Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bahar Kebabı ve Kış Pilavı

D Çevrimdışı

Darimi

Üye
İslam-TR Üyesi
6a00d83451e9a369e201053630f49e970c-800wi

Bu yemeği yaparken bahar pilavı gibi bir tarifle karşılaştığımdan ismini bahar kebabı koymuştum. Muhtemelen varsa öyle bir kebap tamamen farklı bile olabilir. İster bahar kebabı, ister arpacık soğanlı ve bezelyeli bonfile diyelim her ikisi de sonuçta Ayşe İkbal'in favori yemeğine çıkıyor. Bana miniklerin anneleri çok sordukları için yazıyorum bizim bir numaralı yemeğimizi. İşin tek acı tarafı bunu çok geç keşfetmiş olmam.

Bahar Kebabı:

Malzemeler:2 kuru soğan veya 8-10 adet arpacık soğan
yarım kg bonfile, kuşbaşı doğranmış
2 adet patates
2 adet kereviz
2 adet havuç
1 su bardağı dondurulmuş veya konserve bezelye
kaynamış su
Hazırlanması:Soğanları soyup etlerle beraber kavurun. Kapağını kapatıp bıraktığı suyu çekmesini sağlayın.
Sebzeleri soyup küp küp doğrayın. Sırayla patates, havuç ve kerevizi ekleyip kavurmaya devam edin.
Eğer dondurulmuş bezelye kullanıyorsanız tencereye ilave edin. Üzerlerini geçecek kadar kaynamış su ekleyin. Konserve kullanıyorsanız sebzeler pişip etler iyice yumuşadıktan sonra da ekleyebilirsiniz.
En son tuzunu ilave edip servis yapın.
6a00d83451e9a369e201053634366f970c-800wi

Bu pilav da bizim ikinci favori yemeğimiz. Normal sebzeli pilav gibi ancak bunda daha çok Ayşe İkbal'e mormalde yediremediğim sebzeleri ekliyorum. Soğan yerine küçük doğranmış pırasalar, salça yerine ev yapımı çemen, brokoliler, kereviz, patates, havuç, bezelye, kuru fasulye veya meksika fasulyesi. Aklınıza gelecek, buzdolabında yarım duran taze sebzeler bulgurla pişip ardından da yoğurtla karışınca hiç ses çıkmadan yeniyorlar...