Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bütün Sembol ve İşaretler Şirk midir?

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Müslümanın biri "bütün semboller şirktir" dedi bende sana bunu kim öğrettiyse halt etmiş dedim. Zira ister arap ister latin alfabesi olsun bütün harfler seslerimizin kağıda dökülmüş sembolüdür bir de Kuranın yazan sahabe de var bu durumda onlarda şirke düşmüş olurlar . Yani sembolizmin yasak olduğunu bende biliyorum da bu işin bu dereceye vardığına inanmıyorum sebebini de yukarıda yazdım zati ! Şunu teferruatlıca yazabilecek olan varmıdır kalbini kırmadan aktarayım . ..

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sembol, alamet İslami olabileceği gibi cahiliyyeyi temsil edenleri de vardır. Bu sebeble tamamını şirk küfür görmek sakıncalıdır. İslami sembolleri izah edersek ;

Sözlükte şeâir:
Şeâir, kelimesini aslı şeara fiilidir. Bu da sözlükte; Bilmek, hissetmek, iyice bilip anlamak, şiir söylemek anlamlarına gelir.

Eş'ara, alâmet koymak, şairin tanınmak için sembol edinmesi demektir.

Şiâr, parola, sembol, bir şeyi hissettiren özel alâmet. Özellikle askeriyede kullanılan özel işaret. (Isfehâni, Mufredât, s: 38)

Şuur, duyum, bilinç, duygu hayatı, ihsas, delilsiz idrak etmek manalarına gelir.
Türkçede de bilinen şiir, şair ve müteşâir de aynı kökten gelmektedir.

el-Meşaril-haram, Kur'anda geçmektedir.

"(Bununla beraber), Rabbinizden (hac esnasında) bir lutuf elde etmek için çalışırsanız günah işlemiş olmazsınız. Arafat'tan kalabalıklar halinde dalga dalga indiğinizde el-Meşaril-Haramda (kutsal mahalde) Allah'ı anın; ve O'nu, yolunuzu gerçekten kaybetmişken size doğru yolu gösteren bir ilâh olarak zikredin" (Bakara 198)

Şe'iratu (çoğulu şeâir) sözlükte; alâmet, sembol, hac için işaretlenmiş kurbanlık deve, dinin korunmasını istediği semboller demektir. (İbni Manzur, Lisânu'l-Arab, 8/91)

Şeâir hadislerde de geçiyor:

Buhari'nin bir konu başlığı şöyle: Safa ile Merve arasında say yapmak ve bunların Allahın sembolleri (Şeâir) kılınması babı.

Hac'da sa'y yapılacağına izin veren âyet gelmeden önce sahabeler, Safa ile Merve tepeleri arasında yürümeyi cahiliyye işi, cahiliyye dininin sembollerinden zannederlerdi ve sa'y yapmayı hoş görmezlerdi.

Asım ibnu Suleyman anlatıyor, Enes ibni Malik'e sordum ki ; "Daha önce Safa ile Merve tepeleri arasında sa'y yapmayı hoş görmüyor muydunuz?"
"Evet" dedi. "Çünkü onu cahiliyyenin şearinden (alâmetlerinden /sembollerinden) sanıyorduk. Ta ki Allah (cc) "(O halde) unutmayın, Safâ ve Merve, Allah'ın sembollerindendir. Böylece, hac veya umre için Mâbede gelen birinin bu ikisi arasında gidip gelmesinde bir mahzur yoktur... (Bakara 158) âyetini indirdi."
(Buharî, Hac/80 no: 1648. Tefsir/21 no: 4496; Bir benzeri: Tirmizî, Tefsir/2 no: 2965)

-Allah'ın Sembolleri :

"İşte böyle. Kim Allah'ın sembollerine saygı gösterirse, bu; kalblerin takvasındandır (kalblerinde Allah korkusu olanlar, O'nun dininin işaretlerine saygı gösterirler)." (Hac, 32)

Üst Ana Sayfa Alt