Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale BOŞ İLİM !!!

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
BOŞ İLİM !!!

Hamd,alemlerin,yerin,göğün ve ikisi arasında bulunanların sahibi olan ALLAH (c.c) içindir.

Onun kulu ve Rasulü olan Ahmed’i Muhammed’e selatu selam olsun.

Başlıktanda anlaşılacağı gibi günlük hayatımıza dair kitap okuma alışkanlığımız olmadığı halde faydası olan ilimler yerine,kendisine zararda faydada sağlayamayan bilgilerle karşılaşmaktayız.

Gerek net ortamı gerekse normal hayatta bir çok gereksiz ilimle iç içeyiz.Ve ne yazık ki boş ilimler, farz olan bilgileri geçerek daha popüler bir hal aldı.Artık öyle bir durum ki bu ALLAH ve Resulünün sözleri değersiz duruma düşmekte..İslami siteler bile faydasız ilimlerden nasibini almış.

Oysa ALLAH Resulü (s.a.v) bizi bu gibi hareketlerden sakındırmıştır.
RABBİM faydası olmayan ilimden, muhafaza etsin.(eL_Muhacir)

Ebu Said b. Mualla (r.a)’den şöyle rivayet edilmiştir:

«Ben bir kere mescidde namaz kılarken Rasulullah (s.a.s) beni çağırmıştı. Ben de icabet edememiştim. Namazdan sonra vardığımda:

«Yâ Rasulallah! Namaz kılıyordum, geç icabet ettim. » Bunun üzerine Rasulullah:

«Allah, Kur’an’da: «Ey mü’minler! Allah Rasulü sizi, kendinize hayat verecek şeylere davet ettiği zaman Allah’a ve Rasulüne icabet edin.» buyurmadı mı?» dedi.» Sonra Rasulullah (s.a.s) bana:

«Ey Said! Sen bu mescidden çıkmazdan önce sana muhakkak bir süre öğreteceğim ki, o, Kur’an’daki sürelerin sevap bakımından en büyüğüdür» buyurdu Sonra elimi tuttu. Mescidden çıkmak istediği sırada ben:

«Yâ Rasulallah! Sana bir süre öğreteceğim ki o, Kur’an’daki sürelerin en büyüğüdür, demedin mi?»dedim. Rasulullah (s.a.s):

«O süre Fatiha süresidir ki namazlarda tekrar olunan yedi ayet ve bana ihsan olunan büyük Kur’an’dır» buyurdu. (Buhari-Müslim)

Ebu Hureyre (r.a)’den rivayete göre, Rasulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur:

«Allah’a ve ahiret gününe iman eden kişi komşusuna eziyet etmesin. Allah’a ve ahiret gününe iman eden kişi, misafirlerine ikram etsin. Allah’a ve ahiret gunüne iman eden kişi ya hayır konuşsun veya sussun.» (Buhari-Müslim)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
jazakallahu hayran

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Ya ben bunu anlamadim acikcasi
Ornegi yani

Sahabe namaz kiliyor
Peygamber efendimiz s.av onu yanina cagiriyor, sahabe namazda oldugu icin gidemiyor.

Bos ilimle baglantisi nedir bunun?
Nereyi kacirdim anlamadim.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ya ben bunu anlamadim acikcasi
Ornegi yani

Sahabe namaz kiliyor
Peygamber efendimiz s.av onu yanina cagiriyor, sahabe namazda oldugu icin gidemiyor.

Bos ilimle baglantisi nedir bunun?
Nereyi kacirdim anlamadim.

Sahabe hayatları ilimle ibadetle o kadar dolu ki, bir anlik Allah Resulüne icabet etme konusunda gayret edemiyorlar oysa ki günümüzde o kadar bos ve gereksiz şeylerle zaman geciriyorlar ki Allah in ayeti Peygamber efendimizin hadisleri basit birinin sözleri gibi hayatlarını idame edenlere ne demeli

Ben öyle anlıyorum

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Sahabe hayatları ilimle ibadetle o kadar dolu ki, bir anlik Allah Resulüne icabet etme konusunda gayret edemiyorlar oysa ki günümüzde o kadar bos ve gereksiz şeylerle zaman geciriyorlar ki Allah in ayeti Peygamber efendimizin hadisleri basit birinin sözleri gibi hayatlarını idame edenlere ne demeli

Ben öyle anlıyorum

Selam der gecersin.
Ne bilim ne demeli..

Kisi kendinden sorumludur.
En yakinimiz aile bireylerimize ne kadar sozumuz geciyor ?
Baskasinin nasil bir hayat idame ettigi
Zamanini nasil ne sekilde gecirdigi kisinin kendisini bağlar
Sen davet edersin icabet eder etmez.
Bu baglamda sende Allah in ayetlerini
Rasulun sozlerini basite indirgeyenle muhabbete virgullu devam edersin.
Bundan 500 yil once de insanlar ayniydi simdi de oyle.

Ben anlamadigim yeri, baglantiyi sordum sadece. Her neyse.

2 ayri sekilde yorumladim ben konuyu
Anladigimi yazayim madem.

1. Bos ilim=kitap yuklu merkep

2. Hadisi okuyunca nicedir dusundugum bir husus vardi. O da ani yasamak uzerine.
Bunu da namazla iliskilendiriyordum en son. Hadisi okuyunca aklima bu geldi.
Gunde 5 vakit namaz tam da o ani yasamakla ilgili
Hayatin tantanasini pat diyen kesen
Ama genelde gundelik telas arasinda ruhsuz bir gorev bilinci ile robotiklesen ibadet.
Tam da bu esnada herseyi birak ve o ani yasa - namazi hakkiyla yasa diyen bir emir..

O sebeple ilmi bosluktan cikarip hakkini vermedigin, Allah icin yapmadigin takdirde, sadece dunyalik olarak kaliyor

Ve yahut yine o ani kacirdigin icin
Senin icin elzem olan, sana fayda saglayacak bir bilgiye kulak tikadigin icin
Elinden kacip gidiyor.

Falan fistik iste
Neyse bu da benim dusunce -baglanti kurma dunyam..

Üst Ana Sayfa Alt