Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Bu Hadisler Sana Hitap Etmiyor!

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Bu hadisler sana hitap etmiyor. Sen rahat edebilirsin!

1. Hiçbir erkek hiçbir kadınla halvet halinde kalmasın. Buhari

Sen kalabilirsin. Çünkü sen ders veriyorsun. Kız öğrencilerin sana soracak önemli soruları var. Hem hocaya ayıp değil. Kapıyı kapatıp ibare çözebilirsiniz. Zira bu hadis olsa olsa Hazreti Aişe'ye ya da Hazreti Ali'ye söylenmişti...

2. Bir kadın yanında mahremi olmadan yolculuğa çıkmasın! Buhari.

Sen çıkabilirsin. Başında uydu anteni gözlüğün, kot pantolonun, yırtmaçlı zihniyetin, dekolteli düşüncelerin ile sen çıkabilirsin. Çünkü bu hadis senin gibi kültürlü bir kızdan bahsetmiyor. Olsa olsa Medine'ki hanım sahabilerden birine söylenmişti. Sen, kültür gezilerine çıkabilir, tek başına ev tutabilir, canın isterse yurt dışına da çıkabilirsin. Çünkü sen Allah'ın koruması altındasın. Ama hanım sahabeler evlerinde otursunlar...

3. Ümmetimden iki sınıf insanı görmeyeceğim. Bunlardan biri de giyinmiş çıplak kadınlardır. Başları deve sırtı gibidir... Müslim

Tabi bu hadis senden hiç bahsetmiyor. Sen şeffaf elbiseler giyebilirsin. Güzel vücudunu herkese göstermeli, erkekleri kendine çekmeli, hem cinslerini de kıskançlıktan öldürmelisin. Başının üstüne dikkat çekici eşarp modelleri koymalı, topuz yapmalı, anten takmalı, dikkat çekmelisin. Zaten bu hadis çirkin kadınlar için değil mi? Onlar her tarafını örtsün, bol ve kalın giyinsin. Ama sen transparan giyinsen de olur. Hem zaten senden bahsetmiyor değil mi? Belki olsa olsa giyinmeyi bilmeyen kadınlardan bahsediyordur. Hem sen peygambere aşk şiiri gibi şiirler yazmışsin...

4. Ümmetimin erkeklerine altın ve ipek haram kılındı.

Delikanlı sen kullansan da olur değil mi? Ne olacak ki? Altı üstü bir kolye. Hem altını yatırım niyetiyle almışsın. Ayrıca bu hadis senden bahsetmiyor ki? Başka erkeklerden bahsediyor.

Malesef durum vaziyet bu. Artik vaazlarda insanlara ayet ve hadis söylemeye korkar olduk. Tesettürlü kızlar solcular gibi yaşıyor, solcular gibi düşünüyor, solcular gibi eleştiriyor; ama sağcılar gibi de Allah, kitap, peygamber diyor... Yeni nesil Müslüman mücahit erkeklerimiz de maalesef Karl Marks in kitaplarını okuyarak Hadis eserlerini ölçüp tartıyor. Freud okuyarak Ebu Hanife'yi eleştiriyor. Müsteşriklerden hadis tenkitlerini öğreniyor. Allah'ın kitabını ve Resulünün sözlerini felsefecilerin kıstaslarına göre bir değere tabi tutuyor.

Murat Padak

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Yani ayeti, hadisi özünden cikarip
birbirlerine laf sokmak için kullanmak
Cikarlar icin işine geldiği gibi kullanmak
Romantik islamciliğa malzeme etmek vs vs olduğu için hitap etmez.
Her şey o kadar çok basite alınıyor ki..
İşte bu da haddini, hududunu, edebini bilmemekten geliyor.
Herkes her şeyi biliyor haddi, hududu ve edebi dışında.
Şaşalı üniversitelerin soğuk dersliklerinde de bunlar veril(e)miyor sanırım.
Veya tamamen kişisel bir mevzudur, bilemiyorum.
Ve tabi kendimi bunlardan hariç saymıyorum elbette.
İlim dediğin 4-5 sene belki ama edep bir ömür.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Her şey o kadar çok basite alınıyor ki..
İşte bu da haddini, hududunu, edebini bilmemekten geliyor.
Herkes her şeyi biliyor haddi, hududu ve edebi dışında.
Şaşalı üniversitelerin soğuk dersliklerinde de bunlar veril(e)miyor sanırım.
Veya tamamen kişisel bir mevzudur, bilemiyorum.
Ve tabi kendimi bunlardan hariç saymıyorum elbette.
İlim dediğin 4-5 sene belki ama edep bir ömür.

Çok fazla başlık açılabilir etkenleri var,
Bazi faktorler devreye giriyor aile,çevre vs.
Kendine ait bir karakterin var mi yoksa birilerini kopyalarak mi tutunuyorsun oturmamiş karakter.
Bozuk aile yapisina mi mensupsun yoksa saglikli mi, dışlanmış misin, kendini degersiz mi hissediyorsun vs vs bir suru sey.
Bir cocuk yalan soylemeyi aile icinde ogrenir evi kopyalar, değersiz hissettirilmişse varligini ortaya koymaya calisir hangi kol da deger gordugune inanmişsa oradan yürür.
Bu zamanda moda olan sey neyse,bir seyleri inkar mi e bende o yoldan yureyeyim der, cevresini olusturur, kendince artik vardir.

Kendimden bir ornek vereyim biraz da uzun yazicam okumazsan da canin sağolsun :D
Simdi ben müslüman oldum,ama cok elemelerden gectim. Kimse beni tebrik etmedi,helal olsun demedi,bekledigimden degil oyle bir sey oldugunu da bilmiyordum yani.
Kimse de yok öyle, musluman olduk ama ee napacam simdi ben. Haliyle bana vesile olan kisinin yolunu takip edeceğim. Allah rahmet eylesin Ayse anne diye yad ederim yasi vardı çok uzun sürmedi vefat etti.
Ben o yolda devam ettim cunku artik benim icin net olan bir mevzu vardı. Islam nokta.
Ben saniyorum ki gerek aile gerek cevre nasil olsa edinirim diye super olacak.

Ben karagumruk de tekkeye gittigim de bi sure sonra sahit olduklarimdan dolayi icimi bi suphe kapladi. Inan olsun sadece kavurma yemege gidiyordum jahshhd. Zikir guzeldi ama insanlarin davranişlari bi garipti. Insancil değildi. Misal benim mezhebim ne yani simdi ben mezhebi nerden bileyim ne olacam ben gormedim ki oyle bir sey.
Ayse anne hanefi idi Oradakiler hanefi idi dedim bende oyle olayim bir yerden onaylatmiyorsun bunu.
Madem hanefiyim o zaman bari kaideler ne onu ogreneyim. Kuran okumasini öğreneyim. Islam tarihini ogreneyim sunnet hadis öğreneyim. Bir gun ders yapanin 3. Gun bir seyi cikiyor. Bazisi ilgilenmek istemiyor.
Yahu ben bunu nerden ogrenecem nerden edecem nereye gidecem milletin pesinden kosa kosa bi hal oldum
Ilim ogrenmek istediginde de ogrenmek istediginde de senin calisman lazim buna bunu ogrendim. Hoş benden allame olacak bir hal yok bir seyi tam ve doğru yapmaya çalışmak hali var.o da yeterli.

Simdi buradan nereye gelecem,

Hadi ben sekuler hayattan geldim gectim e
Muslumanlar icinde de durust cok az insana rastladim. O yukarda konunun icindeki ornekler onlar biziz aslinda hic kimse karsi tarafi suclamasin.

Ismi sekuler degil ama yasamlar benzer tek farki daha gizli.

Bir ara cok klise bir cumle vardi
Nasihat kelimesinin icini tamamen bosaltan bir cumle

Kardesim nasihatim once kendime sonra sana bla bla bla.
Bana nasihat edenlerin disi baska ici baska olunca o nasihatler kendine ugramadan digerini kucultunce filan o nasihat olmuyor
Bal yiyen adamin bal yeme demesi gibi.

Gecenlerde burada biri bana kafir dedi
Yetmedi eksi sozlukte yaz filan dedi yorumlarda aşağılamakti demek ki niyeti
Ben once anlamadim ama israr edince sozlerinde dedim bana dedi herhalde.
Kisinin zihin yapisi eksi sozlukse karşısındakini aynen öyle görür.
Ya ben bunlari coktan gectim bu soylemleri de zanlari da zerre dusunmuyorum artik.
Cunku bu hadisler sana hitap etmiyor basliginda kisi aslinda o zihin yapisina ait kişiler.
Biziz aslinda.
Kendimize olan körlüğümüz.
Bu site eskiden boyle degildi falan filan
E sen emekleri gormezden geliyorsun koysana tasin altina elini, anlatsa kusur arayacagina.
Cumleleri manipule edecegine önce insan olsana.

Sadece iceriklerdeki ornekler degil
Kusura bakmayın,kendinizi de siyirmayin
Ben bunlardan degilim de demeyin
Kendi hakikatinizin uzerini ortmeyin yalandan hakikatlerinize de inanip kör olmayin. Eksikliklerimizin farkinda olalim
Bilgi artik herkes de var mesele derinlikte.

Musluman olmak kolay ama yasamak hale dökmek zor.
Ay ne yazdim be, icim daralmış :D

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Çok fazla başlık açılabilir etkenleri var,
Bazi faktorler devreye giriyor aile,çevre vs.
Kendine ait bir karakterin var mi yoksa birilerini kopyalarak mi tutunuyorsun oturmamiş karakter.
Bozuk aile yapisina mi mensupsun yoksa saglikli mi, dışlanmış misin, kendini degersiz mi hissediyorsun vs vs bir suru sey.
Bir cocuk yalan soylemeyi aile icinde ogrenir evi kopyalar, değersiz hissettirilmişse varligini ortaya koymaya calisir hangi kol da deger gordugune inanmişsa oradan yürür.
Bu zamanda moda olan sey neyse,bir seyleri inkar mi e bende o yoldan yureyeyim der, cevresini olusturur, kendince artik vardir.

Kendimden bir ornek vereyim biraz da uzun yazicam okumazsan da canin sağolsun :D
Simdi ben müslüman oldum,ama cok elemelerden gectim. Kimse beni tebrik etmedi,helal olsun demedi,bekledigimden degil oyle bir sey oldugunu da bilmiyordum yani.
Kimse de yok öyle, musluman olduk ama ee napacam simdi ben. Haliyle bana vesile olan kisinin yolunu takip edeceğim. Allah rahmet eylesin Ayse anne diye yad ederim yasi vardı çok uzun sürmedi vefat etti.
Ben o yolda devam ettim cunku artik benim icin net olan bir mevzu vardı. Islam nokta.
Ben saniyorum ki gerek aile gerek cevre nasil olsa edinirim diye super olacak.

Ben karagumruk de tekkeye gittigim de bi sure sonra sahit olduklarimdan dolayi icimi bi suphe kapladi. Inan olsun sadece kavurma yemege gidiyordum jahshhd. Zikir guzeldi ama insanlarin davranişlari bi garipti. Insancil değildi. Misal benim mezhebim ne yani simdi ben mezhebi nerden bileyim ne olacam ben gormedim ki oyle bir sey.
Ayse anne hanefi idi Oradakiler hanefi idi dedim bende oyle olayim bir yerden onaylatmiyorsun bunu.
Madem hanefiyim o zaman bari kaideler ne onu ogreneyim. Kuran okumasini öğreneyim. Islam tarihini ogreneyim sunnet hadis öğreneyim. Bir gun ders yapanin 3. Gun bir seyi cikiyor. Bazisi ilgilenmek istemiyor.
Yahu ben bunu nerden ogrenecem nerden edecem nereye gidecem milletin pesinden kosa kosa bi hal oldum
Ilim ogrenmek istediginde de ogrenmek istediginde de senin calisman lazim buna bunu ogrendim. Hoş benden allame olacak bir hal yok bir seyi tam ve doğru yapmaya çalışmak hali var.o da yeterli.

Simdi buradan nereye gelecem,

Hadi ben sekuler hayattan geldim gectim e
Muslumanlar icinde de durust cok az insana rastladim. O yukarda konunun icindeki ornekler onlar biziz aslinda hic kimse karsi tarafi suclamasin.

Ismi sekuler degil ama yasamlar benzer tek farki daha gizli.

Bir ara cok klise bir cumle vardi
Nasihat kelimesinin icini tamamen bosaltan bir cumle

Kardesim nasihatim once kendime sonra sana bla bla bla.
Bana nasihat edenlerin disi baska ici baska olunca o nasihatler kendine ugramadan digerini kucultunce filan o nasihat olmuyor
Bal yiyen adamin bal yeme demesi gibi.

Gecenlerde burada biri bana kafir dedi
Yetmedi eksi sozlukte yaz filan dedi yorumlarda aşağılamakti demek ki niyeti
Ben once anlamadim ama israr edince sozlerinde dedim bana dedi herhalde.
Kisinin zihin yapisi eksi sozlukse karşısındakini aynen öyle görür.
Ya ben bunlari coktan gectim bu soylemleri de zanlari da zerre dusunmuyorum artik.
Cunku bu hadisler sana hitap etmiyor basliginda kisi aslinda o zihin yapisina ait kişiler.
Biziz aslinda.
Kendimize olan körlüğümüz.
Bu site eskiden boyle degildi falan filan
E sen emekleri gormezden geliyorsun koysana tasin altina elini, anlatsa kusur arayacagina.
Cumleleri manipule edecegine önce insan olsana.

Sadece iceriklerdeki ornekler degil
Kusura bakmayın,kendinizi de siyirmayin
Ben bunlardan degilim de demeyin
Kendi hakikatinizin uzerini ortmeyin yalandan hakikatlerinize de inanip kör olmayin. Eksikliklerimizin farkinda olalim
Bilgi artik herkes de var mesele derinlikte.

Musluman olmak kolay ama yasamak hale dökmek zor.
Ay ne yazdim be, icim daralmış :D

Ağzına, yüreğine, içinin dolmuşluğuna, hakkı söylemene sağlık.
Biz "ene" mefhumunu yanlış yerde kullanıyoruz problem de orada başlıyor zaten.

Hz. Ömer örneği verilir hep, asırlardır belki edebiyatı yapılıyor birçok kişi tarafından fakat icrasını yapan şüphesiz çok az.
Nihayetinde Allah'ın mübarek kelamının hakikatine geliyoruz. ÇOKLUK.
Çoğunluk problemdir. Ne mutlu az olanlara.
Tıpkı Hz. Ömer'in şahit olduğu o güzel, salih müslümanın dediği gibi "Allah'ım beni az olanlardan kıl"

Üst Ana Sayfa Alt