Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ehli Sunnetin Menheci Uzerine Alimlerin Sozleri

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ibn teymiyye ra soyle der

Hic kimse,kendisine huccet ikame edilip ona dogru yol belli oluncaya kadar hata ve yanlis yapmasi nedeniyle bir Muslumani tekfir edemez.Bir kisinin yakin ve sabit olan İslam'ı şek ile zail olmaz,oyle ki ona yapilacak huccet ikamesi ve suphelerinin giderilmesine kadar bu boyledir.

Mecmuu'l Feteva

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fahreddîn er-Râzî ra de şöyle demiştir:

“Şunu bil ki, Mu’tezile’den bir topluluk İmam Ahmed -Allah-u Teâlâ kendisine rahmet
etsin-, İshâk b. Râhûye ve Yahyâ b. Maîn’e teşbîh nispet ederler ki bu yanlıştır. Çünkü onlar i’tikâdlarında teşbîh ve ta’tîlden
uzaktırlar (münezzehtirler). Ancak onlar müteşâbih ayetler hakkında konuşmaz, aksine (onlara) iman ettik ve (onları) tasdik
ettik derlerdi. Bununla birlikte onlar Allah-u Teâlâ’nın hiçbir benzeri olmadığını, hiçbir şeyin de O’na benzemediğini kesin
bir dille ifâde ederlerdi. Bilindiği üzere bu i’tikâd teşbîhten gerçekten çok uzaktır.”

Isim ve sifat Tevhidi,el eseri

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rebî’ b. Süleymân (öl. 270h.), Allah’ın sıfatları hakkında İmam Şâfiî’ye (öl. 204h.) sorduğu bir soruya İmam Şâfiî’nin şöyle
cevap verdiğini söylemiştir:

“Akılların, Allah-u Teâla’yı temsîl ve teşbîh etmesi, tasavvurların O’nu sınırlaması, zanların
kesin bilgi ortaya koyması, gönüllerin düşünüp anlaması, iç âlemdeki tefekkürlerin derinliklere dalması, zihinlerin ihata edip
kuşatması ve akılların düşünüp kavraması haramdır, yasaktır; ancak Allah’ın bizzat kendisini tanımladığı, ya da Peygamberi
sallallâhu aleyhi ve sellem’in diliyle açıkladığı bilgi ve sıfatlar müstesnâ!”

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Battal, Buhâri Şerhinde Ebû Hanife'den şöyle dediğini nakleder:

Mekke'de Ata ibn Ebi Rabah ile karşılaştım. Ona bir mesele sormuştum. Bana dedi ki:
Nerelisin? Dedim ki:
Kufelilerdenim. Ata dedi ki:
Dinlerini parça parça edip gruplara ayrılanların bulunduğu yerden misin? Dedi ki:
Sen hangi gruba mensupsun? Dedim ki:
Ben selefe sövmeyen, kadere inanan ve hiç kimseyi günahından dolayı tekfir etmeyenlerdenim. Bunun üzerine
Âtâ dedi ki:
İyi bildin, bu yoldan ayrılma.

El itisam

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hanife ra soyle der;

"Bir kimsenin Allah'ın isimleri dışında başka bir isimle Allah'a dua etmesi caiz değildir.
Caiz olup emredilen dua Allah Teala'nın şu ayetiyle sabit olmuştur:
"En güzel isimler Allah'ındır. Allah'a bu isimlerle dua edin. Allah'ın isimlerinde aşırı gidenler
işlediklerinin cezasını göreceklerdir
." (el-A'raf: 180)

ed-Durru'l-Muhtar c: 6, sh: 396-397.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Malik ra soyle der;

Şafiî'den naklediyor: "Malik'e heva ehlinden bazı kimseler gelmişti. Onunla
dinde tartışmak istiyorlardı. Malik onlara: Bana gelince, kendi dinimi çok iyi biliyorum. Eğer
sen dininde şek (şüphe) sahibi isen dinde tartış, diye cevap verdi."

Hilye

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Imam Safi ra Soyle der;

el-Beyhakî'nin Ebu Muhammed ez-Zubeyri'den yaptığı rivayette şöyle deniyor: "Adamın
birisi Şafiî'ye:
Bana Kur'andan haber verir misin? O yaratıcı mıdır? diye sordu. Şafiî: Hayır, diye cevap
verdi. Adam: Peki, o yaratılmış mıdır? dedi. Şafiî yine: Hayır, dedi. Bunun üzerine adam: O
yaratılmamıştır değil mi? deyince Şafiî: Evet, dedi. Adam: Öyleyse mahluk olmadığına delil
nedir? Şafiî başını kaldırıp şöyle dedi: Kur'an'ın Allah kelamı olduğunu ikrar eder misin?
Adam: Evet, dedi. Şafiî sonra şöyle devam etti: Şu ayeti kerime, Allah'ın dediği gibi, tüm
sözleri geçmiştir: "Müşriklerden biri sana sığınırsa, onu emniyet altına al ki, Allah'ın sözünü
dinlesin...". Daha sonra onu güven içinde olacağı yere ulaştır. (et-Tevbe: 6)
"Allah, Musa ile de bizzat konuştu" (en-Nisa: 164)
Daha sonra Şafiî adama: Sen Allah'ın varlığına ve O'nün kelamının olduğuna mı inanıyorsun
yoksa Allah'ın varolup kelamının olmadığına mı inanıyorsun? diye sordu. Adam: Allah
vardır, kelamı da vardır, dedi. Bunun üzerine Şafiî tebessüm ederek: Ey Kufeliler! Siz
Allah'ın her şeyden önce olduğunu ve O'nun kelamı olduğunu ikrar ettiğiniz halde 'kelam' ile
cedel etmeniz ne kadar büyük bir hatadır. Kelam Allah'tır veya kelam Allah'ın gayrisi mı
yoksa O'ndan başkası mı? Nedir bu? deyince adam sustu, bir daha konuşmadı ve dışarı
çıktı."(103)

Menakıbu'ş-Şafiî c:1 sh 407-408.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda

Ebu Hanife ra soyle der;

"Bir kimsenin Allah'ın isimleri dışında başka bir isimle Allah'a dua etmesi caiz değildir.
Caiz olup emredilen dua Allah Teala'nın şu ayetiyle sabit olmuştur:
"En güzel isimler Allah'ındır. Allah'a bu isimlerle dua edin. Allah'ın isimlerinde aşırı gidenler
işlediklerinin cezasını göreceklerdir
." (el-A'raf: 180)

ed-Durru'l-Muhtar c: 6, sh: 396-397.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Buharî (radiyallahü anh)
söyle dedi: “Hamidî’nin söyle dedigini duydum:

Safii (radiyallahü anh)’nin yanındaydık, adamın biri gelip bir
mesele hakkında soru sordu. İmam, Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bu meselede söyle söyle hüküm
verdi dedi. Adam, Safii’ye “Sen ne diyorsun? deyince, Safii kızarak “Subhanallah! Beni kilisede mi
görüyorsun?! Beni havrada mı görüyorsun?! Beni zünnar takanların arasında mı görüyorsun?! Ben sana
Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) hüküm verdi diyorum, sen ise “sen ne diyorsun?” diye soruyorsun?!”
dedi...

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Sen İmam Ahmed’in itikadını tasnif ediyorsun”

diyenlere Seyhu’l İslam İbn Teymiyye söyle cevap vermistir: “Ben özel olarak sadece imam Ahmed’in degil tüm
Selef-i salih’in itikadını tasnif ediyorum. imam Ahmed sadece Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in
getirdigi ilmin tebligcisidir. Eger imam Ahmed, Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in sünnetine aykırı
olarak kendiliginden bir sey demis olsaydı biz bunu reddederdik”

el-Fetava 3/169

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Buharî (radiyallahü anh)
söyle dedi: “Hamidî’nin söyle dedigini duydum:

Safii (radiyallahü anh)’nin yanındaydık, adamın biri gelip bir
mesele hakkında soru sordu. İmam, Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bu meselede söyle söyle hüküm
verdi dedi. Adam, Safii’ye “Sen ne diyorsun? deyince, Safii kızarak “Subhanallah! Beni kilisede mi
görüyorsun?! Beni havrada mı görüyorsun?! Beni zünnar takanların arasında mı görüyorsun?! Ben sana
Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) hüküm verdi diyorum, sen ise “sen ne diyorsun?” diye soruyorsun?!”
dedi...

Allah razı olsun akhim.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Ahmed’i söyle derken duydugunu söyler:

“Ben insaallah mü’minim, diyen kimse asla
süpheci degildir.” Bunun üzerine O’na: İ‘nsaallah bir süphe degil midir?’ denilince O söyle cevap verdi: “(Bundan) Allah’a
sıgınırım. Allah Azze ve Celle: “Allah dilerse siz kesinlikle Mescid-i Haram’a gireceksiniz” (Fetih, 27) buyurmadı mı?
Onların oraya girecekleri Allah’ın ilmi dahilindedir. Yine kabirdeki ölüye: “Ve insaallah bunun üzerinden (yâni buna inanmıs
olarak) diriltilirsin” dedigi zaman bunda hangi süphe vardır ki? Çünkü Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem söyle
buyurmustur: “İnsaallah biz de size kavusacagız.”

Âcurrî “es-fierîa” (sh: 138). Ayrıca bk. el-Hallâl “es-Sünne” (No: 1050).

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Ca’fer’in dedesi sahâbî ‘Umeyr b. Habîb el-Hatmî söyle demistir:

“İman artar da eksilir de.” Kendisine:
‘İmanın artması ve eksilmesi nedir?’ diye sorulunca söyle cevap verdiler: “Allah Azze ve Celle’yi zikrettigimiz ve O’ndan
korktugumuz zaman, bu imanın artmasıdır. Gaflete düstügümüz, O’nu anmayı unuttugumuz ve kendimizi kaybettigimiz
zaman da, bu imanın eksilmesidir.”

Eseri bu lafızla bn Ebî fieybe “el-Îmân” (No: 14), “el-Musannef” (No: 30318) ve
Abdullah b. Ahmed “es-Sünne” (No: 624, 680) adlı eserlerinde rivâyet etmislerdir.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu’d-Derdâ söyle demistir:

“İman artar ve eksilir.”

İbn Mâce (No: 75); Abdullah b. Ahmed “es-Sünne” (No:
623); bn Batta “el-bânetü’l-Kübrâ” (2/843) ve el-Lâlekâî (No: 1709) rivâyet etmislerdir. el-Elbânî, Daîfu Süneni bn Mâce
(No: 15)’de esere “zayıf” demistir.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Ahmed’den ;

“Kelâmla ugrasan kimse kurtulusa ermez; Cehmiyye’ye kaymaktan da kurtulamaz.”

İbn Batta, el-bâne (2/538);
Zehebî, Siyer (11/216).

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Safii (radiyallahu anh) söyle dedi;

Benim de benimsedigim, Süfyan ve Malik gibi gördügüm ve ilim aldıgım ehli hadisin, sünnet konusundaki
görüsleri sudur: Allah’tan baska ilah olmadıgına, Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem)’in Allah’ın elçisi
olduguna sehadet etmek ve Cenabı Hakk’ın gökte arsında olduguna ve kullarına diledigi gibi yaklastıgına ve
yine diledigi gibi dünya semasına indigine inanırız

Ictimau’l Cuyusu’l Islamiye, sh: 165.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Safii (radiyallahu anh) söyle dedi;

“Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)’den sonra insanların en üstünü Ebu Bekr, sonra Ömer sonra Osman ve
sonra Ali’dir. (radiyallahu anhüm)

Menakibu’s Safii: 1/385, Siyer E’lamu’n Nübela: 10/32, Tehzibu’l Esma ve’l lügat: 1/66.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Ahmed r.a. dedi ki;

Sünnetin gereklerinden bir hasleti terk eden, ona iman edip kabul etmeyen, onun ehlinden olamaz.

Ehli Sünnetin Esasları

Ebu Ya’la el Hanbeli der ki;Bu (kitabı) aramak için Çin’e bile yolculuk yapılsa, yine az gelirdi.”

(Kitap;Ehli Sünnetin Esasları)

Üst Ana Sayfa Alt