Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ashabı Kehf

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm. Ashabı Kehf kıssasının geçtiği zaman Roma zamanı mıdır? Hindistandaki Mahabharata Destanında geçen hikayeye benzemesi hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Gazali44 Çevrimdışı

Gazali44

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ
İslam-TR Üyesi
Evet Roma zamanında olmuştur ama Mahabharata ile arasında ne benzerlik var onu anlayamadım bence ne konu ne de fikir bakımından benzerlik var mahabharata da saraydan ayrılan gencler kral ölünce ayrilmak zorunda kaliyo Ashabi kehf tam tersi sarayda belli bi güce ve otoriteye sahip olmalarina ragmen Allah inancindan dolayi saraydan makam ve mevkiden eş ve evlatlarindan vazgecip gidiyolar sizin dediginiz destandaki gençler saraydan ayrildiktan sonra evlenip coluk cocuk sahibi olup bi arada yasiyo Ashabi kehf ise ne eslerini nede cocouklarini göremiyo yani anlayacağın bu olaylarin birbiriyle hic alakasi yok birinde taht kavgasi diğerinde ise Allah icin mucadele eden gencler var nasil birbirine benzettin bu iki olayı anlamış degilim

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet Roma zamanında olmuştur ama Mahabharata ile arasında ne benzerlik var onu anlayamadım bence ne konu ne de fikir bakımından benzerlik var mahabharata da saraydan ayrılan gencler kral ölünce ayrilmak zorunda kaliyo Ashabi kehf tam tersi sarayda belli bi güce ve otoriteye sahip olmalarina ragmen Allah inancindan dolayi saraydan makam ve mevkiden eş ve evlatlarindan vazgecip gidiyolar sizin dediginiz destandaki gençler saraydan ayrildiktan sonra evlenip coluk cocuk sahibi olup bi arada yasiyo Ashabi kehf ise ne eslerini nede cocouklarini göremiyo yani anlayacağın bu olaylarin birbiriyle hic alakasi yok birinde taht kavgasi diğerinde ise Allah icin mucadele eden gencler var nasil birbirine benzettin bu iki olayı anlamış degilim
Birinden öyle duymuştum

Gazali44 Çevrimdışı

Gazali44

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ
İslam-TR Üyesi
Anladım kardesim Allah'a emanet ol hayırlı günler

Üst Ana Sayfa Alt