Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Büyük Şirkte Cehalet Mazeret Değilse, Oy Verenlerin Hepsi Neden Kâfir Olmuyor?

Tevhid yolunda Çevrimdışı

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum,

Bildiğimiz üzere büyük şirkte cehalet mazeret değildir. Eskiden ebu saidçi taife ile bulunduğum zaman da boyle düşünür ve bu arkadaşlar tarafından sürekli uyarılırdım. Hamdolsun ki bu demokratik telefilerden ayrılalı birkaç sene oldu.

Benim sormak istediğim şu; büyük şirkte cehalet mazeret değilse, oy vermek gibi küfür amelini işleyenler cahil de olsalar neden hep kâfir hükmü almıyor, neden hepsi tekfir edilmiyor?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum,

Bildiğimiz üzere büyük şirkte cehalet mazeret değildir. Eskiden ebu saidçi taife ile bulunduğum zaman da boyle düşünür ve bu arkadaşlar tarafından sürekli uyarılırdım. Hamdolsun ki bu demokratik telefilerden ayrılalı birkaç sene oldu.
Benim sormak istediğim şu; büyük şirkte cehalet mazeret değilse, oy vermek gibi küfür amelini işleyenler cahil de olsalar neden hep kâfir hükmü almıyor, neden hepsi tekfir edilmiyor?
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim
bazı fiiller şirk olsa da huccetin ikâmesinden önce (niyet, tevil, cehalet) duruma, niyet ve teviline, kâfir /kufur hukmu verilmese de göre o anki itikadi gereği muşrik hukmu verilebilir. Bahsettiğiniz oy kullananların durumu da böyledir. Cehennem azabını hak eden kâfir / kufur hükmünü verebilmemiz için huccet / rasul / tebliğ gereklidir.

وَمَا كُنَّا مُعَذِّبِينَ حَتَّى نَبْعَثَ رَسُولاً ...
"... Biz bir elçi göndermedikçe azab etmezdik." (İsra 15)

Hal böyle olsa da (küfür hükmü veremeyip tekfir edemesek de) fiilleri şirk ise muşrik hukmunden (ismini almaktan) kurtulamazlar.

لَمْ يَكُنِ الَّذٖينَ كَفَرُوا مِنْ اَهْلِ الْكِتَابِ وَالْمُشْرِكٖينَ مُنْفَكّٖينَ حَتّٰى تَأْتِيَهُمُ الْبَيِّنَةُۙ
"Kitab ehlinden ve muşriklerden (hakkı) inkâr edenler, (kendilerine) açık kanıt kendilerine (elçi) gelinceye dek (inkardan) ayrılacak değillerdi." (Beyyine 1 - 2)

Tevhid yolunda Çevrimdışı

Tevhid yolunda

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peki burdaki niyeti islamiyet adına fayda sağlayacağını düşündüğü bir partiye oy vermek ve demokrasi, laiklik gibi kavramları şirk goruyorsa bu durumda bu kişinin tekfirinde duraksamalı mıyız, böyle anladim?

Abdulmuizz Fida

Admin
Peki burdaki niyeti islamiyet adına fayda sağlayacağını düşündüğü bir partiye oy vermek ve demokrasi, laiklik gibi kavramları şirk goruyorsa bu durumda bu kişinin tekfirinde duraksamalı mıyız, böyle anladim?
Kardeşim Laik demokrat ve küfür rejimlerini isteyen ve bu sebeble din düşmanlığı beynelminel olan küfrün partisine oy verenle
üstte dediğin gibi İslamiyet adına veya ehven-i şerrayn gibi itikatt geçersiz sebeblerden dolayı kendine daha yakın sandığı bir partiye oy vereni aynı kefede ve hızda görmek normal mi?
Tabi ki ilk gruptaki zaten oy vermese de kafirdir. Fakat diğer gruptakine tekfirinden önce yaptığının şirk olduğunu, meseleyi vuzuh'a kavuşturmak gerekmez mi?

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
لَمْ يَكُنِ الَّذٖينَ كَفَرُوا مِنْ اَهْلِ الْكِتَابِ وَالْمُشْرِكٖينَ مُنْفَكّٖينَ حَتّٰى تَأْتِيَهُمُ الْبَيِّنَةُۙ
"Ehl-i kitab’tan ve muşriklerden hakkı inkâr edenler, kendilerine açık kanıt ve Allah tarafından gönderilen, tertemiz sayfaları okuyan bir elçi gelinceye kadar (hakkı inkârcılıktan) ayrılacak değillerdir." (Beyyine 1 - 2)

Hocam burda birşeyi düzeltmek istiyorum
Yukardaki ayetin sonunda (hakkı inkârcılıktan) ayrılacak değillerdir." diyor.
Ayetin orjinali şudur.

l-beyyinetuaçık kanıtبين
Bazı Müfessirler ise ı-beyyinetu (açık kanıt'ı) küfür veya inkarcı olarak çevirmişler.

Ehli kitab’tan ve Müşriklerden inkar edenler Kendilerine beyyine
gelmeden (hüccet ikame edilmeden) ayrılığa düşmüş değillerdi.

Beyyine suresi 1.ayet

Ayetin sonunda küfür inkâr dahi geçmiyor müfessirler yanlış çevirmiş dolayısıyla ayetin sonunda hüccet ikame edildikten sonra ayrılığa düşmüş değillerdi diye olması gerekir.

Yine beyyine suresinin devamında Allah suphenehu ve teala şöyle buyuruyor.

Kitap verilmiş olanlar,kendilerine beyyine
geldikten sonra ayrılığa düştüler.

Beyyine suresi 4.ayet

Burdaki ayrılığa düşmek iki anlama gelebilir.
1.akidevi olarak
2 hak/batıl olarkak

(hüccet ikame edildikten sonra Ayrılığa düşüyorlar.)

Talut zamanın daki kişilerde ayrılığa düşmüş ve sonunda kimi inkar etmişti kimi iman etmişti sonra Birbirleriyle savaşmışlardı

Son düzenleme:

Abdulmuizz Fida

Admin

beyyine.jpg

لَمْ يَكُنِ الَّذٖينَ كَفَرُوا مِنْ اَهْلِ الْكِتَابِ وَالْمُشْرِكٖينَ مُنْفَكّٖينَ حَتّٰى
dek bırakılacak we muşriklerden Kitab ehlinden inkâr edenler değillerdi

تَأْتِيَهُمُ الْبَيِّنَةُۙ
açık kanıt kendilerine gelinceye

Kitab ehlinden ve muşriklerden inkâr edenler, açık kanıt kendilerine gelinceye dek ayrılacak değillerdi.
(Beyyine 1, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır)

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Ekli dosyayı görüntüle 30219

لَمْ يَكُنِ الَّذٖينَ كَفَرُوا مِنْ اَهْلِ الْكِتَابِ وَالْمُشْرِكٖينَ مُنْفَكّٖينَ حَتّٰى
dek bırakılacak we muşriklerden Kitab ehlinden inkâr edenler değillerdi

تَأْتِيَهُمُ الْبَيِّنَةُۙ
açık kanıt kendilerine gelinceye

Kitab ehlinden ve muşriklerden inkâr edenler, açık kanıt kendilerine gelinceye dek ayrılacak değillerdi.
(Beyyine 1, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır)

Hocam hakkını helal et en üste fazladan ekleme yapmışım (açık kanıta)

Yukardaki yazıyı tektar düzenleyemeyeceğim için Yukardaki yazmış olduğum aşşağıdaki ekran fotoğrafını paylaştığım bu bölümü kaldırırsak sorun düzeliyor.

Screenshot_20230107_213006.jpg

Açık kanıt demişim alel acele yazınca bahsettiğim mevzu ayrılacak değillerdirden bir önceki kısma Müfessir hakkı inkârcılıktan yazmış beyyine 4 ü okursanız neden dolayı ayrılığa düştükleri belli oluyor.

Ben hep böyle ayetleri kelimleri kelimelerine ayırt ederek araştırıyorum Müfessirler araya yanlış çeviri hatta kendi görüşlerini yanlış bir şekilde sokmuşlar beyyine 4 ve beyyine 1 birbirini tefsir ediyor meal açısından hakkını helal edin keferu dan sonra küfür kelimesi dahi geçmiyor zaten
Screenshot_20230107_210018.jpg

(hüccet ikame edildikten sonra Ayrılığa düşüyorlar.)

Müfessir ayrılacak değillerdirden bir önce öp (hakkı inkârcılıktan) yazmış araya

Kitap verilmiş olanlar, kendilerine beyyine geldikten sonra ayrılığa düştüler.
Beyyine 1

Kitap verilmiş olanlar, kendilerine beyyine
geldikten sonra ayrılığa düştüler.
Beyyine 4

Son düzenleme:

Abdulmuizz Fida

Admin
Kardeşim ne yazıyorsun anlamıyorum. Kimin meali, Mufessir dediklerin kimdir yazarsan bakarız.
Eklediğim Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır'ı hatalı mı görüyorsun?

Üst Ana Sayfa Alt