Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bilgisayara İndirilen Programlar ve Kazancının Hükmü Nedir?

S Çevrimdışı

Semih Öztürk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün Aleyküm öncelikle, bilgisayara bir program indirmiştim ve bu programın gerçekte fiyatı 1000 tl gibi. Bu program üzerinden hem kendimi geliştirdim VE bu program üzerinde yaptığım çalışmaları para ile satmıştım. Programın fiyatı çok pahalı gerçekten, kendim öğrenciyim ve maddi durumum yetmiyor programı almaya. Bu durumda sorum şu olacak;

Bu programdan kazandığım para her türlü harama mı giriyor, programı crackli bir şekilde kullanmak ve kendimi geliştirmem de haram mı ? Yabancı şirketler tarafından yapılmış bir program, helal olması için ne yapabilirim, sadece bu programı alsam yeterli mi ? Yoksa o program sayesinde kazandığım paraları bedava o şirkete mi yatırmalıyım, kafam karıştı birazcık, cevaplarsanız çok sevinirim.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

İndirdiğiniz programın yetki sahibi şirketinın rıdası haricinde temin etmenizden dolayı ise câiz değildir. Eğer kendilerinin bilgisi dahilinde piyasaya sürdüğü deneme veya basit usullü bir tanıtım versiyonu ise, temin edinmeniz, kullanmanız, kendinizi geliştirmeniz câizdir. Aksi taktirde rıdaya dayanmayan her türlü edinim ve kullanım haramdır.
Programın sahibinin kâfir - harbi olması, haram yoldan elde etmeyi, yemeyi, gasb veya hileyi meşrûlaştırmaz! Aksine vebâli daha da büyütür.

İlgili Konular :

İnternetten Oyun, Program İndirmek Haram mı?
https://www.islam-tr.org/konu/internetten-oyun-program-indirmek-haram-mi.34442/

Korsan Yayın - İslami Eserlerde Kul Hakkı Olmaz
https://www.islam-tr.org/konu/korsan-yayin-islami-eserlerde-kul-hakki-olmaz.11404/

S Çevrimdışı

Semih Öztürk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun hocam, o zaman bende bu programı kullanarak haramın içine girmiş oldum. Peki bunun helal olması için neler yapabilirim ? Yani programı satın alsam kullandığım program o zaman helal olur mu hocam ??

**
Hocam burada geçenlerde bir konu açmıştım korsan programlarla ilgili, siz cevaplamıştınız Allah Razı olsun. Yalnız fazla düşünceli birisi olduğum için yine kafama takıldı.

Şimdi bir programın internet sitesinde 30 günlük bedava kullanım hakkı var, ben 30 günlük değilde full olanını indirmiştim, o sıralar alışkanlık olmuştu bulduğumu indiriyordum. Bu full programı en fazla 2 yada 3 kere kullandım. Beğenmediğim için bir daha hiç kullanmadım. Eğer 30 günlüğü indirseydim onuda o kadar kullanacaktım. Bu durumda yine haram olur mu ?

Yine buna benzer bir şey, bir programın full versiyonunu indiriyorum, en az 2-3 kere kullanıyorum. Sonra beğenmeyip kullanmıyorum tekrar. 1 kere kullansam bile, o programın bedelini ödemek zorunda mıyım hocam ?

Teşekkürler.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Meşru bir program ise, ücretini ödeyerek almanız durumunda tâbi ki helâldir.
Eğer bu programı işinizde lâzım oluyor ve kullanarak ticâretinizi temin ediyorsanız helâl yoldan almanız kalbinizi de rahatlatacaktır. Rabbim yardımcınız olsun.

**
Bu aynı bir alış veriş gibi düşün, adam yapmış satıyor, rızası olmadan alıyorsun, ne kadar kullanırsan kullan, sonuçta haram olduğu için değil, beğenmediğin için siliyorsun.
İmkan olsa sahibine sorub birkaç gün deneyeyim , beğenirsem alacağım gibi andlaşma olsa o câiz olur. Fakat böyle bir şey yok ise rıdası haricinde olduğu için câiz değildir. Velev ki az kullan veya beğenme.

Geçmişte yapılanlar, indirilenler, beğenilmeyib silinenler için Allaha tevbe edilmeli.
Eğer beğenib kullandığın program ise imkan da varsa aslını almak veya alternatifini bulmak gerekir. Yahut aynı programı alan bir arkadaşın var ise, ondan rica ederek (kopyalayıp çoğaltarak satma niyeti olmadan) kullanabilirsin .

S Çevrimdışı

Semih Öztürk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu zamana kadar bu program sayesinde kazandığım paralarda helal olacak o zaman, Allah razı olsun hocam, çok teşekkür ederim içim rahatladı :)