Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Başkanlık Seçimlerine Gidecek Olanlara

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

M. Esma

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Ben cinleri ve insanları yalnızca bana kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat: 56)
“Senden önce gönderdiğimiz elçilerimizden sor: Biz Rahman’dan başka kulluk edilecek ilâhlar kılmış mıyız?” (Zuhruf: 45)
“Senden önce hiçbir resul göndermedik ki ona: “Benden başka İlâh yoktur; şu halde yalnızca bana kulluk edin” diye vahyetmiş olmayalım.” (Enbiya: 25)
“Andolsun ki biz, “Allah’a kulluk edin ve Tâğut’tan sakının” diye (emretmeleri için) her ümmete bir peygamber gönderdik.” (Nahl: 36)

“Kitap, yalnız bizden önceki iki topluluğa (hıristiyanlara ve yahudilere) indirildi, biz ise onların okumasından gerçekten habersizdik demeyesiniz diye; Yahut “Bize de kitap indirilseydi, biz onlardan daha çok doğru yolda olurduk” demeyesiniz diye (Kur’an’ı indirdik). İşte size de Rabbinizden açık bir delil, hidayet ve rahmet geldi.” (Enam: 156, 157)

Hani Rabbin Ademoğullarının sulplerinden zürriyetlerini almış, onları kendilerine karşı şahit tutarak, “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” demişti. Onlar da, “Evet, şahit olduk (ki Rabbimizsin)” demişlerdi. Böyle yapmamız kıyamet günü, “Biz bundan habersizdik” dememeniz içindir.” (Araf: 172)

Kur'ani Kerimden buyuk sirkte cehaletin mazeret olmadigina dair deliller bunlar. Kuran huccettir yeterlidir alimin sozune bakmadan kurani kerim bu ayetiyle cevap olarak yeterlidir zaten.

-ibrahim- Çevrimdışı

-ibrahim-

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Büyük şirkte cehalet kitabını okudum biraz da ibni teymiyyeden önceki alimlerin büyük şirki mazeret olarak sundukları bir görüşe rastlamadım
Varsa öyle bir görüş delilleriyle yazarmısıniz kardeşim
Niyetim kimseyle tartışmak deģil doğruyu arıyorum ve ALLAH KATINDA DOĞRU NEYSE ONA İMAN ETTİM

Huzura Doğru Çevrimdışı

Huzura Doğru

''Hiç''likte profesyonel hizmetçi
İslam-TR Üyesi
Kemmek kardesin üslubunda bir edepsizlik goremedim.Hatta ona bazi yerlerde haksizlik yapildigini dusunuyorum ve de 10 küsur yilda halk demokrasiyi anlamamissa 5 yilda o da bu siteyi anlayamayabilir.Bu da mazerettir.Ve halk cehalet icinde yazarken burun kemiklerimizin sizlamasi lazim cunku her birinden demokrasiyi bilipte halka anlatmayanlar hesaba cekilecek.Yani halk cehalet icinde mi kim kafir kim degil konularindan daha cok kac kisiye vesile olabiliriz dogru bildigimiz yolda konularinin gundemde olmamasi bile ayri bir dusundurucu

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İlme ulaşmanın hızlı, kolay olduğu 21. yüzyılımızda yine aynı hızda, kolaylıkta cambazların gösterisiyle insan sapıtabiliyor.

İlahiyat fakültesi mezununun bile ''Tağut''un anlamını bilmediği toplumda, hoca sıfatını kazanmış kişilerin oy kullanmak farzdır, vaciptir, haktır gibi fetva vermeleri de bu sapıtmada kolaylık oluyor.

Karşı cepheye baktığımızda da İslam düşmanı partilerin, örgütlerin, milletlerin aynı safta olduğunu görünce insanlara tağut, oy meselesini anlatmak dahada zorlaşıyor.

Bizler, Nuh aleyhisselamın oğluna, İbrahim aleyhisselamın babasına, Musa aleyhisselamın azgınlıkta çığır açmış Firavuna kullandığı yumuşak uslübü kullanıp yinede demokrasi sistemini anlatmaya çalışalım inşaAllah.

Müslümanların daha rahat yaşaması için, mazlumlara sahip çıkılması için, yasakların kalkması niyetiyle oy veren, namaz kılan bu insanları muayyen tekfir edip çift taraflı okla elimizi kesmeyelim.

Bir insanı kazanmak birkaç gün, birkaç ay, birkaç yıl sürer; bir insanı kaybetmek ise bir dakika sürer hatta birkaç saniye sürer...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kemmek kardesin üslubunda bir edepsizlik goremedim.Hatta ona bazi yerlerde haksizlik yapildigini dusunuyorum ve de 10 küsur yilda halk demokrasiyi anlamamissa 5 yilda o da bu siteyi anlayamayabilir.Bu da mazerettir.
Görememenin çeşitli sebebleri olduğunu gösteriyor. ..
Tamamını okudum. Herkes birbirine yönlendiriyor kimse net bir cevap vermiyor. Yarın referandumda oy kullanacaklar demokratik düzende oy verdiklerini biliyorlar, üstelik bırak düzeni referandumun içeriği zaten başkanlık sistemi, anayasa maddesi oylanıyor, direk islama aykırı. Yani cehaletin mazeret olması gibi bir durum yok. Böyle bir durumda oy verecek 50-55 milyon insan kafir olmuş oluyor. Buna cevap arıyorum ancak bulamıyorum.
Allah'tan başka hüküm sahibi kabul etmek büyük şirk midir değil midir ? Bunun bir kararını verin, büyük şirk diyorsanız buyrun;
''İcmâ ile sâbit olduğuna göre: Allâh’u Teâlâ, usulu’d-dîn’deki (dîni asıllarındaki) cehâleti mazeret olarak saymamıştır.” [Karâfî, Şerhu Tenkihi’l-Fusul: 439.]

Bize yapılan bu ithamları normal görmeniz, aksine bizi suçlamanız sebebiyle dikkatli olun.

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Demokrasi; hayat, insan ve varlık konusunda özel bir düşünceye sahip olan bir dindir ve devleti dinden ayıran laik düşünceyi sabit kılan bir nizamdır.

Demokrasi dinine göre Allah-u Teâlâ için yapılacak ibadet ancak mescidler, kiliseler, zaviyeler ve mabedlere hastır. Fakat hayatın özel veya genel meseleleriyle ilgili konular demokrasi dinine hastır. Yani, demokrasi dininde yönetici olan kimsenin Allah-u Teâlâ'ya ait olan yetkileri kendisinde bulundurma yetkisi vardır. Fakat, Allah-u Teâlâ'nın hakkı olan konularla ilgili kanun yapma yetkisi yoktur. Zira böyle yaparsa dini siyasete alet etmiş olma ithamına maruz kalır veya kökten dinci ya da bölücü terörist ithamı ile karşılaşır.

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

"Allah’ın yarattığı ekin ve hayvanlardan Allah’a bir hisse ayırmakta ve kendilerince: "Bu, Allah’a ait şu da ortaklarımıza ait" demektedirler. Ortakları için olan hisse Allah’a ulaşmamakta, fakat Allah’a ayrılan hisse ortaklarına ulaşmaktadır. Verdikleri hüküm ne kötüdür!" (En’am: 136)

Demokrasi dinine göre; halk kendi kendine hükmeder. Yani; kanun koyan ve kendisine itaat edilen Allah-u Teâlâ değil, insandır.

Demokrasi dininde, Allah-u Teâlâ'nın dinine zıt olsa da, onunla alay edilse de, beşeri kanunlara muhalefet etmediği müddetçe inanç hürriyeti vardır. Dileyen dilediği fuhuşu yapar, zina eder, livata yapar vs...

Zira demokrasi dini için mukaddes hiç bir değer yoktur. Buna rağmen bu din, itiraz edilemeyen, hesab sorulamayan ve sorgulanamayan üstünlükte görülür.

Demokrasi dininde, batıl ve İslam’a zıt olsa bile, çoğunluğun görüşü mukaddes ve geçerlidir.

Demokrasi dininde değeri ve kudsiyeti ne olursa olsun, velev ki Allah-u Teâlâ'nın dini olsun, her konuda kişinin tercih hakkı vardır.

Demokrasi dininde yöneticinin seçimi konusunda, en basit ve cahil insanla, en takvalı ve alim insanlar eşit tutulur.

Demokrasi dininde; akidesi ve fikri ne olursa olsun, İslam’a aykırı olsa bile, siyasi partilerin ve değişik grupların oluşumu serbesttir.

Bu anlatılanlara göre demokrasi dininde, kendisine ibadet ve itaat edilen ilah, insanın heva ve hevesidir.

İşte bu sapık olan demokrasi fikrinin sahipleri, bu yeni din demokrasiye inanırlar ve düşmanlıkları, dostlukları, savaşları sadece bu din için yaparlar. Bu dine giren kimseyi kendilerine dost edinir, ona yardımcı olurlar. Bu dine girmeyen kimseye ise düşman olup ona savaş açarlar.

Demokrasi bir taguttur ve Allah-u Teâlâ'dan başka ibadet edilen tagutların temelini oluşturur. Buna rağmen insanlar bu dine girmede hiç çekinmez ve tereddüt etmezler. Ona muhakeme olurlar ve onu hiç çekinmeden överler.

Şöyle şaşırtıcı bir durum vardır:

Kendilerinin müslüman olduklarını iddia eden kimseler yahudilik ve hristiyanlık dinine girmekten çekinirler. Buna rağmen demokrat, kominist, sosyalist veya laik bir partinin dinine girmekten hiç çekinmezler.

Oysa nasıl hristiyanlık ve yahudilik birer din ise demokrasi, kominizm, sosyalizm, laisizm de aynı şekilde birer dindir.

Bu dinlerin hepsi batıldır. Aralarındaki tek fark, hristiyanlık ve yahudiliğin semavi asıllı oluşu, demokrasi, komünizim, sosyalizm ve laisizmin semavi değil, heva ve hevesin ürünü oluşudur.

Huzura Doğru Çevrimdışı

Huzura Doğru

''Hiç''likte profesyonel hizmetçi
İslam-TR Üyesi
Görememenin çeşitli sebebleri olduğunu gösteriyor. ..

Bize yapılan bu ithamları normal görmeniz, aksine bizi suçlamanız sebebiyle dikkatli olun.
Yazimi bir daha okur musunuz? Bazi yerlerde haksizlik yapilmis dedim bahsettigim ise sadece üslup kısmıdır zaten bunu yazimin devaminda halkin cahil kismi mazurdur seklinde beyan ettim. Bunlari da Ali Imran 159 ayeti dusunerekten soyluyorum.Umarim kendimi duzgun ifade edebilmisimdir.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Yazimi bir daha okur musunuz? Bazi yerlerde haksizlik yapilmis dedim bahsettigim ise sadece üslup kısmıdır zaten bunu yazimin devaminda halkin cahil kismi mazurdur seklinde beyan ettim. Bunlari da Ali Imran 159 ayeti dusunerekten soyluyorum.Umarim kendimi duzgun ifade edebilmisimdir.
Bazı yerlerde haksızlık yapılmış dediğiniz, O'na!
Yâni O'na haksızlık yapan biziz!
Ne yazdığını kendin oku, Okuduğunu anlayanlar var karşında.

Kemmek kardesin üslubunda bir edepsizlik goremedim.Hatta ona bazi yerlerde haksizlik yapildigini dusunuyorum ve de 10 küsur yilda halk demokrasiyi anlamamissa 5 yilda o da bu siteyi anlayamayabilir.Bu da mazerettir.

UHUD Çevrimdışı

UHUD

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Oy kullanmak dinin aslıdır. Oy kullanan herkes hüküm koymada hakimiyette emir ve yasak belirlemede helalı haram koymada Allah-u teala ya ortak koşmuşlardır. Bakara 256
Oy kullanan herkesi tekfir ediyorum. Onlardan beriyim. Kestiklerini yemem arkalarında namaz kılmam kızlarıyla evlenilmez. Onlarla benim aramda mumtehine 4 ayetinde belirtildiği gibi ebedi düşmanlık vardır.
Elhamdulillah bu benim akidemdir. Dinin aslında cehalet tevil mazeret yoktur. Bunun için kştaplar inmiş peygamberler gönderilmiştir. Nahl 36

-ibrahim- Çevrimdışı

-ibrahim-

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Oy kullanmak dinin aslıdır. Oy kullanan herkes hüküm koymada hakimiyette emir ve yasak belirlemede helalı haram koymada Allah-u teala ya ortak koşmuşlardır. Bakara 256
Oy kullanan herkesi tekfir ediyorum. Onlardan beriyim. Kestiklerini yemem arkalarında namaz kılmam kızlarıyla evlenilmez. Onlarla benim aramda mumtehine 4 ayetinde belirtildiği gibi ebedi düşmanlık vardır.
Elhamdulillah bu benim akidemdir. Dinin aslında cehalet tevil mazeret yoktur. Bunun için kştaplar inmiş peygamberler gönderilmiştir. Nahl 36

Tekfir edince harici oluyorsun hemen müşriklere müşrik diyemeyenler hak ehline harici demekten çekinmiyor nedense ..
Ey iman edenler! Mü'minleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin. Kendi aleyhinize Allah'a apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz? Nisa/ 144
Cehaleti mazeret gören bir tane selef alimi bir tabiin alimi söyleyin dönelim görüşümüzden eğer biz hariciysek sizde ibni abbas olun ALLAH'TAN KORKUN

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

o kadar alim de tenzih ederim kitap yüklü eşek o zaman ! ? Valla iyi cesaret var siz de,ALLAH'tan kadı değilsiniz memlekette adam kalmazdı yoksa !

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
konuya başka müdahil olmak isteyen varsa buyursun gelsin?

UHUD Çevrimdışı

UHUD

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
O dediğiniz alimler kim? Ben, okuduğum alimlerin kitablarında dinin aslında cehalet mazerettir diye bir bab görmedim bir risaleye rastlamadım.

S Çevrimdışı

Said bin cubeyr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
O dediğiniz alimler kim? Ben, okuduğum alimlerin kitablarında dinin aslında cehalet mazerettir diye bir bab görmedim bir risaleye rastlamadım.
Dinin asli diye Milleti tekfir ettiginiz su asili bir aciklayin bir bilelim.
Kuran\sunnet\sahabi\tabii den delil getirerek.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum Abdulmuizz Fida hocam, cehalet ve te'vilin mazeret olduğu noktasında şüphem yok ama bu düzende bir şahsın itikadını koruyarak oy kullanması kesin olarak küfür bir amel midir, benim bunda şüphelerim var, başta şeksiz şüphesiz küfür kabul ediyordum ama geçen Şeyh Süleyman Ulvan'ın bir yazısını okudum, ingilizceye tercüme edilmiş, yazısında diyorki, iki küfür ordusu savaştığında bir müslüman maslahat ve mefsedeti gözeterek bir orduya katılması bazı alimlere göre caiz, bazıları mekruh kabul ediyor, bazı alimlere göre haram zaruret olursa caizdir diyor ve alimlerden fetvaları da yazmış. Ben bunu okuduğumda oy meselesindeki küfür hükmü hakkında da şüphelerim arttı, belki kıyasta hata ediyorumdur deyip Şeyh Ulvanın oy meselesi hakkında fetvasını aradım ama bulamadım acaba kıyasta bir hatam mı var. Küfrün bayrağı altında başka bir küfür ordusuna karşı savaşmak daha tehlikeli bir amel değil mi? Buna rağmen alimler bunu fıkhî bir mesele olarak değerlendirmişler. Nakilkürsüsü sitesi de buna yakın birşeyler yazmış. Şeyh Ulvan oy meselesi hakkında ne düşünüyor?

https://www.google.de/amp/s/almuwah...e-ruling-on-fighting-under-a-kufr-banner/amp/

http://nakilkursusu.com/tr/sorucevap/606-ka-firle-beraber-ka-fire-kars-i-savas-mak

S Çevrimdışı

Said bin cubeyr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu zerka alimmi? Tanımam kendisini
Bilmiyorum.
Gecmiste cok ihtilaf oldu Allahin sifatlarini yok sayanlar,tevil edenler,Allah tan baskasina dua\medet \sifa...umanlar....Allahin haramini helal kilanlar\yezid gibi...hep tevil ve cehaletlerinden dolayi huccet ulasmadan\kadi nin gorevidir bu...tekfir edilmemislerdir\yada ihtilaf olunmustur.

Alimlerin mutlak sozleri ise hep aciklamaya dairdir ki...
Eger bir kisi cehaletinde\musluman kisi hakkinda hristiyanligi 3 teslis gorusunu benimsese cehaleti gidere kadar tekfir edilmeyecek diyen uleamadan alimler var...

Durum boyle kendi imaninizi tehlike sokmayin derim.
Ilminiz olmadigindan dolayida bu konularda susmaniz konusmanizdan daha khyardir.

Allahu alem.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi

Büyük Şirkte Cehaleti Mazeret Gören Muasır Şeyhler

Ayrıca büyük şirkte cehaleti özür kabul eden meşhur şeyhler şunlardır.

• Şeyh Dr. Abdullah Azzam
• Şeyh Eymen ez-Zevahiri
• Şeyh Ebu Yahya el-Libbi
• Şeyh Atiyyetullah el-Misrati
• Şeyh Ebu Katade el-Filistini
• Şeyh Muhaddis Suleyman el-Ulvan
• Şeyh Ebu Velid el-Ensari
• Şeyh Ebu Basir
• Şeyh Abdulkadir b. Abdulaziz
• Şeyh Ömer el-Hadduşi
• Şeyh Hasan el-Kettani
• Muhaddis Şeyh Nasiru’d-din el-Elbani
• Şeyh Muhammed b. Salih el-Useymin
• Şeyh Abdullah el-Bessam
• Şeyh Abdurrahman el-Berrak
• Şeyh Velid b. Raşid es-Se’idan
• Şeyh Ömer el-Hadduşi’nin şahidliği ile muasır Mısır ulemasının ekseriyeti,
• Sefer Havali
• Abdullah Karni

bir önce ki sayfaya tıklayıp ayrıntılı şekilde Abdulmuizfida abinin cevabını inceleyebilirsin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...