Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bu Rivayet Şia Kaynaklarından mıdır?

S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Canal of Egypt

By 'Umar's permission, 'Amr ibn al-'As decided to build a canal to join the Nilewith the Red Sea; it would help the traders and Arabia would flourish through this new trade route. Moreover it would open new markets for the Egyptian merchants and open for them an easy route for the markets of Arabia and Iraq. This project was presented to Caliph 'Umar, who approved it. A canal was dug, and within a few months was opened for merchants. It was namedNahar Amir ul-Mu'mineen i.e. The canal of Commander of the Faithful referring to the title of the Caliph 'Umar.[53]

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Muslim_conquest_of_Egypt

Bu olabilir mi? Yani bu olay?

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
siyah sancak , osmanlılar döneminde de kullanıldı . Üstelik bizzat ukab adlı sancakın hz muhammed s.a.s e ait olan (olarak iddi ediliyor) ,hint yarım adası müslümanları da kullanmış olabilir siyah sancakı zamanında , yukarıdaki kanal ise güzel bir bilgi haberim yoktu Allah razı olsun .

Bir de ingilizce üzerinden hadise bakmak sakat , türkçede olduğu gibi , mesela:

• If the people of the black flag divide,

bu bir olasılık , yani böyle bir şey olmayabilirde manasına geliyor , o zaman geri kalan kısmı yok say gitsin oluyor. Eğer ki olay hala gerçekleşmemişse . mesela bu hadisten bahsedilirken Türkçe çevirilerde aktarılanlarda bu mısır kanalına rastlamadım , belki farklı kaynaklar ama aynı hadis gibi görünüyor..

Bir arkadaş ravi sıralaması sormuş o ingilizce sitede sanırım alt kısımda ravi sıralaması da bulunmakta site güvenilirse güzel bir çalışma olmuş.

S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bir de ingilizce üzerinden hadise bakmak sakat , türkçede olduğu gibi , mesela:

• If the people of the black flag divide,
bu bir olasılık , yani böyle bir şey olmayabilirde manasına geliyor , o zaman geri kalan kısmı yok say gitsin oluyor. Eğer ki olay hala gerçekleşmemişse . mesela bu hadisten bahsedilirken Türkçe çevirilerde aktarılanlarda bu mısır kanalına rastlamadım , belki farklı kaynaklar ama aynı hadis gibi görünüyor..

Bir arkadaş ravi sıralaması sormuş o ingilizce sitede sanırım alt kısımda ravi sıralaması da bulunmakta site güvenilirse güzel bir çalışma olmuş.

Yani "If" kelimesi olasılık İfade ediyor, ama aslında Peygamber bunun ile kast ettiği, bir zaman gelmesi böyle olucaktır. Arapçadan ingilizceye Tercüme yanlış yapılmıştır. Yoksa Peygamber Efendimiz niye sonraki olaylardan anlatıyor.

Yani ben bir baktım, bir Firma Hadis değerlendiriyor (mesela şu Tirmizî Hadisi zayıf, bu Tirmizî Hadisi Sahih). Ama anlamadığım birsey vardır. Bütün Ravilerin hepsi Güvenilir olduğu halde, hadis zayıf diyorlar. Yani böyle bir mantık var. Eğer Hadisdeki bütün Ravileri söylerser bana, ben kendim bu Hadise değer kalabilirim... Keşke Sheikh Elbani ölmeden önce bir kaç hadis ve Alımlerin kitaplarını daha sihat derecesine göre değerlendirseydi.

Malesef şimdi bu iş bana düştü ve İmam Malikin Kitabındaki bazı hadisleri araştırıyorum. Neyse inşallah yine büyük bir hadis alımı çıkar bir zaman sonra... o_O:)

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Linkin başındaki hadisin türkçe çevirisi ile de ilgii sorun var deniyor

• Onların önce gelenlerinin ve sonra gelenlerinin işi adam öldürmek olacak” tercümesi doğru değildir. Orada yer alan “mesbur” kelimesi öldüren değil (ismi meful olduğu için) helak olan demektir. Yani sonları helak ve hasarettir..
Ayrıca şöyle bir lafda edilmiş.

• Kaldı ki, hafız Heysemi, Taberani’nin aktardığı bu rivayetin senedinde yer alan Anbese b. Ebi Sağire’nin “yalancılık”la itham edilen bir kimse olduğunu belirtmek suretiyle rivayetin sağlam olmadığına dikkat çekmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, h. no: 9251)

sorularla islamiyette bu şekilde açıklama olmuş Orada da abbasiler döneminden bahsediliyor denmekte , zaten burada da sorulduuydu hadisin doğruluğu galiba ve değil denmişt i sooru cevap bölümünde olması gerek ..

S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Anbese b. Ebi Sağire’nin “yalancılık”
ile Itham ediliyorsa ozaman zaten bu Abbasilerin ve Öbür tarafını savaşını anlattır. Yani Anbese bin Sağıre bu olay onun veya yakın bir zamanında geçmiştir ve bite hadis olarak aksettiryor.

Allah onu affetsin. Keşke yalan söylemesiydi.... Napican, İnşallah ölmeden önce tevbe etmiştir...

Üst Ana Sayfa Alt