Soru Atiyetullah el Libi'nin "Cezayir Tecrübesi" Adlı Kitabı PDF Olarak Var mıdır?

Hutve

Fani dünyada; ayrılıklarda fanidir..
İslam-TR Üyesi
Selamunaleyküm. Atiyetullah El Libi'nin Cezayir Tecrübesi kitabının PDF dökümanını arıyorum. Elinde olan varsa yükleyebilir mi? Allah razı olsun.
 

Hutve

Fani dünyada; ayrılıklarda fanidir..
İslam-TR Üyesi
ÖNSÖZ:

Acı bir trajedi ile sonlanan Cezayir cihadı tecrübesi hakkında bilgi sahibi olunmaması, daha sonraki dönemlerde benzer durumların tekrardan yaşanması ve aynı sonuçlarla karşılaşılmasına neden olmuştur.

1991 senesinde İslami Kurtuluş Cephesi halk seçimlerine katılır ve %82 gibi ezici bir oranla seçimleri kazanır. Seçim sonuçlarını kabul etmeyen askeri cunta devreye girer ve darbe olur. Darbede Kurtuluş Cephesi liderleri tutuklanır.

1992 senesinde, seçimlerde hakları ellerinden alınan ve mazlum konumunda olan İslamcılar mücahidlere katılır ve cunta hükümetine karşı silahlı ayaklanmalar başlar.

1992-1994 seneleri arasında, mücahidler tek bir sancak altında bir araya gelir, başarılı bir mücadele yürüterek Cezayir'in büyük bir kısmını kontrol altına alırlar.

1994 senesinde Cemal Zeytuni'nin Cemaa Musallaha'nın (Silahlı İslami Cemaat) başına geçmesiyle, cemaat içerisinde aşırılıklar nedeniyle ihtilaflar başgöstermeye başlar.

İlk dönem anlaşılamayan sapkınlıklar, 1996 senesine gelindiginde gün yüzüne çıkmıştır; gruplar cemaatten ayrılır, ayrılanlarla Cemal Zeytuni güçleri arasında çatışmalar yaşanır, nihayetinde Zeytuni mücahidler tarafından öldürülür ve yerine Anter Zevabiri geçer.

1997 senesinde Cezayir'de yeniden seçimler olur ve Cemaa Musallaha (Silahlı İslami Cemaat) seçimlere katılan herkesi tekfir edip öldürmeye başlar. Katliamlar bazı bölge insanlarının tümünü kapsar. Bu durum karşısında insanlar Zevabiri'nin katliamlarından kurtulmak için hükümete sığınır ve dağlarda gördükleri mücahidlere karşı cephe almaya ve onları hükümet güçlerine şikayet etmeye başlarlar.

2002 senesinde Anter Zevabiri Cezayir ordu güçleri tarafından öldürülür ve böylece tarihe acı bir tecrübe olarak geçen Cemaa Musallaha (Silahlı İslami Cemaat) sayfası kapanır.


 
Son düzenleme:

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt