Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Anneler Ve Babalar Günü Hakkında

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Esselamualeykum Rahmatullahi ve Berekad ebeden ve daime akhiler

Dinimiz İslam, Anne ve Baba'ya olan gereken ilgi ve alakayı en güzel şekilde göstermiştir.Elhamdulillah İslam dini, diğer dinlere nazaran anne ve baba'ya sadece belli günlerde saygı ve hürmet göstermemiştir, bilakis ömrünün son demlerine kadar bile bakmayı emredip ve ''ÖF'' bile demeyin diye ikazda bulunmuştur RABBİMİZ !!!

RAHMAN ve RAHİM olan ALLAH’ın adı ile

İsra suresi

23- Allah yalnız kendisine kulluk sunmanı ve ana-babana karşı nazik davranmanı kesin hükme bağladı. Eğer ana-babadan biri ya da her ikisi yanında yaşlılık çağına ererlerse, sakın onlara "öf be, bıktım senden" deme, onları azarlama; onlara tatlı ve saygılı sözler söyle. "

Ebû Abdurrahman Abdullah İbni Mes`ûd radıyallahu anh şöyle dedi:

Peygamber aleyhisselâm’a:

– Allah’ın en çok beğendiği amel hangisidir? diye sordum.

– “Vaktinde kılınan namazdır” diye cevap verdi.

– Sonra hangi ibadet gelir? dedim.

– “Ana ve babaya iyilik ve itaat etmek” buyurdu.

– Daha sonra hangisi gelir? diye sordum.

– “Allah yolunda cihâd etmek” buyurdu.
(buhari)

Yine Ebû Hüreyre’den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Anne ve babasına veya onlardan sadece birine yaşlılık günlerinde yetişip de cennete giremeyen kimse perişan olsun, perişan olsun, perişan olsun (Müslim)

ANNELER GÜNÜ TARİHÇESİ

Anneler günü, anneleri onurlandıran bir özel gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alır.[1] Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.
Anneler günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibeleonuruna kutluyorlardı.(Wikipedia)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
güncel

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Bir anne olduğum halde Suriye'de o kadar çocuk annesiz kalmışken; ne çocuklarımın anneler günümü! kutlamasını isterim, ne de kendimi bir gün için özel hissetmek... O çocuklar orda öyleyken.... anne şefkatinden yoksun.... biz anneler nasıl sevinçle "anneler günün kutlu olsun" diyen çocuklarımıza sarılabiliriz ki.... Hepsinden önce zaten kâfirin bayramına sahip çıkmak mü'min annelere yakışmaz,bence!! Allah svt hiçbir çocuğu anasız koymasın. Âmin
Bizlere de ana babamızın kıymetini bir gün değil her zaman ömür boyu bilenlerden eylesin....âmin

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dünya'daki en acı sahnelerden birisi annesi ölen bir yavrunun anne diye ağlamasıdır.:(

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Sene 2013-14'de biri bana 'anneni yemeğe götür, onu gezdir' deseydi aldırış etmez 'yaşlı başlı kadın nereye götürürüm' derdim. Şimdi 3-4 yıl sonrası o kadar çok götürmek istiyorum ki, bunu yapamadığım için yüreğimde büyük bir acı hissediyorum.

Ey hüzünlü bakışlarıyla bana derdini anlatan,
Geç kaldım seni hakkıyla tanımaya,
Geç kaldım değerini gereğince bilmeye,
Geç kaldım seni Allah için çok sevmeye...

Her ne kadar onu yemeğe götüremesemde yine de Allah'a hamd olsun deryaları gezebileceğim bir gözü, hakkı dinleyebileceğim bir dili var...

Üst Ana Sayfa Alt