Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Aşırı Tekfir Hastası Olduğu Söylenen Ebu Hanzala Hakkında.......?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
halid.bin.velid Çevrimdışı

halid.bin.velid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
ebu hanzala gerçek ismi deyil gerçek ismine şuan burda gerek yok ebu hanza itikatı saglam olan bir kardeştir şuan ceza evinde ceza evine düşer düşmez başladılar ebu hanzanın arkasından konuşmaya bu hiç bir müslümana yakışmayacak şey kendisiyle tanışamadım ama onun cemaatinden olanlarla aynı ceza evinde kaldım onlardan dinledim kadarıyla itikatı saglam sırf dışarda insanlar fitneye düşmesin diye temiz gitmeyecekti içede benim hocam buna karşı çıktı çünkü temiz gitmese ceza alabilir daha everden tutuklanmıştır şimdi gine ayrı dosyadan aldılar onun cezasını düşünürsek örgüt liderligi istiyorlar örgüt sokarlarsa saten öyle yapmaya çalışıyorlar örgüt lideri olarak dosyalarda geciyor buda toplam cezası 20 yıl bulma itimali var inşAllah temize gitmiştir *? ebu hanza hakkında çok dışarda dedi kodu var bu dedi kodular bu kadar bilgiliyse içerde yatan elin kolun baglı oldunu unutmasın cevap vermek için dökümanlar ve kitap gerekiyor bası ceza evlerinde1 koguşta 10 kitaptan fazlası bulunması yasak

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
O kadar sağlam itikatteki bizleri bile tekfir ediyorlar.

Her içeriye giren; sağlam, her yönüyle kuran ve sünnete uyan muvahhid olsaydı, emin olun sıra hanzalanın ismine bile gelmeden siz burada açılan listeyi okumadan sıkılıp sayfayı kapardınız.

https://www.islam-tr.org/ilmi-munazaralar/13929-louai-sakka-b-muhammedden-cok-onemli-bildiri.html

https://www.islam-tr.org/ilmi-munazaralar/13930-ubeydullah-hocadan-cok-onemli-bildiri-1-a.html

https://www.islam-tr.org/ilmi-munazaralar/14713-ubeydullah-hocadan-cok-onemli-bildiri-2-a.html

iLMi Munazaralar

halid.bin.velid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
!sLaM4eVeR
user-offline.png
hakkını helal et ben kendi kuylagımla duydum bişey sorim

okul küfürmü ?
askerlik küfürmü ?
birde cehalet mazeretmidir ?
Allah için bunların kısa cevabı nedir

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Kardeş, önce düzgün yaz, türkçeyi düzgün kullan.

Öğrenmek istiyorsan,

iLMi Munazaralar

İslami Kavramlar

Tevhid

Gerek okul, gerekse de cehalet konusu senelerdir sitede işlendi, bu linkte açık açık sorularına yanıt var. Buyur oku.

halid.bin.velid

Üyeliği İptal Edildi
Banned

ALLAH c.c razı olsun ahim vallahi ben !sLaM4eVeR ahim nefis yapmadım yaşıı bilmiyom yaşı benden büyükse hürmetim vardır küçükse bilgisine hürmetim vardır bir müslüman olarak kesinlikle ben ebu hanza veya bir başka hocayı korumuyom her hoca kendi itikatini anlatınca işte budur diyoz her bilgi ve belagatı güzel olan anlatıgı zaman işte budur diyoz ben hanza'güncel itikat meselesi kitap leo sakka cevap verdi kitap okuyunca hak verdim ama leo sakka reddiye sini az bişeyini okudum aslını okuyamadım yok çünkü leo sakka kesinlikle kötülemem Allah c.c rızasını kazanmak için mücadele yapmıştır adamın eşi görüş güne 2 ayda bir geliyor bunun nekadar sor ve sıkıntılı bir olay oldunu yatanlar çok iyi anlarlar rabbim tüm müslümanların esaretine son versin inşAllah
gine bişey deyinmek istiyom evet leo sakka ile hanza aralarında bir diyolog oldu bu demek degildirki bunlar düşman müslümanlar arasında hep itilaf olmuştur ve hep olçak ya burda hanza anlatamıyor yada anlatınca dışarıya çıkana kadar laflar yer degişiyor
aslında birazda bizden kaynaklan suç bilmedimiz ve zamanında ögrenmedimiz için'ki benim gimi sonradan müslüman olduysa o insan gerçekten kime inancanı şaşırıyor onun için en güzel ögretici kuran ı kerim ve sahih hadis i şerifler ve sahabe hayatıdır kuran ı kerim ayet tefsirleride burda çok önemli tabi

inşAllah verilen link indiriyom okumayta başlayacam !sLaM4eVeR seni kızdırdık hakkını helal

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
ALLAH c.c razı olsun ahim vallahi ben !sLaM4eVeR ahim nefis yapmadım yaşıı bilmiyom yaşı benden büyükse hürmetim vardır küçükse bilgisine hürmetim vardır bir müslüman olarak kesinlikle ben ebu hanza veya bir başka hocayı korumuyom her hoca kendi itikatini anlatınca işte budur diyoz her bilgi ve belagatı güzel olan anlatıgı zaman işte budur diyoz ben hanza'güncel itikat meselesi kitap leo sakka cevap verdi kitap okuyunca hak verdim ama leo sakka reddiye sini az bişeyini okudum aslını okuyamadım yok çünkü leo sakka kesinlikle kötülemem Allah c.c rızasını kazanmak için mücadele yapmıştır adamın eşi görüş güne 2 ayda bir geliyor bunun nekadar sor ve sıkıntılı bir olay oldunu yatanlar çok iyi anlarlar rabbim tüm müslümanların esaretine son versin inşAllah
gine bişey deyinmek istiyom evet leo sakka ile hanza aralarında bir diyolog oldu bu demek degildirki bunlar düşman müslümanlar arasında hep itilaf olmuştur ve hep olçak ya burda hanza anlatamıyor yada anlatınca dışarıya çıkana kadar laflar yer degişiyor
aslında birazda bizden kaynaklan suç bilmedimiz ve zamanında ögrenmedimiz için'ki benim gimi sonradan müslüman olduysa o insan gerçekten kime inancanı şaşırıyor onun için en güzel ögretici kuran ı kerim ve sahih hadis i şerifler ve sahabe hayatıdır kuran ı kerim ayet tefsirleride burda çok önemli tabi

inşAllah verilen link indiriyom okumayta başlayacam !sLaM4eVeR seni kızdırdık hakkını helal

Ahi size kızdığım yok, sadece linkleri dikkatlice okuyun ve ondan sonra yorum yapın,

İçeriye girmek kişiyi temizlemez.

Elbette her insandan alınacak dersler vardır. Bize kalsa HAK'ka isabet eden herkesden faydalanırız bunun içine sadece Hanzala gibiler değil Fettullah Gülen, Mevlana vs katabilirsin. Ancak durduğunuz yer önemlidir, itikat olarak duracağımız yeri bilmezsek, ya tekfirci ya da mürciye oluruz. Vasat olmanın yolu da ehli sünnetin mutaber alimlerini takip etmekle olur.

İnsanlar o derece çirkefleştiki bazı durumlardan nemalanır oldular.

Misalen, biri gider ayağı tozlanmaya ancak orada kendisine ait olmayan işlere burununu sokar hatta oradaki çalışmalara köstek olup orada bile tekfire başlar. Tabi orada sağlam, otariter olmuş emirler var. Böyle insanlar orada barınamayıp, kapı dışarı edilip gelince, vay efendim ben bilmem kaç gün kaç ay oradaydım, görevle geldim vs. Kendisine biat edilmesini ya da kendisine ciddi değer verilmesini isterler, yani bu alçaklar her türlü şeyi kendi nefislerine kullanacak kadar alçaktırlar.

Dediğim gibi bir insanın içeriye girmesi onun tamamen HAK yolda olduğunu göstermez... Dediğim gibi öyle olsaydı şuan hanzalayı değil başka samimi müslümanları konuşmamız gerekti.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bu kimse itikadı güzel bir kimsedir. Özellikle sesli dersleri meşhurdur. Hamdolsun onun vesilesiyle bir çok kişi hakkı görüp iman etti. Bugün ona salça olanlar, evde oturup göbek büyüterek hapistekilere iftira atanlar bile onun derslerini dinlerler. Çünkü ilim nedir, derslerini dinleyince anlıyorsun. Bugün 30 yıldır ilim talep ediyor diye lanse edilen kimseler bile sesli ders yapıyorlar, yazdıkları kitabı resmen yüzüne okuyorlar. Arap şeyhleri dinlediysen, ilim, kalite ve değer bakımından Ebu Hanzala'nın derslerinin ne seviyede olduğunu iyi anlarsın.

Ama sana tavsiyem bir kişiye bağlı kalmaman, kendi çabanla bazı şeyleri talim etmendir. O zaman insanların şüphelerine cevap verebilirsin. Böylece itikadını delilleriyle bilmiş olursun. Taklidi bir itikadın olmaz. Cahil mukallitler gibi "Benim itikadım XXXXX kişinin itikadıdır" demezsin.

Aynı şekilde bu kimsenin müslümanları tekfir ettiğini neden gizliyorsun?

Gözünüzde bu derece büyüttüğünüz kişinin ilmi eserleri nelerdir?

Arap şeylerine bıraka durun, daha Ahmet Kalkan'la bile adam akıllı münazara edemeyen birini arap şeyhleriyle kıyas etmeniz cidden çok komik.

Hoş Ahmed Kalkan'a yaptığınız (gizli çekim ve yayılma konusu) da ayrı bir küstahlık ama .....

Kimin taklit edip etmediği çok aşıkar, daha dün sizleri takip edenler, bana özelden gelip,

Şeyh Tartuşiye ithafen acaba askerlik mevzusunuda sorabilir misin demiştir.

Ve benzer konularda mahkemeye küfür deyip ................................................................................................

S Çevrimdışı

SaYFuLLaH

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
O kadar sağlam itikatteki bizleri bile tekfir ediyorlar.

Her içeriye giren; sağlam, her yönüyle kuran ve sünnete uyan muvahhid olsaydı, emin olun sıra hanzalanın ismine bile gelmeden siz burada açılan listeyi okumadan sıkılıp sayfayı kapardınız.

https://www.islam-tr.org/ilmi-munazaralar/13929-louai-sakka-b-muhammedden-cok-onemli-bildiri.html

https://www.islam-tr.org/ilmi-munazaralar/13930-ubeydullah-hocadan-cok-onemli-bildiri-1-a.html

https://www.islam-tr.org/ilmi-munazaralar/14713-ubeydullah-hocadan-cok-onemli-bildiri-2-a.html

iLMi Munazaralar

ahi, sizi neden tekfir etti ki Ebu Hanzala?

E Çevrimdışı

Ebu'l Bera

Üye
İslam-TR Üyesi
Aynı şekilde bu kimsenin müslümanları tekfir ettiğini neden gizliyorsun?

Gözünüzde bu derece büyüttüğünüz kişinin ilmi eserleri nelerdir?

Arap şeylerine bıraka durun, daha Ahmet Kalkan'la bile adam akıllı münazara edemeyen birini arap şeyhleriyle kıyas etmeniz cidden çok komik.

Hoş Ahmed Kalkan'a yaptığınız (gizli çekim ve yayılma konusu) da ayrı bir küstahlık ama .....

Kimin taklit edip etmediği çok aşıkar, daha dün sizleri takip edenler, bana özelden gelip,

Şeyh Tartuşiye ithafen acaba askerlik mevzusunuda sorabilir misin demiştir.

Ve benzer konularda mahkemeye küfür deyip ................................................................................................

Ben birşey gizlemedim, neyse onu söyledim.

Birincisi, küstahlık diyorsun, diğer konularda görüyorum, sevdiğin bir kişiye birşey söylense "Delil nerede?", "Bak seni banlarım, ya yalancıyım de yada iftiracı olarak adın çıkacak" diyorsun. Ancak bunu Ebu Hanzala'nın kaydettirdiğinin delili nedir?

Bende sana diyorum o zaman, sende bunu kanıtlamazsan sana iftiracı ve yalancı diyelim mi?

Bu olay ilk patlak verdiğinde herkes bu iftirayı atmıştı, şimdi gidin Ahmed Kalkan'a sorun -ulaşma imkanınız varsa- size kim kaydetmiş, kim gizli çekim yapmış söylesin. O söylemeden ben söyleyeyim, görüşmeyi ayarlayan ve Ahmed Kalkan'ın tarafında olan şahıs kaydedip bunu piyasaya sürdü.

Hala sıkılmadan birde iftira atıyorsunuz. Gidin bunu Ahmed Kalkan'a teyid ettirin.

İkincisi, bu münazara olayına gelince, orada kendinden yaşça büyük, babası yaşında adam var. Orada sert konuşsaydı, tatlı dilini korumasaydı ne diyecektiniz?
"Vay hariciye bak, kocaman adama saygısı bile yok!" Ve konuşmada gayet saygılı, güzel, hiç efendiliğini bozmadan konuşuyor ve kalkıyor. Zaten ne hikmetse ben bu konuşmayı dinleyen herkesle konuştuğumda "Ahmed Kalkan nasıl böyle konuşur", "Ahmed Kalkan'ın akidesi bu mu?" dedi.

Bir tek sizin sitede böyle bir aşşağılama psikolojisi gördüm. Cidden bu da gayet komik olmuş. Demek ki size Ebu Zerka gibi adamlar lazım.

Münazara ederken saygılı olmayacak, yalanlar atacak, sahte icmalar nakledecek, karşısındakini aşşağılayıp konuşturmayacak. O zaman sizin nezdinizde haklı olur.

Zaten Ebu Hanzala'nın derslerini dinleyen ilmi seviyesini gayet iyi biliyor. Mısır'da hangi Allame Faziletuş' Şeyhler ile münazara ettiğini insanlar iyi biliyor. Siz gelmişsiniz burada daha Arapça bilmeyen Ahmed Kalkan ile münazara diyorsunuz. Gerçekten bunlar komik ifadeler.

Burada Ubeydullah döndü diyorsunuz ya, bende sizi davet ediyorum. Ubeydullah'a sorun, Ebu Hanzala zamanında kimlerle münazara etmiş ve ilmi neymiş. Sonra gelen cevabı buraya yazın.

İlmi eserlerine gelince, ben sesli derslerini söyledim. Türkiye'de var mı bir tane daha Ebu Hanzala gibi çok ve ilmi sesli dersleri olan? İlmi eser yazmasına lüzum yok, bu ümmet zaten fıkh usulü, hadis usulü yazmış. Bir kitapta yazıp neden ümmetin sırtına okunacak bir kitap yükü daha yüklesin? Yoksa muasırlar gibi, ümmetin öncesi ve alimleri Fıkh Usulü, Hadis Usulü vs yazmasına lüzum yoktur.

Bu arada demişsin ya dün sizi takip edenler gelip Şeyh Tartusi'ye soru sormuşlar, daha düne kadar Tartusi, Makdisi'ye reddiye yazmadan önce, Tartusi'ciler "Vay Şeyh Makdisi" diyordu. Ne zaman Tartusi, Makdisi'ye büyük şirkte cehaleti mazeret görmediği için reddiye yazdı ve hakaret etti -risalede eşşek diyor, harici diyor, aşırılardansın diyor Makdisi'ye-. O zaman Tartusi'ciler Arap ülkelerinde Makdisi'ye hakaret etmeye başladı. (Demek ki Ebu Hanzala'da Ebu Basir gibi Ahmed Kalkan'a eşşek, cahil, aşırı demediği için haksız olmuş. Türkiye'de ki Tartusi'ci kesim bunları bilmediğinden hala Makdisi'yi severler, yine Makdisi'nin lecnesinden Ebu Basir'in savaştığı ordunun kafir olduğunun fetvasının çıktığını bilmezler. http://www.tawhed.ws/FAQ/display_qu...14&PHPSESSID=79bcf3f7d6f53684a3f5155d746e67ac)

Bende İstanbul'dayım, bizim çevremizde ki yüzlerce insanlarda daha dün sizin Şeyhlerinizi takip edipte şimdi bizim Şeyhlerimize soru soran kimseler. Ama bizler bununla övünmüyoruz. Bunu da zikretme gereği duymuyoruz. Çünkü bu hakkın ölçüsü değil.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ben birşey gizlemedim, neyse onu söyledim.

Birincisi, küstahlık diyorsun, diğer konularda görüyorum, sevdiğin bir kişiye birşey söylense "Delil nerede?", "Bak seni banlarım, ya yalancıyım de yada iftiracı olarak adın çıkacak" diyorsun. Ancak bunu Ebu Hanzala'nın kaydettirdiğinin delili nedir?

Bende sana diyorum o zaman, sende bunu kanıtlamazsan sana iftiracı ve yalancı diyelim mi?

Bu olay ilk patlak verdiğinde herkes bu iftirayı atmıştı, şimdi gidin Ahmed Kalkan'a sorun -ulaşma imkanınız varsa- size kim kaydetmiş, kim gizli çekim yapmış söylesin. O söylemeden ben söyleyeyim, görüşmeyi ayarlayan ve Ahmed Kalkan'ın tarafında olan şahıs kaydedip bunu piyasaya sürdü.

Hala sıkılmadan birde iftira atıyorsunuz. Gidin bunu Ahmed Kalkan'a teyid ettirin.

İkincisi, bu münazara olayına gelince, orada kendinden yaşça büyük, babası yaşında adam var. Orada sert konuşsaydı, tatlı dilini korumasaydı ne diyecektiniz?
"Vay hariciye bak, kocaman adama saygısı bile yok!" Ve konuşmada gayet saygılı, güzel, hiç efendiliğini bozmadan konuşuyor ve kalkıyor. Zaten ne hikmetse ben bu konuşmayı dinleyen herkesle konuştuğumda "Ahmed Kalkan nasıl böyle konuşur", "Ahmed Kalkan'ın akidesi bu mu?" dedi.

Bir tek sizin sitede böyle bir aşşağılama psikolojisi gördüm. Cidden bu da gayet komik olmuş. Demek ki size Ebu Zerka gibi adamlar lazım.

Münazara ederken saygılı olmayacak, yalanlar atacak, sahte icmalar nakledecek, karşısındakini aşşağılayıp konuşturmayacak. O zaman sizin nezdinizde haklı olur.

Zaten Ebu Hanzala'nın derslerini dinleyen ilmi seviyesini gayet iyi biliyor. Mısır'da hangi Allame Faziletuş' Şeyhler ile münazara ettiğini insanlar iyi biliyor. Siz gelmişsiniz burada daha Arapça bilmeyen Ahmed Kalkan ile münazara diyorsunuz. Gerçekten bunlar komik ifadeler.

Burada Ubeydullah döndü diyorsunuz ya, bende sizi davet ediyorum. Ubeydullah'a sorun, Ebu Hanzala zamanında kimlerle münazara etmiş ve ilmi neymiş. Sonra gelen cevabı buraya yazın.

İlmi eserlerine gelince, ben sesli derslerini söyledim. Türkiye'de var mı bir tane daha Ebu Hanzala gibi çok ve ilmi sesli dersleri olan? İlmi eser yazmasına lüzum yok, bu ümmet zaten fıkh usulü, hadis usulü yazmış. Bir kitapta yazıp neden ümmetin sırtına okunacak bir kitap yükü daha yüklesin? Yoksa muasırlar gibi, ümmetin öncesi ve alimleri Fıkh Usulü, Hadis Usulü vs yazmasına lüzum yoktur.

Bu arada demişsin ya dün sizi takip edenler gelip Şeyh Tartusi'ye soru sormuşlar, daha düne kadar Tartusi, Makdisi'ye reddiye yazmadan önce, Tartusi'ciler "Vay Şeyh Makdisi" diyordu. Ne zaman Tartusi, Makdisi'ye büyük şirkte cehaleti mazeret görmediği için reddiye yazdı ve hakaret etti -risalede eşşek diyor, harici diyor, aşırılardansın diyor Makdisi'ye-. O zaman Tartusi'ciler Arap ülkelerinde Makdisi'ye hakaret etmeye başladı. (Demek ki Ebu Hanzala'da Ebu Basir gibi Ahmed Kalkan'a eşşek, cahil, aşırı demediği için haksız olmuş. Türkiye'de ki Tartusi'ci kesim bunları bilmediğinden hala Makdisi'yi severler, yine Makdisi'nin lecnesinden Ebu Basir'in savaştığı ordunun kafir olduğunun fetvasının çıktığını bilmezler. ????? ??????? ? ??????- ?? ????? ?? ???? ????? ??? ???? ????? ????? ???? ?)

Bende İstanbul'dayım, bizim çevremizde ki yüzlerce insanlarda daha dün sizin Şeyhlerinizi takip edipte şimdi bizim Şeyhlerimize soru soran kimseler. Ama bizler bununla övünmüyoruz. Bunu da zikretme gereği duymuyoruz. Çünkü bu hakkın ölçüsü değil.

Ben Ahmed Kalkanı övdüğüm için yazmadım, ben görünene bakarım, varsa münazarası herkesçe bilenen değil, benim kulağımın duyacağı şekilde sesli bir kaset koy ,aksi halde dediklerinize burada kimse itibar etmez. Yazınız hep mış ... miş ... li..

Öyle güzel süslüyorsunuz ki, acaba böyle biri türkiye de var mı diye düşünmeye başladım.

Pofpoflama devri bitti kardeşim, o kadar üstün aliminiz ehli sünnet mucahid SAKKA karşısında sus pus oldu ve bu herkezçe bilinen bir durum. Sonra gelip burada sizleri tam tanımayanlara farklı şekilde anlatmayın.

Ebu saidin de dünya kadar sesli kaseti var, ama ebu said hoca artık ne kadar takılıyor tartışılır.

Dediğim gibi sözleriniz ispat ister.

Ebu basir örneğini açayım, eskiden hanzalayı takip eden, hanzaladan başka kelime bilmeyen insanlar iş kendilerine gelince sıkışmaya başladılar ve buna benzer sorular sormaya başladılar, bak bir üstte kardeşin sorusu da buna benzer.

M Çevrimdışı

mustafa_mardin

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Arap şeyhleri dinlediysen, ilim, kalite ve değer bakımından Ebu Hanzala'nın derslerinin ne seviyede olduğunu iyi anlarsın.

arkadaşım tamam sallamasyon yapıyorsun da herşeyin bi ölçüsü var. küsüratlı salla ki inandırıcı olsun.

ebu hanzala'nın herhangi bir ses kaydını dinleyen az buçuk birikim sahibi biri şu gerçeği görür.

ebu hanzala;

meseleleri hep tek taraflı çekiyor. orta yolu bulma ona tabi olma kaygısı taşımıyor. şaz olan görüş neyse o hep haktır diyor. kendisini karşıtına göre konumlandırıyor. birileri ne yapıyorsa biz tam tersini yapalım o her zaman doğrudur mantığıyla gidiyor ve duvara tosluyor. ihtilaflı olan kimi meselelerde bile en zayıf görüş neyse ona itimad ediyor.

sık sık genelleme yapıyor ehlince malumdur ki genelleme yapmak hatalı neticeye götürür.

bir meselede sağlıklı hüküm verebilmek için zahmet edip o meselede neticeye etki eden tüm olayları tek tek incelemek fıkhul vaka'ya hakim olmak icab eder. bu ne kadar yapılırsa sonuç o kadar ilmi ve hakka yakın olur. ama o yüzeysel gidiyor.

hep bağırıyor, üslup kaba nezaket sıfır, ses tonu hep yüksek, bağırıyorum o halde haklıyım doğruyum modunda, öfke ve heyecan onu hataya sevkediyor.

usul ilmi her şeyin aslıdır. ebu hanzala usul ilmi için şu ifadeyi hiç utanıp sıkılmadan edebiliyor. "usul teraneleri" Allah ıslah etsin demekten başka elden birşey gelmez.

E Çevrimdışı

Ebu'l Bera

Üye
İslam-TR Üyesi
Ben Ahmed Kalkanı övdüğüm için yazmadım, ben görünene bakarım, varsa münazarası herkesçe bilenen değil, benim kulağımın duyacağı şekilde sesli bir kaset koy ,aksi halde dediklerinize burada kimse itibar etmez. Yazınız hep mış ... miş ... li..

Öyle güzel süslüyorsunuz ki, acaba böyle biri türkiye de var mı diye düşünmeye başladım.

Pofpoflama devri bitti kardeşim, o kadar üstün aliminiz ehli sünnet mucahid SAKKA karşısında sus pus oldu ve bu herkezçe bilinen bir durum. Sonra gelip burada sizleri tam tanımayanlara farklı şekilde anlatmayın.

Ebu saidin de dünya kadar sesli kaseti var, ama ebu said hoca artık ne kadar takılıyor tartışılır.

Dediğim gibi sözleriniz ispat ister.

Ebu basir örneğini açayım, eskiden hanzalayı takip eden, hanzaladan başka kelime bilmeyen insanlar iş kendilerine gelince sıkışmaya başladılar ve buna benzer sorular sormaya başladılar, bak bir üstte kardeşin sorusu da buna benzer.

Ebu Hanzala, münafık değil ki milletle münazara yapıp, ben alt ettim diye millete dağıtsın. Ebu Zerka'mı sandınız Ebu Hanzala'yı? Delil varsa getirin bu kaseti Ebu Hanzala kaydetmiş diye. Ben hala diyorumi gidin benim yukarıda dediğimide teyid ettirin Ahmed Kalkan'a.

Benim yazımda mış, muş yok. Aksine ben kendimde yakim olan bilgileri söylüyorum. Burada "Ubeydullah döndü!" dediğiniz arkadaşa bir sorun, Mısır'da kendisiyle beraberdi. Ona bir sorun, Ebu Hanzala hangi Mısırlı Allame Fullanilerle münazara etmiş size anlatsın.

Ayrıca Allah için Loui Sakka karşısında ne sus pusu? Allah için böyle bazı şeyleri varmış gibi gösterip komik laflar etmeyin. Herkesin yazısı ortada. Loui Sakka'nın bu risalesinde ilim mi var ki sus pus olsun? İçinde siz el-kaide değilsinizden başka ne geçiyor? Ebu Hanzala'nın da "Ben el-kaide'yim" gibi bir derdi yok. Dediğim gibi böyle sus pus gibi laflarlabirşeyleri göstermeye çalışmanın manası yok. Herkesin yazısıda, ilmide ortada. ( Bu risaledeki yalanlardan biride Zerkavi tekfircieri kovmuş? Zerkavi'nin çevresi zaten tekfirciliğiyle meşhur Mukatile grubuyla doluydu, bu yalanı kim yer ki? Arapça bilmeyen, taklidi imanı olan kimseleri böyle kandırırlar. Zerkavi bizzat Irak halkının kafir olduğuna hükmettiği bu kadar açıkken, ona aklınca reddiye yazan Makdisi'ye olan sözlerini niye zikretmemiş? Ya da Zerkavi öldükten sonra Makdisi'ye halkların hükmü konusunda reddiye yazan Zerkavi'nin arkadaşlarını? Ya da Ebu Süleyman el-Uteybi'nin (Zerkavi'nin sağ kolu) Adavetut Tuğat ve'l Murteddiyn kitabını okumamış demek ki Sakka. Bu kitabı açın okuyun. Kitabın içinde halkların kafir olduğu, CEHALETİ MAZERET GÖRENİN kafir olduğu yazıyor. Demek ki Sakka'ya göre Zerkavi'nin sağ kolu Ebu Süleyman el-Uteybi'de harici bir sapık imiş.)

Alın buda Ebu Süleyman el-Uteybi'nin kitabı, alın okuyun, kimler sapık harici imiş görün : www.tawhed.ws/dl?i=ziteaw7t

Ben kimsenin ismini bayraklaştırmıyorum, aksine bunu yapanlara karşı çıkıyorum. İnşaAllah sözlerimiz anlaşılmıştır.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ilk sorumca cevap alamamış olmama rağmen ikinci sorumu soruyorum.

Ebu hanzala mahlaslı halis bayancuk kaide'nin türkiyedeki taraftarlarının veya sempatizanlarının içinde bulunduğu cemaatlerle verdiği hüküm ile , daha az sert olan cemaatlere verdiği hüküm ile nurcu,süleymancı veya sofilere verdiği hüküm aynı mıdır ?

E Çevrimdışı

Ebu'l Bera

Üye
İslam-TR Üyesi
arkadaşım tamam sallamasyon yapıyorsun da herşeyin bi ölçüsü var. küsüratlı salla ki inandırıcı olsun.

ebu hanzala'nın herhangi bir ses kaydını dinleyen az buçuk birikim sahibi biri şu gerçeği görür.

ebu hanzala;

meseleleri hep tek taraflı çekiyor. orta yolu bulma ona tabi olma kaygısı taşımıyor. şaz olan görüş neyse o hep haktır diyor. kendisini karşıtına göre konumlandırıyor. birileri ne yapıyorsa biz tam tersini yapalım o her zaman doğrudur mantığıyla gidiyor ve duvara tosluyor. ihtilaflı olan kimi meselelerde bile en zayıf görüş neyse ona itimad ediyor.

sık sık genelleme yapıyor ehlince malumdur ki genelleme yapmak hatalı neticeye götürür.

bir meselede sağlıklı hüküm verebilmek için zahmet edip o meselede neticeye etki eden tüm olayları tek tek incelemek fıkhul vaka'ya hakim olmak icab eder. bu ne kadar yapılırsa sonuç o kadar ilmi ve hakka yakın olur. ama o yüzeysel gidiyor.

hep bağırıyor, üslup kaba nezaket sıfır, ses tonu hep yüksek, bağırıyorum o halde haklıyım doğruyum modunda, öfke ve heyecan onu hataya sevkediyor.

usul ilmi her şeyin aslıdır. ebu hanzala usul ilmi için şu ifadeyi hiç utanıp sıkılmadan edebiliyor. "usul teraneleri" Allah ıslah etsin demekten başka elden birşey gelmez.

Sallamasyon yapıyorsam buyur ispatla. Ki ben zaten Ebu Hanzala her meselede haktır demiyorum. Yaptığı bir sürü hatada olabilir. Bu onun ilim değerini mi düşürür? Aç bugün Şevkani'nin Neylul Evtar'ında bir sürü şazz görüş var. Bu Şevkani'nin değerini düşürüyor mu? Ki Ebu Hanzala birçok konuda Şevkani'nin izinden giden, ona tabii olan biridir.

Bağırması ve uslubüne bunların ilim ile alakası nedir? Ki aksine onun derslerini dinleyen herkes konuşmasının etkileyici olduğunu söyler.

Usul teraneleri lafına gelince, bu Ebu Hanzala'nın Şevkani'yi çok sevmesindendir. Zira Şevkani'de bu sözü çok kullanır. Hatta oğlu Abdullah nakleder, Ahmed ibn Hanbel Şafii'ye ve Rey ashabına ( Muhammed ve Ebu Yusuf'a) sürekli kızarmış. Bunun nedenide Fıkh Usulü yazmalarıdır.
حدثنا قال سمعت ابي وذكر وضع كتب
فقال اكرهها هذا ابو حنيفة وضع كتابا فجاء ابو يوسف ووضع كتابا وجاء محمد بن الحسن فوضع كتابا فهذا لا انقضاء له كلما جاء رجل وضع كتابا وهذا مالك وضع كتابا وجاء الشافعي ايضا وجاء هذا يعني ابا ثور وهذه الكتب وضعها بدعة كلما جاء رجل وضع كتابا ويترك حديث رسول الله صلى الله عليه وسلم واصحابه او كما قال ابي هذا ونحوه
وعاب وضع الكتب وكرهه كراهية شديدة وكان ابي يكره جامع سفيان وينكره ويكرهه كراهية شديدة وقال من سمع هذا من سفيان / Mesailu Ahmed li Abdullah

Bu usul kaygısı genelde Varakat'ı ezberlemeyi ilim sanan Suud'un alimlerinin takipçilerinin sözleridir. O yüzden senin sözlerinde onların sözlerine benziyor.

E Çevrimdışı

Ebu'l Bera

Üye
İslam-TR Üyesi
ilk sorumca cevap alamamış olmama rağmen ikinci sorumu soruyorum.

Ebu hanzala mahlaslı halis bayancuk kaide'nin türkiyedeki taraftarlarının veya sempatizanlarının içinde bulunduğu cemaatlerle verdiği hüküm ile , daha az sert olan cemaatlere verdiği hüküm ile nurcu,süleymancı veya sofilere verdiği hüküm aynı mıdır ?

Bu sorunun ve önceki sorunun muhatabı ben değilim, Ebu Hanzala veya onun tarafında olduğunu söyleyen kişilerdir.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ebu Hanzala, münafık değil ki milletle münazara yapıp, ben alt ettim diye millete dağıtsın. Ebu Zerka'mı sandınız Ebu Hanzala'yı? Delil varsa getirin bu kaseti Ebu Hanzala kaydetmiş diye. Ben hala diyorumi gidin benim yukarıda dediğimide teyid ettirin Ahmed Kalkan'a.

Benim yazımda mış, muş yok. Aksine ben kendimde yakim olan bilgileri söylüyorum. Burada "Ubeydullah döndü!" dediğiniz arkadaşa bir sorun, Mısır'da kendisiyle beraberdi. Ona bir sorun, Ebu Hanzala hangi Mısırlı Allame Fullanilerle münazara etmiş size anlatsın.

Ayrıca Allah için Loui Sakka karşısında ne sus pusu? Allah için böyle bazı şeyleri varmış gibi gösterip komik laflar etmeyin. Herkesin yazısı ortada. Loui Sakka'nın bu risalesinde ilim mi var ki sus pus olsun? İçinde siz el-kaide değilsinizden başka ne geçiyor? Ebu Hanzala'nın da "Ben el-kaide'yim" gibi bir derdi yok. Dediğim gibi böyle sus pus gibi laflarlabirşeyleri göstermeye çalışmanın manası yok. Herkesin yazısıda, ilmide ortada. ( Bu risaledeki yalanlardan biride Zerkavi tekfircieri kovmuş? Zerkavi'nin çevresi zaten tekfirciliğiyle meşhur Mukatile grubuyla doluydu, bu yalanı kim yer ki? Arapça bilmeyen, taklidi imanı olan kimseleri böyle kandırırlar. Zerkavi bizzat Irak halkının kafir olduğuna hükmettiği bu kadar açıkken, ona aklınca reddiye yazan Makdisi'ye olan sözlerini niye zikretmemiş? Ya da Zerkavi öldükten sonra Makdisi'ye halkların hükmü konusunda reddiye yazan Zerkavi'nin arkadaşlarını? Ya da Ebu Süleyman el-Uteybi'nin (Zerkavi'nin sağ kolu) Adavetut Tuğat ve'l Murteddiyn kitabını okumamış demek ki Sakka. Bu kitabı açın okuyun. Kitabın içinde halkların kafir olduğu, CEHALETİ MAZERET GÖRENİN kafir olduğu yazıyor. Demek ki Sakka'ya göre Zerkavi'nin sağ kolu Ebu Süleyman el-Uteybi'de harici bir sapık imiş.)

Alın buda Ebu Süleyman el-Uteybi'nin kitabı, alın okuyun, kimler sapık harici imiş görün : www.tawhed.ws/dl?i=ziteaw7t

Ben kimsenin ismini bayraklaştırmıyorum, aksine bunu yapanlara karşı çıkıyorum. İnşaAllah sözlerimiz anlaşılmıştır.

Ahi mesele Ahmed Kalkan olayı değil, Ahmed Kalkan olayında ortada ses var diye dedim, burada reelde hiç sevmediğim bir insan hakkında bile ortada ses kaseti yoksa kendi arkadaşlarımızı bile sitede konuşturmuyor ve banlıyoruz, ben size diyorumki bu allemenin varsa sesli münazarası buyur koy dinleyelim..

Evet cehaletle alakalı sizinde sorununuz varsa, açılmış konularda ilmi münazaralar açık. Sizlerin sorunu da bu zaten, toptan kesiyorsunuz, üstte üyenin sorduğu 2 soruyu yanıtlayarak konuyu devam ettirebilirsiniz.

E Çevrimdışı

Ebu'l Bera

Üye
İslam-TR Üyesi
Ahi mesele Ahmed Kalkan olayı değil, Ahmed Kalkan olayında ortada ses var diye dedim, burada reelde hiç sevmediğim bir insan hakkında bile ortada ses kaseti yoksa kendi arkadaşlarımızı bile sitede konuşturmuyor ve banlıyoruz, ben size diyorumki bu allemenin varsa sesli münazarası buyur koy dinleyelim..

Evet cehaletle alakalı sizinde sorununuz varsa, açılmış konularda ilmi münazaralar açık. Sizlerin sorunu da bu zaten, toptan kesiyorsunuz, üstte üyenin sorduğu 2 soruyu yanıtlayarak konuyu devam ettirebilirsiniz.

Bende olsa emin ol koyarım ses kaydı, ancak dediğim gibi bu münazara işini Ubeydullah'a sorabilirsiniz. Onun yanında ben yoktum ki size şahitlik edeyim filanla konuştu, falan allame ile münazara etti diye.

Benim cehaletle ilgili sorumda yok. Benim bu konuda ki itikadım, cehaletin büyük şirkte mazeret olmamasıdır. Ben salça olmak istesem, sitede cehalet konularına karışır, kargaşa çıkarırdım.

Ben sadece Zerkavi'nin sağ kolu olan Ebu Süleyman el-Uteybi'nin - şehid inşaAllah -yazdığı kitabı koydum. Bu kitapta da el-Uteybi, cehaletin büyük şirkte mazeret görenin kafir olduğunu, halklarında kafir olduğunu söylüyor. Kitabın linkini bir daha görmeyen, okumak isteyenler için koyuyorum : www.tawhed.ws/dl?i=ziteaw7t

Son olarakta, ben Ebu Hanzala ya da Sakka ya da X isimli şahsın savunuculuğunu yapmıyorum. O iki sorununda muhatabı ben değilim, inşaAllah bir gün muhatabı Ebu Hanzala hocamız esaretten kurtulursa, cevabını beraber alırız.

Muhim olan kişiler değil. Kişi hakkı talim ederse, zaten kimin hak, kimin batıl olduğunu anlayabilir. Bunun içinde herkese düşen ilim talep etmektir.

---------------

---------------------

DÜZELTME

NOT :

Üye : Reason: selamun aleykum,
adminler burda bir bilgi hatası var, şahsın bildirdiği kitap ,sultan bin bicad el uteybinin kitabıdır, bu mucahid kişi ile ebu suleyman el uteybi farklı kişilerdir.
Sultan el uteybi arap yarım adasındaki kaide mucahidlerine biatlıdır, ebu Suleyman el uteybi ise ırak kadısıydı, her ikisinin de Allah şehadetini kabul etsin, yani diyeceğim burda çok önemli bir bilgi hatası var, bu konuyu okuyan insanlar bilgi hatasına kapılmasınlar

bu konuda mesaj yazan şahsın bahsettiği kişi olan sultan el uteybi budur

ebu'l bera isimli bu şahıs bu konuyla alakalı 2. kez yanlış bilgi vermiştir, dikkat edilirse burada verdiği kitap şeyh sultan el uteybinindir,
şeyh ebu sueyman el uteybi ise farklı bir kişidir, biri arap yarımadasındaki mucahidlere bağlıydı,diğeride ıraktaki mucahidlere, bunu yazan şahsın okuması yazması varmı bilmiyorum,bahsettiği kitap tarihi h.1422 yazıyor, ırak savaşı ve devamındaki olaylar ise h.1422 den sonradır, acaba şeyh sultan el uteybi ileriyi mi görüyordu, subhanallah!!
insanlar bilmedikleri konularda gaza gelip atıp tutarlarsa böyle olur, hem şeyh sultan el uteybiye hemde şeyh ebu süleyman el uteybiye iftira olmuş oldu. Allah her ikisininde şehadetini kabul eylesin, diyelim şeyh sultan el uteybi cehaleti özür görmedi, ama yerinde oturupta boş boş tartışmadı, aldı eline silahı haçlıları arap yarımadasından çıkartmak için şehid düştü Allah'ın izniyle, hem sonra sultan el uteybi madem şeyh makdisi ye reddiye yazdı neden onu övdü

burada bi çok şeyhin makdisiye övgüsü var 4.19 da da şeyh sultan el uteybinin şeyh makdisiye övgüsü, rabbani alim diyor onun için,son diyeceğim bilmediğimiz meselerde ileri geri konuşmayalım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt