Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Batı Afrika'daki Küresel Cihatçılar Batı'ya karşı birleşti

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Güncelleme: 11:23, 26 Ağustos 2013 PazartesiBatı Afrika'daki Küresel Cihatçılar Batı'ya karşı birleştiBatı Afrika'da faaliyet gösteren Kanla İmza Atanlar tugayı ile Tevhid ve Cihad hareketi birleşme kararı aldı. Yeni oluşumun liderinin kim olduğu henüz açıklanmadı ancak Sovyetler'e karşı 1980'lerde ve Amerika'ya karşı 2000'lerde Afganistan'da çarpıştığı belirtiliyor.

Incanews / Haber MerkeziBatı Afrika'da yeni bir Küresel Cihat grubu oluşturuldu. Bölgede faaliyet gösteren Kanla İmza Atanlar Tugayı lideri Muhtar Belmuhtar ve Tevhid ve Cihad hareketi (MUJAO) lideri Ahmed el Tilemsi gruplarını birleştirme kararı aldı. Longwarjournal'ın haberine göre, iki lider de yeni oluşumda liderlikten feragat ettiler. Yeni grubun liderinin ismi açıklanmadı. Ancak daha önce Sovyetlerle savaşta 1980'lerde Afganistan'da bulunduğu ve Amerika'nın işgali döneminde de Afganistan'da çarpıştığı belirtiliyor. Yeni liderin diğer komutanlar gibi Cezayirli olmadığı tahmin ediliyor.Longwarjournal haberini, Batı Afrika'daki Küresel Cihad gruplarından haberler geçen Nouakchott Haber Ajansı'na (ANİ) dayandırdı.ANİ'ye göre Belmuhtar "yeni nesil liderleri güçlendirmek" için el Murabitun'un liderliğini yapmama kararı aldı.
el Murabitun ilk açıklamasında Fransa ve bölgedeki müttefiklerini tehdit etti ve Müslümanları Fransız hedeflerine saldırmaya çağırdı.
Açıklamada, "Fransa ve bölgedeki müttefiklerine şunu diyoruz: Size zarar verecek olanın müjdesini alın çünkü Mücahitler size karşı birleşti ve ordularınızı yıldırmak, plan ve projelerinizi mahvetmek için söz verdiler. Allah'ın lütfuyla daha sağlam ve güçlüler. Sizin yeni savaşınız ancak onların azmini ve kararlılığını yükseltti" dendi.
Açıklamada grubun El Kaide lideri Eymen el Zevahiri ve Taliban emiri Molla Ömer'e selamlarını ilettiği belirtildi.
 
Üst Ana Sayfa Alt