı da tlnin değeri düşsün doların artsın,

tersinden bakalım abd o gece üretim patlaması mı yaşadı da değeri arttı doların ?

efenim arz talep e tamam ona da bakalım :

tayyip o noktada haklı tl değeri düşer beleşe yakın iş gücü olur üretim ucuzlar ihracat patlar dolar bollaşır , e iyide para mal ise arz talepte bollaşan veya bollaşması beklenen şeyin fiyatı nasıl artar yahu ??????

efenim kısa vadede öyle oluyor

ne kısa vadesi 50 yaşıma geldim 50 yıldır artıyor :D

uzun lafın kısası para mal değil . E mal olmayan bir şeye nasıl değer biçilir ?

Hadi mal diyelim o zaman o mal = mal olur çünkü cinsi aynı . döviz cinsinden varlıklar denir , yurt dışına çıktınmı tl de döviz cinsidir aynı cinstir.

Ve

Cinsi aynı mallarda hadi kağıdın gramajını ayarlayalım birim = birim fark olursa faiz .

Yanlış mı biliyorum ?

Buradaki asıl soru değer ney ??? değer kavramı ney burada, insanlar için genel olarak altın bir değerdir çinde romada mayada hepsinde altın altındır bir değerdir .

"Kadınlar, oğullar, yığılmış yüklerle altın ve gümüş yığınları, salma atlar, sağmal hayvanlar ve ekinler (kabîlin)den nefsin arzu duyduğu şeylerin sevgisi insanlara süslendi (güzel gösterildi). " ali imran 14.

ama banknot nedir ? en değerli banknot kuveyt parası idi bir gecede sıfırlandı bilmiyorum eğer kuveyt emriri para gibi kullanılabilen reşat altın misali altın bastırmışsa o sıfırlanmamıştır çünkü altın heryerde altın .

para biriminin kaynağı hangi devlet olursa olsun , olmayan bir değerin değer artışı veya inişi söz konusu acaip bi dolandırıcılık var .

bu sekilde faiz diyemezsiniz ahi. Son dönem alimlerinde zaten hic kimse yabanci para-döviz icin faiz gibidir dememistir. Yine de cevap icin tesekkür ederim.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
değer burada önemli olan , o değeri neye göre belirliyoruz ?
Biz belirlemiyoruz piyasa belirliyor paranın alım gücünü. Bir malı üretmek için maliyet hesabı yapılıyor ve fiyat belirleniyor. Üretim ne kadar dışa bağımlıysa fiyat belirlemede kurların o kadar önemi oluyor. Mesela almanyada 25yıldır markette satılan bir ürünün fiyatı hala 29cent olabiliyor. Ama türkiyede dışa bağımlı üretim olduğu için fiyatlar artıyor.

mal olsa üretimi dilediğince bollaştırlıp kısıtlanabilir bu ne biçim bir maldır,
Bu noktada haklılık payınız var çünkü darphane para bastıkça paranın alım gücü/değeri düşer. çünkü piyasada ne kadar karşılıksız olarak (üretim hacminde karşılık) para bollaşırsa değeri/alım gücü düşer.yine arz talep meselesi, arz arttıkça talep artmazsa değer düşer. Mesela üzüm diyelim, üretici üzüm üretir ama kimse almak istemezse fiyatı/değeri düşer. O yüzden arz talep dengesini hep korumak lazım.

G Çevrimdışı

Genç55

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahmet Mahmut Ünlü, Erdoğan'ın 'Nas' açıklamasını yorumladı: Nas anladık da burası şeriat devleti mi? Şeriat devleti ilan edildiyse ona göre davransınlar. Milleti göz göre göre batırmayı Nas'a bağlarsanız, milleti Kuran'dan soğutursunuz.