Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Arakan Ateşinin Ortasında Bir Bebek: Ibrahim

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
er2.jpg

Diğer köylere yapılan baskınlarda insanların öldürüldüğünü ve evlerin ateşe verildiğini duyuyorduk. Hepimiz korku içindeydik. Bir gün askerler ve rahipler bizim köyümüzü de bastı. Evlere giriyor ve insanları vahşice öldürüyorlardı. Kaçmaktan başka çaremiz yoktu. Eşim ve çocuklarımla ormana doğru koştuk. Hamile olduğum için çok hızlı ilerleyemiyordum. Ormana saklandıktan bir süre sonra sancılarım tuttu. Artık durmak zorundaydık. Hayata bir can verecekken yanımdaki tüm canları yitireceğim korkusuyla doğurdum çocuğumu. Sonra yeniden yürümeye başladık. 12 gün boyunca gece gündüz demeden yürüdük. Çoğu zaman bataklıklarda aç susuz ilerlemeye çalıştık. Çok şükür ki hayattayız fakat ardımızda binlerce ölü bıraktığımızı bilmek bu sevinci yarım bırakıyor.”

Nurbanu’dan bunları Naf Nehri’nin Bangladeş kıyısında dinliyorum. İHH’nın gönderdiği yardımları, yeni gelenlere ulaştırmaya çalışıyorum. Olayların başlangıcı üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen hâlâ binlerce insan canını kurtarmak için nehri geçmeye çalışıyor. Hayallerini, umutlarını, sevdiklerini ve vatanlarını geride bırakıyorlar. Yaklaşık 400 bin kişi bunu başarabildi, geriye kalanlarsa ya ormanlara sığındı ya da her an öldürülme korkusuyla köylerinde bekliyor. Nehri geçebilenler şimdilik hayatta kalmayı başarabildi fakat onları açlık ve hastalıklar bekliyor. Sığınacakları bir çadırları bile yok. Yalnızca hayattalar, hepsi bu.

Bunu başarabilmek için günlerce yürüdüler. Nurbanu da 5 çocuğu ve eşiyle yüzlerce kilometre yürümek zorunda kaldı. Eşi Muhammed İslam, “Kaçmasaydık hamile eşimi öldüreceklerdi. Çocuklarımı öldüreceklerdi. Kaçmasaydık hepimizi öldüreceklerdi.” diye anlatıyor yaşadıklarını.

Nurbanu ise dilinde dualarla Naf Nehri’nin karşı kıyısını gözlüyor. Uzun süredir haber alamadığı anne ve babasının gelmesini bekliyor, kucağında bebeğiyle. Nurbanu, bebeğini bir ateşin ortasında doğurduğuna inanıyor. Bu yüzden İbrahim diyor ona, Nemrut ateşinin yakmadığı İbrahim.

İbrahim kaçış yolunda dünyaya gelen onlarca bebekten yalnızca biri. Her şeyden habersiz, bir katliamın ortasına açıyor gözlerini, vatansızlığın ortasına.

SAFA KUTLU
İHH

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Abdulkadir şen en son izlediğim bir videosun da bangladeş te olduğunu söylemişti.Son durumu hakkında bilgin var mı akhi ?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulkadir şen en son izlediğim bir videosun da bangladeş te olduğunu söylemişti.Son durumu hakkında bilgin var mı akhi ?

Evet akhı en son bangledeste ıdı ama suan ne yapıyor dondumu bılgım yok konu hakkında.

Üst Ana Sayfa Alt