Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Doğum Sonrası Namaz Kılınır mı?

T Çevrimdışı

Tutimpoyraz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleyküm kardeşler.

Ben yeni doğum yaptim 2 gün oluyor. Hamileliğimin son gününe kadar şükür ki namaz kılabildim. Simdi sorum şu ne zaman namaza başlayabilirim. Tam kırk günün çıkması gerekiyor mu yoksa kırkım çıkmadan temizlenirsem abdestimi alıp namazıma başlayabilir miyim?

Bir de kırklama nasıl yapılıyor bileniniz var mı? Bebeği kırklama.

Kimsem yok affınıza sıgınarak soruyorum o yüzden . Teşekkürler .

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Nifas olan hanım 40 gün namaz kılmaz, oruç tutmaz.

Ummu Seleme (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in hanımları nifas olduğunda kırk gün namazsız otururdu. Nebi (s.a.v.) onlara nifaslı iken kılmadıkları namazları kaza etmelerini emretmezdi.”

(Ebu Davud, 312; Hakim, 1/175; Beyhaki, 1/341; Albani, İrva, 201)

Ummu Seleme (R.Anha) şöyle dedi:
Rasulullah (s.a.v.)’in zamanında nifaslı kadın kırk gün namazsız otururdu. Biz keleften dolayı yüzlerimizi versle boyardık.”
(Tirmizi, 139; Ebu Davud, 311; Darimi, 1/229; İbni Mace, 648; Ebu Yağla, 7023; Hakim, 622; Beyhaki, 1/341; Begavi, 322; Ahmed, 6/300; Albani, İrva, 201)

Kelef: Hamilelik esnasında kadınların yüzlerinde çile benzer siyah renkli noktaların meydana gelmesidir.
Vers, Yemen zağferanı denen bir ottur. Kadınlar, hamilelik dönemlerinde yüzlerinde meydana gelen çile benzer siyah noktaları gidermek için bu otu kullanırlardı.

Kırklama diye birşey yok.
Kırk, doğum yapan kadın içindir. Doğum yaptığı için 40 gün boyunca hastalanmaya çok musait olduğu için bu süre boyunca dikkatli olması gerektiğinden "kırkı çıkmak" tabiri kullanılmıştır. Bebekle ve yıkanmakla alakası yoktur.

Üst Ana Sayfa Alt