Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Arapçada "Min Dunillah" Ne Demek?

ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum.

Farklı meallerde farklı farklı aktarılan bu kelimelerin tam anlamı nedir? "

"Allah'tan başkası" mı?
"Allah'ı bırakıp" mı?
"Allah'ın yakınından" mı?

20210305_114121.jpg

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
İmam Taberi Yunus 38'i "Allah'tan başkası" (من عند غير الله) olarak tefsir ediyor. Onun dışında dun kelimesi aşağısında/düşük ve yakınında anlamlarında da kullanılıyor.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Es selamu aleykum.

Farklı meallerde farklı farklı aktarılan bu kelimelerin tam anlamı nedir? "

"Allah'tan başkası" mı?
"Allah'ı bırakıp" mı?
"Allah'ın yakınından" mı?

Ekli dosyayı görüntüle 26972
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;

من دون الله bu cumledeki anlamı
" ...siz, ...hariç, dışında, başka, ...yapmadan

yani "Allah'ı bırakıp da" manasına gelmekte.

ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dun kelimesinin tüm anlamlarını bilmek faydalı oldu, Allah sizleri hayırla mükafatlandırsın. Açıkçası bu mealler arasından "Allah'ın yakınından" ilgimi en çok çeken olmuştu, doğrudan evliya bilinenleri akla getiriyor. Tabi diğer mealler de aynı kapıya çıkıyor ama şirk konularını birilerine izah ederken kelimenin bu anlamını da bilmek artı bir kolaylık olacak Allah'ın izniyle.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Dun kelimesinin tüm anlamlarını bilmek faydalı oldu, Allah sizleri hayırla mükafatlandırsın. Açıkçası bu mealler arasından "Allah'ın yakınından" ilgimi en çok çeken olmuştu, doğrudan evliya bilinenleri akla getiriyor. Tabi diğer mealler de aynı kapıya çıkıyor ama şirk konularını birilerine izah ederken kelimenin bu anlamını da bilmek artı bir kolaylık olacak Allah'ın izniyle.

Yakın manasını kullanan meal var mı? Lisanul Arab'ın verdiği yakınlık manası, Allah'a izafet edilmiş (Allah'ın yakını şeklinde) olmuyor. Dunehu bu kullanımda "ondan daha yakın" anlamına geliyor, yani zamirin işaret ettiği kişi (huve) değil, o işarete bakan kişinin yakını, ki bu da zamirden uzaklaştırır aksine. "Aşağı" manası ile benzeşiyor bu mana. Dolayısıyla Allah'a yakın evliyalar manası değil, ancak daha erişilebilir insanlar anlamı çıkabilir; diğer meallerle örtüşür bir şekilde.

ويقال: هذا دون ذلك أَي أَقرب منه.
التهذيب: ابن الأَعرابي يقال ادْنُ دُونك أَي اقترِبْ؛ قال لبيد: مِثْل الذي بالغَيْلِ يَغْزُو مُخْمَداً،يَزْدادُ قُرْباً دُونه أَن يُوعَدا.

Onun dışında Yunus 38 / Hud 13 ayetlerindeki yardım dileme ("Yoksa "Onu Muhammed uydurdu" mu diyorlar? De ki: "Eğer iddianızda doğru iseniz, o zaman onun benzeri bir sûre de siz getirin bakalım; Allah’tan başka çağırabildiklerinizi de yardımınıza çağırın!"") şirk ifade etmektense, ayette kafirler ne kadar çabalasalar da Kur'an'ın benzerini getiremeyeceğini vurgulamak amaçlı kafirlere meydan okunuyor.

Son düzenleme:
ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yakın manasını kullanan meal var mı? Lisanul Arab'ın verdiği yakınlık manası, Allah'a izafet edilmiş (Allah'ın yakını şeklinde) olmuyor. Dunehu bu kullanımda "ondan daha yakın" anlamına geliyor, yani zamirin işaret ettiği kişi (huve) değil, o işarete bakan kişinin yakını, ki bu da zamirden uzaklaştırır aksine. "Aşağı" manasına ile benzeşiyor bu mana. Dolayısıyla Allah'a yakın evliyalar manası değil, ancak daha erişilebilir insanlar anlamı çıkabilir; diğer meallerle örtüşür bir şekilde.

Onun dışında Yunus 38 / Hud 13 ayetlerindeki yardım dileme ("Yoksa "Onu Muhammed uydurdu" mu diyorlar? De ki: "Eğer iddianızda doğru iseniz, o zaman onun benzeri bir sûre de siz getirin bakalım; Allah’tan başka çağırabildiklerinizi de yardımınıza çağırın!"") şirk ifade etmektense, ayette kafirler ne kadar çabalasalar da Kur'an'ın benzerini getiremeyeceğini vurgulamak amaçlı kafirlere meydan okunuyor.
Sadece bu ayetin mealindeki anlam olarak değil, genel olarak min dunillahi kelimelerinin geçtiği ayetleri düşünürek şirk konusundaki ayrıntıya değinmiştim.

Doğrusu hangi, yani kimin veya kimlerin meali bilmiyorum, bundan bir kaç yıl önce ilk defa rastladığımda aklımda kaldı, ne zamandır araştırayım diyordum, dün ertelemedim buradan sordum. Bendeki mealde de bu şekilde yazmıyor, sadece internette zaman zaman denk geliyor.

Şimdi mesela arama yaptım, Cahide Sultan'ın bir yazısında bu meali kullandığını gördüm, alıntı nerden belirtmemiş:

“İşte Rabbiniz olan Allah… Hakimiyet onundur. Onun yakınından çağırdıklarınız bir çekirdek zarına bile hükmedemezler. Onları çağırsanız, çağrınızı işitmezler; işitmiş olsalar bile size karşılık veremezler; kıyâmet günü de sizin ortak saymanızı tanımazlar. Hiç kimse sana, her şeyin iç yüzünü bilen Allah gibi, haber veremez.” (Fatır 13-14)

Abdulmuizz Fida

Admin
Sadece bu ayetin mealindeki anlam olarak değil, genel olarak min dunillahi kelimelerinin geçtiği ayetleri düşünürek şirk konusundaki ayrıntıya değinmiştim.

Doğrusu hangi, yani kimin veya kimlerin meali bilmiyorum, bundan bir kaç yıl önce ilk defa rastladığımda aklımda kaldı, ne zamandır araştırayım diyordum, dün ertelemedim buradan sordum. Bendeki mealde de bu şekilde yazmıyor, sadece internette zaman zaman denk geliyor.

Şimdi mesela arama yaptım, Cahide Sultan'ın bir yazısında bu meali kullandığını gördüm, alıntı nerden belirtmemiş:

“İşte Rabbiniz olan Allah… Hakimiyet onundur. Onun yakınından çağırdıklarınız bir çekirdek zarına bile hükmedemezler. Onları çağırsanız, çağrınızı işitmezler; işitmiş olsalar bile size karşılık veremezler; kıyâmet günü de sizin ortak saymanızı tanımazlar. Hiç kimse sana, her şeyin iç yüzünü bilen Allah gibi, haber veremez.” (Fatır 13-14)
Şimdi verdiğiniz meali aratınca şu siteye denk geldim, Suleymaniye vakfı da ilgili ayette benzer hata içerisinde olduğunu gördüm:

ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yalnız şimdi elimdeki meale tekrar baktım da, Yunus 38'de geçtiği gibi, Yunus 37'de de "min dunillahi" kelimeleri mevcut. "Bu Kur'an Allah'ın yakınından biri tarafından uydurulamaz" manası saçma olacağına göre, genel olarak geçtiği gibi "Allah'tan başkası..." manası temel anlam olarak görünüyor...

Bir kelime grubuna da bir öyle, bir böyle meal vermek doğru olmayacağına göre, "yakın" mealini seçmek mantıksız oldu şimdi :/

Son düzenleme:
ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şimdi verdiğiniz meali aratınca şu siteye denk geldim, Suleymaniye vakfı da ilgili ayette benzer hata içerisinde olduğunu gördüm:

Mesajınızı şimdi gördüm hocam, evet diğer ayetlerle birlikte inceleyince hatalı olduğu görünüyor. Allah ecrinizi versin ikinizin de.

B Çevrimdışı

bnm123

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam min dunillah şu mana vermek yanlış olur mu? "Allahın peşi sıra" bir kaç yerde bu manayı görmüştüm. doğru olur mu?

Abdulmuizz Fida

Admin
Hocam min dunillah şu mana vermek yanlış olur mu? "Allahın peşi sıra" bir kaç yerde bu manayı görmüştüm. doğru olur mu?
Bence isabetli olmaz. "Allah'ın peşi sıra" ifadesi, Allah'tan sonra, Allah'ın arkasından, Allah'ın hemen sonrasında gibi anlayışları izah ederken;
من دون الله (Min dûniillah) ise " ...siz, ...hariç, dışında, başka, ...yapmadan" yani Allah'la beraber, birlikte, aynı zamanda, Allah var fakat aynı zamanda Allah'ın haricinde gibi manâlara gelmektedir.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Süleymaniye vakfı "Allah geleceği bilmez" diyenlerin mekanı. Bunun gibi şeyleri çok normal onlar için hocam :)

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bu site güvenilir mi? Şöyle yazmış; Kuranda 2+2=5 yazsa;
28474

Halbuki ben hata gibi görünen bir mesele olduğunda bunun imanı sınamak için Allahın belirttiği bir şey olarak görürüm. Mesela ateistler sürekli olarak Tarık 7. Ayetteki insanın bel ve kaburga kemiği arasından gelen bir sudan yaratılmış olmasını dillerine doluyorlar. Ben diyorum ki Allah bu suyun nereden geldiğini bilmez mi? Hadi islam uydurma olsun peygamberimiz sallAllahu aleyhi ve sellem Kuranı yazmış olsun, bir erkek bu suyun nereden çıktığını bilmez mi? Herkes bilir, dolayısıyla bu sadece imanı sınamak için bir ayettir. Buna ne dersiniz? @Abdulmuizz Fida

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Bugün Bikâ'î'nin Nazmud Durer tefsirinde şu açıklamaya rastladım. 5:116 ayetinde Hristiyanların İsa ve Meryemi ilah edinmeleri mevzuunda. Hem ilahlıkta Allah'ın yanında ortak koşma (müşareke) hem de Allah yerine ilah edinme (müğayere) manasına gelebileceğini açıklıyor.

﴿مِن دُونِ اللَّهِ﴾؛ أيْ: المَلِكِ الأعْلى؛ الَّذِي لا كُفُؤَ لَهُ؛ فَيَكُونُ المَعْنى: اتَّخِذُوا تَألُّهَنا سُلَّمًا تَتَوَصَّلُونَ بِهِ إلى اللَّهِ؛ ويَجُوزُ أنْ يَكُونَ المَعْنى عَلى المُغايَرَةِ؛ ولا دَخْلَ حِينَئِذٍ لِلْمُشارَكَةِ.