Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dinimiz De Kadın Ve Erkeklerin Eşitsizliğne Dair -benim Anladıklarım

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bismillahirrahmanirrahim

Allah birçok durumda; biz erkeklere zor gelen birşeyi kadınlara kolaylaştırmış ; kadınlara zor gelen birşeyi erkeğe kolaylaştırmıştır...

peki ; erkeklerin fıtratına ve kadınların fıtratına göre verilen bu zor görevleri yerine getirmelerini sağlayan sır nedir ?

Işte bu ; Allahın dinimiz de bu görevlere verdiği şeref ve toplumda bunlara yüklenen manevi değer ile açıklanır...

bize savaşmak bir zorunluluktur; kadınlar bundan muaf tutulmuş; onlara kolaylaştırılmıştır...
ama aynı zamanda savaşmak erkek için bir şeref sayılmış kadın bu şereften yoksun kalmıştır..

kadınlara tesettür farzdır ; erkeğe bu kolaylaştırılmıştır... ama tesettür aynı zamanda Allah kadına verdiği bir değer olarak onun iffetini yükseltmiş ; ve kadınları asil yapan bir emirdir ...
bir müslüman erkek kadınlara karsı zaten nazik iken ; heralde tesettürlü kadınlara ne kadar saygı gösterildigini söylemeye gerek yoktur :)

bizlere kadınları korumak zorunluluktur; bir yüktür ama aynı zamanda bu şerefimizdir...
kadınlar böylece rahat ettirilmiş; çoğu zorluk erkeğin kuvvetinden dolayı ona yüklenmiştir ama aynı zamanda bu kadının erkeğe bağımlı olması sonucunu vermiştir ... kadınların erkeğin bir derece altında olmasının esas nedeni aralarındaki bu farktır...

yani ; erkeğe zor gelen şeyler , kadına kolaylaştırılmış ; ama zor gelen emire bir şeref atfedilerek kadın bundan mahrum olmuş ; kadına zor gelen şey erkeğe kolaylaştırılmış; ancak o zor gelen şeye manevi değer atfedilerek erkek bundan mahrum olmuştur ... tarih boyunca , insanoğlu bu denge içerisinde ; eşit bir çizgide yürüyerek Allahın hükümlerinde adilce yaşamışlardır.... ama en sonunda asıl farkı oluşturan şey ancak takvalarıdır...
Allah en doğrusunu bilendir

Erkek veya kadın, kim mümin olur da güzel amellerden işlerse, işte onlar cennete girerler. Zerre kadar da haksızlığa uğratılmazlar.
4/124

Erkek ve kadın bütün müminler birbirlerinin dostları ve velileridirler. İyiliği emrederler, kötülükten vazgeçirirler, namazı kılarlar, zekâtı verirler, Allah'a ve Resulüne itaat ederler. İşte bunları Allah rahmetiyle yarlığayacaktır. Çünkü Allah azîzdir, hakîmdir.9:72 -Allah mümin erkeklere ve mümin kadınlara, altlarından ırmaklar akan cennetler vaad buyurdu. Orada ebedi kalacaklardır. Hem de Adn cennetlerinde hoş meskenler vaad etmiştir. Allah'ın rızası ise hepsinden büyüktür. İşte asıl büyük kurtuluş da budur.
9/71-72

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir forumda bir kadın Allahın savaşı üzerlerinden kaldırdığı için erkeklerden şanslı oldugunu söylüyordu ; bir erkek ise ona cevaben savaşmânın erkeğe şeref verdiğini savaşmamanın kadınlar için aşağılık birşey oldugunu söylüyordu ; bende her iki cinsin fıtraten farklılıgına vurgu yaparak yukarıdaki cevabı verdim ... beğenildiği için not ettim

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Hep söylüyorum yine söyleyim, müslüman topraktan bitmiyor. Onu da doğuran, büyüten, hasta olduğunda başında sabahlayan , ilmi bilgisinin artmasında babasına yardım eden 'Ana' dır. Birde bu müslümanın mücahid olduğunu düşünün. Bunun neresi aşağılık bir şey SubhanAllah. Bir değil üç erkek çocuğu olduğunu düşünün kadının ve üçünüde bu şekilde yetiştirdiğini... Erkeğin de kadının da görevleri farklı. Erkek mesela bütün ailesinin sorumluluğunu üstlenirken evde hanımına da yardım ederse o yuvanın huzurunu düşünebiliyor musunuz? Allah cümlemizi dosdoğru olan eşlerden kılsın.

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Amin kardeşim ...

O Çevrimdışı

omermuslim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Üst Ana Sayfa Alt