Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Ebubekir Sifil'den Diyanet'e 'fişleme' Suçlaması: Önce Kendinizi Sorgulayın

M.S Çevrimdışı

M.S

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İlahiyatçı Ebubekir Sifil, Diyanet'in yayınladığı öne sürülen raporu eleştirdi.

İlahiyatçı Ebubekir Sifil, Diyanet'in yayınladığı öne sürülen raporu eleştirdi.

Kısa bir süre önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandığı öne sürülen ve "Gizli" ibaresini taşıyan bir rapor sosyal medyada paylaşıldı.

"Dini-Sosyal Teşekküller, Geleneksel Dini-Kültürel Oluşumlar ve Yeni Dini Yönelişler" başlığıyla yayınlanan rapor Türkiye'de faaliyet gösteren İslami yapılanmaların tasnif edildiği bir içeriğe sahip.

"Kuran İslamı", "Selefi Söylem", "Mehdici ve Mesiyanik Söylem", "Gelenekçi", "Dini-Siyasi Teşekküller", "Risale-i Nur Grupları", "Tarikatlar" gibi başlıklar içeren raporda İslami yapılanmalara dair bilgiler yer alıyor. Raporun sonuç bölümünde ise "toplumun ahengini bozan, dini ve dini değerleri istismar eden" akımlara karşı dört unsurun öne çıktığı belirtiliyor: Hukuk, Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İlahiyat fakülteleri.

İlahiyatçı Ebubekir Sifil, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamalarda söz konusu raporu sert bir biçimde eleştirdi.

Raporda "Objektif değerlendirmelerin yanında önyargı yüklü yaklaşımların da mevcut olduğunu" belirten Sifil, çalışmanın "fişleme görüntüsü verdiğini" dile getirdi.

1. İnternette bir metin dolaşıyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan “Gizli” ibareli metinde İslam adına faaliyet gösteren (birkaç istisna dışında) kişi, vakıf, dernek, tarikat ve cemaatler incelenmiş.
Objektif değerlendirmeler yanında önyargı yüklü yaklaşımlar da mevcut

— Ebubekir Sifil (@EbubekirSifil) 7 Nisan 2019
Ebubekir Sifil, "“Fişleme” görüntüsü veren böyle bir çalışmanın altına imza atmadan önce DİB’nın elindeki onca yetki ve imkâna rağmen ülkenin dinî hayatında neden bir türlü kuşatıcı ve birleştirici olamadığı sorusunu sorması ve bunun üzerinde kafa yorması gerekmez miydi?" ifadeleriyle Diyanet İşleri Başkanlığı'nı hedef aldı.

"Laik bir sistemde halkın dini tercihlerine yalnızca güvenlik gerekçesiyle müdahil olunabileceğini" söyleyen Sifil, "İslam bu ülkenin harcıdır ve fakat hukukî olarak hiçbir kişinin/resmî-gayri resmî kurumun tekelinde değildir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Mepa News

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Biraz inceledim yakından tanıdığım bazıları/ cemaatler var. Gerçekten ciddi çalışma yürütülmüş, bu diyanetin tek başına yapacağı bir iş değil, Allahu "başkalarının" desteği alınarak hazırlanmış bu dosya
Bilmiyorum fakat bana basit gibi geldi bu liste (veya rapor neyse artık). "Başkalarının" eli olsaydı, Cübbeli'nin kefeniyle niye uğraşsınlar ki? Bırak, adam uyutuyor milleti zaten zararı ne olabilir "başkalarına?" Tabi yapılanmalarından ve çoğalmalarından rahatsız oldularsa orası ayrı. Zaten Cübbeli "askerin polisin yanında olun, [her ne olursa]" demişti. Allahu Alem bu yüzden. Fişini çekecekler adamın.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Bilmiyorum fakat bana basit gibi geldi bu liste (veya rapor neyse artık). "Başkalarının" eli olsaydı, Cübbeli'nin kefeniyle niye uğraşsınlar ki? Bırak, adam uyutuyor milleti zaten zararı ne olabilir "başkalarına?" Tabi yapılanmalarından ve çoğalmalarından rahatsız oldularsa orası ayrı. Zaten Cübbeli "askerin polisin yanında olun, [her ne olursa]" demişti. Allahu Alem bu yüzden. Fişini çekecekler adamın.
Diyanet bu bilgilerden bazılarına ulaşamayacak düzeyde normalde... Evet öyle çok ahım şahım bilgiler yok fakat desteksiz de çalışılmamış gibi, hele bazı cemaatler hakkında verilen bilgiler konusunda. Ciddi ve koordineli bir çalışma yürütülmüş birilerine rapor verir gibi, sanki ümmetin Türkiye'deki cemaat haritasını genel hatlarıyla birilerine sunmak amacıyla yazılmış

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

seda1993

Üye
İslam-TR Üyesi
Inananın şok oldum. Kesinlikle desteksiz bi rapor olmamış. Ben yüzde 95 ini beğendim. Sadece Mehmet Emin Akın ve Nureddin Yıldız konusunda katılmıyorum. Baya şaşırtıcı olmuş rapor...

Nefer-i Guraba Çevrimdışı

Nefer-i Guraba

xxxxxxxxxxxxx
İslam-TR Üyesi
Kurumun taşıdığı isimiyle bile(diyanet işleri)dünya ve yaşamın ayrı olduğunu beyan eden kurumun neye hizmet edeceğini malumdur(tağut).O yüzden bu ve bunun gibi kişi/kurum ne olursa olsun forumda yayınlaması kıstas alınabilecek bir alğı olabileceği için gayet tehlikeli görüyorum.
Not:Açıklamayı okumadım.

M.S Çevrimdışı

M.S

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kurumun taşıdığı isimiyle bile(diyanet işleri)dünya ve yaşamın ayrı olduğunu beyan eden kurumun neye hizmet edeceğini malumdur(tağut).O yüzden bu ve bunun gibi kişi/kurum ne olursa olsun forumda yayınlaması kıstas alınabilecek bir alğı olabileceği için gayet tehlikeli görüyorum.
Not:Açıklamayı okumadım.

nasıl yani ?

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
2 yıldır kapanan,kapatılan,mühürlenen yerler oldu. Bunlardan çıkardığım sonuç : Diyanet Türkiye'de kendisi dışında veya kendine tabi olmamış hiçbir islami hareketi kabul etmiyor.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Halkın dini tercihlerine ancak güvenlik gerekçesi ile karışılabilir"...
Yani diyorlarki, sen istediğin kadar Şeriat iste, ama Allah Rasulüne küfredilirken otur; Şamda, Yemende kardeşlerin katledilirken otur hatta oturma git Peygamber Ocağına(!) vatanı savun(!)

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Biraz geç okudum bu raporu, bana da fazla abartılı gelmedi ne malumatların derinliği ne de analizin sistematik ve kesin olması açısından. Almanya her yıl bu türden sağcıların, solcuların ve İslamcıların faaliyet ile söylemlerinin anayasayla uyarlılığını ölçtüğü bir rapor yayınlıyor. İslami hareketler üzre yapılan batılı akademik çalışmalar da yine bu rapordan çok daha şümullü. Onun haricinde ve özellikle de devletler açısından Facebook gibi ağların verilerine erişim olsun, malumat toplamak için fazla çabaya zaten gerek kalmaz.

Üst Ana Sayfa Alt