Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Arapça'ya Giriş: Sarf,nahiv Ve Kelime Ile Ilgili Bilgiler

halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ARAPÇA NOTLARI

Nahiv alimleri herhangi bir derse başlamadan önce sırasıyla;

1- Besmele

2- Hamdele

3- Salvele

ile başlamayı adet haline getirmişlerdir. Sünnet ile sabit olduğu üzere, Cuma hutbeleri ve Allah (c.c.)’in rızası için yapılacak her işe önce Besmele, ardından Allah (c.c.)’a hamd ve nihayetinde Rasulullah’a salavat ile başlanır.

xEqMY9.jpg

: اَمَّا بَعْدُ
(Besmele, hamdele ve salvele’den sonra)

Arapça dil bilgisi Sarf ve Nahiv olmak üzere iki ana başlıktan ibarettir.

1-SARF (اَلصَّرْفُ)

Arapça’da kelimeyi ve kelimenin aldığı şekilleri inceleyen ilim dalıdır. Sarf ilmi sayesinde bazen kelimenin köküne ulaşılabilir bazen de kökünden istenilen kelime türetilebilir.

نَصْرٌ

->>

Masdar, “nun”,”sad” ve “ra” kök harflerinden oluşuyor, yardım etme fiilinin kök harfleridir.

نَصَرَ

->>

Fiili mazi, yardım etti.

نُصْرَى

->>

İsm-i tafdil, daha çok (en çok) yardım eden

2-NAHİV (اَلنَّحْوُ)

Nahiv, lafzın cümle içerisindeki konumunu ve lafzın durumuna gre irabını inceleyen ilim dalıdır. Kelimelerden oluşan cümleler nahiv ilmi vesilesiyle anlamlı bir bütünlük kazanır. İrab ile kast edilen lafzın son harfinin harekedurumudur.

x3aJvM.jpg

Hatırlatma: Sona vermiş olduğumuz harekelere göre terkipler anlam kazanır. İleriki konularda detayları gelecek.

Arapça’da kelime üçe ayrılır, diğer bir deyişle Arapça’da kelime aşağıda zikredilenlerin haricinde birşey olamaz.

a-) Harf: Tek başına tam bir mana ifade etmeyen, ancak başka kelimelerle beraber kullanıldığında açık anlam kazanan şeylere denir. Bunları Türkçe’de kullanılan bazı edatlara benzetebiliriz.

wvL7Am.jpg

Önemli Hatırlatma: Bu harflerle “Arap alfabesindeki harfler” birbirine karıştırılmamalıdır. İkisi birbirinden bağımsız kavramlardır.

Zikredilen harfi cerler ve ileride zikredilecek harfler pek çok manaya gelebilmektedir. Fakat, bu anlamlar en sık kullanılan anlamları olduğu için burada zikrettik.

b-) İsim: Tek başına kullanıldığında bir anlam ifade eden ve zamana bağlı olmaksızın durum bildiren kelimelerdir.

عِلْمٌ =>> bilgi

حُجْرَةٌ =>> oda

حَالِدٌ =>> Halit

İsimler ya Camid (Türetilemeyen) olur ya da Müştak(Türetilebilen) olur. Türetilebilen demek, bir fiilden ya da diğer bir isimden türemiş (elde edilmiş) anlamına gelir.

c-) Fiil: Zamana bağlı olarak (mazi, muzari ve emir) bir işi, bir oluşu gösteren kelimelerdir. Fiiler hiçbir zaman tenvini ve kesrayı (esre) sonlarına kabul etmezler. Arapça’da bir fiil en az 3, en fazla 6 harfli olabilir.

خَرَجَ =>> Çıktı. (Üçlü fiil)

قَاتَلَ =>> Savaştı. (Dörtlü fiil)

اِسْتَغْفَرَ =>> Bağışlanma talep etti (Altılı fiil)

İlk dersin sonu.. İnşallah 1 ayet ve 1 hadiside en kısa zamanda ekleyeceğim. Unutmayalım ki her öğrenilen bilgi pratiğe yansıyabilir. Bir an önce harekeleri atmak ilk hedeflerimizden biri olması iyi olur. Hayırlı geceler..

Son düzenleme:
halidvelid Çevrimdışı

halidvelid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
eoZmpm.jpg

Zilzal suresinin 7. ayeti kerimesi, gördüğümüz derslere göre anlatmaya çalıştım bazı ileride gelecek bilgileri de zikrettim. İnşallah fırsat bulunca Hadis ve açıklamasını da ekleyeceğim. Öneri ve istişarelerde her zaman bulunabiliriz.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Değerli kardeşim,Rabbim emeğini rızasıyla mükafatlandırsın..Tabi bu şekilde olması(karşılıklı olamaması) beraberinde zorluk getiriyor,çünkü bazı şeyleri daha tam bilemiyoruz,soramıyoruz..mesela biz nesere,nesera,neserudan başlamıştık ve bir kaç sayfa okumuştuk,dolayısıyla alt yapım yok,ona göre kardeşim.yani demem oki daha baştayız ve sanki en alt seviyeye hitab eder gibi işlerseniz daha faydalı olacaktır,örnekler fazla olursa,bilen kardeşlerin soru sormalarıda konuyu anlamamıza yardım edecektir.
okuyoruz,inanıyoruymki istifade edenlerden olacağız..
selametle

E Çevrimdışı

ebu zeyd el-turki

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razi olsun super oldu bence bu des internette araba ders yapanlar vardı ama hepsi Bosnalı kardeşleri bende boşanma bilmedimden katilanadir Rabbim bana burda ogrenmeyyi nasip etdiyor inşallah bunu anladım birşeyi gerçekten isteyince Rabbim veriyo