Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çikolatalı Süt Reçeli/ Krem Çikolata Tarifi

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Çikolatalı Süt Reçeli/ Krem Çikolata Tarifi

8312274884_8a895d1c59_z.jpg

“Esma Bintu Ebî Bekr (ra) anlatıyor: Henüz müşrik olan annem yanıma geldi. Nasıl davranmam gerekeceği hususunda Hz. Peygamberden (s.a.v) sorarak: ‘Annem yanıma geldi, benimle görüşüp konuşmak arzu ediyor; anneme iyi davranayım mı?’ dedim. ‘Evet’ dedi, ona gereken hürmeti göster.” (Buhârî, Hibe 28, Edeb 8.)

Es Selamu aleykum dostlarım,
Son günlerde sayfamızda bir süt reçeli fırtınası esiyor ki, kolay kolay biteceğe benzemiyor. Süt reçelini yapınca değişik fikirler ortaya çıktı. MaşaAllah benim izleyenlerimi, farklı fikirler üretme konusunda çok ayrıcalıklı görüyorum. Süt reçeline çikolata ekleme fikrinin ilk olarak kimden çıktığını fark edemedim ama içine fındık, hindistan cevizi katanlar da oldu. Bence ceviz bile katılabilir.

Bizim milletin çok sevdiği yabancı bir krem çikolata markası var. Nu…lla. Almanya’dan çok araştırmacı bir izleyicim olan Fatma Hanım, bu ürünün nasıl hazırlandığını yıllar önce, Alman bir çocuk programında izlemiş. “Bu üründe oldukça fazla domuz kanı kullanıldığını gözlerimle gördüm” dedi. Domuz kanı, krem çikolatanın daha akışkan olmasını sağlıyor ve hemen donmasını engelliyormuş. (Bu hâlâ bu şekilde mi hazırlanıyor ,ya da ülkelere göre üretimde değişiklikler oluyor mu bilmiyoruz) Bugüne kadar fark etmeden ne haramlar yedik kim bilir… Allah bizleri affetsin…
8312275164_1fd14a2888_z.jpg

Çok samimi söylüyorum, artık dünyanın parasını verip, içeriğinden emin bile olmadığınız krem çikolataları evinize sokmaya hiç gerek yok. Şu süt reçeliyle yapılan krem çikolatanın onlardan kalır yanı yok. Eğer içine çok ince öğütülmüş toz fındık eklerseniz lezzet olarak hazırlardan bile güzel olacağına inanıyorum.Ben bu kez süt reçelinin şeker oranını, çikolatanın şekerini hesap ederek düşürdüm. Lafı fazla uzatmadan buyrun tarifimize geçelim:

EV USULÜ KREM ÇİKOLATA
Malzemeler

• 5 su bardağı süt
  • 2/3 su bardağı şeker (bir bardağın üçte ikisi)
  • Yarım çay kaşığı karbonat
  • 60 gr. bitter çikolata

Krem çikolata nasıl yapılır?

• Süt ve şekeri tencereye koyup kaynamaya bırakın. Derin bir tencere kullanın çünkü karbonat eklenince köpürüp kabarıyor. Kaynamaya başlayınca içine karbonatı ekleyin. Çırpıcıyla karıştırın.
  • Kaynamaya devam ettikçe sütün rengi değişmeye başlayacak. Reçeli yalnız bırakmayın ki dibe tutmasın.
  • Orta hararetli ateşte ara sıra karıştırarak 1 saat kadar pişirin. Süre daha da uzayabilir. Benim reçelim herkesinkinden daha kısa sürede oldu.
  • Kaşıkla alıp akıttığınızda cıvık muhallebi kıvamında olması lazım. Bekledikçe katılaştığı için çok aşırı koyulaştırmayın.
  • Ocaktan almadan içine çikolatayı kırıp atın. Ocağın altını kapatın. Homojen bir kıvama gelene kadar karıştırıp kavanoza dökün. Soğuduktan sonra ağzını kapatıp buzdolabında muhafaza edin.
  • İçine çok ince öğütülmüş fındık veya fıstık eklenebilir.
  • Mis gibi evde yapılmış krem çikolatamız hazır.
  • Afiyet şifa olsun.

CAHİDE