Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Berat Gecesinde Kılınan 100 Rekat Namaz Uydurmadır - Dinde Yeri Yoktur

B Çevrimdışı

barizz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Cübbeli Ahmet Hoca'nın Şaban-ı şerif risalesinde bu hadisin kaynakları şu şekilde sıralanmış: (Cüzekani, Suyuti, el-Leali, 2/58, Gazali, İhya-ü ulumid-din, 1/203, Zebidi, İthafü's Sade, 3/425, Abdulkadir-i Geylani, el-Ğunne, 1/348-349, Ebul Ferac ibnül-Cezvi, Kitabün Nur fi fedaili-l-eyyami ve'ş-şuhur, Süleymaniye kütüphanesi, Nazif Paşa, Mikrofilm arşivi, No:1575, varak:63-64, Ebu Abdillah el Hubeyşi, No:529-531, sh:192-193, İsmail Hakki, Ruhul Beyan, 8/403, Muhammed Hakki, Hazinetül-esrar, sh:68)

Sadece gördüğümü yazdım hatam olabilir birşeyler ıspat etmek amacım yok En doğrusunu Allah bilir. Hayırlı kandiller.

EBU NİDA Çevrimdışı

EBU NİDA

Üye
İslam-TR Üyesi
Cübbeli ahmed o kitabında kaynak sıralarken yanlızca isim ve numara veriyor oda biliyor ki bu insanların araştırma yapma gibi bir özelliğinin yok.Neden bu hadis hakkında alimler şunları demiştir kitaplarında bunun uydurma yada sahih olmadığını söylemiştir felan demiyor.imam acurri(rahimehullah) keşful hafa adlı eserinde bazı uydurma hadisleri toplamış yanı bunların uydurma olduğunu söylemiş ümmetin yararına böyle bir amelde bulunmuş ALLAH ona rahmet etsin.Adamın biride gelmiş seninle cedelleşiyor "bu hadistir kim demiş uydurma diye acurrinin kitabında geçiyor be"diye.O misal cübbelininkide...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Verilen dipnotlar kaynak değildir. Allah adıyla insanları aldatıyorlar.

7 büyük hadis külliyatında geçmiyor. Onun bunun demesiyle amel edilmez. Bu konu dinin aslına terstir. Ne rasulullah sav ne de ondan sonra sahabe döneminde kutlanmamıştır.

Bu konuda gelen tüm rivayetler zayıf ya da uydurmadır. Aslı yoktur.

Üstte geçen birçok kitap uydurma ya da kaynak belirtilmemiş Rasulullah sav'e nispet edilen kitaplar.

Böyle birşey sahih olsaydı buhari müslim gibi külliyatlarda çok kolay geçerdi zira böyle birşey kutlanacak olsa Rasulullah sav ve sahabeler bunları yapmaya sizden daha müktedirdi.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ayrıca şu amaaan nolacak sanki gibi boşvermişlik ,araştırmamazlık,dini saf haliyle öğrenmeye gösterilen gevşeklikte müslüman için ne kadar acı verici.

vallahi dünya icin ne kadarda cok arastirir insan, bir yerde bi mal alacak olsa nerdeyse arastirmadigi incelemedigi birsey kalmaz ... gel gör ki ahiretimizi belirleyecek seyleri arastirmadan, falanca dedi, hocalar yapiyor , yusuf tavasli dedi, internette yaziyor gibi binbirtürlü seylere kanip gidiyoruz... böylesi daha kolayimiza geliyor cünkü....

Rabbim hatalarimizi düzeltmeyi nasip etsin

H Çevrimdışı

Haşaşi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bende uydurma olduğuna katılıyorum.Uydurma inanmayın dediğimde etrafımdan çok tepki alıyorum bizim insanımız böyle şeylere çok alışmış her duyduğunu inanır hale gelmiş.Şehitlik bu kadar basit değildir

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kadir gecesi hakkında diğer gün ve geceler sonradan çıkmadır.ne peygamber ne de tabiin böyle yapmamıştır.ve bunlar birer bidattır.her bidat sapıklık ve cehennemdedir.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sahiheyn (Buhari ve Müslim) ve Tirmizi de Ebu Hüreyre’den gelen diğer bir hadiste Resûlullah şöyle buyurmuştur:

“Allah Teâla hz.şöyle buyurdu: “Ben, kulumun benim hakkımdaki zannına göreyimdir.” (K.S.5849 C.16 B.1993 alıntıları Buhari, Tevhit 35, Müslim, Zikr 1, (2675), Tirmizi, Züht 51, (2389) )

Kardeşim uydurma ve zayıf rivayetler, sahih hadislerle meşrulaştırılamaz! Bir hadisin sahih olup olmadığı, usul-u hadis gereğince sened, ravi zinciri ve sikalığı , metin, tahricleri ile ortaya konulabilir. Üstelik buraya eklediğin kudsi rivayette "Ben, kulumun benim hakkımdaki zannına göreyimdir" ifadesinde Allah (c.c.) kendisi hakkında zann'dan bahsediyor, Ber'at kandili hakkında zandan bahsetmiyor. Bunu böyle anlamak için bayağı uğraşmışsındır.
Ayrıca bu kandile Bid'at diyenlerinde Allah'ın kulu olduğunu unutmayasın! Sahabe'nin yapmadığı, bilmediği bir şey ibadet değildir!

T Çevrimdışı

tolga aslan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bilgilendirme cabasi guzel vakat bir namaz icin dinde yeri yoktur demek beni biraz dusundurdu. Allahin izni ile 32 yasinda 5 vakit namaza basladim. Berat gecesinde neler yapabilirim diye dusunurken gunduzunu oruc tuttum. 5 vakiti camiye gittim gece tek basima kalincada nafile namazi kildim belli bir sure. Sonra internette arastirmaya basladim ve 100 rekatlik namazi gordum. Tereddutsuz hemen baslayip 3 saat gibi bir surede bitirdim. Nafile namazindan farki her rekatta 10 ihlas suresi okumamdi. Bu namazin kabul olup olmayacaginin bilgisi Allah katindadir. Dinde yeri yoktur demek cok iddaali bir sozdur. Uydurmada olsa beni tesvik eden o yazinin sahibine Allah razi olsun. Sayesinde 100 rekat namaz kildim. Bir sonraki mubarek gecelerde Allah guc verirse 150-200 rekat kilma niyetindeyim. saygilarimla

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bizi şu dinde yoktur yok bu bidattır diye ibadetten soğuttular...bırakın müslümanlar ne olacak nafile namaz kılsa,kuran okusa,Allahın adını ansa,Resulüne salavat getirse..sahi ne kaybederki..

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ensâri, Tolga'yı ve yazısını bir kenara bırakalım. Sen en az 4 senedir burada üyesin. Hele bir bidatin tarifini ve sakıncalarını buraya bir aktarır mısın?

Dini ibâdet yapıyorsun, dinde olmayan ibadetler peydalasamda câizdir diyen önderlerinden alıntılama da yapasın.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Madem kandil gecelerinde o kadar çok ibadet yapacak kadar samimiyiz, bu 100-200 rekatlık namazları her güne dökelim, nasıl olur?? Samimiyetimiz ortaya çıkar! Yoksa 30-40 sene namaz kılma mübarek gecelerde 100 rekat kıl olsun bitsin, din bu kadar kolay mı??
Gittikçe mübarek dinimizi hristiyanların günah çıkarma seremonilerine benzetmeye başladık Allah muhafaza! Allah'ın svt en sevdiği ibadet şekli az da olsa devamlı yapılandır bunu unutmayalım.
Birde insan samimiyse zaten buraya gelip nafile ibadetlerini sayıp dökmez, belki bilmeden yapıyoruz ama riyâya dikkat etmek lazım.
Şu dinde yoktur bu bidattır diyerek bizi dinden soğuttular diyenlere cevabım da; eğer peygamber sav'in ve ashabının ibadet şekline davet etmek insanları dinden soğutmaksa, sen sünnetin ne demek olduğunu bi daha araştır derim...

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tek bir gecede 100 rekat namaz kılan varsa bana kaç saat sürdüğünü söylesin ....
arada kaç defa abdest aldığını ...
kaç defa uyukladığnı vs ....
:confused::D

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tek bir gecede 100 rekat namaz kılan varsa bana kaç saat sürdüğünü söylesin ....
arada kaç defa abdest aldığını ...
kaç defa uyukladığnı vs ....
:confused::D

2.5 saat kadar sürüyordu yanlış hatırlamıyorsam , 99 luk tesbih kullandıydım yanlış hatırlamıyorsam şaşırmayayım diye !

T Çevrimdışı

tolga aslan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Olaylari masallah ne guzel saptiriyorsunuz.Bir Allahin kuluda bu namazi kilanlara Allah kabul etsin ne diyelim dememis ya pes dogrusu. Bu foruma sirf bu konu icin uye olmustum bu mesajimda son mesajim zaten. Her gun kil o zaman gibi sacma sapan yazilarada cok sasirdim. Hele hristiyan benzetmesini ise Allaha havale ediyorum. Bu gecelerin hayrini Allah c.c belirtmis zaten. o dirayeti gosterip bu uzun rekatli namaz kilan arkadaslarin namazlari kabul okul insallah. Kendinizin yapmaya gozu yemeyecigi seyleri baskasi yapinca hemen yargilamayin yapici olun azicik. 2-3 saat abdestini tutamiyorsan yuh sana da :))

R Çevrimdışı

remzi keskin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum muhteremler. Benim gorusum su sekilde. 5 vakit namaz harici evvabin teheccut tahiyettul mescid tovbe kusluk tesbih bayram cuma cenaze ve diger namazlardir. 100 rekatlik namaz diye ozel bir namazi bende animsayamadim. Fakat buradaki ince nokta yukarida saydigim namazlari kilan bir musluman Allah in mubarek kildigi bazi gecelerde uyumamamizin gerektigini ve ibadet etmemizi soylemektedir. Boyle mubarek gecelerde kuran okumak ve namaz kilmak cok guzel bir davranistir. Zaten namazin en guzel yanida secde etmektir. 100 rekat namaz kilan bir muslumanin secdelerinin ne kendine nede dine bir zarar verecegini zannetmiyorum. En dogrusunu Allah bilir Allah ibadetlerinizi kabul etsin muhteremler. Bu tur gecelerde uyumayip ibadet etmeniz dilegi ile.

Üst Ana Sayfa Alt