Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Bilgisayar Yardım Bolumu

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ve rahmetullah Bilgisayar ıle ılgılı sorunları olanlar ve yardım almak ısteyenler ıcın acılmıs bır bolumdur.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
LAptop ekran kartı sorunları:

Bilindigi uzere laptoplarda asırı ısınmadan dolayı ılk ıflas eden yer ekran kartının cıpı dır.

Bu cıp ne oluyor da bu hale gelıyor ?

Öncelıkle aşırı ısınmadan dolayı ekran kartının cıpının anakarta baglandıgı yerde kucuk lehımler bulunmakta zamanla bu sıcaklıkla o lehımler erıyıp ekran kartı ıle arasındakı bagı koparmakta buda halk arasındakı tabırle LAPTOP CALISIYOR AMA GORUNTU YOK. durumudur.

Hp serısının ve acer serısının aynı donemde pıyasaya nvıdıa ekran kartı ıle surulen modellerındekı 8m grafık kartları hatalıdır.Ve bunu fırma kendısıde soylemektedır.

Cozumu genelde profesyonellık ısteyen reball yanı ekran cıpının sokulup yenı bastan lehımlerının yenılerek monte edılmesı ıle ve eger cıp zarar gorduyse degıstırılmesı bu sorun cozulmektedir..Buda pahalı bır ıslemdır.
Normalde reball ıslemı pc tamırcısınde yaklasık maalıyet 100 ıla 150 arası degısmektedır.

REBALL İŞLEMİ

Buna alternatıf olarak cıp ısıtma ıslemı bulunmakta.

Ekran kartı çipini yaklasık 2 dakıka 240 derece ıle 300 arası ısıtmak bazen gecıcı cozum olabılıyor.

İşlemın yapımı basıt ekran kartına sıcak hava makınası ıle cıpın kenarlarından az bır mıktar sıvı flux vererek yaklasık 2 dakıka boyunca sıcak hava ıle lehımlerı erıttıgımız zaman kullanıma gore 2 ay ıle 6 ay arası calısmaktadır.ISıtma ıslemı sonrası montaj ıslemı cıp ıyıce soguduktan sonra yapılmalıdır.Ve cıhazı daha dıkkatlı sogutucu vs. benzerı aparatlarla kullanılmalıdır.

Chıp ısıtma

NOT: KESİNLIKLE ANAKARTI FIRINA ATMAYIN CIPI FON MAKINASIYLA ISITMAYIN BOYLE SAGINI SOLUNU KAPATIP CIHAZI ASIRI ISINDIRMAYIN.BU TARZ ISLEMLER CIHAZINIZA ZARAR VERECEKTIR.VE MALIYETI ARTIRACAKTIR.

Son düzenleme:
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
S.M.A.R.T ERROR, SATA HDD Hatası

1. BIOS'un SATA HDD'den SMART ERROR hatası algılaması durumunda, POST ekranında şu şekilde bir hata görülür:

“S.M.A.R.T Status Bad, Backup and Replace. Press F1 to Resume…”

1f60b637-c105-4a76-b07c-a1e8667a7214.jpg

2. F1'e basmak bu uyarıyı geçerek İşletim Sistemi'nin açılmasını sağlayacaktır. Fakat bu hata onarılmazsa hata mesajı her yeniden başlatmada gösterilmeye devam edilecektir. BIOS menüsünde "SMART SELF TEST"in DISABLE konumuna alınması bu hatayı giderir.

**Öneri: Bu mesajın görülmesi HDD'nin yakın zamanda bozulacağı anlamına gelir. Böyle bir durumun yaşanmasında olası veri kayıplarını engellemek için mesajı ilk gördüğünüzde lütfen verilerinizin yedeğini alınız ve en kısa sürede HDD'nizi yenileyiniz.

BIOS kurulum ekranınada "SMART SELF TEST" in devre dışı bırakılması (Tavsiye edilmez)

1. BIOS ekranına girmek için açılış sırasında F2 tuşuna basınız veya ses kapama düğmesini basılı tutunuz.

2. Advanced à SMART Settings à SMART Self Test à patikasına girererek Disabled konumuna alınız ve devre dışı bırakınız. (Fabrika ayarlarında "Enabled" yani etkin konumundadır)

ad32de36-9ee7-4164-91f5-3a15c721480d.jpg

c8594855-31ae-4b14-aaca-7aa4f5f30222.jpg

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Masaustu pc de eger power tusuna bastıgınızda pc acılmıyor yada 5 dakıka sonra acılıyorsa psu yanı guc kaynagınız bozulmustur.

masaustu pc de power tusuna bastıgınızda pc tetık alıyor fanlar calısıyor bılgısayar acılmıyorsa RAM veya İslemcinizde bir arıza olusmustur.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çip ısıtma işlemını ben denedım

yaptıgım 1.5 dakıka arayla toplamda 5 dakıka 320 derece sıcak hava tabancasıyla cıpı ısıttım su anda stabil laptopu kullanıyorum.

herhangı bır sorun gorunmuyor.
Bakalım ne kadar surecek :)

Selamun aleykum ve rahmetullah

Üst Ana Sayfa Alt