Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Anne Bana Danino Alma!

B Çevrimdışı

Büşra Betül

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dünyada neler oluyor kaçırmayalım diye, her daim güvenemeyeceğimizi de hesaba katarak haberleri seyre dalıyoruz..Küçükken ailece film izlediğimiz zamanlar reklamlar bitince babam:”Ne güzel reklam izliyorduk araya film koydular” diye hem bizleri güldürür hem de çokça verilen reklamlara dem vururdu..Şimdi haberlerin arasına bile girdi bu reklamlar.Kim bilir belki haberden çok reklamlar doldurur oldu hayatımızı.. Bir de öyle albenili yapıyorlar ki evinde televizyon olmayan dış dünyada ki insani ilişkilerden öğrenebiliyor basındakileri..

Üç yıllık mücadelenin ardından bizimde evimize düşmanlığını bile bile aldığımız televizyon karşısında siper olmak gerekiyordu güzel bebeğim..Bize hitap eden frekansların varlığıyla ne kadar bu aletin olması gerektiğini savunsak ta sorun televizyonun varlığından ziyade bizlerin televizyonsuz yapamamasından ileri geliyordu.Zaman zaman onu kumanda edemediğimizi, yaşantımızda ki olumsuz değişimlerden fark edebiliyorduk.Bu zedelenmeyi yaşamamanız için bizlere,bana çok görev düşüyordu.Tatlı kızım çün ki her amelin hesabını vereceğimiz bir mizan er ya da geç bizi de bulacaktı.Hesabını veremeyeceğimiz bir amel yapmamak için sadece O’ndan isteyerek, O’na yönelerek bizleri doğrularla hem hal etmesini arzuluyoruz.

Şu aralar reklamlarda sıkça gösterilen çocukların da ilgisini çekerek dillerinden düşüremedikleri “danino” reklamları bizim evin içine de yansımıştı. Ama her o reklam başladığında “Anne biz danino almıyoruz değil mi?”demen bana mutluluk veriyordu.Alternatif meyveli yoğurtları almak sana daninoyu aratmıyordu.Yazın gelmesiyle dondurmaya dönüştürülen bu yoğurdun reklamına amblemi olan dinazoru bulaştırdıklarında bana neden danino almadığımızı sordun.Henüz erken diye düşünüyordum ki seni balkona çıkardım.

Güneşli bir yaz sabahı..Ilık meltem yüzüme vursun,yanımda göz bebeğim,can yoldaşım,minik kızım gökyüzünü seyre dalmışım…Bulutlar öyle pamuksu görünüyor ki yanakların gibi..Seni kucağıma aldım,işaret parmağımla “Bak kızım şu bulut uçağa benziyor” dedim usulca..Ve o pamuksu bulutların gerisinde tüm biçimli görünenleri ayıkladık birer birer..Senin gülücüklerin devam ediyordu ama ben tebessümü aklımdan aslında hiç çıkamayan hadiseyle birden rafa kaldırdım şimdilik! Gözlerimden süzülen yaşlara mani olamazken sende ne olduğunun, neden ağladığımın farkında değildin. O pamuksu oyunumuzun hangi karesi beni üzdü anlayamadın. Bense beni hüzne boğan o derinliğin boşluğuna radyoda dinlediğim marşın dizelerini bıraktım:”Gökten bombalar, oyuncak halinde,düştü çocukların eline..”

Sana neden ağladığımı sorma fırsatı bırakmadan sarılıverdim hüzün çiçeğim..Bağrıma basarken yüzümde varlığını hissettiren meltem sert sert çarpmaya başlamıştı.O zaman anladım ki Gazze’deki çocukların feryatları rüzgara karışmıştı..Sana o bulutun bombayı andırdığını,biz gökyüzünde minik yüreğinle oyun oynarken başka yüreklerin her saniye can verdiği,bakışlarının bulutların arasında kaybolduğu ve duyarsızlığın kol gezdiği soluklarla aynı havayı teneffüs ederken çektiğim ızdırabı anlatsam da..Ne çocuk katliamı duracak ne de sen anlayabilecektin..Gözlerimden süzülen yaşlar çaresizliğin,olağanca zulme başkaldırdığımız halde ölümün kucağına bırakmak zorunda kaldığımız bebeklerin sessizliğiydi belki de..O minik canlar kuş olup uçuverseler de cennete, yaşamlarını hiçe sayarak vahşice temiz yüreklerine girilmesiydi beni üzen ahh be hüzün çiçeğim..

Bu hadise aslında sana gerçekleri anlatmam gerektiğini hatırlattı bana.Yani neden danino almadığımızı bilmen gerekiyordu.Gözlerinin içine bakarak yüreğinin anlayabileceği bir dille ahuzarımı aktarırken,çocukların annelerini kaybetmesi senin algılayacağın en had safhada ki vakıa idi.Ve çocukların ölmesi.Ağzı emzikli bebeklerin can vermesi..Böylece anlattım sana rabbimizi anlattığım gibi,cenneti,cehennemi anlattığım gibi..

Ayıp ne demek? Dediğimde “hani açık geziyorlar ya, hani her tarafları açık ya işte o ayıp” diyen biriciğim neden danino yemediğimizi, coca colayı neden içmediğimizi kendi yaşında çocukların katlini göremese de parasının bombaya, silaha, savaşa verilmemesi gerektiğini bunu Rabbimizin istediğini anlamıştı. Neden iki gözün var? Sorusuna “Allah öyle yaratmış” cevabıyla Allah tasavvurunu oluşturan hüzün çiçeğim itiraz dahi sunmamıştı. O saf yüreğiyle “Eğer çocukları öldürmeselerdi bizde alırdık değil mi anne?” diyordu. Evet eğer kendilerini yaradana nankörlük etmeselerdi ;alırdık.

Henüz daha dört buçuğunda olan bu can en çok arzuladığı dondurmasından gözünü kırpmadan vazgeçebiliyor iken, geçtiğimiz günlerde yüz yirmi tableti değerinden ucuza veren calgoniti bilmiyorum “bu bana bir sene yeter” diyerek alan kaç kişi var!!!Acaba her makineye tableti yerleştirirken kaç çocuğun öldüğünü,anaların öldürüldüğünü hiç mi hissetmiyor?Aklına getirmiyor?Bir de büyüklerin, fırsatçıların darbesine ortak olmalarıydı sana GAZZE ‘yi, savaşı, daninoyu, ölümü anlatmam.

Çığlıkları televizyondan yaşanmıyormuş gibi görünse de küçücük bebeklerin emzik yerine kalbine bomba yerleştirilmesiydi benim bu yaşında sana acının ne olduğunu tanıtmaya çalışmam.Ve bu satırlar serzenişimdir annelere babalara!!Senin gibi evladı olanlara yavrularının diliyle öğrenmelerini temenni ettiğim bir yakarış!Evlerimizde ki çocuklarımızın gülücükleri bizlere Filistini, Gazzeyi unutturmasın.Çocuklarımızı mutlu etme adına sakın ola ki bir an zulme ortak etmesin.Sarı kızın memesinden çocukların kemiğine sloganıyla beynimize enjekte etmeye çalışılan soykırıma kanmayalım .Televizyonun düğmesinden çocuklarımızın belleğini kirletmeyelim.Korkmayalım onlarla hayatın gerçeklerini paylaşmaktan.

Bilmeden aldığımız her boykotlu ürün için rabbim bizleri affetsin..

Her çocuğa “anne bana danino alma” demesini öğretelim ,ve neden demeleri gerektiğini.Bu, çocukların Gazze direnişi olsun..

Bu ramazanımızı evimizi ve bedenimizi tamamen boykotlu ürünlere kapatarak geçirelim. Bu yüreğimizin Gazze orucu olsun..

Büşra Betül