Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ebu amr abdu'r-rahman b. Amr el-evzaî'nin itikadı

!sLaM4eVeR Çevrimiçi

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

EBU AMR ABDU'R-RAHMAN B. AMR EL-EVZAÎ'NİN İTİKADI (V. 157 H.)

(Ebu Amr Abdu'r-Rahman b. Amr el-Evzaî, büyük bir fakihtir. ilim ve amelde önderdi. Pek çok menkıbeleri vardır. İsmail b. Abbas dedi ki:

140 senesinde insanların şöyle dedikleri ni dinledim:

Bugün Evzaî ümmetin en alimidir. Abdullah el-Huraybî:

Zamanının en faziletli sidir, demiştir. el-Velid b. Müslim de şöyle demiştir:

İbadet hususunda Evzaî'den daha çok gayretli hiçbir kimse görmedim. Nevevî, Tehzib'de Abdu'r-Rahman b. Mehdi'den şöyle dediğini nakletmek tedir:

Hadiste imam kişiler dört tanedir:

Evzaî, Malik, Sufyan es-Sevrî ve Hammad b. Zeyd.

Evzaî, İbn Nasuru'd-Din'in dediğine göre 88 yılında dünyaya gelmiş ve 157 yılında vefat etmiştir. -Allah'ın rahmeti üzerine olsun- (Şezeratu'z-Zeheb, I, 241-242)

(el-Lalekâi, Şerhu itikadi Ehli's-Sunneti ve'l-Cemaa, II, 174)

Lalekâî dedi ki:

Bize el-Hasen b. Osman haber verdi dedi ki:

Bize Ahmed b. Hamdan haber verdi dedi ki:

Bize Bişr b. Mûsâ anlattı dedi ki:

Bize Muaviye b. Amr anlattı dedi ki:

Bize Ebu İshak anlattı dedi ki:

el-Evzaî'ye sordum. Bana şöyle dedi:

"Sen sünnet üzere sebat göster. Sünnet sahipleri nin durduğu yerlerde sen de dur. Onların dedikleri ni söyle. Onların hakkında konuşmadıkları konularda sen de konuşma. Senden önceki salih selefin yolunu izle. Çünkü onlara yeten sana da yeter.

Şam (Suriye) ahalisi bu bid'atten habersiz idiler. Nihayet bu bid'ati buraya getiren Iraklılardan bir kimse gelip bu bid'ati -Kur'ân'ın mahluk olduğu görüşünü- aralarına soktu. Halbuki Şam'ın fukahası ve alimleri bu görüşlerini reddedip çürütmüştü. Bununla birlikte Şam ahalisind en birtakım kimseleri n kalblerin de bu bid'at yer etti. Bu bid'ati dillerine dolamak onlara tatlı geldi ve nihayet bu hususta başkaları ihtilafa düştüğü gibi onlar da bu ihtilafa düştüler.

Eğer bu bir hayır olsaydı sizin selefleri niz dururken bu özel olarak size tahsis edilmezdi . Çünkü sahip olduğunuz bir üstünlük dolayısıyla onlar dışarıda tutularak özellikle size herhangi bir hayır verilmedi . Çünkü onlar Yüce Allah'ın kendileri ni seçtiği peygamber inin ashabıdır. Peygamber ini onların arasından seçip gönderdi ve onları belli nitelikle rle nitelendi rerek şöyle buyurdu:

"Muhammed Allah'ın Rasûlüdür. Onunla birlikte olanlar kâfirlere karşı sert ve katı, kendi aralarında merhametl idirler. Sen onları rükû' ediciler ve secde ediciler, Allah'tan bir lütuf ve rıza isteyenle r olarak görürsün."

(Feth, 48/29)

Üst Ana Sayfa Alt