Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Efendimizin (sav) Tavsiye Ettiği Oruçlar

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
1465205_10201526942748744_1282155380_n.jpg

1465205_10201526942748744_1282155380_n.jpg

tevhidi Çevrimdışı

tevhidi

Üye
İslam-TR Üyesi
"Sen bizim efendimizsin!" diye hitap ettik.
"Efendi, Allah'tır!" buyurdular. Biz:
"Fazilette en ileride olanımız, mertlikte en başta gelenimizsin!"dedik. Bize:
"Söylediğinizin hepsi bu veya buna yakın bir söz olsun. Şeytan sizi (mübalağalı medihlerde) koşturmasın!"buyurdular."[Ebu Davud, Edeb 10, (4806)]

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
"Sen bizim efendimizsin!" diye hitap ettik.
"Efendi, Allah'tır!" buyurdular. Biz:
"Fazilette en ileride olanımız, mertlikte en başta gelenimizsin!"dedik. Bize:
"Söylediğinizin hepsi bu veya buna yakın bir söz olsun. Şeytan sizi (mübalağalı medihlerde) koşturmasın!"buyurdular."[Ebu Davud, Edeb 10, (4806)]
Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur :
"Ben ademoğlunun efendisiyim. Bunu söylemem övünmek değildir." buyurmuştur. Yani: "Ben bunu övünmek için değil, Allah'ın bana verdiği nimeti anlatmak ve açıklamak için söylüyorum." demek istemiştir. Nitekim Buhârî'de gelen bir rivayette Hz. Ömer (r.anh):"Ebu Bekr bizim efendimizdir." demiş ve Bilal'i kastederek: "Efendimizi azad etti."

(Buharî, Fezâilu'l-Ashab'ın-Nebi 23; Kutub-i Sitte) buyurmuştur.
Rasulullah (s.a.v.) buyurdu ki:
“Kıyamet günü insanların seyidi/efendisi benim.” (Buharî, Enbiya, 3, Tefsiru sureti 17/5; Muslim, İman, 237, 238)

“Ben Adem’in çocuklarının efendisiyim.”
(Ebu Davud, Sunnet, 12)

tevhidi Çevrimdışı

tevhidi

Üye
İslam-TR Üyesi
Sonuç olarak Peygamber (sav) e övgü nihayetinde efendi denemez olduğu açıkca belirtilmiştir. Ben Adem oğullarının efendisiyim deki kasıt lideri ve öncüsü anlamındadır övgü den ziyade liderlik konumu ön plandadır. Bu durumda yazmış olduğunuz hadislerin açıkmasını tam yapmaz iseniz insanlar yanlışa sizin mesajınızla düşebilir.

...o peygamber onlara iyiliği emreder, onları kötülükten nehyeder, tertemiz ve iyi olan şeyleri helal, kötü ve zararlı şeyleri haram eder,...

Araf 157

Araf 157 de yüce Allah'ın bilrdirdiği gibi Peygamber (sav) bizleri kötü şeylerden sakındırmakta o halde övgüyü yasaklayan bir peygamber'e övgü ile yaklaşmak hata olur.

Hamd ve övgü yalnız Allah'a aittir

O diridir. O'ndan başka ilah yoktur. Dini yalnız O'na has kılarak O'na yalvarın. Övgü, alemlerin rabbi Allah içindir.

Mumin 65

Selam ve Dua ile

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sonuç olarak Peygamber (sav) e övgü nihayetinde efendi denemez olduğu açıkca belirtilmiştir. Ben Adem oğullarının efendisiyim deki kasıt lideri ve öncüsü anlamındadır övgü den ziyade liderlik konumu ön plandadır. Bu durumda yazmış olduğunuz hadislerin açıkmasını tam yapmaz iseniz insanlar yanlışa sizin mesajınızla düşebilir.

...o peygamber onlara iyiliği emreder, onları kötülükten nehyeder, tertemiz ve iyi olan şeyleri helal, kötü ve zararlı şeyleri haram eder,...

Araf 157

Araf 157 de yüce Allah'ın bilrdirdiği gibi Peygamber (sav) bizleri kötü şeylerden sakındırmakta o halde övgüyü yasaklayan bir peygamber'e övgü ile yaklaşmak hata olur.

Hamd ve övgü yalnız Allah'a aittir

O diridir. O'ndan başka ilah yoktur. Dini yalnız O'na has kılarak O'na yalvarın. Övgü, alemlerin rabbi Allah içindir.

Mumin 65

Selam ve Dua ile
doğru sen haklısın peygambere efendi rab anlamında denirse sıkıntı olur ama lider ve üstünümüz anlamında denirse sıkıntı yok cezakallahu hayr