Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Doğu Türkistan'da 139 Kişi Tutuklandı

  • Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Çin polisi, son üç gün içinde 7 kişiyi öldürdüğü Doğu Türkistan'da son iki ay içinde 139 kişiyi de internet üzerinden cihad çağrısı yaptıkları gerekçesiyle tutukladı

turkistan.jpg


Çin devlet medyası, Uygur bölgesinde "Mücahid" oldukları gerekçesiyle 139 kişinin tutuklandığını duyurdu.
Pekin yönetimi, Doğu Türkistan'da giderek yükseldiğini iddia ettiği "cihad"a karşı baskılarını artırmayı sürdürüyor. Bölgedeki sivil toplum kuruluşları, dernekler yoğun bir Çin baskısı altında. Çin medyasından bazı gazeteler, yerel polise dayandırdıkları haberlerde, Doğu Türkistan'da özellikle internet üzerinden örgütlenen Mücahid grupların yaygınlaştığını öne sürüyor. Bu örgütlenmelere karşı son iki ayda başlatılan operasyonlarda ise toplamda 139 kişi tutuklandı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Dünya Uygur Kongresi üyesi Dilşad Reşit, Çin yönetiminin bölgedeki sistematik baskılarının devam ettiğini söyledi. Reşit, internet üzerinden Cihad çağrısı yapıldığını iddia eden Çin yönetiminin, bu yolla Uygurların interneti rahat kullanmasını engellemeye, dünyaya açılmalarının önüne geçmeye çalıştığını söyledi.
Çin devlet medyası, Uygurların internet üzerinden kurdukları iletişim aracılığıyla Suriye'ye giderek cihada katıldıklarını savunuyor.

BİR HAFTADA YEDİ UYGUR KATLEDİLDİ
Diğer taraftan Çin devleti, Doğu Türkistan'ın Kaşgar kentinte polis şiddetini protesto etmek için bir araya gelen Uygurlara yine şiddetle karşılık verdi. İddiaya göre son 10 gün içinde çeşitli gösterilere silahla müdahale eden Çin polisi ve askeri, yedi Uygur'u öldürdü. Yine polis tarafından gözaltına alınan dokuz Uygur'dan ise hâlen haber alınamıyor.
Merkezi Almanya'nın Münih kentinde bulunan Dünya Uygur Kongresi tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin yönetimi Doğu Türkistan'da bir kez daha katliam yapmaya başladı. Açıklamada, Çin polisinin şiddetini portesto etemek isteyen Uygurların üzerine ateş açıldı. Üç farklı noktada polis tarafından uygulanan şiddette şu ana kadar 7 kişi hayatını kaybetti. Gösterilere katılanlar ve katılmak isteyenler Çin polisi tarafından gözaltına alındı.
Açıklamaya göre, polis bazı yerlerde şüpheli olarak gördüğü Uygurların üzerine de ateş açıyor. Polisin bu uygulaması yüzünden de bir kişi hayatını kaybetmiş durumda.
Çin polisinin bu süre zarfında 9 kişiyi gözaltına aldığı da gelen bilgiler arasında. İddiaya göre Ebu Dona köyünden protesto gösterilerine katılmak için yola düşen 9 köylü, polis üniforması giymiş silahlı kişiler tarafından gözaltına alındı; ancak bu kişilerden bir daha haber alınamadı.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt