Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Damla Sakızlı Ayva Tatlısı

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Damla Sakızlı Ayva Tatlısı

Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

''ALLAH'ı razı etme adına insanların kızmalarına aldırış etmeyen kimseye,o insanlara karşı ALLAH yeter,
insanları memnun etme adına ALLAH'ı kızdırmayı önemsemeyen kimseyi ise,ALLAH, o insanların eline bırakır''
(tirmizi 2414)
DSCF0246.JPG

Yaratan,yaşatan,öldüren ve dirilten yüceler yücesi Rabbimin adıyla başlarım...
Bu tatlım diğerlerinden farklı olarak bir meyve tatlısı, çok duyulan, çok yapılan bir tatlıdır ayva tatlısı, farklı yapılış şekilleri var, ben kırmızı rengi için önce bir kaç parça kırmızı pancar attım haşlama suyuna,rengi yeterli gelmeyince de bir tatlı kaşığı hibiskus ilave etttim, kendisi gibi rengi de tatlı oldu :)

Malzemeler ve Yapılışı
Haşlamak için:

2 adet ikiye bölünüp soyulmuş,çekirdek yatakları çıkarılmış ayva(çekirdek yataklarının iyice çıkarılması gerekiyor aksi takdirde piştikten sonra sertleştiği için yerken kesmek zor olur),
1 su bardağı su,
1/2 boru tarçın,

3-4 parça kırmızı pancar ve 1 tatlı kaşığı hibiskus(renk vermeleri için,pancarı kullanmasanızda olur,ancak güzel lezzetinde belki kırmızı pancarın da etkisi vardır diye düşünerek yazmayı uygun gördüm)

Yukarıdaki malzemeler tencereye konulur,ayvalar yerleştirilir,ara ara ayvalar ters yüz edilerek iyice haşlanır,
ayvalar suyun içinden alınır,suyu ayrı bir kaba süzülür,pancarlar ve diğer malzemeler atılır,sadece 2 yaprak hibiskus tekrar şerbet için suya konulur,bu su,
1 su bardağı suya tamamlanır,tekrar tencereye konulur,
1 çay bardağından biraz fazla toz şeker ve 5-6 damla limon suyu ile 10 dak.kaynatılır,
haşlanmış ayvalar bu şuruba yerleştirilir,
ters yüz edilerek 10 dak.daha bu şekilde kaynatılır,altı kapatılır,
ayvalar servis tabağına alınır,

DSCF0239.JPG

çekirdek yataklarının çukurlarına iri parçalanmış ceviz doldurulur,üzerlerine biraz şerbet gezdirilir,

Damla Sakızlı Krema Malzemeleri

1 su bardağı süt,
1 parça damla sakızı,
2 tatlı kaşığı tepeli nişasta,
1 tatlı kaşığı tepeli un,
piştikten sonra ilave etmek için,
7 tatlı kaşığı toz şeker,
1 tatlı kaşığı tereyağı,

Yapılışı
Damla sakızı az miktar bir şekerle dövülür,diğer malzemelere ilave edilip krema hazırlanır,pişen kremaya şekeri ve yağı ilave edilip,karıştırılır,mikserle iyice çırpılıp soğutulur,
DSCF0247.JPG

içine ceviz doldurulmuş ayvaların üzerine paylaştırılır,kalan şerbet de ayvaların dibine gezdirilir,
antep fıstığı veya istediğiniz uygun malzeme ile üstü süslenip servis yapılır.
Bu tatlı 4 kişiliktir,
malzemeleri eşit oranda artırıp sayıyı çoğaltabilirsiniz,
ancak krema malzemeleri az olduğu halde ayvalara fazla geldi ve arttı,
bu yüzden kremanın miktarını fazla artırmayın derim,
kolay gelsin,afiyet olsun.

Hayat Cemresi

Üst Ana Sayfa Alt